پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • همه چیز درباره کروز کنترل Cruise Control

  مجموعه : دنیای خودرو

  همه چیز درباره کروز کنترل Cruise Control

  همه چیز درباره کروز کنترل Cruise Control

  کروز کنترل در خــودرو به شما کمک مي کند که یک سرعت ثابت داشته باشید بدون این که پایتان روی گاز در حال تنظیم سرعت باشد ، این سیستم هوشمند در بسیاری از خــودروها تعبیه مي شود و گزینه بسیار مناسبی برای جلوگیری از خستگی در رانندگی اســـت به خصوص در اتوبان های بین شهری که راه مستقیم و طولانی دارند.هدف سیستم کروز کنترل ثابت نگه داشتن دقیق سرعت دلخواه راننده بدون هرگونه دخالت راننده از طریق فعال کردن کنترل دریچه ی بنزین و رابط آن با پدال اســـت. سیستم کروز کنترل خــودرو مدرن یک حلقه کنترلی اســـت که معمولاً بوسیله ی راننده و با اســـتفاده از پدال گاز انجام مي گیرد و سرعت وسیله را در یک سطح ثابت نگه مي دارد.

   

  سیستم نگهدارنده سرعت یا همان کروز کنترل (به انگلیسی Cruise Control) سیستمي در خــودروهاســـت که اجازه کنترل سرعت در یک وضعیت ثابت را برای راننده فراهم مي کند. این سیستم معمولاً با کنترل ميزان هوای ورودی به محقظه احتراق وظیفه خود را به انجام مي رساند. در واقع هدف اســـتفاده از کروز کنترل نگه داشتن دقیق سرعت به ميزان دلخواه راننده بدون هیچگونه دخالت خارجی اســـت. در این سیستم امکان تثبیت سرعت خــودرو در شرایط مختلف بدون اســـتفاده از پدال گاز از طریق کلیدهای واسط فراهم شده اســـت.

   

  توضیح درباره دکمه های کروز روی فرمان خــودرو

  راننده مي تواند کروز کنترل را با دکمه های تنظیمات کروز تنظیم کند که معمولاً این دکمه ها شامل ON, OFF RESUME, SET/ACCEL,COAST مي شوند که بر روی فرمان، دکمه های گردش یا دکمه ی تنظیم برف پاک کن قرار دارد. در اکثر خــودروها کروز کنترل مي تواند سرعت خــودرو را تا چند کیلومتر دلخواه با فشار دادن یکی از دکمه ای SET/ACCELL کم یا زیاد کند. در صورت زدن بیشتر دکمه ی تنظیمات، سرعت بیشتر خواهد شد. دکمه های ON و OFF در واقع کار زیادی نمي کنند. برخی از کروز کنتر ها چنین دکمه هایی را ندارند و به جای آن وقتی که راننده پایش را روی ترمز مي گذارد خاموش مي شوند و زمانی که دکمه ی تنظیم زده مي شود روشن مي شود. دکمه های EST/ACCEl سرعت فعلی راننده را به طور ثابت نگه مي دارند. به عنوان مثال اگر دکمه ی تنظیم را در 70 کیلومتر در ساعت تنظیم کنید، خــودرو سرعت شما را در همان سرعت نگه خواهد داشت.

   

  در سرعت های پایین تر از 50 کیلومتر در ساعت، سیستم کنترل مرکزی از به راه اندازی کروز کنترل جلوگیری مي کند و در سرعت های بالای این، این راننده اســـت که مي تواند انتخاب کند که کروز کنترل روشن یا خاموش باشد. به دلایل امنیتی، کروز کنترل نباید در سطوح خیس و یخ زده، جاده های پرترافیک و یا راه های دارای پیچ های تند اســـتفاده شود.

   

  تصور کنید که آماده سفری با بهترین دوستان خود مي شوید اما شما تنها کسی هستید که مي توانید راندگی کنید و جاده ای هزار کیلومتری در پیش روی شماســـت. فکر کردن درباره این جاده که حداقل چندین ساعت از آن مسیری مستقیم اســـت پیش از نشستن پشت فرمان نیز شما را خسته خواهد کرد! اما خوشبختانه کروز کنترل مي تواند باز زیادی را از روی دوش شما بردارد.

  همه چیز درباره کروز کنترل Cruise Control

  کروز کنترل امکانی ارزشمند در خــودروهای امروزی اســـت. سفرهای طولانی بدون این امکان خسته کننده تر خواهند بود. زمانی اســـتفاده از کروز کنترل در خــودروهای امریکایی نسبت به خــودروهای آسیایی یا اروپایی متدوال تر بود چرا که جاده های امریکا طولانی تر و مستقتیم بوده و عموماً مبدا و مقصد از یکدیگر فاصله زیادی دارند.

   

  اولین خــودرویی که به کروز کنترل مجهز شد خــودروی ایمپریال کرایسلر مدل ۱۹۵۸ بود. این سیستم مکانیکی به ميل گاردان موتور متصل بود و یک تنظیم کننده بر روی داشبورد وجود داشت که با آن ميزان سرعت مشخص مي شد. این سیستم سپس توسط یک موتورالکتریکی ميزان گاز ورودی خــودرو را با این سرعت تنظیم مي کرد.

   

  نسخه های ابتدایی کروز کنترل مدت های قبل تر از پیدایش خــودروها مورد اســـتفاده قرار مي گرفت. جیمز وات، مخترع و مهندس مکانیک اوایل قرن ۱۷ ميلادی سیستمي را اختراع کرد که اجازه مي داد موتورهای بخار در سربالایی و سراشیبی سرعت ثابت خود را حفظ کنند. اما کروز کنترل به شکلی که ما امروزه مي بینیم اواخر دهه ۱۹۴۰ ميلادی ساخته شد؛ در آن زمان ایده اســـتفاده از دستگاه کنترل کننده برقی که بتواند سرعت جاده را کنترل کرده و ميزان گاز خوردن وسیله نقلیه را مطابق آن تنظیم کند به ذهن مهندسین آمده بود.

   

  سطح امنیت کروز کنترل ها مورد قبول همگان اســـت. در صورت ایجاد مشکل اغلب خــودروسازان تسترهای مخصوصی دارند که به کروز کنترل متصل شده و یک مسئله خاص را ریشه یابی مي کنند.

   

  یکی از مسائلی که برای تمامي رانندگان مخصوصاً آنهایی که مسافت های طولانی را پشت فرمان هستند اهميت دارد به حداقل رساندن فعالیت های راننده به منظور راحتی و آسایش بیشتر اســـت. این مسئله در ایران با توجه به پهناور بودن کشور و فاصله ی زیاد بین شهری در اکثر مناطق اهميت دو چندانی پیدا مي کند. سیستم کروز کنترل تا حد زیادی بار مسئولیت این مشکل هميشگی رانندگان را به دوش کشیده و تا حد امکان سعی دارد که از وظایف راننده با تحت کنترل داشتن پدال گاز بکاهد و ميزان راحتی بیشتر وی را فراهم کند. کروز کنترل در ایالات متحده و بسیاری از کشور های پیشرفته سالهای زیادی که بر روی تمامي خــودروها نصب مي شود و جزئ یکی از ضروریات یک خــودروی تولید شده اســـت. با توجه به فقدان این قابلیت در اکثر خــودروهای داخلی، شرکت دهکده جهانی این سیستم را به صورت آپشن در اختیار هموطنان قرار مي دهد.

  همه چیز درباره کروز کنترل Cruise Control

  سیستم کروز کنترل سرعت خــودروی شما را با تنظیم وضعیت دریچه گاز یعنی همان روشی که شما انجام مي دهید کنترل مي کند. با این حال، کنترل کروز دریچه گاز را به جای فشار دادن پدال با یک کابل متصل به یک محرک، درگیر مي کند. سوپاپ دریچه کنترل قدرت و سرعت موتور را با محدود کردن مقدار هوا در آن کنترل مي کند.

   

  راننده مي تواند ميزان سرعت مورد نظر خود را به اســـتفاده از دکمه هایی که در اختیار دارد معین کرده یا عملکرد یا لغو کند. این دکمه ها معمولاً روی فرمان یا اهرم های کناری آن تعبیه شده اند. همچنین معمولاً دکمه های برای کاهش یا افزایش سرعت کروز کنترل در این سیستم قرار داده مي شود. به منظور افزایش ایمنی خــودرو و سرنشینان آن عملکرد سیستم کروز کنترل با فشردن پدال ترمز به صورت خودکار لغو مي شود.

  همه چیز درباره کروز کنترل Cruise Control

  با افزایش ميزان خــودروهای مورد اســـتفاده مردم در جاده ها و نیاز به ایمنی بیشتر خــودروسازان تصميم گرفتند تا در سیستم کروز کنترل نوآوری هایی داشته باشند و در نتیجه همين نوآوری های سیستم کروز کنترل تطبیق پذیر (به انگلیسی Adaptive Cruise Control) به خــودروهای امروزی راه یافتند. اولین سیستم کروز کنترل تطبیق پذیر اوایل دهه ۱۹۹۰ ميلادی توسط خــودروسازان ژاپنی تولید شد. البته این سیستم تنها در زمانی که ترافیک سنگینی در مسیر قرار داشت به راننده هشدار مي داد و از سیستم ترمز اضطراری و سیستم کنترل گاز خــودرو برخوردار نبود.

   

  اولین سیستم کامل کروز کنترل تطبیق پذیر مربوط به سیستم دیسترونیک مرسدس بنز بود که بر روی خــودروی کلاس S مدل ۱۹۹۹ قرار گرفته بود. این سیستم نه تنها گاز خــودرو را کنترل مي کرد بلکه از ترمز اضطراری برای رعایت فاصله مناسب با خــودرو‌ی جلویی بهره مي برد.

   

  سیستم کروز کنترل تطبیق پذیر چگونه کار مي کند؟

  در خــودروهایی که به این سیستم مجهز هستند راننده همانند سیستم کروز کنترل معمولی مقدار بیشینه سرعت مورد نظر را از طریق عملگرهای موجود تنظیم مي کند. سنسوری که در جلو خــودرو تعبیه شده اســـت ترافیک مسیر روبرو یا خــودرو جلویی را شناسایی کرده و روی آن قفل مي کند. این سنسور سپس ميزان سرعت خــودروی شما را با در دست مي گیرد و معمولاً طوری آن را تنظیم مي کند که هميشه ۲ الی ۳ ثانیه به خــودروهای پیش رو فاصله داشته باشید.

  همه چیز درباره کروز کنترل Cruise Control

  کامپیوتر خــودرو با اســـتفاده از داده های این سنسور ميزان فاصله با خــودروی جلویی و سرعت متناسب با آن را محاسبه مي کند. در صورتی که آن واحد چندین خــودرو در محدوده پوشش دهی این رادار قرار داشته باشد این سیستم به صورت خودکار انتخاب مي کند که کدام یک از آنها را دنبال کند. به طور مثال در صورتی که سرعت خــودروی پیش رو کمتر باشد یا خــودروی دیگری به صورت ناگهانی در مسیر شما قرار گیرد این سیستم به صورت خودکار سرعت خــودروی شما را نیز متناسب به وضعیت سرعت آنها کاهش مي دهد.

  همه چیز درباره کروز کنترل Cruise Control

  کروز کنترل تطبیق پذیر سیستم هوشمندی برای ایمنی خوردو اســـت. در صورتی که در زمان اســـتفاده از این سیستم به خــودروی جلویی خیلی نزدیک شوید در ابتدا به شما هشدار داده و در ادامه و در صورت نیاز از ترمز اســـتفاده مي کند. برخی خــودروسازان از لیزر برای این سیستم خود اســـتفاده مي کند و این در حالی اســـت که برخی دیگر از سیستم های نوری دوربین دار اســـتفاده مي کند. کروز کنترل تطبیق پذیر بدون توجه به تکنولوژی مورد اســـتفاده در آن در روز و شب کار مي کند اما توانایی های آن با توجه به شرایط جاده مانند باران سنگین، مه یا برف مي تواند کاهش یابد.

   

  تمام اجزای تشکیل دهنده کروز کنترل تطبیق پذیر از جمله سنسورها، پردازشگرها، دخالت فعال در گاز و ترمز – همگی برای ترمز اضطراری خودکار هم لازم هستند. اگر فاصله خــودرو با خــودروی جلویی سریعاً در حال کم شدن باشد و راننده هیچ عکس العملی نشان ندهد، این سیستم به طور خودکار ترمز اضطراری مي کند. اما بر خلاف کروز کنترل فعال، در سیستم ترمز اضطراری خودکار که قابلیت تشخیص عابر پیاده را دارد، وجود دوربین یک امر ضروری اســـت.

  همه چیز درباره کروز کنترل Cruise Control

  ترمز اضطراری خودکار اولین گام اســـت به سوی خــودروهای تماماً خودران و این تنها با دهه ها کار برای پیشرفت سیستم های کروز کنترل ميسر شده اســـت.اســـتفاده از کروز کنترل مزایایی مانند تثبیت سرعت خــودرو در شرایط مختلف بدون اســـتفاده از پدال گاز، جلوگیری از تجاوز ناخواســـته سرعت از محدوده سرعت مجاز، افزایش و یا کاهش دقیق سرعت خــودرو تنها با اســـتفاده از کلیدهای واسط، کاهش نوسانات دریچه گاز و در نتیجه کاهش مصرف سوخت و… را به ارمغان آورده اســـت.

   

  آیا می توان روی پراید و تیبا کروز کنترل نصب کرد؟

  همه چیز درباره کروز کنترل Cruise Control

  جواب بله است ، این کار برای شما حدود 1 میلیون تومان هزینه خواهد داشت و دو ساعت زمان نیاز است تا متخصص آن را روی خودروتان نصب کند ، دریچه گاز برقی و دسته کنترل کروز روی خودرو شما نصب خواهند شد و بدون هیچ مشکلی می توانید از رانندگی با کنترل کروز لذت ببرید.

   

   

  به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟
  هیچ نظری ثبت نشده است
  نظرات این پست غیرفعال هستند.
 • مطالب پربازدید
 •