پزشکی و بهداشتی

همه‌ چیز درباره بیماری گال به همراه علائم آن

همه‌ چیز درباره بیماری گال به همراه علائم آن

بیماری پوستی گال همراه با خارش و التهاب های پوستی در نواحی مختلف بدن است. مبتلایان به این بیماری خارش بسیار بسیار شدیدی را تجربه می کنند. در تمام جهان ۱۳۰ میلیون مورد گال مشاهده شده است که رقم بسیار زیادی است و می‌تواند از شخصی به شخص دیگر منتقل شود. حتی امکان دارد از راه لباس و ملافه‌های آلوده هم منتقل شود. اگرچه بیماری گال آزاردهنده است ولی درمان آن می‌تواند موفقیت‌آمیز باشد. در این درمان‌ها داروهایی داده می‌شود که میکروب و تخم‌های آن را از بین می‌برد. ازآنجایی‌که این بیماری واگیردار است درمان آن به روی تمام اشخاصی که با بیمار تماس دارند انجام می‌شود.

 

گال چگونه درمان می‌شود؟

همه‌ چیز درباره بیماری گال به همراه علائم آن

به منظور درمان گال از روی پوست از پماد، کرم و لوسیون استفاده می‌شود که مستقیماً روی پوست مالیده خواهند شد. حتی امکان دارد داروهای خوراکی تجویز شود. امکان دارد پزشک از شما بخواهد که دارو را شب‌ها که کرم‌ها فعال‌ترند استفاده کنند. امکان دارد دارو را بر روی تمام پوست خود از گردن به پایین استفاده کنید و در روز بعد آن را بشویید. اطمینان حاصل کنید که با دقت به گفته‌های پزشک گوش دهید. باید این درمان را به مدت ۷ روز ادامه دهید. برخی از داروهای رایج برای درمان گال عبارت است از:

 

= کرم پرمترین ۵ درصد

= لوسیون بنزیل بنزوت ۲۵ درصد

= پماد سولفور ۱۰ درصد

= کرم کروتامیتون ۱۰ درصد

= لوسیون لیندان ۱ درصد

 

بهترین راه پیشگیری از گال این است که از تماس فیزیکی با شخصی که به گال دچار است خودداری کنیم. به علاوه از پوشاک یا ملافه شخصی که به گال دچار است خودداری کنیم. کرم‌های گال پس از ورود به بدن ۴۸ تا ۷۲ ساعت باقی می‌مانند بنابراین باید سعی کنیم که از تماس با آن خودداری کنیم. اطمینان حاصل کنید که تمام وسایل زیر را با آب داغ با دمای ۵۰ درجه سلسیوس بشویید:

 

= پوشاک
= ملافه
= حوله
= بالش

 

بعد باید آن‌ها را به مدت حداقل ۱۰ تا ۳۰ دقیقه در خشک‌کن قرار دهید. تمام چیزهایی که شسته نمی‌شوند باید جاروبرقی زده شوند. بعد کیسه جاروبرقی را دور انداخته و جاروبرقی را با آب داغ و سفیدکننده بشویید. زیرا آب داغ و سفیدکننده کرم و انگل‌های گال را از بین می‌برد.

 

آیا گال مسری است؟

بله گال مسری است و به شکل‌های زیر سرایت می‌شود:

 

= تماس پوستی مانند گرفتن دست‌ها

= تماس فیزیکی نزدیک مانند رابطه جنسی

= لباس، تخت خواب یا حوله‌های مشترک با شخصی که به گال دچار است

 

ازآنجایی‌که گال مسری است می‌تواند به‌راحتی بین اعضای خانواده، دوستان یا شرکای جنسی انتقال پیدا کند. این عفونت در این مکان‌ ها هم به‌سرعت منتقل می‌شود:

 

= مدارس

= آسایشگاه

= مراکز توان‌بخشی

= مکان‌های ورزشی

= زندان

 

نشانه های گال چه هستند؟

همه‌ چیز درباره بیماری گال به همراه علائم آن

شش هفته پس از وارد شدن این باکتری به بدن نشانه های آن آغاز می‌شود. این نشانه های در اشخاصی که قبلاً به این بیماری دچار بودند بیشتر دیده می‌شود. نشانه های اصلی گال عبارت است از قرمزی و خارج شدید که در شب بیشتر می‌شود. خارش بیش‌ازحد این نواحی التهاب را افزایش می‌دهد. در این صورت به بیمار آنتی‌بیوتیک هم تجویز می‌شود. نواحی اصلی گال در کودکان و بزرگ‌سالان عبارت است از:

 

= مچ دست

= آرنج

= زیر بغل

= نوک سینه

= آلت تناسلی

= کمر

= باسن

= نواحی بین انگشتان

 

نشانه های گال در کودکان

همه‌ چیز درباره بیماری گال به همراه علائم آن

به علاوه نشانه های گال در کودکان و نوزادان در این نواحی دیده می‌شود:

 

= سر

= صورت

= گردن

= دست‌ها

= کف پاها

 

گال نروژی

همه‌ چیز درباره بیماری گال به همراه علائم آن

بعضی وقت ها بیماری گال از گال های به نام گال نروژی یا گال چرک شده ایجاد می‌شود. این نوع گال شدیدترین و رایج‌ترین نوع گال است. در این موارد لایه ضخیمی از پوست زخم شده که پر از تخم و باکتری گال است. این گال در اشخاصی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند بیشتر دیده می‌شود.

 

اشخاصی که به ایدز یا اچ آی وی دچار بوده، اشخاصی که از داروهای خاص یا آستروئید استفاده می‌کنند (مانند داروهای روماتیسم) یا اشخاصی که شیمی‌درمانی انجام می‌دهند. میکروب‌های گال می‌توانند به‌سرعت سیستم ایمنی را تضعیف کنند. گال های چرکی همانند گال های معمولی سرایت می‌کنند. این زخم‌ها:

 

= ضخیم

= خاکستری

= و در صورت لمس کردن زخم‌ها کنده می‌شوند

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا