موفقیت و پیشرفت

نکات مهم و کلیدی درباره تبلیغات در اینستاگرام

نکات مهم و کلیدی درباره تبلیغات در اینستاگرام

اینستاگرام این روزها تبدیل به بستر بسیار مناسبی برای رونق کسب و کارها شده است و تبلیغات در آن حرف اول را می زند. با فراگیر شدن شبکه های اجتماعی و ورود زندگی مدرن، چه بخواهیم چه نخواهیم ممکن است کسب کار ما هم با آنها لینک بشود، البته خیلی از افراد هم هستند که با استفاده صحیح از این شبکه ها توانسته اند به کسب و کار خوبی دست پیدا بکنند. و همین دلیلی می شود برای ترغیب خیلی از افراد برای شروع کسب و کار آنلاین و مدرن.

 

البته شاید فکر کنید اینستاگرام یک محیط جوان‌پسند با تعداد کاربرهای محدود است که نميتوان نتیجه‌ی دلخواه را از آن کسب کرد. باید بگوییم که اشتباه می کنید! امروزه instagram حدود ۸۰۰ میلیون کاربر فعال دارد و این روند از سال ۲۰۱۳ تا به امروز رشد چشمگیری داشته است.

نکات مهم و کلیدی درباره تبلیغات در اینستاگرام

درج تبلیغات در instagram اصولی دارد که بدون رعایت آنها ممکن است به‌راحتی بودجه تبلیغاتی خودتان را ببازید، بدون آنکه به نتایج موردنظرتان را کسب کنید.

 

انواع تبلیغات در اینستاگرام

چنانچه قصد دارید به خوبی از تبلیغات در شبکه اینستاگرام نتیجه بگیرید، اضافه بر اجرای درست تبلیغات باید محتوای خوبی آماده کنید. محتوای تبلیغاتی شما ممکن است گرافیکی، موشن‌گرافیک یا حتی یک عکس و ویدئوی ساده باشد. instagram درست برعکس telegram است. در اینستاگرام اول محتوای تصویری جلب توجه ميکند و بعد محتوای متنی در زیر عکس کار را ختم ميکند.

 

قبل از هر چیز خودتان را جای مخاطبان مورد نظرتان بگذارید و مطمئن شوید که اگر آنها با این پست تبلیغاتی مواجه شوند به آن توجه ميکنند و سراغ خواندن متن زیر آن به اصطلاح کَپشِن { Caption } ميروند. در این مرحله هم سعی کنید متن‌تان گویا، واضح باشد و در کوتاه‌ترین حالت ممکن از مخاطب بخواهید اقدام مورد نظرتان را انجام دهد.

 

تبلیغات در صفحات پربازدید اینستاگرام

نکات مهم و کلیدی درباره تبلیغات در اینستاگرام

نکته هایی که برای انتخاب اینفلوئنسرمارکتینگ گفتیم کم و بیش در این نوع از تبلیغات هم صدق ميکند، برای سهولت این فرایند و انتخاب از بین هزاران گزینه‌‌ سؤالات زیر را از خود بپرسید:

 

اول: به‌دنبال چه صفحاتی بگردم؟

اول از همه باید مشخص کنید که چه موضوعاتی به کسب‌ و کار شما مرتبط یا نزدیک است. اجازه دهید خیال‌تان را راحت کنم این فرایند اگر قرار باشد مؤثر واقع شود و بهترین گزینه‌ها را دربر بگیرد، کار یک یا دو ساعت نیست. باید روی این بخش از فرایند که به اصطلاح فیلتر اولیه‌ است، به‌خوبی وقت بگذارید. اگر کانال‌های ارتباطی مؤثر با مشتریان هدف‌تان را در اینستاگرام پیدا کنید، در آینده ميتوانید بارها به شیوه‌های گوناگون از آنها استفاده کنید.

 

در انتخاب این صفحات از حرکات رقیب های تان غافل نشوید. انتخاب‌های آنها برای تبلیغات ميتواند تاحدی الهام‌بخش شما باشد، اما مراقب باشید که انتخاب رقبایتان لزوما درست نیست، پس بدون سوگیری صفحات مرتبط و پربازدید اینستاگرام را انتخاب کنید.

 

دوم: کیفیت کدام یک از صفحات منتخب بیشتر است؟

فرض کنید شما بین دو صفحه که موضوعیت آنها کاملا مرتبط با کسب‌وکار شماست، ميخواهید بهترین گزینه را انتخاب کنید، صفحه‌ی “الف” ۲۰۰ هزار فالوئر دارد و صفحه‌ی “ب” ۳۰۰ هزار فالوئر؛ خب حتما فکر ميکنید ۱۰۰ هزار نفر هم عدد کمی نیست و بهتر است در صفحه “ب” تبلیغات خود را انجام دهید، همین‌جا دست نگه دارید!

 

برای انتخاب بهترین صفحات برای تبلیغات باید به تمام موارد زیر توجه کنید و آنها را در مقایسه‌ی صفحات درنظر بگیرید:

 

تعداد دنبال‌کنندگان یا فالوئرها {Follower}؛

متوسط تعداد لایک‌ {Like} و کامنت {Comment} در زیر پُست‌های عادی و تبلیغاتی؛

 

کیفیت کامنت‌ها {کامنت‌های هجو امتیاز منفی دارند و کامنت‌های خوب یا کامنت‌هایی که دنبال‌کنندگان اشخاص دیگر را صرفا برای نشان‌ دادن آن پست عنوان {Mention} کرده‌اند -به این شکل: @chetorestan- امتیاز مثبت دارند}؛

 

کیفیت دنبال‌کنندگان ازنظر همخوانی با بازار هدف شما {میانگین سنی، جنسیت، موقعیت جغرافیایی، وضعیت اقتصادی، سبک زندگی و …}.

 

برخی‌اوقات ممکن است کمپین تبلیغاتی شما در صفحات با اعضای خیلی کمتر نتیجه‌ی بهتری داشته باشد؛ پس برای بررسی این موارد با دقت عمل کنید.

 

سوم: کسب‌وکارهای مکمل من کدام‌اند؟

نکات مهم و کلیدی درباره تبلیغات در اینستاگرام

صفحات اینستاگرام کسب‌وکارهای مکمل شما معمولا محل خوبی برای تبلیغات شما هستند. در این مرحله خود را جای کاربران بگذارید و ببینید ترکیب محصولات‌تان با چه محصولات دیگری جذاب به نظر ميرسد، یا اشخاص معمولا از خدمات شما در چه موقعیت‌هایی و به همراه چه خدمات دیگری استفاده مي کنند.

 

این یکی از بهترین شیوه های تبلیغات در اینستاگرام حساب ميشود، چرا که فکر مخاطب را برای نحوه‌ی استفاده از محصولات و خدمت شما جهت‌دهی ميکند. بگذارید با یک مثال این موضوع را روشن‌تر بیان کنیم؛ فرض کنید شما یک کارآفرین در حوزه‌ی تولید کیف هستید و ميخواهید صفحه‌ی اینستاگرام خود را به مشتریان احتمالی معرفی کنید.

 

در مرحله‌ی اول صفحات پربازدید در حوزه سبک زندگی، عکاسی و مدوزیبایی را انتخاب کرده‌اید. در این مرحله با بررسی‌های بیشتر صفحه‌ی یک بوتیک بزرگ را پیدا ميکنید که کفش‌های آن در کنار محصولات شما ترکیب فوق‌العاده‌ای به‌وجود ميآورند و تبلیغ در این صفحه نه تنها برای شما بلکه برای صاحب آن صفحه نیز سودآوری به همراه خواهد داشت.

 

چهارم: چه مواردی را هنگام مذاکره درنظر بگیرم؟

نکات مهم و کلیدی درباره تبلیغات در اینستاگرام

بعد از اینکه فیلتر نیمه‌نهایی را انجام دادید، هنگام مذاکره برای درج تبلیغات فرا ميرسد. علاوه‌بر استعلام قیمت، موارد زیر را بررسی کنید:

 

تعداد محتواها:

تعداد محتواهایی را که به‌صورت متوسط در روز در آن صفحه قرار داده ميشود، بررسی کنید. اگر تعداد این محتواها خیلی زیاد باشند، احتمال دیده‌شدن پُست تبلیغاتی شما کاهش ميیابد.

 

زمان قرارگیری تبلیغات:

پست تبلیغاتی شما چه ساعتی در روز در آن صفحه قرار ميگیرد؟ با توجه به بازار هدف‌تان بهترین ساعت را انتخاب کنید. اگر بخش زیادی از بازار هدف‌تان درطول روز مشغول به درس و کار هستند، بهتر است در ساعات اداری تبلیغات خود را درج نکنید.

 

مدت قرارگیری تبلیغات:

پست تبلیغاتی شما چه‌مدت در آن صفحه قرار ميگیرد؟ برخی از صفحات زمان بسیار محدودی تبلیغات شما را در صفحه‌ی خود قرار ميدهند و پس از پایان آن زمان پست تبلیغاتی شما را حذف ميکنند. اطمینان حاصل کنید زمان بهینه‌ای برای ارتباط با مشتریان هدف خود در اختیار دارید. اگر زمان قرارگیری محدود است بر سر قرارگیری دوباره یا ریپُست‌کردن {Repost} تبلیغ‌تان با صاحب آن صفحه مذاکره کنید.

 

به‌عنوان مثال اگر تبلیغ شما تنها ۴ ساعت در آن صفحه قرار ميگیرد، از او بخواهید بعد از هر یک ساعت پست شما را پاک کند و مجددا در صفحه قرار دهد تا به‌عنوان یک پست جدید فرصت دیده‌شدن داشته باشد. اطمینان حاصل کنید قبل از هر بار پاک‌شدن پست تبلیغاتی تمام نتایج را ثبت کرده‌اید و به تمامی سؤالات پاسخ داده‌اید.

 

امکان قرارگیری لینک:

اینستاگرام امکان درج لینک در زیر پست‌ها را به کاربران نميدهد، اگر برای‌تان اهمیت دارد که کاربران برای ورود به وبسایت، عضویت خبرنامه، دانلود اپلیکیشن و یا هر مورد دیگری از طریق لینک خاصی اقدام کنند، بهتر است برای این کار با صاحب آن صفحه مذاکره کنید. ممکن است با پرداخت مبلغ بیشتری، موافقت کند که لینک مورد نظر شما را در قسمت معرفی صفحه‌اش {Bio} به صورت موقت قرار دهد یا در اِستوری {Story} خود به نمایش بگذارد.

 

برخی صفحات تبلیغاتی این امکان را دارند که ميتوانند در اِستوری لینک بگذارند.

 

جزئیات مذاکره:

اطمینان حاصل کنید تا مدتی آگهی شما در کنار آگهی رقیبان‌تان قرار نميگیرد. همچنین در مورد طرح‌های همکاری بلندمدت نیز سؤال بپرسید و اگر تبلیغات‌تان بازدهی خوبی داشت، ميتوانید از این طرح‌ها استفاده کنید.

 

اینفلوئنسرمارکتینگ

نکات مهم و کلیدی درباره تبلیغات در اینستاگرام

یکی از شیوه های تبلیغات در اینستاگرام که تأثیر به‌سزایی در برندینگ شما دارد، اینفلوئنسر مارکتینگ یا استفاده از اینفلوئنسرها {Influencer} در فضای اینستاگرام است. حوزه‌هایی که درحال حاضر بیشترین بخش تبلیغات از طریق اینفلوئنسرها {اشخاص تأثیرگذار} را به خود اختصاص داده‌اند؛ عبارتند از سبک زندگی، سفر و گردشگری، مدوزیبایی، آشپزی، دکوراسیون، عکاسی و…. .

 

این اشخاص به دو صورت کمدی و جدی در این شبکه‌‌ی اجتماعی فعالیت ميکنند. اولین قدم برای انتخاب درست، تعیین میزان جدیت اینفلوئنسر- فرد تأثیرگذار- است. این جدی‌بودن را متناسب با مشتریان هدف‌تان و خدمات و محصولی که ارائه ميکنید، مشخص کنید. اشخاصی را اولویت قرار دهید که به صورت جدی در حوزه‌ی خاصی تأثیرگذارند.

 

ممکن است این اشخاص شوخ‌طبع هم باشند، اما منظور از جدی‌بودن این است که ميتوانند در آن حوزه به‌صورت تخصصی نظر دهند و حرفشان مورد تأیید دنبال‌کنندگان‌شان یا همان فالوورها {Follower} است و حتی منجر به اقدام ميشود. در انتخاب اشخاص طنزپرداز دقت بیشتری به خرج دهید.

 

اشخاص طنزپرداز به‌طور معمول دنبال‌کنندگان بیشتری دارند و برای موارد عمومی که بازار هدف بسیار گسترده‌ای دارند مناسب‌اند، اما مراقب باشید شیرین‌کاری‌های این طنز پردازها به هویت برند شما صدمه نزنند. قبل از هر اقدامی از سمت آنها برای تولید پُست تبلیغاتی، محتوای آن تبلیغ و خط قرمزها را مشخص کنید.

 

همچنین اطمینان حاصل کنید که اگر از آن اشخاص به‌عنوان اینفلوئنسر استفاده کنید، تصویر برندتان نزد دیگر بخش‌های بازار هدف‌تان مخدوش نخواهد شد؛ به زبان ساده بخواهیم بگوییم ممکن است بعد از اجرای این تبلیغات توسط اینفلوئنسر مورد نظر، تصویر برند شما برای همیشه در ذهن بسیاری از مشتریان بالقوه‌تان مخدوش شود.

 

ممکن است بخشی از مشتریان کنونی خود را نیز از دست بدهید. در انتخاب این اشخاص فقط دنبال‌کنندگان زیاد را ملاک قرار ندهید، بلکه به نوع محتوای قرارگرفته در صفحات اینفلوئنسر و بازخوردهای آن محتواها بررسی بازخوردها ازطریق بررسی تعداد لایک، تعداد و محتوای کامنت‌ها و میزان به اشتراک‌گذاری با اشخاص دیگر  توجه کنید.

 

درج تبلیغات اسپانسری در اینستاگرام

نکات مهم و کلیدی درباره تبلیغات در اینستاگرام

این تبلیغات معمولا هزینه‌های زیادی دارند و مناسب برندهای بزرگ‌تر هستند. متأسفانه در ایران امکان استفاده از این سرویس به صورت مستقیم وجود ندارد. پس اگر تمایل به استفاده از این روش برای تبلیغات در اینستاگرام دارید باید یا از واسطه‌های خود در خارج از ایران یا از آژانس‌های واسطه‌ی معتبر در ایران کمک بگیرید.

 

چنانچه سراغ این آژانس‌ها ميروید حتما با اشخاصی که همکاری کرده‌اند صحبت کنید تا از کیفیت و نتایج تبلیغات اطمینان پیدا کنید. بسیار مراقب باشید چرا که انجام این نوع از تبلیغات در ایران ریسک زیادی دارد؛ اگر اینستاگرام متوجه این موضوع بشود، نه‌تنها هزینه‌ی پرداختی شما سوخت ميشود، بلکه به علت عدم رعایت قوانین به شما امتیاز منفی خواهد داد!

 

در صورتی هم که نميتوانید یا نميخواهید این ریسک را بپذیرید دانستن کلیت این فرایند خالی از لطف نیست. در این نوع از تبلیغات در اینستاگرام کلمه‌ی حمایت شده یا اسپانسر شده {Sponsored} در بالای پُست تبلیغاتی نمایش داده ميشود و باتوجه به انتخاب شما امکانات دیگری هم در این پُست تبلیغاتی ممکن است وجود داشته باشد.

نکات مهم و کلیدی درباره تبلیغات در اینستاگرام

در این شیوه، کسب‌وکارها ميتوانند براساس مکان، جنسیت، رده سنی، زبان، علایق و … مخاطبان هدف خود را مشخص کنند. تبلیغات اسپانسری اینستاگرام، مطابق شکل در چند دسته انجام ميگیرند. اینستاگرام از شما می خواهد هدف خود را از تبلیغات مشخص کنید.

 

شماره یک} آگاهی‌بخشی {Awareness}

اگر سراغ این بخش بروید با دو گزینه روبه‌رو ميشوید. گزینه‌ی اول آگاهی از برند {Brand Awareness} است که اینستاگرام تلاش ميکند، پست تبلیغاتی شما تاحدامکان به بیشتر تعداد ممکن اشخاص مورد نظر نشان دهد. نگران این قسمت نباشید اینستاگرام الگوریتم‌ های خاصی دارد که این تبلیغات را به بهترین شکل ممکن انجام خواهد داد.

 

گزینه‌ی دوم میزان دستیابی {Reach} است. در این حالت ميتوانید یک حد برای میزان بازدید مشخص کنید؛ به عنوان مثال اگر تبلیغات شما توسط ۵ میلیون نفر دیده شود، این کمپین شما متوقف خواهد شود.

 

شماره دو} سنجش {Consideration}

اگر بخواهید ترافیک سایت‌تان را بالا ببرید یا اشخاص زیادی را به سمت اپ‌استور یا پلی استور هدایت کنید تا اپلیکیشن شما را دانلود کنند، گزینه Traffic این کار را برای‌تان انجام ميدهد. اگر هم ميخواهید مخاطبان بتوانند به صورت مستقیم اپلیکیشن شما را دانلود کنند سراغ گزینه‌ی App installs بروید.

 

اگر در نظر دارید مخاطبان اقدامات کوچکی نظیر لایک و کامنت و به اشتراک‌گذاری انجام دهند گزینه Engagement را انتخاب کنید. گزینه‌ی Video views این امکان را فراهم ميکند تا ویدئوی فوق‌العاده‌ای که ساخته‌اید، به بهترین شکل به نمایش بگذارید. اگر هم به دنبال سرنخ‌هایی از مشتریان می گردید، حتما گزینه‌ی Lead Generation را مدنظر قرار دهید.

 

سرنخ‌هایی که اینستاگرام ميتواند برای شما جمع‌آوری کند عبارتند از: نام، ایمیل، شماره تلفن و جنسیت.

 

شماره سه} تبدیل {Conversions}

اگر ميخواهید یک قدم فراتر بروید و از سرنخ‌های خود استفاده کنید، به‌طوری‌که سرنخ‌ها منجر به استفاده‌ی مخاطبان از وبسایت یا اپلیکشن شما شود، این گزینه‌ی مناسب شماست.

 

استفاده از ربات‌ها

نکات مهم و کلیدی درباره تبلیغات در اینستاگرام

یکی از شیوه های تبلیغات در اینستاگرام استفاده از ربات‌هاست. ربات‌های فعال در اینستاگرام قابلیت‌های زیادی دارند، اما مانند یک شمشیر دو لبه‌ عمل ميکنند. آنها ميتوانند به جای شما قسمتی از کارهای مهم را انجام دهند و موجب صرفه‌جویی در زمان شوند. ربات‌ها ميتوانند به صفحات مرتبط بروند و دنبال‌شوندگان آنها را دنبال کنند و برای آنها لایک و کامنت بگذارند.

 

شاید فکر کنید این کار اخلاقی نیست و ممکن است پرستیژ برند شما را کاهش دهد؛ تاحدی درست فکر ميکنید. این کار در بلندمدت به برند شما صدمه ميزند. اینکه کاربران تبلیغات شما را ببینند و به شما بپیوندند، بسیار متفاوت است از حالتی که شما را در لیست کسانی ببینند که درخواست داده‌اند {فهرست Follow Request}.

 

ولی قسمت بد داستان مانده است. توسعه‌دهندگان اینستاگرام فکر این موارد را کرده‌اند و اگر زیاد از ربات‌ها استفاده کنید اینستاگرام متوجه این موضوع ميشود و شما را کمتر نمایش ميدهد {Shadowban}. در صورت بروز این اتفاق هشتگ های شما در نتایج اینستاگرام نمایش داده نميشوند.

 

در به‌کارگیری این ربات‌ها بسیار محتاط عمل کنید و اگر هم مجبور شدید با فاصله‌ی زمانی زیاد و به مدت خیلی محدود از آنها استفاده کنید.

 

و حرف آخر: اگر هم هنوز برنامه‌ی تبلیغات‌تان را کامل نکرده‌اید، بهتر است تبلیغات در اینستاگرام را به‌عنوان یک گزینه‌ با نرخ بازگشت سرمایه‌‌ بالا درنظر بگیرید.

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا