پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • نقد سریال چرنوبیل Chernobyl | محبوب ترین سریال IMDB

  مجموعه : جدیدترین اخبار مشاهیر

  نقد سریال چرنوبیل Chernobyl | محبوب ترین سریال IMDB

  نقد سریال چرنوبیل Chernobyl | محبوب ترین سریال IMDB

  chernobyl hbo

  بعد از بازی تاج و تخت ، تماشاگران نمی دانستند کــه باید چگونه با یک اثر شاهکار خداحافظی کنند و کمتر کسی فکر می کرد کــه سریال دیگری بتواند به این زودی ها جایگاه بهتری نسبت به آن کسب کند. چرنوبیل مینی سریالی اســت کــه توانسته از ابتدای پخش تاکنون رکوردهای محبوبیت را در IMDB جا به جا کند.

   

  این سریال کــه تماما دلهره و ماجراجویی اســت به شدت تماشاگران را به خود جذب کرده و رتبه اول را در فهرست 10 سریال محبوب IMDB به خود اختصاص داده اســت. مدتی ميشود کــه پخش سریال Chernobyl (چرنوبیل) آغاز شده اســت و چهار روز پیش قسمت نهایی این در واقع مینی‌سریال شبکــه HBO روی آنتن رفت و کار خود را به پایان رسانید. محصول مشترک شبکــه HBO با شبکــه اسکای، خیلی زود توانست نظر منتقدان و بینندگان را به خود جلب کند و رکوردهای متعددی را نیز بشکند. چندی پیش بود کــه اعلام شد مینی‌سریال Chernobyl رتبه اول بیشترین امتیازدهی کاربران IMDB را به‌نام خود ثبت کرده اســت و حال پس از پخش قسمت نهایی، این مینی‌سریال رسماً محبوب‌ترین اثر از نگاه کاربران سایت IMDB شده اســت و توانست نمره ۹.۷ خود را حفظ کند.

  نقد سریال چرنوبیل Chernobyl | محبوب ترین سریال IMDB

  این امتیاز میانگین رأی حدود ۱۴۲ هزار نفر در سایت IMDB اســت؛ امتیازی کــه نشان ميدهد علاوه بر منتقدان، بینندگان نیز از کیفیت مینی‌سریال Chernobyl بسیار راضی هستند. سریال محبوبی چون Game of Thrones (بازی تاج و تخت) در ردهٔ ششم از میان ده اثر برتر از نگاه کاربران سایت IMDB اســت و ساختهٔ ۵ قسمتی HBO توانسته اســت از سریال‌های محبوب زیادی پیشی بگیرد.

   

  مینی‌سریال Chernobyl داســتان واقعی یکی از فجایع انسانی را از نگاه زنان و مردانی کــه شجاعانه خود را برای جلوگیری از گسترش این فاجعه قربانی کردند، روایت ميکند. این مینی‌سریال داســتان فاجعه نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل را روایت ميکند کــه در ماه آوریل ۱۹۸۶، در اوکراین شوروی دچار انفجار شد کــه طی این حادثه، افراد زیادی قربانی شدند و هنوز تأثیرات آن وجود دارد.

   

  جرد هریس، اســتلان اسکارشگورد، امیلی واتسون، آدام نگیتیس، جسی باکلی، دیوید دنسیک، پاول ریتر، سم تروتان، رابرت امس، آدریان رالینز، کان اونیل، ناتاشا رادسکی، بری کیوگن، رالف اینسون، مارلی لویس جونز، الکس فرنز، آلن ویلیامز و فارس فارس، از جمله بازیگرانی هستند کــه در این مینی‌سریال حضور دارند و به‌ایفای نقش پرداخته‌اند. وظیفه ساخت و نوشتن فیلمنامه سریال چرنوبیل بر عهده کریگ مازن بوده و یوهان رنک نیز کارگردانی تمامی قسمت‌های این سریال را بر عهده داشته اســت. اولین قسمت این مینی‌سریال در تاریخ ۶ مه روی آنتن شبکــه HBO رفت و هر قسمت این مینی‌سریال حدود ۱ ساعت تا ۱ ساعت و ۲۰ دقیقه بود.

  نقد سریال چرنوبیل Chernobyl | محبوب ترین سریال IMDB

  به گزارش نیک شو ، مدتی ميشود کــه سریال Game of Thrones (بازی تاج و تخت) دیگر در صدر این فهرست قرار ندارد و فصل هشتم و پایانی این سریال باعث نزول رتبه و امتیاز این سریال در IMDB شده اســت. حال طبق آمار منتشر شده، سریال Chernobyl تا به امروز نمره ۹.۷ را از کاربران IMDB دریافت کرده و تا به امروز نزدیک به 167 هزار نمره برای این سریال در این وب‌سایت ثبت شده اســت. شما در ادامه ميتوانید رتبه ۱۰ سریال برتر IMDB از نگاه کاربران این وب‌سایت را مشاهده کنید:

   

  ۱) سریال Chernobyl با نمره ۹.۷

  ۲) مستند Planet Earth II (سیاره زمین ۲) با نمره ۹.۵

  ۳) سریال Band of Brothers (جوخه برادران) با نمره ۹.۵

  ۴) مستند Planet Earth (سیاره زمین) با نمره ۹.۴

  ۵) سریال Breaking Bad (برکینگ بد) با نمره ۹.۴

  ۶) سریال Game of Thrones با نمره ۹.۴

  ۷) مستند Our Planet (سیاره ما) با نمره ۹.۴

  ۸) سریال The Wire (وایر) با نمره ۹.۳

  ۹) مستند Cosmos (کیهان) با نمره ۹.۳

  ۱۰) مستند Blue Planet (سیاره آبی) با نمره ۹.۳

  نقد سریال چرنوبیل Chernobyl | محبوب ترین سریال IMDB

  در رتبه ۲۰ سریال برتر IMDB از نگاه کاربران، سریال‌های محبوب دیگری چون سریال Rick and Morty (ریک و مورتی)، سریال The Sopranos (سوپرانوز) و انیمیشن Avatar: The Last Airbender (آواتار: آخرین باد افزار)، نیز دیده ميشوند. سریال Chernobyl داســتان واقعی یکی از فجایع انسانی را از نگاه زنان و مردانی کــه شجاعانه خود را برای جلوگیری از گسترش این فاجعه قربانی کردند، روایت ميکند. این مینی سریال داســتان فاجعه نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل را روایت خواهد کرد کــه در آوریل ۱۹۸۶ در اوکراین شوروی دچار انفجار شد کــه طی این حادثه، افراد زیادی قربانی شدند و هنوز تاثیرات آن وجود دارد.

   

  جرد هریس، اســتلان اسکارشگورد، امیلی واتسون، آدام نگیتیس، جسی باکلی، دیوید دنسیک، پاول ریتر، سم تروتان، رابرت امس، آدریان رالینز، کان اونیل، ناتاشا رادسکی، بری کیوگن، رالف اینسون، مارلی لویس جونز، الکس فرنز، آلن ویلیامز و فارس فارس، از جمله بازیگرانی هستند کــه در این مجموعه حضور دارند و به ایفای نقش پرداخته‌اند. وظیفه ساخت و نوشتن فیلمنامه سریال چرنوبیل بر عهده کریگ مازن بوده و یوهان رنک نیز کارگردانی تمامی قسمت‌های این سریال را بر عهده داشته اســت.

   

  خلاصه داستان :

  در این مینی سریال پنج قسمتی که به تهیه‌کنندگی مشترک اچ‌بی‌او و اسکای ساخته شده است، فیزیک‌دان هسته‌ای اهل شوروی، ولری لگاسوف (با بازی جرد هریس)، معاون اول بوریس شربینا (با بازی استلان اسکارشگورد)، و فیزیک‌دان هسته‌ای اولانا خومیوک (با بازی امیلی واتسون) برخی از افرادی هستند که سعی کردند از پخش شدن مواد رادیواکتیو در فاجعه‌ی اتمی سال ۱۹۸۶ در نیروگاه اتمی چرنوبیل جلوگیری کنند.

   

  اگر بگوییم کریگ مزین و یوهان رنک “داستان حادثه‌ی هسته‌ای ۱۹۸۶، یکی از بدترین فجایع اتفاق افتاده به دست بشر، را بزرگ‌نمایی کرده‌اند” — همان‌طور که خلاصه‌ی اچ‌بی‌او می‌گوید — هم کاملا درست گفته‌ایم و هم به هیچ‌ وجه حق مطلب را در مورد این سریال شگفت‌انگیز ادا نکرده‌ایم.

   

  نویسنده و کارگردان آن داستانی متاثرکننده از این واقعه‌ی تاریخی ساخته‌اند که با دقت بالایی قربانی کردن‌ها، تصمیم‌گیری‌ها، و ابهامی که پیرامون فاجعه‌ای که هیچ‌کس نمی‌دانست چطور باید با آن کنار بیاید، را به تصور می‌کشد.

   

  تمام آن‌چه که لازم است در مورد «چرنوبیل» بدانید، در اولین صحنه‌‌ی آن رخ می‌دهد. پس از انفجار در نیروگاه اتمی چرنوبیل، ولری لگاسوف (با بازی جرد هریس) سر میز ناهارخوری در آشپزخانه‌ی خود نشسته و اقرار خود را ضبط می‌کند — هم تلاش‌هایی که در جهت بازسازی شاهد بوده است، و هم مستنداتی درباره‌ی این‌که چه کسی مسئول بدنه‌ی اصلی این واقعه است؛ در حالی‌که در اتاق بغلی گربه‌اش روی کاناپه لم داده است.

   

  این تصویر به خودی خود زیباست: تصویری که در آن لبه‌های تاریک در سیاهی شب ناپدید می‌شوند و اشیای مرکزی آن که پشمالو و خاکستری و قهوه‌ای تیره هستند در هم می‌آمیزند.

   

  لگاسوف خشمگین و مضطرب و خسته است. چه دلیل آن تشعشعات دردناک باشد، و چه گذر دردناک زمان، او به انتهای خط رسیده است، و این صحنه با مرگ دیگری که به لیست مرگ‌بار از دست رفته‌های چرنوبیل اضافه می‌شود، پایان می‌یابد.از این‌جا به بعد سریال به شب انفجار و ماجراهای بعد از آن فلش بک می‌زند، اما مزین و رنک مخاطبان را به لحاظ احساسی برای آن‌چه که در راه است، آماده کرده‌اند: قسمت‌هایی که در ادامه می‌آیند سخت خواهند بود.

   

  «چرنوبیل» در توصیف متاثرکننده‌ی خود از آن‌چه که تشعشعات هسته‌ای می‌توانند بر سر بدن انسان بیاورند و تهدیدی که برای نسل انسان به همراه دارد، صریح است. مرگ بر سراسر این سریال سایه افکنده است، و در خطر بودن منافع شخصی به اندازه‌ی منافع کشور به شدت احساس می‌شود.

   

  اما اساس آن ترس فیزیکی نیست. هیچ چیز زرق و برق‌دار و جلفی در مورد روایت داستان این سریال وجود ندارد، و همواره احساس می‌کنید که فیلم‌سازان بر وقایع تاریخی تاکید می‌کنند تا مخاطبان بدانند این اشتباهات را هرگز نباید تکرار کنند.

   

  در سطح ماهیتی بالاتری می‌توان گفت «چرنوبیل» با استفاده از ابزار ترس و ارعاب از ذوب شدن هسته‌ی نیروگاه اتمی، می‌خواهد هسته‌ی روح انسان را واکاوی کند. بروکرات‌ها، برخی دانشمندان، و مردم عادی در مواجهه به مرگ قطعی خودخواه و خودشیفته می‌شوند — واکنش‌هایی کاملا طبیعی که هیچ‌کس از طرف خود یا عزیزانش ببیند. دیگران واکنشی بسیار قابل تحسین‌تر دارند. آن‌ها داوطلبانه خود را فدا می‌کنند تا دیگران را نجات دهند، و یا به طور عمومی با سیاست‌مدارانی که با انگیزه‌های غلط تصمیم‌گیری می‌کنند، به مخالفت بر می‌خیزند.

   

  مرگ یک متعادل‌کننده‌ی قوی است، و مزین هر چه شخصیت‌های با جزئیات بیشتری می‌سازد تا داستان خود را روایت کند، بیشتر این موضوع محقق می‌شود.

   

  هریس پس از نقش‌آفرینی سال گذشته‌اش در مجموعه‌ی «ترس» برای شبکه‌ی ای‌ام‌سی که آن‌طور که باید و شاید مورد توجه قرار نگرفت، حالا بار دیگر نقش رهبری را بازی می‌کند که افرادش را به دهان مرگی اندوه‌بار می‌فرستد. یک فیزیک‌دان هسته‌ای احضار شده تا به کمیته‌ی بررسی شوروی مشاوره بدهد، لگاسوف بر اصول اخلاقی خود پایبند است و انگیزه‌هایش روشن است. او هر چه افرادی را می‌بیند که اگر مسئولیت داشته باشد تصمیمات بد خواهند گرفت، مسئولیت‌های بیشتر و بیشتری را می‌پذیرد.

   

  استلان اسکارشگورد در نقش معاون اول شوروی به نام بوریس شربینا، مرد پیچیده‌تری است. او که در ابتدا بی‌رحم و سنگدل به نظر می‌رسد، به مرور و با وقت گذراندن با لگاسوف حقیقت درونش آشکار می‌شود

   

  آن‌ها ارتباطی جذب‌کننده و پر از پستی و بلندی شکل می‌دهند که برای مخاطب با اطلاعات ابتدایی از ماجرا، ایده‌آل است. وقتی شربینا به جهتی حرکت می‌کند، لگاسوف به جهت دیگر می‌رود و تماشاگران می‌توانند تمام جنبه‌های تصمیم‌های آن‌ها در تقابل‌ها جنجالی‌شان را ببینند.

   

  «چرنوبیل» برای همه نیست. حال و هوای مرگ در آن موج می‌زند، و تماشای بازگشت از یک فاجعه‌ی غیر قابل تصور به حالت عادی می‌توانند منزجر‌کننده باشد. (بهتر است «چرنوبیل» را در حین شام خوردن تماشا نکنید.) اما مزین و رنک شاهکاری در ترغیب مخاطب به این داستان پر از وحشت رقم می‌زنند. تمام لحظات آزاردهنده — از صحنه‌ی گوشت فاسد شده‌ی بدن انسان گرفته، تا تصمیم‌هایی که با انگیزه‌های غلط گرفته می‌شوند — باعث درگیری بیشتر مخاطب با داستان می‌شود. «چرنوبیل» یک داستان اغراق‌شده است و از جنبه‌های مختلفی قابل تحسین است.

   

  بن ترورس وب‌سایت ایندی‌وایر

   

  در ادامه به بررسی نظر سایر منتقدین می‌پردازیم:

  اد بارک Ed Bark | آنکل بارکی Uncle Barky

  تماشای این سریال نشاط‌آور نیست. اما به لحاظ به تصویر کشیدن زمان و موقعیت، این مینی سریال پنج قسمتی موفقیت بزرگی به دست آورده است. مقاومت اولیه‌ی مخاطب قابل درک است. این کالبدشکافی دلهره‌آور فاجعه‌ی ۲۶ آوریل ۱۹۸۶ در نیروگاه اتمی چرنوبیل در پریپیات است.

   

  کیث فیپس Keith Phipps | تی‌وی گاید TV Guide

  «چرنوبیل» هشداری است درباره‌ی این‌که وقتی حقایق علمی و برنامه‌های سیاسی در مقابل هم قرار می‌گیرند، چه کسی هزینه‌ی آن‌را می‌پردازد، چه دهه‌ها پیش آن‌طرف پرده‌ی آهنی در نیروگاه اتمی باشد، و چه حالا و این‌جا. برخی تصمیم‌های اشتباه نیمه‌عمری دارند که قرن‌ها به درازا می‌کشد.

   

  متیو گیلبرت Matthew Gilbert | بوستون گلوب Boston Globe

  تماشای این سریال هراس‌آور است، و این تمجید بزرگی از طرف من به سازنده، نویسنده و تهیه‌کننده‌ی آن کریگ مزین و کارگردان یوهان رنک است. هیچ چیز در آن پی از گذشت دهه‌ها رنگ و رو رفته نشده است، هیچ اغماضی برای تماشایی‌تر کردن آن انجام نشده است. این داستان کابوسی است که به خوبی روایت شده است و با علم به این موضوع باید پای تماشای این سریال بنشینید.

   

  عمار سالاری‌کیا: ساعت یك و بیست و سه دقیقه ی روز ۲۵ آوریل ۱۹۸۶ شهر چرنوبیل از شهرهای اوكراین كه نزدیك مرز بلاروس بود لرزید. مردمی كه سراسیمه بیرون آمدند رنگین كمانی عجیب و غریب دیدند كه از فراز نیروگاه اتمی نزدیك شهر تا بالای ابرها كشیده شده بود. ساكنان این شهر و شهر پریپات كه برای كاركنان نیروگاه تأسیس شده بود چندان احساس خطر نمی كردند؛ نیروگاه از لحاظ ایمنی بی نقص بود و به شدت تحت كنترل قرار داشت. آن شب كه رنگین كمان به پرتوی آبی رنگ تغییر شكل داد خاكستری با باد سمت شهرها حركت كرد و مردم كه از دور شاهد نور نارنجی آتش سوزی در چرنوبیل بودند، آن را به حساب آتش سوزی های معمول درون نیروگاه گذاشتند.

   

  بسیاری از مردم آن شب مطلع شدند كه سقف قسمتی از نیروگاه سوخته و آتش نشان ها در حال كنترل آتش اند. با این همه احتمال خرابكاری و حتی حمله ی آمریكایی ها می رفت. آن روزها كه شوروی درگیر جنگ سرد بود شهرهای اتمی شوروی بیش از همه در معرض تهدیدهای دولت رونالد ریگان بودند. بنابراین اولین حدس برای این آتش سوزی احتمال نفوذ به درون نیروگاه و خرابكاری بود. چند ساعت بعد معلوم شد كه آتش سوزی در پی یك مانور معمول صورت گرفته؛ آن شب متصدیان راکتور می خواستند مشخص كنند در صورت قطع شدن برق آیا رآکتور می تواند برق خود را تأمین كند یا نه. توضیح ماجرا كمی تخصصی است. حادثه زمانی آغاز شد که در ساعت ۱۰:۱۱ شب ۲۵ آوریل ۱۹۸۶ نیروگاه چرنوبیل دستور کاهش میزان قدرت رآکتور برای تست را دریافت و نیروگاه شروع به کاهش قدرت رآکتور شماره چهار تا ۳۰ درصد كرد. دو اشتباه باعث آتش سوزی شد؛ اولین اشتباه زمانی بود که کنترل کننده ی رآکتور به اشتباه و بر اثر عدم تنظیم کردن میله های جذب نوترون، نیروی رآکتور را تا یک درصد کاهش داد و رآکتور بیش از پیش افت قدرت پیدا کرد.

   

  در اینجا بود که پرسنل دومین اشتباه خود را انجام دادند و میله های کنترل را از داخل رآکتور بیرون کشیدند. این كار مثل این بود كه اتومبیلی در آن واحد هم گاز بدهد هم ترمز بگیرد. در این زمان و با وجود نبود میله های کنترل کننده ی قدرت در داخل منطقه فعال نیروی رآکتور به ۷درصد افزایش پیدا كرد. در ۱:۲۴ صبح یک انفجار اولیه پوشش ۱۰۰۰ تنی بالای رآکتور را بلند و راه را برای خروج مقدار زیادی بخار آب داغ هموار کرد و این مقدمه ای بود بر انفجار دوم ناشی از هیدروژن. انفجار دوم سقف رآکتور را پاره کرد و ۲۵درصد از تأسیسات هسته رآکتور را از بین برد. گرافیت سوزان و مواد داغ هسته که در اثر انفجار بیرون ریخته بود، باعث ایجاد حدود ۳۰ آتش سوزی جدید شد و این شامل سقف قیراندود و قابل اشتعال واحد دیگری هم می شد که كنار واحد۴ قرار داشت. با این اتفاق بود كه آتش و مواد رادیواكتیو در سراسر نیروگاه پخش شد.

   

  آن شب باران نم نمی هم بارید و باد ملایمی وزید و همه چیز دست به دست هم داد تا مواد رادیواكتیو در شهرهای مجاور پخش شود. بعدها معلوم شد كه كل ناحیه ی اسكاندیناوی بر اثر این انفجار آلوده شده است. ولی در ساعت های اولیه دولت شوروی دستور داد كه از انتشار اخبار جلوگیری شود، ارتش برای كنترل اوضاع چرنوبیل و پریپات وارد منطقه شود و دانشمندان و كارکنان نیروگاه تلاش كنند جلوی خسارت زیاد را بگیرند. ولی تا صبح مشخص شد كه میزان آلودگی بسیار گسترده بوده است. اگرچه در ساعت های اولیه تنها دو كارگر آسیب دیدند ولی كمی بعد معلوم شد كه ۱۳۲ نفر نشانه های آلودگی برابر تشعشعات را نشان دادند. بعدها اعلام شد كه حدود ۵ میلیون نفر از عوارض این انفجار آسیب دیده اند. دو شهر نزدیك نیروگاه خالی از سكنه شد و ۶ سال طول كشید تا كمی از آلودگی كنترل شود. می گویند انفجار چرنوبیل ۴۰۰ بار قوی تر از بمبی بود كه در هیروشیما منفجر شد، اگرچه آزمایش های اتمی كه آمریكا طی سه دهه انجام داده بود، ۱۰۰۰ برابر قوی تر از حادثه ی چرنوبیل ارزیابی می شد.

   

  آنچه سریال نشان می دهد

  سریال «چرنوبیل» براساس این واقعه شكل گرفت؛ سال ۲۰۱۷ بود كه شبكه ی اچ بی او به دنبال ساخت یك پروژه ی جذاب و هیجان انگیز بود و می خواست مینی سریالی را تولید كند كه درباره ی یك فاجعه ی انسانی باشد. همان زمان بود كه با پیشنهاد ساخت «چرنوبیل» مواجه شد؛ اما نكته این بود كه ایده ی اصلی را فیلمنامه نویسی پیشنهاد كرده بود كه سابقه ای در تولید چنین پروژه هایی نداشت. كرك مزین، كارش را از سال ۱۹۹۷ با نوشتن فیلمنامه ی یك فیلم كمدی نوجوانانه شروع كرده بود و بعدتر بیشتر شهرتش را مدیون نوشتن و كارگردانی فیلم های طنز بود. او نویسنده ی «فیلم ترسناك ۳ و ۴ » و دو قسمت «خماری hangover» بود و آخرین فیلمنامه ای را هم كه نوشته بود «شكارچی: جنگ زمستانی» بود. او در شرایطی نوشتن «چرنوبیل» را شروع كرد كه همه گمان می كردند

   

  از عهده ی كار برنیاید؛ مزین یك ویژگی مطلوب داشت و آن هم شناخت دقیق موقع های دلهره آور بود؛ او حتی در كمدی هایش هم از تعلیق استفاده می كرد. اینجا اگرچه با یك ژانر تازه سروكار داشت ولی عمده ی تلاش اش باید صرف بازتولید واقعیت در دل یك قصه ی معمایی می شد. بنابراین او طی شش ماه سخت روی پنج اپیزود این سریال كار كرد تا متن اولیه آماده شد. آن روزها اچ بی او دنبال یك كارگردان جوان و متفاوت برای این پروژه بود؛ با وجود ریسك بالای تولید این اثر، آنها مایل بودند از چهره های جدیدتر دنیای نمایش استفاده كنند. برای همین بود كه جان رنك انتخاب شد؛ جان رنك سوئدی البته كارگردان گمنامی نبود؛ او سه اپیزود از سریال «بركینگ بد» را كارگردانی كرده بود و یك قسمت از «مردگان متحرك» هم ساخته ی او بود. ولی بیشتر شهرتش را مدیون ساخت كلیپ برای خوانندگان مختلف بود. او كه ۵۷ ساله است از طرف اچ بی او برای ساخت «چرنوبیل» انتخاب شد؛ سریالی كه قرار بود هم به یك حادثه ی مهم تاریخی اشاره كند، هم سیاست در آن پررنگ باشد و هم تعلیق و معما در آن به چشم بیاید.

   

  «چرنوبیل» تركیبی از همه ی آن چیزهایی است كه در جهان واقعیت حادثه ی اتمی را شكل داد؛ هم مسئله ی سكوت دولت شوروی در آن مطرح است هم قرنطینه ی شهر و نیروگاه و هم بحران محیط زیست و مردن آدم ها و حیوانات. آن طور كه بعدها گفته شد طبیعت آن ناحیه پس از انفجار نیروگاه تغییر كرد و شكل و رنگ برگ ها و درختان و حتی هیكل جانواران به كلی دگرگون شد. ولی این ها فقط یك بخش از مصیبت انفجار اتمی بود؛ ماجرا این بود كه در دل بحران روابط سیاسی آمریكا و روسیه و فضای رسانه ای آمریكا علیه این كشور، «چرنوبیل» فرصت طرح مسائل پیچیده ای را فراهم می كرد كه می توانست افكار عمومی را علیه روسیه برانگیزد. در یك كلام تولید «چرنوبیل» مثل هر اثر تاریخی دیگر ارجاعی به امروز هم داشت.

   

  اما این ها فرع ماجرای سریال است؛ «چرنوبیل» در دو قسمت اول داستان افرادی را پی می گیرد كه در این حادثه نقش داشته اند؛ یا عامل رخ دادن آن بودند یا امدادرسان بودند یا درباره ی آن تحقیق می كردند. نكته اینجاست كه سریال خودش را اسیر یك ژانر نكرده، با وجود طرح مسئله به شكل یك اثر كارآگاهی، خیلی زود وجه ترسناك آن بر تمام وجوه غالب می شود و كم كم تماشاگر را می هراساند. ولی كمی بعد به حادثه بها می دهد. همه ی اینها هم در شرایطی است كه ما را با خانواده ها آشنا می كند و به مرور نگرانی آنها از جان افراد درگیر به یك دلواپسی عمده بدل می شود. «چرنوبیل» تركیب ژانرهای مختلف است

   

  كه از همان سكانس های اولیه تماشاگر را به شدت درگیر ماجرای تلخ خود می كند و كم كم در سطوح مختلف گسترده می شود. مهم تر این كه سریال در فضاسازی موفق است؛ «چرنوبیل» با آرامش ترس را به جان مخاطبش می اندازد با نشان دادن صریح و بدون تفسیر ماجرا و درگیر كردن احساسات تماشاگر. اگر به این ها صحنه پردازی های باشكوه و اجرای دقیق و بسیار حساب شده را اضافه كنید، می فهمید كه با چه چیزی روبه رو هستید.

   

  می‌دانید كه شبكه‌ی اچ‌بی‌او پخش «چرنوبیل» را از سه هفته مانده به پایان «بازی تاج‌و‌تخت» شروع كرد و درست وقتی كه تماشاگران آن سریال به افت «بازی تاج‌و‌تخت» معترض بودند، با این سریال اكشن و تاریخی دل آنها را به دست آورد. درحالی‌كه مخاطبان جان اسنو و مادر اژدها امضا جمع می‌كردند تا دوباره فصل آخر سریال ساخته شود، چرنوبیل به شكل غافلگیركننده‌ای پرمخاطب شد. سایت متاكریتیك كه میانگین آرای منتقدین و تماشاگران را ثبت و گزارش می‌كند، اعلام كرده كه از ۲۴ نقد نوشته‌شده ۲۲ نقد مثبت بوده و تنها دو نقد آن را متوسط ارزیابی كرده‌اند.

   

   

  در ادامه می توانید تصاویری از این سریال ببینید:

  نقد سریال چرنوبیل Chernobyl | محبوب ترین سریال IMDB

  نقد سریال چرنوبیل Chernobyl | محبوب ترین سریال IMDB

  نقد سریال چرنوبیل Chernobyl | محبوب ترین سریال IMDB

  نقد سریال چرنوبیل Chernobyl | محبوب ترین سریال IMDB

  نقد سریال چرنوبیل Chernobyl | محبوب ترین سریال IMDB

  نقد سریال چرنوبیل Chernobyl | محبوب ترین سریال IMDB

  نقد سریال چرنوبیل Chernobyl | محبوب ترین سریال IMDB

  نقد سریال چرنوبیل Chernobyl | محبوب ترین سریال IMDB

  نقد سریال چرنوبیل Chernobyl | محبوب ترین سریال IMDB

  نقد سریال چرنوبیل Chernobyl | محبوب ترین سریال IMDB

   

  منابع : نماوا ، زوم جی

   

   

  مطالب بیشتر:

  بیوگرافی بازیگران سریال چرنوبیل chernobyl

   

   

  به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟
  هیچ نظری ثبت نشده است
  نظرات این پست غیرفعال هستند.
 • مطالب پربازدید
 •