فال و طالع بینی

چرا نعل اسب خوش یمن است؟ | خواص داشتن نعل اسب

چرا نعل اسب خوش یمن است؟ | خواص داشتن نعل اسب

چرا نعل اسب خوش یمن است؟ | خواص داشتن نعل اسب

اگر دقت کرده باشید جلوی در خیلی از مکان ها کـــه می خواهید وارد شوید ، نعل اسب نصب شده ، خیلی از گردنبندها و اکسسوری ها را به شکل نعل اسب می سازند چون این وسیله خوش یمن است. نعل اسب از قدیميترین نماد‌های خوش شانسی در تاریخ دنیاست. تأثیرات احتمالی آن از آوردن شانس خوب برای حل و برطرف کردن مشکلات تا از بین بردن درگیری‌ها و اختلافات تغییر ميکند، با وجود آنکـــه شاید تصور کنید این فقط یک فلز به نظر ميرسد. خاصیت نعل اسب در فرم U شکل آن نهفته است. همچنین نعل اسب در کف پای اسب‌ها برای کاهش ساییدگی سم مورد استفاده قرار ميگیرد.

 

البته ذکر این نکته هم ضروری است کـــه گفته ميشود نحوه قرار گرفتن نعل اسب تأثیرات متفاوتی بر جای ميگذارد:

نعل رو به پایین: حفاظت و حمایت به همراه ميآورد

نعل رو به بالا: خوش شانسی به همراه ميآورد

چرا نعل اسب خوش یمن است؟ | خواص داشتن نعل اسب

منشأ اولیه نعل اسب

اجداد ما نعل اسب را به عنوان طلسم و جادو زمانی مورد استفاده قرار دادند کـــه متوجه شدند فرم U شکل آن به هلال ماه شباهت دارد. تمدن اولیه معتقد بود اجسام آسمانی مانند خورشید و ماه ميتوانند خوش شانسی و باروری برای زنان داشته باشند.به همین دلیل ایده استفاده از نعل اسب به عنوان نماد خوش شانسی از آنجایی آمد کـــه اسب به عنوان حیوان اهلی شناخته شد. به عبارت دیگر یونانی‌های باستان نعل اسب را به تمدن غرب معرفی کردند. از آن زمان نعل اسب مهم‌ترین نماد خوش شانسی به شمار ميرود.

 

سن دانتان و نیرو‌های شیطانی

با وجود تاریخچه ذکر شده، در قرن دهم میلادی افراد به تدریج نعل اسب را روی درب منازل آویزان کردند تا از خانه و خانواده‌شان محافظت کند و این عمل به لطف فردی به نام سن دانتان انجام گرفت. او آهنگری بود کـــه در شهر کانتربری انگلستان به مقام اسقف اعظم رسیده بود. اما چرا نعل اسب را انتخاب کرده و به سراغ وسیله دیگری از آهنگری‌اش نرفته بود؟

 

افسانه این است کـــه فردی به دیدار اسقف اعظم آمد تا از او نعل اسب طلب کند. او نعل‌ها را برای کار دیگری جز پا‌های خود نميخواست کـــه به طرز عجیبی شبیه به پای حیوان بود و درست در همان زمان دانتان فهمید کـــه این موجود شیطان است.

 

سپس سن دانتان درخواست مرد را انجام داد، ولی اجازه نداد بفهمد کـــه از هویت اصلی‌اش باخبر شده است. سن دانتان به مرد گفت کـــه تنها روش استفاده از نعل آن است کـــه او را بر دیوار آویزان کند و به این ترتیب شیطان با شنیدن این جمله تقاضای بخشش کرد. بعد از این ماجرا آهنگر از این فرصت استفاده و از مردم خواست برای جلوگیری از ورود شیطان به خانه‌شان، نعل اسب را روی درب ورودی منزل آویزان کنند.

 

این داستان به سرعت در میان جامعه کاتولیک مشهور شد. گفته ميشود این فرد تغییرات زیادی در تاریخ به وجود آورده است. پس از آن اتفاق با استفاده از میخ نعل اسب حلقه‌هایی ساخته و در میان مردم باب شد. افراد تصور ميکردند کـــه این حلقه‌ها خاصیت شفابخشی و درمانی دارند.

چرا نعل اسب خوش یمن است؟ | خواص داشتن نعل اسب

تمدن باستان

با در نظر گرفتن موارد ذکر شده، مردم نعل اسب را قبل از قرن دهم به عنوان طلسم مورد استفاده قرار ميدادند. به نظر ميرسد یونانی‌ها اعتقاد داشتند فلز متریالی است کـــه نیرو‌های شیطانی را دور ميکند و شاید به همین دلیل از این ماده در نبرد‌های خود هم استفاده ميکردند. از طرفی دیگر شکل هلالی نعل اسب این باور را در مردم به وجود آورد کـــه اجسام آسمانی با کمک این وسیله شانس خوش و باروری را برایشان به ارمغان ميآورد. معجزه عدد ۷ را نیز باید در اینجا متذکر شد: این مسئله اتفاقی نیست کـــه برای نصب نعل اسب به سم او نیاز به ۷ میخ دارید.

 

در نهایت در قرون وسطا مردم نعل اسب را برای محافظت از خودشان در برابر سحر و جادو مورد استفاده قرار ميدادند. در آن زمان باور عموم این بود کـــه جادوگران سوار بر جارو به حرکت در ميآمدند چرا کـــه از اسب‌ها ميترسیدند. به همین دلیل در روسیه، آهنگر‌ها به عنوان افراد دارای جادوی سفید شناخته ميشدند. این باور به اندازه‌ای قوی بود کـــه افراد آهنگر مراسم عروسی را برگزار ميکردند. همچنین سندان به تنها تجهیزاتی تبدیل شد کـــه ميتوانست حلقه را در دست عروس و داماد قرار دهد.

چرا نعل اسب خوش یمن است؟ | خواص داشتن نعل اسب

تاریخچه نعل اسب بدون شک گسترده و گیج‌کننده است، ولی یک نکته واضح در رابطه با آن وجود دارد: تقریباً همه تمدن‌های غربی این وسیله را به عنوان طلسم در نظر ميگیرند و به همین دلیل همچنان به عنوان یکی از شناخته شده‌ترین نماد‌های خوش شانسی مورد استفاده قرار ميگیرد.هر فرد ميتواند خودش انتخاب کند کـــه به این خرافات اعتقاد داشته باشد یا خیر و این باور در میان فرهنگ و اعتقادات مختلف چه از نظر زمانی و چه از نظر مکانی متفاوت است.

 

 

2.5/5 - (2 امتیاز)

حمید جعفری

حمید جعفری فعال حوزه محتوا و سئو و مدیر سایت نیک شو ، امیدوارم محتوای این سایت راهی باشد برای زندگی بهتر و لذت بخش تر ......

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا