پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • 19 روش برای عکاسی پرتره (قسمت اول)

  مجموعه : اخبار تکنولوژی

  19 روش برای عکاسی پرتره (قسمت اول)

  19 روش برای عکاسی پرتره (قسمت اول)

  حتما گاهی وقت ها براتان پیش آمده اســت که مي خواهید عکس های خاص و هنری بگیرید اما کار کردن با دوربین را هنوز نميدانید در این مقاله ما آموزش چطور عکس گرفتن سیاه و سفید و گرفتن عکس های طبیعی را مي دهیم.

   

  1) پرسپکتیو خود را تغییر دهید

  بیشتر تصاویر پرتره با قرار دادن دوربین در ارتفاع چشم سوژه یا حوالی آن گرفته شده اند. اگرچه این کار منطقی اســت، تغییر کامل زاویه عکس برداری مي تواند به پرتره شما ویژگی های شگفت انگیزی اضافه کند.

  19 روش برای عکاسی پرتره (قسمت اول)

  بایستید و از بالا از سوژه عکس بگیرید، یا تا جای ممکن به زمين نزدیک شوید و به سمت بالا عکس بردارید. در هر صورت شما مي توانید سوژه خود را از زاویه ای ببینید که الزاما ایجاد جذابیت خواهد کرد.

  19 روش برای عکاسی پرتره (قسمت اول)

  2) با تماس چشمي بازی کنید

  شگفت انگیز اســت که جهت چشمان سوژه شما تا چه حد مي تواند بر عکس تاثیرگذار باشد. در اکثر پرتره ها، سوژه به لنز نگاه مي کند که مي تواند یک حس ارتباط حقیقی بین سوژه و کسانی که به تصویر نگاه مي کنند، ایجاد نماید. اما حالت های دیگری هم وجود دارند که مي توان آنها را امتحان کرد:

   

  الف) نگاه به خارج از دوربین: واداشتن سوژه به توجه به چیزی نادیدنی و خارج از ميدان دید دوربین ،این کار مي تواند احساسی از صداقت و طبیعی بودن در عکس ایجاد کند و نیز قدری رمز و راز و جذابیت به تصویر بیفزاید، زیرا مخاطب با دیدن آن از خود مي پرسد که سوژه به چه چیزی نگاه مي کرده اســت. این حس رازآلود به ویژه هنگامي که چهره سوژه بیانگر احساسی باشد، تقویت مي شود.

   

  بیننده مي خواهد بداند که مثلا او به چه مي خندد یا چرا شگفت زده به نظر مي رسد. فقط توجه داشته باشید که وقتی سوژه به خارج از فریم نگاه مي کند، این کار نگاه بیننده تصویر را نیز به سمت لبه عکس مي کشد و توجه آنها را از نقطه مورد نظر شما در عکس یعنی خود سوژه، دور مي کند.

  19 روش برای عکاسی پرتره (قسمت اول)

  ب) نگاه به چیزی درون قاب تصویر : در مقابل روش قبلی، شما مي توانید از سوژه بخواهید به چیزی یا کسی درون فریم نگاه کند. کودکی که به یک توپ نگاه مي کند، زنی که به نوزادش نگاه مي کند، مردی که با نگاهی گرسنه به یک بشقاب بزرگ پاســتا نگاه مي کند… . هنگامي که سوژه به چیزی در داخل قاب تصویر نگاه مي کند، شما یک نقطه توجه دوم در تصویر ایجاد کرده و نوعی ارتباط بین آن و سوژه اصلی خود برقرار مي کنید. این کار همچنین به ایجاد یک داســتان در تصویر شما کمک مي کند.

   

  3) قوانین ترکیب بندی را درهم بشکنی

  19 روش برای عکاسی پرتره (قسمت اول)

  قوانین زیادی درباره ترکیب بندی وجود دارند که من هميشه احساسی توامان از عشق و نفرت نسبت به آنها داشته ام. نظریه من این اســت که هرچند یادگیری و به کار بردن این قوانین مفید اســت، یک فایده دیگر این قوانین هم این اســت که با دانستنشان مي توانیم آنها را به عمد در هم بشکنیم،

   

  زیرا این کار مي تواند به نتایج چشمگیری منجر شود.قانون یک سوم ها یکی از قوانینی اســت که شکستن آن مي تواند موثر باشد. قرار دادن سوژه در یک مرکز خالی و مرده ممکن اســت گاهی اوقات تصویر قدرتمندی ایجاد کند. همين طور جایگذاری سوژه دقیقا در لبه عکس به شکلی خلاقانه، گاهی به ایجاد تصاویر جالبی مي انجامد.

  19 روش برای عکاسی پرتره (قسمت اول)

  قانون دیگری که اغلب در عکـاســی پرتره از آن صحبت مي کنیم، این اســت که باید به سوژه فضایی داده شود که به آن نگاه کند، این قانون ممکن اســت واقعا خوب عمل کند، اما دوباره مي گویم که گاهی اوقات قوانین ایجاد شده اند تا شکسته شوند.

  19 روش برای عکاسی پرتره (قسمت اول)

  4) نورپردازی های مختلف را آزمایش کنید

  یکی از عناصر اتفاقی دیگری که مي توانید به پرتره خود اضافه کنید، نحوه نورپردازی آن اســت. فرصت های تقریبا نا محدودی در نحوه اســتفاده از نور در پرتره وجود دارد.

  19 روش برای عکاسی پرتره (قسمت اول)

  نورپردازی جانبی مي تواند به عکس حال و هوای خاصی بدهد و نورپردازی پس زمينه و ایجاد تصویر ضد نور از سوژه برای پنهان کردن بعضی ویژگی های آن، مي تواند تاثیر قدرتمندی داشته باشد.

  19 روش برای عکاسی پرتره (قسمت اول)

  5) عکس های صادقانه و طبیعی بگیرید

  گاهی اوقات عکس هایی که سوژه در آنها ژست مي گیرد، به نوعی مصنوعی به نظر مي رسند. بعضی مردم در حالت های ژست در عکس خوب نمي افتند، بنابراین تغییر به رویکرد عکـاســی صادقانه مي تواند در این مورد موثر باشد.از سوژه خود در سر کار، هنگام بودن با خانواده یا در حال انجام کاری که دوست دارد عکس بگیرید.

   

  این کار باعث مي شود آنها احساس راحتی بیشتری کنند و شما در نهایت تعدادی عکس خاص خواهید داشت که سوژه شما در آنها به طور طبیعی به شرایطی که در آن قرار دارد واکنش نشان مي دهند.

   

  ممکن اســت حتی از لنز زوم بلندتری اســتفاده کرده و به کمک آن بتوانید از منطقه زوم فوری سوژه خود خارج شوید و شبیه یک پاپاراتزی از او عکس بگیرید.من دریافته ام که این روش به ویژه هنگام عکس برداری از کودکان بسیار مفید اســت.

  19 روش برای عکاسی پرتره (قسمت اول)

  6) یک عنصر عمودی (prop) به عکس اضافه کنید

  یک عنصر عمودی از هر نوع به تصویر اضافه کرده و با این کار یک نقطه جذاب دیگر در تصویر ایجاد کنید. این مي تواند موجب بهتر شدن عکس شما بشود.بله، این خطر وجود دارد که توجه بیننده بیش از حد از سوژه اصلی به سمت عنصر جدید منحرف شود.

   

  اما این امکان هم وجود دارد که حس مکان و داســتانی بودن به عکس اضافه شده و آن را در مسیر جدیدی قرار دهد. با این کار به فردی که از او عکس مي گیرید یک لایه عمق اضافی داده مي شود که در غیر این صورت فاقد آن مي بود.

  19 روش برای عکاسی پرتره (قسمت اول)

  7) بر یکی از قسمت های بدن فوکوس کنید، کلوزآپ بگیرید

  یک لنز با فاصله کانونی زیاد به دوربین خود متصل کنید، یا به قدری نزدیک بروید که بتوانید فقط از بخشی از سوژه عکس بگیرید. عکـاســی از دستها، چشمها، دهان و حتی فقط از پایین بدن، مي تواند تصورات زیادی در ذهن بیننده عکس ایجاد کند.گاهی اوقات آنچه بیرون عکس اســت، چیزهای بیشتری برای گفتن دارد، تا آنچه در قاب تصویر جای گرفته اســت.

  19 روش برای عکاسی پرتره (قسمت اول)

  8) در بخشی از سوژه خود ایجاد ابهام کنید

  شکل متفاوت ایده زوم روی بخشی از بدن، مبهم کردن بخش هایی از صورت یا بدن سوژه اســت. شما مي توانید این کار را با تار کردن لباس، اشیا، دست ها یا حتی با قرار دادن بخشی از سوژه در خارج از فریم انجام دهید.این کار به این معنی اســت که شما بخشی از ماجرا را به تخیل بیننده عکس واگذار مي کنید، اما علاوه بر آن، توجه او را به بخش هایی از سوژه که مي خواهید بر آن متمرکز شوند، جلب مي نمایید.

  19 روش برای عکاسی پرتره (قسمت اول)

  9) به صورت سری عکس بگیرید.

  دوربین خود را در حالت پشت سر هم (burst) یا تصویر برداری پیوسته (continuous shooting) قرار دهید تا بتوانید در هر مرتبه بیش از یک عکس بردارید.با این روش شما به جای یک تصویر ثابت، یک مجموعه عکس ایجاد کرده اید که مي توانند با هم ارائه شوند.این تکنیک به ویژه هنگام عکس برداری از کودکان یا در حقیقت، هر سوژه فعالی که پی در پی موقعیت یا ژست خود را تغییر مي دهد، بسیار به کار خواهد آمد.

  19 روش برای عکاسی پرتره (قسمت اول)

  شما ميتوانید ادامه مقاله را در نوزده روش برای عکـاســی پرتره-قسمت دوم مشاهده کنید…

   

   

  برای مشاهده قسمت دوم اینجا کلیک کنید

   

   

  هیچ نظری ثبت نشده است
  نظرات این پست غیرفعال هستند.
 • مطالب پربازدید
 •