موفقیت و پیشرفت

اگر همیشه در حال خرید این موارد هستید پولدار نمی شوید

اگر همیشه در حال خرید این موارد هستید پولدار نمی شوید

پولدار شدن رابطه مستقیمی با رفتار خرید در انسان ها دارد، اگر ما بیشتر میزان درآمد خود را صرف خرید وسایل غیرلازم کنیم واقعا نمی توان به درستی پس انداز نمود تا به ثروت رسید. هزینه‌های ما ارتباط نزدیکی با سبک زندگی، عادت‌ها، و به‌طور کلی علایق ما دارند. کاملا هم مرسوم اســت که تمایل داریم هزینه‌هایمان را توجیه کنیم، ولی وقتی دیگران را در حال پول خرج کردن برای چیزهای گران و پرخرج میبینیم رفتار آن‌ها را قضاوت میکنیم.

 

به گزارش نیک شو، شاید این یک مکانیسم دفاعی اســت که به علت زندگی در فرهنگ مصرف‌کننده‌ها به تدریج در ما شکل میگیرد. با این حال لازم نیست از خرید چیزهایی که شما را خوشحال میکند دست بکشید. فقط کافی اســت رویکرد و تصمیم‌هایتان را دوباره ارزیابی کنید. بعبارت دیگر، چگونگی به دست آوردن چیزی اســت که میخواهید، ولی با توجه به حفظ بودجه‌تان. احتیاط یک حسن اســت، شک نکنید که باید آنرا تمرین کنید، زیرا تا حدودی ثبات به زندگی‌تان خواهد آورد

اگر همیشه در حال خرید این موارد هستید پولدار نمی شوید

7 خرید غیرضروری که می توانند مانع ثروتمند شدن شما شوند:

 

1. خریدن چیزهای جدید

خریدن گوشی موبایل جدید، ماشین جدید، کنسول بازی جدید و غیره در همان لحظه‌ای که به بازار عرضه می‌شود، شکل دیگری از خرج کردن غیرمسئولانه اســت، مخصوصا اگر مدل‌های قبلی که دارید هنوز خوب کار می‌کنند. پز دادن با چیزهای جدید جذاب و رضایت‌بخش اســت، ولی تکرار همیشگی آن بد اســت. چرا باید هرروز سخت کار کنید،

 

فقط برای این‌که اجازه بدهید بازیچه‌ چند حقه‌ی حقیر تبلیغاتی شوید. اگر فکر میکنید کلکسیونر هستید یا به چیزی علاقه دارید، لازم نیست آن را همین که در قفسه‌ فروشگاه‌ها قرار گرفت بخرید. اگر آیفون قدیمی شما هنوز کار می‌کند، لازم نیست ۶۰۰ دلار هزینه کنید تا مدل جدید آن را بخرید. درمورد ماشین هم همینطور اســت. پرداختن ۶۰۰۰ یا ۷۰۰۰ (۶ یا ۷هزار ) دلار برای یک خودرو جدید یعنی از دست دادن بخشی از ثروت بدون هیچ دلیل خاصی.

 

۲. کارتریج پرینتر

صرف‌ نظر از این‌که زیاد از پرینتر‌تان اســتفاده میکنید یا نه، خرید یک کارتریج جدید وقتی قبلی خالی شده‌ اســت، یک هزینه‌ی غیرضروری اســت. کارتریج‌ها طوری طراحی شده‌اند که قابل پر کردن هستند. هم میتوانید از کسی بخواهید این کار را انجام دهد، و هم میتوانید خودتان دست‌های‌تان را کثیف کنید و پرشان کنید. در هر صورت می‌توانید قابلیت آن را با نصف قیمت به حال اول برگردانید. علاوه‌ بر این، اگر دایما از پرینتر اســتفاده می‌کنید، عاقلانه‌تر‌ اســت که موقع خرید، پرینتری انتخاب کنید که جوهر ارزان‌تری مصرف میکند.

 

۳. تلویزیون کابلی و اشتراکی

تقریبا هرچیزی که بخواهید بخوانید در اینترنت به صورت رایگان قابل دسترسی اســت. درمورد تلویزیون‌های کابلی میتوانید برنامه‌ها یا نسخه‌ی کامل فیلمهای بیشماری را به صورت آنلاین در Hulu.com بدون هزینه تماشا کنید. نتفلیکس هم انواع برنامه‌های مختلف را تنها با ماهی ۹ دلار ارائه میدهد، که بسیار از اشتراک کابلی ارزانتر اســت. بعبارت دیگر، هر نوع برنامه‌ای که بیس‌تر از ۹ دلار برای آن بپردازید پول هدر دادن اســت.

 

۴. کتاب‌ها

اینکه خریدن یک کتاب یک هزینه‌ی بیهوده به حساب بیاید، ممکن اســت عجیب و دور از باور به نظر برسد. ولی همین‌طور اســت. خرید کتاب الکترونیکی و خواندنش در یک کتابخوان یک جایگزین ارزان‌تر اســت، امانت گرفتن یک راه دیگر سازگار با بودجه اســت،و عضویت در یک کتابخانه شاید بهترین راه باشد. خریدن کتابی که می‌خواهید بیش از یک بار بخوانید اشکالی ندارد، ولی بیایید روراســت باشیم، همه‌ی ما عاشق خودنمایی هستیم. قفسه‌های کتاب را با تاریخچه‌ها و نویسنده‌های مورد علاقه‌مان تزیین می‌کنیم، تا جایی که از بالا تا پایین دیگر جا ندارد.

 

تمام هدف یک کتاب این اســت محتوای آموزنده‌ای برای شما فراهم کند، و به شما کمک کند خرد و ارزش‌های اخلاقی کسب کنید. اگر با آن مثل یک دارایی شخصی و ابزاری برای تحت تاثیر قرار دادن دوستان‌تان برخورد کنید، در این صورت آن را برای دکور می‌خرید. نمی‌توان دقیق گفت با خرید کتاب الکترونیکی چه‌قدر ذخیره می‌کنید ولی در خرید هر کتاب حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد ذخیره میکنید.

 

۵. کالاهای برند گران‌قیمت

بیایید صادق باشیم، اگر به خرید برندهای معروف دنیا علاقه پیدا کرده‌اید، کیف پولتان با مشکل جدی مواجه اســت. این‌که سبک خودتان را داشته باشید یا از مد جدید پیروی کنید، هیچ اشکالی ندارد. ولی فقط به خاطر یک نام تجاری پرداختن پول بیشتر دیوانگی اســت. مثلا خرید یک کالای گران گاهی میتواند به جای رضایتمندی، اســترس بیشتری به شما دهد.

 

بیشتر احتمال دارد طعمه‌ دزد شوید، و بنابراین باید خیلی هوشیار باشید. یا ممکن اســت با ترکیب لباسهای دیگرتان هم‌خوانی نداشته باشد. یک کیف شیک و گرانقیمت ممکن اســت ۱۰۰۰دلار قیمت داشته باشد؛ ولی برای مثال، قیمت یک کیف پارچه‌ای با بند بلند،بین ۷۰ تا ۱۰۰ دلار اســت.درمورد کالاهای برند دیگر هم همین‌طور اســت. اگر بودجه‌ی شما را تمام و کمال می‌بلعد، به دنبال جایگزین‌های ارزان‌تر باشید. یاد بگیرید خلاق‌تر باشید. سعی نکنید مردم را با نام برندها تحت تاثیر قرار بدهید، دارید برای چیزی این همه هزینه می‌کنید که فقط یک احساس زودگذر اســت.

 

۶. بازی‌های رایانه‌ای

این هم مانند کتاب اســت. لازم نیست بازی‌ها مال خودتان باشند. با این کار، فقط ارتباط خود با اینترنت( جامعه‌ی مجازی)گسترس می‌دهید. هیچ اشکالی ندارد خود را یک بازی‌کن حرفه‌ای به حساب بیاورید. ولی پرداختن پول زیاد فقط برای این‌که دنیا این را بداند بیهوده اســت. مطمئنا دوستانی دارید که آنها هم به بازی علاقه دارند.

 

با آنها در خریدن بازیهای جدید به توافق برسید. لازم نیست هربار ۴۰ دلار برای بازی جدیدی که به بازار می‌آید هزینه کنید. به علاوه اگر برای اشتراک ماهانه‌ی بازی‌ها پول می‌پردازید(۱۰ یا ۱۵ دلار در ماه)؛ یا حتی بدتر از آن، بازی‌های فریمیوم بازی می‌کنید، همین حالا دست نگه‌دارید.حتی سعی نکنید علت بازی کردن آنها را توجیه کنید. فقط دست نگه‌دارید و سرگرمی دیگری پیدا کنید. اگر می‌توانید ۲ یا ۳ ماه آن را بازی کنید، ببینید چرا این‌قدر مورد توجه اســت و بگذاریدش کنار. اگر نمی‌توانید تا این حد خویشتن دار باشید(جلوی خودتان را بگیرید) باید از خودتان بپرسید: آیا معتاد شده‌ام؟

 

7. آب معدنی

بله، آب یکی از نیازهای ضروری ما اســت، ولی مجبور نیستیم برای خرید آب معدنی پول پرداخت کنیم. درست اســت که آب لوله‌کشی گاهی باکتری‌های مضری دارد، ولی با نصب یک فیلتر آب قابل نوشیدن اســت. در حقیقت، یک فیلتر هزینه‌ی زیادی ندارد، و می‌تواند پول زیادی صرفه‌جویی کند و پر کردن یک بطری از شیرآب بسیار راحت‌تر اســت. یک بطری آب ۱ لیتری تقریبا حدود هزار تومان اســت، و فرض کنیم مصرف روزانه‌ی آب آشامیدنی تقریبا ۲.۵ یا ۳ لیتر اســت. با مصرف آب شیر، می‌توانیم روزی ۳ هزار تومان، یا ماهی ۹۰ هزار تومان پس‌انداز کنیم.

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا