پزشکی و بهداشتی

هزینه کشیدن دندان عقل در سال 1400 | جراحی دندان عقل

هزینه کشیدن دندان عقل در سال 1400 | جراحی دندان عقل

هزینه کشیدن دندان عقل در سال 1400 | جراحی دندان عقل

دندان عقل ، یکی از چالش برانگیزترین اعضای بدن که برخی مدام با آن درگیرند تا جایی که می روند و آن را از ریشه می کنند تا خیالشان راحت شود! دندان عقل معمولا از 17 سالگی به بعد رشد می کند. به همین دلیل آن را دندان عقل نام داده اند. چهاردندان عقل در 2 فـــک هر انسان وجود دارد که در واقع آخرین دندان ها در قوس فـــکی هستند. دندان عقل می تواند به شکل رشد کرده, نیمه نهفته و یا کامل نهفته باشد و حتی ممکن است اصلا وجود نداشته یا حتی بیش از یک دندان عقل نهفته در هر سمت وجود داشته باشد. رشد دندان عقل احتیاج به وجود فضای کافی در استخوان فـــک دارد و در صورتی که فضای به اندازه در فـــک انسان نباشد، دندان به شکل نهفته یا نیمه نهفته خود را نشان می دهد.

هزینه کشیدن دندان عقل در سال 1400 | جراحی دندان عقل

با روش رادیوگرافی و یا همان عکس از دندان ها منسوب به عکس OPG می توان به نهفته یا نیمه نهفته بودن و در کل وضعیت قرارگیری آن ها در فـــک پی برد.

 

به گزارش نیک شو ، دندان عقل اگر در جای درست رشد کند، مانند بقیه دندان ها مفید و مؤثر هستند و برخلاف تصور اکثر افراد در این شرایط نباید دندان را کشید، اما این موقعیت کمتر پیش می آید و رشد دندان عقل معمولا توام با مشکلاتی است. یکی از این مشکلات پوسیدگی شایع به دلیل دسترسی کمتر به آن است، حتی اگر در جای مناسب رشد کرده باشد. همچنین در بسیاری از موارد ممکن است دندان عقل به سایر دندان ها فشار وارد کند و سبب بی نظمی و نامرتبی آن ها شود.

هزینه کشیدن دندان عقل در سال 1400 | جراحی دندان عقل

(دندان عقل به انگلیسی : Wisdom teeth)

 

پوسیدگی دندان عقل

دندان عقلی پوسیده شده در صورت داشتن موقعیت مناسب در دهان قابلیت ترمیم یا پر کردن دارد. اما اگر موقعیت دندان عقل مناسب نباشد، بهتر است قبل از به عصب رسیدن اقدام به کشیدن آن کنید، زیرا در هر صورت نهایت نمی توانید آن دندان را نگه دارید.

 

دندان عقل نیمه نهفته

اغلب مسائل به وجود آمده در بیماران مربوط به دندان های نیمه نهفته است. در این دندان ها به دلیل گیر غذایی بین دندان و لثه ی پوشاننده و آسیب به لثه از سمت دندان مقابل بیشترین احتمال به وجود آمدن مشکلاتی از قببیل آبسه و سلولیت وجود دارد.

 

 1. دندان عقل با سایز های مختلف با سایر دندان ها تفاوت داشته و در بسیاری از موارد این دندان ها برای انسان مشکل آفرین شده لذا دانستن نکات زیر در مورد دندان های عقل می تواند سودمند باشد:
 2. همیشه جوانه های دندان های عقل تشکیل نشده و لذا این دندان ها در بعضی افراد وجود نداشته و غایب هستند غایب بودن دندان های عقل دلایل مختلفی می تواند داشته باشد که یکی از آن ها ارث می باشد.
 3. رویش دندان های عقل معمولا با مشکلاتی همراه بوده که از آن جمله دردهای مبهم و گاهی شدید که درافراد مختلف متفاوت است. همچنین تورم و اماس لثه اطراف دندان عقل در حال بیرون آمدن و گاهی درد و خونریزی از این ناحیه. یک نوع عارضه لثه هنگام رویش دندان عقل ممکن است به وجود آید که از نظر علمی به نام پری کورونیت نامیده می شود. که عارضه ای دردناک می باشد که نیاز به درمان های دارویی و گاهی جراحی پیدا می کند.
 4. دندان های عقل همیشه بطور طبیعی و مستقیم رویش پیدا نمی کنند بلکه در بسیاری از موارد در مسیر رویش خود به سمت دندان مجاور کج شده و دندان عقل بطور افقی در استخوان فـــک خوابیده و قادر به رویش نبوده و لذا به صورت نهفته در فـــک باقی می ماند. بسیاری از مردم از وجود دندان های عقل اثر یک رادیوگرافی از فـــکین به دلایل دیگری به وجود این دندان ها پی برده می شود. در مورد این که آیا دندان عقل نهفته را باید کشید یا به نظرات متفاوت هستند، بعضی معتقدند باقی مانده این دندان ها می تواند زمینه بروز تومورهای خاصی از جمله آوملوبلاستوما را ایجاد کنند. ثابت شده است که دندان های عقل پایین بیشتر دچار نهفتگی می شوند.هزینه کشیدن دندان عقل در سال 1400 | جراحی دندان عقل
 5. بسیاری از دندان عقل پس از رویش با دندان های جلویی خود به درستی جفت نشده و لذا جویدن غذا را نقشی ندارند.
 6. دندان های عقل به دلیل نداشتن یک شکل طبیعی مشخص مانند بسیاری از دندان های دیگر و قرار گرفتن در انتهای فـــکین و تمیز نشدن آن ها هنگام مسواک زدن بسیار آسیب پذیر بوده و معمولا زودتر از سایر دندان ها پوسیده می شوند و باید به کشیدن دندان عقل منجر شوند.
 7. ترمیم و پرکردن دندان های عقل کار دشواری است و کشیدن آن ها نیز از دیگر دندان ها دشوارتر می باشد. عفونت این دندان ها به راحتی در فضاهای صوتی و فـــکی پخش شده و می تواند برای بیمار خطرآفرین و مشکل ساز باشد.
 8. توصیه می شود هریک از اعضای خانواده از 20 سالگی با مراجعه به دندانپزشکی و در صورت لزوم گرفتن یک عکس، وضعیت دندان عقل خود را مشخص نموده و در صورت داشتن دندان عقل تکلیف نگهداری و یا خراج شدن آنها را مشخص نمایند.

 

علت اینکه باید این دندان را کشید این است که نسبت به سایر دندان های دیگر خیلی دیر رشد می کند و زمانیکه می خواهد رویش داشته باشد در فـــک فضای کافی وجود نداشته و همین باعث می شود تا اکثر مواقع به صورت پنهانی و نیمه نهفته نشان خواهد داد و در زیر لثه باقی می ماند. آماری که تا به امروز در دست است نشان می دهد معمولا این دندان برای افراد دچار مشکل کرده و مجبور به کشیدن آن هستند. همین زیر لثه ماندن آنها باعث می شود تا به صورت تدریجی پوسیده شوند و خرابی آنها باعث پوسیدگی دیگر دندان ها نیز خواهد شد.

هزینه کشیدن دندان عقل در سال 1400 | جراحی دندان عقل

دندان عقل وقتی رشد کرده اما لثه هنوز روی آن است

 

نکات جراحی و کشیدن دندان عقل

توجه کنید شما ممکن است تا فردای روز جراحی، مقداری خون در دهانتان ترشح شود که کاملاً طبیعی است. در این موارد یک تکه گاز استریل کوچک را در محل جراحی قرار دهید. سیگار کشیدن، خون‌ریزی از محل جراحی را شدیدتر می‌کند. بنابراین در طول ۱۲ ساعت اول پس از کشیدن دندان، سیگار نکشید و یا حداقل خیلی آرام به آن پک بزنید تا باعث شروع خون‌ریزی نشود. شما نباید از نی برای نوشیدن نوشابه استفاده کنید. اگر خون در دهانتان جمع شده است نباید آن را بیرون تف کنید، بلکه باید تلاش کنید بزاق‌تان را به‌جای تف کردن، ببلعید. کشیدن دندان یا ورزش کردن تا فردای روز جراحی ممنوع است، چون افزایش گردش خون باعث خون‌ریزی مجدد از محل جراحی می‌شود.

 

گاهی شب پس از جراحی، هنگام خواب مشاهده می‌کنید بالشتان خونی است. نشت مقداری خون طبیعی است، نگران نباشید. تلاش کنید زیر سرتان را در شب پس از جراحی، بالاتر از حالت عادی نگه دارید. برای این کار می‌توانید دو عدد بالش زیر سرتان بگذارید. تورم پس از جراحی جراحی دندان عقل معمولاً باعث می‌شود یک طرف صورتتان باد کند و کاملاً گرد شود. این همان تورم پس از جراحی است.

هزینه کشیدن دندان عقل در سال 1400 | جراحی دندان عقل

مراقبت پس از کشیدن دندان عقل

این تورم در دو تا سه روز پس از جراحی به حداکثر خود می‌رسد، بنابراین در این روزها باید انتظار حداکثر تورم را در صورتتان داشته باشید، ولی نگران نباشید. پس از گذشت یک هفته تورم صورت‌تان کاملاً برطرف خواهد شد. برای این‌که صورتتان کمتر ورم کند، راه‌حل‌های ساده و خانگی هم وجود دارد. مقداری یخ را درون یک پارچه بپیچید و در طول روز اول بعد از جراحی آن را روی صورتتان قرار دهید، ولی باید دقت کنید ۲۰ دقیقه آن را در روی صورت قرار داده و ۲۰ دقیقه بردارید و دوباره همین کار را تکرار کنید.

 

در روز دوم بعد از جراحی استفاده از یخ یا کمپرس با پارچه گرم و مرطوب را تعطیل کنید، ولی در روز سوم کمپرس صورت با پارچه گرم و مرطوب به رفع تورم کمک می‌کند. توصیه‌های غذایی بلافاصله پس از جراحی باید از خوردن غذای گرم خودداری کنید. بهترین پیشنهاد این است که یک سوپ پرکالری و پرحجم تهیه کنید و بگذارید خنک شود، سپس آن را به عنوان ناهار یا شام پس از جراحی، نوش جان کنید.

 

گل میخک یکی از موثرترین روش های سنتی است که واقعا درد دندان را تسکین می دهد و می توانید بعد از کشیدن دندان عقل از آن استفاده کنید. البته قطره میخک نیز در داروخانه ها موجود است.

هزینه کشیدن دندان عقل در سال 1400 | جراحی دندان عقل

وقتی دندان عقل نیاز به جراحی داشته باشد روی آن بخیه می زنند

 

در روز اول پس از جراحی، از نوشیدن آب، مایعات، آب‌میوه و شیر غافل نشوید، چرا که به جبران حجم خون از دست رفته شما حین جراحی کمک خواهد کرد. یک ساعت پس از پایان جراحی، خودتان را به خوردن یک عدد بستنی مهمان کنید، چون باعث می‌شود شما احساس راحتی بیشتری در ناحیه جراحی شده داشته باشید. تلاش کنید هرچه زودتر به رژیم غذایی روزانه‌تان بازگردید. شاید لازم باشد فقط از طرف مقابل فـــک برای جویدن غذاها استفاده کنید.

 

بهداشت دهان؛ حرف اول و آخر تمیز نگه داشتن دندان‌ها و دهان منجر به التیام زخم جراحی می‌شود. بنابراین فردای روز جراحی دست به‌کار شوید. نصف قاشق چای‌خوری نمک را در یک لیوان آب ولرم بریزید و روزی سه مرتبه دهانتان را با آن شستشو دهید. شما می‌توانید در روز سوم و یا چهارم پس از جراحی، مسواک زدن ونخ کشیدن دندان‌هایتان را از سر بگیرید. دقت کنید هنگام مسواک زدن دندان‌های مجاور ناحیه جراحی، موجب کنده شدن لخته تشکیل شده نشوید، چرا که در این صورت دوباره درد و خون‌ریزی شروع خواهد شد.

هزینه کشیدن دندان عقل در سال 1400 | جراحی دندان عقل

با درد پس از کشیدن دندان عقل چه کنیم؟

با دردش چه کار کنیم؟ درد پس از جراحی دندان عقل، شاید بدترین تجربه شما از دندان پزشکی باشد. تا هنگامی که اثرات داروی بی‌حسی وجود دارد شما این درد را احساس نمی‌کنید، بنابراین ممکن است از خوردن مسکن غافل شوید.

 

بهتر است پیش از اینکه مطب دندان پزشکی را ترک کنید، یک عدد قرص ضد درد مصرف کنید تا هنگامی که اثرات داروی بی‌حسی از بین رفت، کشیدن دندان عقل دچار درد شدید نشوید. فراموش نکنید حداکثر درد پس از جراحی را در ۱۲ ساعت اول پس از جراحی تحمل خواهید کرد که با مصرف ضددرد می‌توانید با آن کنار بیایید، کشیدن دندان عقل ولی معمولاً پس از گذشت دو روز از شر درد جراحی دندان رها می‌شوید.

 

 1. همیشه جوانه های دندان های عقل تشکیل نشده و لذا این دندان ها در بعضی افراد وجود نداشته و غایب هستند غایب بودن دندان های عقل دلایل مختلفی میتواند داشته باشد که یکی از آن ها ارث می باشد.
 2. رویش دندانهای عقل معمولا با مشکلاتی همراه بوده که از ان جمله دردهای مبهم و گاهی شدید که د رافراد مختلف متفاوت است . همچنین تورم و اماس لثه اطراف دندان عقل در حال بیرون آمدن و گاهی درد و خونریزی از این ناحیه. یک نوع عارضه لثه هنگام رویش دندان عقل ممکن است به وجود آید که از نظر علمی به نام پری کورونیت نامیده میشود. که عارضه ای دردناک می باشد که نیاز به درمانهای دارویی و گاهی جراحی پیدا میکند.
 3. دندان های عقل همیشه بطور طبیعی و مستقیم رویش پیدا نمیکنند بلکه در بسیاری از موارد در مسیر رویش خود به سمت دندان مجاور کج شده و دندان عقل بطور افقی در استخوان فـــک خوابیده و قادر به رویش نبوده و لذا به صورت نهفته در فـــک باقی می ماند .
 4. بسیاری از مردم از وجود دندانهای عقل اثر یک رادیوگرافی از فـــکین به دلایل دیگری به وجود این دندان ها پی برده میشود. در مورد این که آیا دندان عقل نهفته را باید کشید یا به نظرات متفاوت هستند، بعضی معتقدند باقی مانده این دندان ها میتواند زمینه بروز تومورهای خاصی از جمله آوملوبلاستوما را ایجاد کنند. ثابت شده است که دندان های عقل پایین بیشتر دچار نهفتگی می شوند.

 

 

هزینه کشیدن دندان عقل در سال 1400

میانگین هزینه کشیدن دندان عقل طبق تعرفه ای پزشکی 950 هزار تومان الی 1 میلیون و 150 هزارتومان است.

 

 

مطالب بیشتر:

قیمت لمینت دندان در چقدر است؟

قیمت کامپوزیت دندان | کامپوزیت دندان های جلو

قیمت و هزینه ارتودنسی دندان | متحرک | فـــک بالا | نامرئی

 

 

4/5 - (1 امتیاز)

حمید جعفری

حمید جعفری فعال حوزه محتوا و سئو و مدیر سایت نیک شو ، امیدوارم محتوای این سایت راهی باشد برای زندگی بهتر و لذت بخش تر ......

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا