سینما و موسیقی

نقد فیلم من پیش از تو Me Before You

نقد فیلم من پیش از تو Me Before You

نقد فیلم من پیش از تو Me Before You

فیلم عاشقانه من پیش از تو ، درامی فانتزی و قابل قبول اســـت کـــه ماجرای دختری از خانواده فقیر و پسری ثروتمند اما معلول را به نمایش می گذارد ، گرچه داســـتان کلیشه ای اســـت اما ماجرای متفاوتی را شاهد هستیم و حتما آخر فیلم به فکر فرو می رویم. Me Before You فیلم درام رمانتیک آمریکایی به کارگردانی تیا شروک اســـت کـــه براساس رمانی به همین نام نوشته جوجو مویز ساخته شده‌اســـت. از بازیگران آن می‌توان به امیلیا کلارک، سم کلفلین، جانت مک‌تیر و چارلز دنس اشاره کرد. داســـتان فیلم دربارهٔ ویل ترینر ماجراجو، کسی کـــه همواره به ورزش‌های مخاطره‌ آمیزی چون صخره‌نوردی می‌پرداخت، در اوج جوانی و سلامت و ثروت اتفاقی برایش رخ می‌دهد و به لحظه‌ای زندگی‌اش تغییر می‌کند و در این بین لوییزا کلارک مسئولیت مراقبت از او را به عهده می‌گیرد. من پیش از تو توسط وارنر برادرز در ۳ ژوئن ٢٠١۶ در امریکا شد.

 

این فیلم بر اساس کتابی با همین نام ساخته شده ، « من پیش از تو » نام کتاب معروف و پرفروشی اســـت کـــه در سال 2012 توسط جوجو مویز منتشر شد و در صدر پرفروش ترین آثار سال قرار گرفت و جوایز بسیاری هم برای این نویسنده به ارمغان آورد. موفقیت و محبوبیت کتاب عاشقانه خانم مویز به حدی بود کـــه تصمیم گرفته شد تا اقتباسی سینمایی از روی آن صورت بگیرد کـــه با توجه به تعداد زیاد طرفداران این داســـتان، تصمیم قابل پیش بینی بود. این کتاب در ایران هم توسط خانم مریم مفتاحی و توسط انتشارات « نشر آموت » در اختیار علاقه مندان به دنیای کتاب قرار گرفته کـــه اتفاقا یکی از پرفروش ترین کتاب های بازار ایران نیز بوده اســـت.

نقد فیلم من پیش از تو Me Before You

امیلیا کلارک نقش اصلی داستان را به خوبی ایفا کرده

 

داســـتان فیلم ( اگر فیلم را ندیده اید داســـتان در اینجا لو می رود)

بعد از گذشت دو سال از تصادف ویل ترینر اتفاق جدیدی در زندگی او می‌افتد! لوییزا کلارک بعد از اخراج از یک کافه شغل خود را از دست داده و باید شغل جدیدی پیدا کند؛ بنابراین قبول می‌کند از ویل ترینر مراقبت کند. او یک پسر پولدار فعال و ورزشکار بوده و به شدت از زندگی خود راضی بوده اما بعد از تصادف با موتورسیکلت از ناحیه گردن به پایین کاملاً فلج شده اســـت و دیگر زندگی قبلی خود را نمی‌تواند داشته باشد ابتدا، ویل رفتار سردی به لوییزا دارد، اما بزودی با یکدیگر دوست می‌شوند و نسبت به هم ابراز احساسات می‌کنند؛ اگرچه لوییزا یک دوست پسر بی‌ملاحظه و دونده ماراتون به نام پاتریک دارد. لوییزا متوجه می‌شود ویل به والدینش ۶ ماه زمان داده تا او را برای اتانازی به سوئیس ببرند؛ چون نمی‌تواند با درد و رنج ناتوانیش کنار بیاید و زندگی اکنونش را نپذیرفته. در این بین لوییزا مخفیانه تصمیم می‌گیرد کاری کند نظر ویل را عوض کند.

 

پس او را به جاهایی می‌برد تا به ویل ثابت کند کـــه زندگی ارزش ماندن را دارد. اما، در آخرین سفر خود به جزیره‌ موریس، ویل اعتراف می‌کند کـــه نظرش تغییر نکرده و نخواهد کرد و قصد دارد مرگ آسان را انجام دهد و می‌خواهد لوییزا او را همراهی کند. قلب لوییزا می‌شکند و تا آخر سفر حرفی نمی‌زند. وقتی به خانه می‌رسند، او به سوییس می‌رود تا در آخرین لحظات، ویل را ببیند. بعد از مرگ ویل، طبق وصیتش به لوییزا پولی می‌رسد تا تحصیلاتش را ادامه دهد و به خوبی زندگی کند و به دنبال اهدافش برود.

نقد فیلم من پیش از تو Me Before You

عشق بین یک فرد معلول و دختری مهربان ، واقعا فیلم را دیدنی می کند

 

موسیقی پایانی فیلم

وقتی فیلم به صحنه پایانی کـــه امیلیا کلارک در پاریس قدم می زند می رسد موسیقی پایانی پخش می شود ، not today آهنگی از imagin dragones کـــه در وصف عشق دو شخصیت اصلی فیلم ترانه سرایی شده و کمتر فیلمی را می بینیم کـــه اینچنین موسیقی تاثیرگذاری در پایان داشته باشد.

 

پرداخت مناسب شخصیت ویل باعث می شود تا تماشاگر او و مشکلاتش را درک نماید. ویل کـــه عاشق هیجان و ماجراجویی بوده، حالا بطور مطلق ساکن شده و نمی تواند حرکتی داشته باشد. اوی راه و رسم لذت بردن از زندگی را می داند اما فکر می کند دیگر توانی برای انجام آن ندارد. در آن سو، دختری به زندگی ویل وارد می شود کـــه در نقطه مقابل او قرار دارد و ظاهرا نمی داند کـــه چطور باید از زندگی لذت ببرد؛ این در حالی اســـت کـــه وی داشته هایی در اختیار دارد کـــه از نظر ویل می تواند زندگی فوق العاده ای در اختیار او قرار دهد.

نقد فیلم من پیش از تو Me Before You

ترکیب ویل و لو در ادامه داســـتان، تقابل میان اندیشه های متضاد را شکل می دهد؛ اندیشه هایی کـــه در وهله اول بذر ناامیدی را در طرفین القا کرده و هر یک از آنان را به نوعی در حال سوق دادن به سمت پوچی می کند. اما زمانی کـــه این دو تصمیم می گیرند یکدیگر را درک کنند، می آموزند تا یکدیگر را تکمیل نمایند و به زندگی هم امید و سرزندگی ببخشند. ویل کـــه ناامیدانه مرگ را در مقابل دیدگان خود می دید و حتی و برای رسیدن به آن اقداماتی هم انجام داده بود، لو را همانند زندگی جدیدی برای خود می بیند کـــه می تواند هیجان و امید را در او بیابد. در واقع لو برای ویل تبدیل به فرشته نجاتی برای رهایی از پوچی می گردد.

 

برای لو نیز حضور ویل باهوش و دنیا دیده، موقعیتی پدید می آورد تا او سرخوردگی های اجتماعی اش را با شادی و عشق تعویض نماید. ویل مصرانه خواهان این اســـت کـــه لو از زندگی لذت ببرد و دائم به او گوشزد می کند : « زمانیکـــه ابزار خوب زندگی کردن را به همراه داری، پس باید بتونی از آن اســـتفاده کنی و خوش باشی ». به نظر می رسد کـــه لو منتظر چنین انگیزش هایی از سوی فردی بود کـــه حالا بیشتر از آنکـــه برای او شغل و درآمد محسوب شود، یک عشق شیرین و احساس امنیت اســـت.

 

فیلم به خوبی توانسته این عاشقانه جذاب را نه با کیفیت کتابی اش، بلکـــه در حد و اندازه یک اثر اســـتاندارد سینمایی به تصویر بکشد. عشق آتشین میان ویل و لو البته یک مانع بزرگ به نام صندلی چرخ دار دارد کـــه حد فاصل بین خطوط این عشق اســـت. صندلی چرخ داری کـــه فیلمساز تی شاروک، تاکید بسیاری بر آن داشته اســـت. اما نقطه اوج داســـتان کـــه اتفاقاً مورد بحث بسیاری از محافل تا به امروز بوده، پایان بندی جسورانه آن می باشد کـــه در فیلم نیز تمام و کمال به تصویر کشیده شده اســـت و همانطور کـــه پیش از این خواننده کتاب را غافلگیر کرده بود، مخاطب سینما را هم دچار شوک می کند. از این رو می توان این عاشقانه جذاب را عاملی برای سراشیبی احساس مخاطب دانست؛ سراشیبی کـــه مشخصا حال او را دگرگون خواهد کرد!

نقد فیلم من پیش از تو Me Before You

جذابیت چهره امیلیا کلارک و نوع خاص بازی اش ، به فیلم روح دیگری بخشیده

 

مویز و شاروک، برای ساختن نسخه سینمایی اثر، بخش هایی از داســـتان را هم حذف کرده اند کـــه داســـتان خواهر ویل یکی از آنها می باشد. همچنین رفت و آمدهای مکرر لو در رمان نیز از بین رفته و در اینجا او را ساکن و بی رفت و آمد می بینیم کـــه همه این موارد باعث شده تا داســـتان برای مخاطب سینما ساده تر باشد. خوشبختانه دیالوگ های جذاب رمان در نسخه سینمایی رنگ نباخته اند و کماکان قدرت تاثیرگذاری دارند.

 

وزنه اصلی فیلم و عامل جذابیت اصلی داســـتان فارغ از قلم جوجو مویز کـــه نویسنده فیلمنامه هم بوده، دو بازیگر اصلی فیلم هستند کـــه ترکیب عاشقانه بسیار خوبی داشته اند. سم کلافلین کـــه اخیرا او را با سری فیلمهای « عطش مبارزه » در سینما دیده ایم، در نقش ویل ترینر یکی از بهترین بازیهای خود را به نمایش گذاشته اســـت و به خوبی می تواند ترحم تماشاگر را برانگیزد. امیلیا کلارک هم کـــه در حال تلاش برای خلاص شدن از به یاد آورده شدنش با سریال « بازی تاج و تخت » می باشد، در نقش لو بازی عالی از خود به نمایش گذاشته اســـت.مخاطب به خوبی می تواند لحظات عاشقانه این دو را باور کند و البته با شادی شان مسرور و با غمشان محزون گردد.

 

وقتی فیلم به آخر می رسد مخاطب با خودش فکر می کند کـــه آیا ویل کار درستی کرد یا خیر ،  جواب این سوال را باید در موسیقی آخر فیلم جستجو کنیم ، ویل می گوید کـــه با این وضع نمی تواند در کنار عشقش باشد ، اما امروز نه ، بلکـــه فردا کـــه زود موعدش فرا می رسد این دو با هم خواهند شد و به زندگی جاودانه ادامه خواهند داد.

نقد فیلم من پیش از تو Me Before You

نقد فیلم من پیش از تو Me Before You

نقد فیلم من پیش از تو Me Before You

 

مطالب بیشتر:

بیوگرافی امیلیا کلارک Emilia Clarke ستاره زیبای هالیوود

 

 

2.5/5 - (11 امتیاز)

حمید جعفری

حمید جعفری فعال حوزه محتوا و سئو و مدیر سایت نیک شو ، امیدوارم محتوای این سایت راهی باشد برای زندگی بهتر و لذت بخش تر ......

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا