مطالب جالب علمی

همه چیز درباره کلئوپاترا Cleopatra زیباترین زن مصر

همه چیز درباره کلئوپاترا Cleopatra زیباترین زن مصر

کلئوپاترا زیباترین زن مصر اســت کــه نامش برای همیشه در تاریخ ثبت شده ، روابط متعدد او با مردان قدرتمند و همچنین قدرتش در مدیریت کشور از او نامی جاودانه ساخت. کلئوپاترا از آن شخصیت‌های تاریخی اســت کــه چیزهای زیادی درباره‌اش می‌دانیم، برای مثال می‌دانیم کــه آخرین فرعون مصر باســتان بود و خودش را به‌‌عنوان کسی معرفی کرده بود کــه ایزدبانوی مصر در وی حلول داشت.

 

کلئوپاترا زمانی کــه فرعون مصر بود با ژولیوس سزار وارد رابطه شد و به او در رسیدن به قدرت کمک کرد تا اینکــه در نهایت سزار به‌قتل رسید و کلئوپاترا کــه عاشق قدرت بود با مارک آنتونی یکی از سزارهای قدرتمند روم وارد رابطه‌ای جدید شد و درنهایت با او ازدواج کرد و صاحب سه فرزند شد.

 

مارک آنتونی پس از شسکت در نبرد، خودکشی کرد و کلئوپاترا نیز کــه قدرتش تحلیل رفته بود با نیش یک مار سمی خودکشی کرد.

 

کلئوپاترا حدود ۱۵۰۰ سال قبل از اینکــه ملکــه الیزبات در انگلستان به تخت بنشیند ثابت کرد کــه زنان می‌توانند در کنار مردها سیاســت‌مداران توانایی باشند اما در کنار این اطلاعات کــه به‌احتمال زیاد آن‌ها را در کتاب‌های تاریخی مطالعه کرده‌اید چیزهای غجیب و جالبی دیگر نیز وجود دارد کــه از کلئوپاترا نمی‌دانید و قصد داریم در ادامه با هم به این موارد اشاره کنیم.

همه چیز درباره کلئوپاترا Cleopatra زیباترین زن مصر

کلئوپاترا مصری نبود

بر کسی پوشیده نیست کــه کلئوپاترا بر مصر حکومت کرد اما مصری‌زاده نبود و بنا به اطلاعاتی کــه پایگاه آنلاین تاریخ مقدونیه منتشر کرده اســت کلئوپاترا یکی از اعضای سلسله بطلمیوس و وارث خون یکی از سرداران اسکندر کبیر با نام بطلمیوس اول بود.

 

به این ترتیب این خاندان نه‌تنها ریشه‌ای یونانی داشتند بلکــه یونانی صحبت می‌کردند و رسم رسوم ملت یونان را به جا می‌آوردند.

 

پی از مرگ اسکندر کبیر در سال ۳۲۳ قبل از میلاد مسیح، این خاندان به مدت ۳۰۰ سال به مصر حکومت کردند.

 

با این حساب ممکن اســت این پرسش برای شما پیش آمده باشد کــه خاندان بطلمیوس کــه ریشه‌ای یونانی داشتند چگونه به مصر راه پیدا کردند؟

 

پاسخ این پرسش ساده اســت و مصر نیز یکی دیگر از کشورگشایی‌های رم به‌حساب می‌آمد.

 

جالب اینجاســت کــه گفته می‌شود فرعون‌های خاندان بطلمیوس کــه ریشه‌ای یونانی داشتند در نزد مصری‌ها بسیار عزیز بودند چرا کــه قبل از یونانی‌ها، مصر چیزی حدود ۲۰۰ سال در اختیار امپراتوری بزرگ هخامنش بود و به همین دلیل مصری‌ها رضایت بیشتری به امپراتوری بطلمیوسی‌ها نسبت به پادشاهان هخامنش داشتند.

 

کلئوپاترا در نتیجه ازدواج با محارم زاده‌ شده بود

اگر اهل تاریخ باشید حتماً به‌خوبی می‌دانید کــه در اروپا و خاورمیانه در زمان‌های قدیم ازدواج‌ با محارم در میان فرمانروایان رسم بوده اســت و در افسانه‌های مصر، خدای اوزیریس کــه خدای عالم اموات و داور مردگان اســت با خواهر ازدواج کرده بود تا خلوص خون خدایان در خانواده‌شان حفظ شود.

 

به همین دلیل فراعنه مصری نیز برای حفظ پاکی و خلوص خون خاندان خود با محارم ازدواج می‌کردند.

 

این رسم در میان سلسله بطلمیوس در مصر نیز رواج داشت و پدر کلئوپاترا پادشاه سیزدهم بطلمیوسی‌ها بود و به‌رغم اینکــه اطلاعات زیادی از مادر کلئوپاترا در دست نیز باز هم گفته می‌شود مادر کلئوپاترا در‌واقع عمه‌اش بود کــه پدرش برای حفظ خون پادشاهی با او وصلت کرده بود. با کمال تعجب باید گفت کلئوپاترا در نهایت با دو تن از برادران کوچکترش ازدواج کرد.

همه چیز درباره کلئوپاترا Cleopatra زیباترین زن مصر

کلئو‌پاترا بیشتر از اینکــه زیبا باشد، زیرک بود

چیزی کــه از کلئوپاترا در فیلم‌ها دیده‌ایم، بانویی بسیار زیبا اســت و هنرپیشه‌های زیبارویی مانند الیزابت تیلور، مونیکا بلوچی و چند بانوی سیمین‌چهره دیگر ایفای نقش کلئوپاترا را در فیلم‌ها و سریال‌ها بر عهده داشته‌‌اند کــه یکی از دیگری زیبا‌تر و اغوا‌کننده‌تر هستند.

 

اما جالب اســت بدانید کلئوپاترای واقعی بهره‌ زیادی از زیبایی نبرده بوده اســت و در سال ۲۰۰۷ سکــه‌ای کــه روی آن عکس کلئوپاترا حک شده بود کشف گردید. این سکــه تصویری واقعی از ملکــه مصر را نشان می‌داد و بر اساس آن می‌توان اینگونه قضاوت کرد کــه کلئوپاترا بهره چندانی از زیبایی نبرده بود.

 

پلو تارک، تاریخ‌نویس یونانی کــه در سال ۷۵ بعد از میلاد مسیح کتابی با نام «زندگی آنتونی» نوشت، در این کتاب تأکید داشت کــه کلئوپاترا زیبایی چشمگیری نداشته اما شخصیت بسیار قوی و جذاب داشت کــه هیچ مردی یارای مقاومت در برابر او را نداشته اســت.

 

از طرف دیگر تمام اسناد تاریخی گواهی می‌دهند کــه کلئوپاترا ممکن اســت بهره‌ای از زیبایی نبرده باشد اما هوش سرشاری داشت و در رشته‌های ریاضیات، پزشکی، کیمیاگری، اقتصاد، تاریخ و جغرافی تحصیل کرده بود و به ۹ زبان زنده آن زمان تسلط کافی داشت.

 

کلئوپاترا تسلط کافی به زبان‌های ملت‌های همسایه داشت

کلئوپاترا به زبان یونانی صحبت می‌کرد اما در کنار این زبان، به تمام زبان‌های کشورهای همسایه مانند عربی، عبری، اشکانی، سوری، اتیوپیایی، ماد و مردمان کرانه دریای سرخ صحبت می‌کرد.

 

جالب اینجاســت کــه کلئوپاترا تنها فرعون مصر بود کــه زحمت یاد گرفتن زبان مصری را به خود داد تا تعامل بیشتری با مردمان تحت سلطه خود داشته باشد.

 

تاریخ‌نویسان بر این باور هستند کــه کلئوپاترا به زبان بومی قبطی نیز صحبت می‌کرد و به‌راحتی متون هیروگلیف را می‌خواند.کلئوپاترا برای اینکــه بیشتر با مردم مصر سازگار باشد لباس مصری‌ها را می‌پوشید و در مراسم‌های مذهبی و ملی آن‌ها شرکت می‌کرد.این موارد باعث افزایش محبوبیت کلئوپاترا در میان مردم مصر شد و کار به جای رسید کــه به‌رغم مصری نبودن، مردم مصر کلئوپاترا را یکی از مصری‌ها قلمداد می‌کردند.

همه چیز درباره کلئوپاترا Cleopatra زیباترین زن مصر

کلئوپاترا یدطولایی در خواهر و برادرکشی داشت

در مصر باســتان رسم بر این بود کــه یک زوج با جنسیت‌های متفاوت به ملت حکومت کنند.برای مثال در یک بازه‌زمانی کوتاه کلئوپاترا و پدرش همزمان به مردم مصر فرمانروایی می‌کردند تا اینکــه پدرش در سال ۵۱ قبل از میلاد مسیح از دنیا رفت و وصیت کرد تا کلئوپاترا باید با برادر ۱۱ ساله‌اش ازدواج کند.

 

این ازدواج صورت گرفت اما همان‌گونه کــه انتظار می‌رود جنبه تشریفاتی داشت و بطلمیوس چهاردهم کــه برادر و همسر کلئوپاترا بود مدت‌ها بعد علیه وی شورش کرد و کلئوپاترا برای کنار گذاشتن او دست به‌ دامان جولیو سزار شد.این دو سردار بزرگ در سواحل رود نیل با هم رودررو شدند و پس از غلبه سپاه جولیو سزار به سربازان بطلمیون چهاردهم، این فرعون نگون‌بخت پا به فرار گذاشت و در رود نیل غرق شد.

 

ماجرای برادرکشی کلئوپاترا به همین‌جا ختم نمی‌شود و از آنجایی کــه قانون مصر حکم می‌کرد همیشه یک زوج باید به مردم حکومت کند، کلئوپاترا با دیگر برادر خود ازدواج کرد و همان‌گونه کــه احتمالاً حدس زده‌اید این ازدواج نیز ختم به خیر نشد و برادر کلئوپاترا و همسر او توسط سم از بین رفت.کلئوپاترا حتی به خواهرش نیز رحم نکرد و به دلیل اینکــه خواهرش طرف برادرانش را گرفته بود فرمان اعدام او را صادر کرد.

 

ریمل‌های معروف کلئوپاترا برای زیبایی نبود و جنبه سلامتی داشت

با نگاهی به اسناد تاریخی کــه کلئوپاترا را به تصویر کشیده‌اند شاهد آرایش غلیظ چشم‌ها خواهید بود.این آرایش کــه ظاهر زیبایی به ملکــه مصر داده بود در‌واقع برای زیبایی نبود و با هدف محافظت چشمان نافذ کلئوپاترا اســتفاده می‌شد.مصریان باســتان برای آرایش صورت ملکــه از سرمه مشکی کمک می‌گرفتند، این ماده در کنار زیبایی جلوی عفونت چشم‌ها را نیز می‌گرفت.

 

رود نیل منبع حیات و زندگی مصریان باســتان بود اما از آنجایی کــه مصری‌ها الودگی‌های زیادی را به داخل رود وارد می‌کردند این منبع حیات دردسرهای زیادی برای مردم درست می‌کرد و منبع انتقال بیماری‌های عفونی زیادی بود.تماس آب آلوده رود نیل باعث عفونت‌ چشم می‌شد و از آنجایی کــه مصریان باســتان سرمه را از اســتخراج می‌کردند این ماده باکتری‌های عامل عفونت را از بین می‌برد.علم پزشکی مصر باســتان به این امر پی نبرده بود کــه سرب سرطان‌زاســت و همینکــه جلوی عفونت چشم را می‌گرفت برای آن‌ها کفایت می‌کرد.

همه چیز درباره کلئوپاترا Cleopatra زیباترین زن مصر

کلئوپاترا و مارک آنتونی حسابی اهل خوشگذارنی بودند

کلئوپاترا در سن ۳۹ سالگی خودکشی کرد و بیشتر عمر خود را مشغول سیاســت‌بازی و گرداندن امور مصور گذراند اما پس از مرگ جولیو سزار با مارک آنتونی، یکی از سرداران روم ازدواج کرد و این زوج ضیافت‌های بزرگی می‌گرفتند و مهمانی‌های شاهانه‌ای ترتیب می‌دادند.

 

جالب اســت بدانید کلئوپاترا و مارک آنتونی باشگاهی اختصاصی راه‌ انداخته بودند. این باشگاه کــه Inimitable Livers نام داشت در‌واقع پیشکشی به ديونسيوس، خداى شراب و ميگسارى در افسانه‌های یونان بود.

 

کلئوپاترا و مارک آنتونی رسم داشتند پس از حضور در این باشگاه و خوشگذارنی با شخصیت‌های برجسته مصر در میان شهر راه بروند و با شهروندان ساعاتی را به شوخی و خنده بگذرانند.چنین سیاســتی باعث شد تا کلئوپاترا بیشتر در دل مردم مصر نفوذ کند و به محبوبیت او اضافه کرد.

همه چیز درباره کلئوپاترا Cleopatra زیباترین زن مصر

کلئوپاترا مالک یک کارخانه عطر بود

اگر خاطر شما باشد در بالا اشاره کردیم کــه کلئوپاترا تحصیلاتی در زمینه کیمیاگری داشت و همین امر به کمک کرد تا دستی در عطرسازی نیز داشته باشد.

 

از طرف دیگر گفتیم کــه کلئوپاترا زیبایی خاصی نداشت و به همین دلیل معتقد بود با کمک عطرهای خوشبو می‌تواند مهر خودش را در دل مردان قدرتمند روزگار خود بیاندازد.جالب اســت بدانید گفته می‌شود زمانی کــه کلئوپاترا عازم اولین دیدار خود با مارک آنتونی بود مقدار زیادی عطر روی ناوگان کشتی‌های خود ریخت تا اطمینان خاطر حاصل کند کــه باد، بوی خوش حضور کلئوپاترا را به مشام مارک آنتونی خواهد رساند.

 

مصرف عطر کلئوپاترا به‌اندازه‌ای زیاد بود کــه یک کارخانه عطرسازی راه‌اندازی کرد و گفته می‌شود خرابه‌های این کارخانه پس از گذشتن صدها سال هنوز هم باقی‌مانده اســت.این کارخانه در قسمتی خوش آب و هوا واقع شده بود و کلئوپاترا از این محل برای اســتراحت و بدست آوردن آرامش نیز کمک می‌گرفت.

 

کلئوپاترا در ساخت عطر نیز دست داشت و فرمول ویژه‌ای برای ساخت عطر ابداع کرده بود. این فرمول در کتابی ثبت شده بود اما متأسفانه این کتاب در آتش‌سوزی کتابخانه اسکندر سوخت و خاکستر شد.

 

کلئوپاترا چیزی حدود ۲۰ میلیون دلار پول امروزی را صرف یک نوشیدنی کرد

از قدیم‌الایام تاکنون بعضی‌ها به اندازه‌ای پول دارند کــه حسابش از دستشان خارج شده و بعضی دیگر نیز آه در بساط ندارند. کلئوپاترا نیز کــه مصر را زیر نگین انگشتری خود داشت ثروت بی‌ حد و حسابی به هم زده بود و از هر بهانه‌ای برای خرج این پول‌ها اســتفاده می‌کرد.

 

در همین زمینه گفته شده اســت کــه روزی کلئوپاترا و مارک آنتونی با هم شرط‌بندی می‌کنند کــه کلئوپاترا یک وعده غذای بسیار گران قیت به ارزش ۱۰ میلیون وجه نقد آن زمان می‌تواند بپزد.به همین منظور به خدمتکارانش دستور می‌دهد سفره‌ای شاهانه پهن کنند اما ارزش غذاهای حاضر در این سفره به یک میلیون هم نمی‌رسد چه برسد به ۱۰ میلیون وجه نقد آن زمان.

 

در نتیجه کلئوپاترا گوشواره‌هایش را از گوش بیرون می‌کند و مروارید بزرگ و قیمتی کــه در یکی از آن‌ها قرار داشت را به داخل لیوان سرکــه می‌اندازد و از آنجایی کــه ارزش این مروارید حدود ۱۰ میلیون وجه نقد آن زمان بوده اســت کلئوپاترا شرط را می‌برد و شامی ۱۰ میلیونی برای مارک آنتونی فراهم می‌کند.جالب اســت بدانید این داســتان برای مدت‌ها از جانب مصرشناسان جدی گرفته نمی‌شود تا اینکــه علم نوین ثابت کرد مروارید اصل در سرکــه حل می‌شود.

 

کلئوپاترا مصریان را متقاعد کرده بود کــه الهه ایزیس در وجود او متبلور شده اســت

حاکمین مصر باســتان رسم داشتند خودشان را در ذهن مردم خداگونه جلوه دهند. کلئوپاترا نیز کــه از هوش و ذکاوت بالایی برخوردار بود خودش را الهه ایزیس جدید می‌خواند.

 

این الهه یکی از محبوب‌ترین خدایان مصر باســتان بود و به‌عنوان مظهر طبیعت و ازدواج شناخته می‌شد. الهه ایزیس در فرهنگ مصر خواهر و همسر الهه اُزیریس شناخته می‌شود و به همین منظور مارک آنتونی نیز خودش را بازتابی از الهه اُزیریس می‌پنداشت.زمانی کــه کلئوپاترا برای اولین بار به دیدار مارک آنتونی رفت لباس الهه‌ ونوس را به تن کرد و در کنار پسر جوانی کــه لباس الهه کوپید ( این الهه در افسانه‌های روم باســتان در قالب یک پسربچه بالدار با تیر و کمان به تصویر کشیده شده اســت) را بر تن داشت و دخترکانی کــه به شکل حوری لباس پوشیده بودند سوار بر کشتی به دیار مارک آنتونی سفر کرد.

 

شاید کلئوپاترا با نیش‌مار خودکشی نکرده باشد

همان‌گونه کــه در ابتدا اشاره کردیم تاریخ‌نویسان مدعی هستند کلئوپاترا پس از اینکــه متوجه می‌شود سپاهیانش شکست سختی از آگوستوس خورده‌اند، در آرامش کامل نامه خودکشی نوشت و این نامه را به نگهبانان سپرد. سپس ماری را در آغوش کشید تا نیش این مار، زهر هلاهل جان وی شود.

 

با این حال در شیوه مرگ کلئوپاترا اختلاف‌نظرهای مهمی میان تاریخ‌نویسان وجود دارد. گفته می‌شود کلئوپاترا اندکی بعد پس از نیش‌مار از دنیا می‌رود اما سم‌شناسان بر این باور هستند مارهایی کــه در مصر زندگی می‌کنند سم کشنده‌ای دارند اما دست‌کم باید چندین ساعت بگذرد تا سم این مارها جان انسان را بگیرد. مواردی نیز مشاهده شده کــه انسان‌هایی توانسته‌اند از نیش این مارها جان سالم به در ببرند.

 

در اینکــه کلئوپاترا خودکشی کرده اســت هیچ شکی میان تاریخ‌نویسان وجود ندارد اما برخی از آن‌ها بر این باور هستند کــه کلئوپاترا با یک سم کشنده جان خودش را گرفته اســت.

 

کلئوپاترا آخرین فرعون مصری بود

تاریخ‌شناسان مدعی هستند کلئوپاترا ممکن اســت فرعون جاه‌طلبی بوده باشد اما حکمران خوبی برای مصر بود و همیشه به دنبال اســتقلال این مرز و بوم بود و انصافاً هم باید گفت در دوران حکمرانی او مصر به حکومتی مستقل تبدیل شده بود اما اســتقلال کامل مصر رویایی بود کــه با ما کلئوپاترا به گور رفت و پس از خودکشی او در تابستان سال سی‌ام قبل از میلاد آگوستوس کنترل مصر را در اختیار گرفت و این کشور را به زیر مجموعه امپراتوری بزرگ رم اضافه کرد. رمی‌ها نیز کــه کلئوپاترا به‌عنوان یک ناجی و حکمرانی شایسته در نظر مردم مصر تلقی می‌شد سعی به از بین بردن وجه او در میان مردم کردند و آخرین فرعون مصر را در قالب زنی هرزه کــه راه خود را با بی‌بند و باری به پیش گرفته بود در میان مردمان مصر نشان دادند.

 

تبلیغات رم علیه کلئوپاترا به‌اندازه‌ای قوی بود کــه چهره او به‌سرعت از نظر مردم مصر افتاد و شاعران مصری چندین سال بعد کلئوپاترا را به عنوان مایه شرمساری مصر در شعرهای خود خطاب می‌کردند. همان‌گونه کــه ماه پشت ابر نمی‌ماند تاریخ نیز نهایتاً خدمات کلئوپاترا به مصر را به جهانیان نشان داد. آخرین فرعون مصر توانست ۲۰ سال به این کشور حکومت کند و درنهایت طبق شرایط خودش این دنیا را ترک گفت.

 

کلئوپاترا تلاش زیادی میکرد تا جوانی‌اش را حفظ کند

فرعون مصر به‌خوبی می‌دانست کــه دست روزگار نهایتاً کار خودش را خواهد کرد و گردپیری روی سر و روی او می‌نشاند.در نتیجه با توجه به این امر کــه در گذشته روش‌های ضدپیری امروزی وجود نداشت، کلئوپاترا شیوه‌های قدیمی به خدمت می‌گرفت کــه حتی ثروتمندان عصر حاضر از انجام آن‌‌ها برای جلوگیری از پیری عاجز هستند.

 

جالب اســت بدانید کلئوپاترا هر روز صبح در یک اســتخر بزرگ کــه از شیر دوشیده شده ۷۰۰ الاغ پر شده بود شنا می‌کرد.این‌گونه کــه پیداســت شیر الاغ در مصر قدیم به‌عنوان نوشداروی چین و چروک‌های صورت شناخته می‌شده اســت و بانوان مصری بر این باور بودند کــه شیر الاغ پوست‌شان را روشن می‌کند و از شر چین و چروک‌ها در امان نگه می‌دارد.

 

گفته می‌شود همسر نرون، امپراتور مستبد رم رسم داشت در مسافرت‌ها تعداد زیادی الاغ ماده به همراه داشته باشد تا هر لحظه کــه اراده کرد از شیر این الاغ‌ها برای پوست خود اســتفاده کند.دانش امروزی ثابت کرده کــه شیر الاغ جایگزین خوبی برای افرادی اســت کــه به شیر گاو حساسیت دارند، از طرف دیگر این شیر برای درمان چین و چروک‌های صورت نیز مناسب اســت و به همین دلیل در صنایع آرایشی بهداشتی کاربرد دارد.

 

ژولیوس سزار مجسمه‌ یادبود کلئوپاترا را در کنار تمثال همسرش بنا کرد

خیانت در زندگی زناشویی، اشراف و غیر اشراف نمی‌شناسد و سیاســت‌مداران زیادی را شاهد هستیم کــه وصله‌های ناجوری به آن‌ها نسبت داده می‌شود در گذشته نیز این وضعیت وجود داشت و ژولیوس سزار کــه همسر زیبایی در دیار خود داشت با کلئوپاترا روی هم ریخت و دل به این فرعون مصری داد.

 

ژولیوس سزار کــه مهر کلئوپاترا را در دل داشت برای اینکــه عشق سوزان خود را به ملکــه مصر ثابت کند دستور داد یک مجمسه بزرگ از کلئوپاترا در معبد ونوس بنا کنند.این مجمسه دقیقاً در کنار مجسمه همسر ژولیوس سزار بنا شد بنا به اسناد تاریخی کــه باقی‌مانده اســت این مجسمه حدود ۲۰۰ سال پس از مرگ کلئوپاترا در این معبود وجود داشت و به‌رغم اینکــه کلئوپاترا پس از مرگش به‌عنوان دشمن رم شناخته شد باز هم مجسمه او در معبد باقی ماند.

 

عشق مارک آنتونی و کلئوپاترا خون‌های زیادی جاری کرد

عشق چشم و عقل انسان را کور می‌کند و نبردهای زیادی را در تاریخ سراغ داریم کــه در عشق و عاشقی ریشه داشته اســت.مارک آنتونی نیز کــه یک دل نه صد دل عاشق کلئوپاترا بود برای اینکــه در کنار دلدار خود باقی بماند میدان نبرد را ترک گفت و یک زمستان را کامل در کنار یار گذراند.

 

تاریخ‌نویسان مدعی هستند در سال ۴۱ قبل از میلاد مسیح، مارک آنتونی لشکری آماده کرد و به غرب رفت تا برای برای مبارزه با سپاهیان پارت هم‌پیمان پیدا کند.یکی از این هم‌پیمان‌ها دختری ۲۸ ساله بود کــه بر مصر حکومت می‌کرد و ما او را با نام کلئوپاترا می شناسیم.گفته می‌شود کلئوپاترا در جواب مارک آنتونی کــه درخواســت کمک و نیرو از مصر داشت به او گفت به جای نبرد بیا عشق‌بازی کنیم و مارک آنتونی هم در پاسخ گفته بود نبرد می‌تواند صبر کند و فرماندهی لشکرش را به دست ژنرال‌ها سپرد و همراه کلئوپاترا رفت.

 

در زمانی کــه مارک آنتونی عاشق‌پیشه در قصر کلئوپاترا در مصر با معشوق‌اش مشغول راز و نیاز بود لشکر پارت از رودخانه فرات گذشت و به سوریه حمله کرد و بسیاری از سپاهیان مارک آنتونی در این بین جان خود را از دست دادند. از طرف دیگر آگوستوس نیز کــه در رم جای ژولیوس سزار را گرفته بود همسر مارک آنتونی را از رم بیرون کرد.

 

مارک آنتونی و کلئوپاترا شاید در کنار هم دفن شده باشند

سرنوشت مارک آنتونی و کلئوپاترا را از هم جدا کرد و هر کدام در گوشه‌ای از دنیا رفتند اما جنازه آن دو در کنار هم دفن شد. پلو تارک، تاریخ‌نویس یونان باســتان بر این باور اســت کــه فردی جنازه مارک آنتونی و کلئوپاترا را پیدا و در کنار هم دفن کرده اســت.

 

البته به‌غیر از این پلو تارک، سایر تاریخ‌نویسان نظر قطعی در خصوص محل دفن مارک آنتونی و کلئوپاترا ندارند و گفته می‌شود بدن این دو در قسمتی از اسکندریه قدیم دفن شده کــه این ناحیه حدود ۱۶۰۰ سال پیش توسط زلزله زیر و رو شده و چیزی از آن باقی نمانده اســت.برخی از باســتان‌شناسان نیز بر این باور هستند کــه مارک آنتونی و کلئوپاترا در زیر معبد تاپوسیریس دفن‌ شده‌اند.ناگفته نماند مدتی پیش یکی از باســتان‌شناسان معروف موفق به کشف چهار مقبره شد کــه در این مقبره‌ها چیزی حدود ۶۰۰ شيئى مختلف وجود داشت.

 

احتمال می‌رود این اشیاء مربوط به مارک آنتونی و کلئوپاترا باشند. اما تاکنون این قبرها باز نشده‌اند و مشخص نیست کــه واقعاً کدام یک از بزرگان مصر در آن‌ها مدفون شده اســت.

 

فرزندان مارک آنتونی و کلئوپاترا

اطلاعات زیادی در خصوص وارث‌های مارک آنتونی و کلئوپاترا در دست نیست و گفته می‌شود دست‌کم یکی از فرزندان این زوج با نام کلئوپاترا سلین توانست به سن بزرگسالی برسد و ازدواج کند.از قرار معلوم فرزند کلئوپاترا با پادشاه ماریتانیا ازدواج کرد و ماحصل این وصلت یک فرزند پسر و دختر بود.

 

در اسناد تاریخی اشاره‌ای به اسم دختر فرزند مارک آنتونی و کلئوپاترا نشده اســت اما نوه دیگر کــه پسر بود احتمالاً تولِمی نامگذاری شده بود. عمر تولمی به دنیا نبود و امپراتور کالیگولا کــه فردی بسیار خون‌خوار و بی‌رحم بود او را به کام مرگ فرستاد.

 

 

2.6/5 - (8 امتیاز)

حمید جعفری

حمید جعفری فعال حوزه محتوا و سئو و مدیر سایت نیک شو ، امیدوارم محتوای این سایت راهی باشد برای زندگی بهتر و لذت بخش تر ......

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا