پزشکی و بهداشتی

نظر پزشکان در مورد قورت دادن آدامس

نظر پزشکان در مورد قورت دادن آدامس

نظرهای زیادی درباره قورت دادن آدامس وجود دارد، از این که آدامس صد سال در معده می ماند گرفته تا ایجاد بیماری ها! اما باید بگوییم اینکـه آدامسی کـه قورت داده اید تا ۷ سال در داخل معده تان باقی خواهد مانـد، درست نیست. این گفته یک کذب محض اسـت. البته بدین معنا هم نیست کـه هرچقدر دلمان بخواهد چنین کاری را انجام دهیم.

 

جویدن آدامس از عاداتی اسـت کـه بسیاری از افراد دارنـد. با ورود انواع و اقسام طعم ها و مزه های آدامس، ميزان مصرف آن در ميان افراد افزایش هم پیدا کرده.

نظر پزشکان در مورد قورت دادن آدامس

هميشه این هراس وجود داشته کـه وقتی ناگهان و به طور غیر عمدی آدامسی را قورت مي دهیم چه اتفاقی در بدن مان رخ مي دهد و همواره شایعات فراوانی مبنی بر ضررهای قورت دادن آن وجود داشته.

 

پزشکان مي گوینـد کـه آدامس به گونه ای ساخته نشده کـه قابل خوردن باشد، اما در بخش های داخلی بدن تان هم انسدادی را به وجود نیاورده و باعث به هم چسبیدن انـدام های داخلی شما هم نمي شود.

 

وقتی آدامس را قورت مي دهید، چه اتفاقی در بدن تان مي افتد؟

بر طبق یافته های دکتر لیزا گانجو، متخصص بیماری های معده و روده، در مرکز پزشکی لانگون در شهر نیویورک، آدامس ماننـد هر ماده خوراکی دیگری همان مسیر هميشگی را طی مي کنـد با این تفاوت کـه کمي سخت تر جذب مي شود.

نظر پزشکان در مورد قورت دادن آدامس

او مي گوید: اگر معده شما بتوانـد مواد غذایی ای چون یک اسـتیک سفت را هضم کنـد، مطمئن باشید کـه از پس آدامس هم بر خواهد آمد. وی بر این نکته هم اشاره مي کنـد کـه: به دلیل وجود مواد شیميایی در آدامس به طور کامل در معده حل نمي شود.

 

همچنین مواد تشکیل دهنـده آن توسط روده کوچک نیز جذب کامل نمي شود. مواد تشکیل دهنـده آدامس به غیر از ترکیبات اصلی آن شامل شیرین کننـده ها، رنگ و طعم دهنـده ها نیز اسـت.

 

آنچه قابلیت جذب نـدارد همان ترکیبات پایه آدامس هستنـد کـه به عنوان مثال شامل الاسـتومرزها، رزین، چربی، ماده امولسیون و موم اسـت.

 

اینها موادی هستنـد کـه توسط معده و روده کوچک قابل تجزیه شدن نیستنـد، درست هماننـد سایر ترکیبات مواد غذایی کـه در بدن به خوبی تجزیه و جذب نمي شونـد.

نظر پزشکان در مورد قورت دادن آدامس

دکتر گانجو در مورد آدامس مي گوید: از آنجایی کـه آدامس، هیچ خاصیت غذایی و مفیدی برای بدن نـدارد، بسیاری از متخصصان خوردن آن را منع مي کننـد.

 

متاسفانه در مرداد ماه سال گذشته، گزارشی مبنی بر اینکـه سامانتا جنیکسِ ۱۹ ساله نزدیک بود بر اثر مصرف و قورت دادن تعداد حدود ۴ بسته آدامس جان خود را از دست بدهد، اعلام شد.

نظر پزشکان در مورد قورت دادن آدامس

همچنین دکتر گانجو در ادامه مي گوید: نمي توان زمان مشخصی را برای هضم این مواد تخمين زد چرا کـه تحرک سیستم هضم بدن افراد گوناگون با هم تفاوت هایی دارد.

 

جالب این جاسـت کـه در پژوهش دیگری کـه توسط دکتر دیوید ميلو، از کلینیک کودکان در اورلانـدوی فلوریدا انجام و نتایج آن به انجمن دانشمنـدان آمریکا اعلام شده بود.

 

این پژوهش نشان داد کـه کولونوسکوپی های انجام پذیرفته روی معده آشکار مي سازد کـه عمر حضور این مواد هرگز بیش از یک هفته نیست. به این معناسـت کـه هر ماده ای غذایی کـه بخورید یا ببلعید احتمالا در عرض یک هفته دفع خواهد شد.

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا