پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • نشانه های کمبود اعتماد به نفس در افراد

  مجموعه : جامعه شناسی,روان شناسی

  نشانه های کمبود اعتماد به نفس در افراد

  اعتماد به نفس یکی از کلیدی ترین ویژگی هایی اســـت که هر فردی باید درون خودش داشته باشد اما برخی افراد از کمبود اعتماد به نفس رنج می برند. بحث ما مساله کمبود اعتماد به نفس اســـت. یعنی وقتی نگاه منفی در تمام امور روزانه‌ شما جاری اســـت، همیشه منتظر شکست هستید و از نظر احساسی، فیزیکی یا روان‌شناسی ضعیف شده‌اید.

   

  در ادامه چند مورد از علائم کمبود اعتماد به نفس مطرح شده‌ اســـت. آنها را بخوانید و سعی کنید خود را بهتر بشناسید. گام اول برای حل هر مسئله‌ای شناخت آن اســـت پس قبل از هر چیز باید بدانیم علائم کمبود اعتماد به نفس چیست و افرادی که اعتماد به نفس کمی دارند چگونه رفتار ميکنند؟

   

  در جمع راحت نیستند

  افرادی که اعتماد به نفس کافی ندارند، در جمع راحت نیستند. به ویژه وقتی دوست و آشنایی برای همراهی ندارند، صحبت کردن در جمع برای‌شان بسیار دشوار اســـت. این افراد سعی ميکنند خود را به روش‌های مختلف سرگرم کنند تا از ارتباط با سایرین دوری کنند و این روزها چه چیزی بهتر از تلفن همراه برای فرار از جمع؟! اگر شما هم این‌طور هستید، قدم اول را بردارید و با خود عهد کنید که در جمع با تلفن‌تان کار نکنید یا الکی خود را مشغول به کاری نشان ندهید.

   

  فقط به فکر این باشید که چطور سر صحبت را باز کنید و با اعتماد به نفس حرف بزنید. به خود بگویید: «من هم مثل بقیه افراد قدرت حرف‌ زدن و ارتباط برقرار‌ کردن رو دارم و اگه با کسی سر صحبت رو باز کنم، حتما گفت‌و‌گوی خوبی خواهیم‌ داشت.»

  نشانه های کمبود اعتماد به نفس در افراد

  بیهوده موافقت ميکنند

  افرادی که اعتماد به نفس کافی ندارند، در بحث‌ها سریعا عقب‌نشینی ميکنند. آنها توان متقاعد کردن دیگران را در خود نميبینند. حتی وقتی که واقعا حق با دیگران نباشد، بیهوده با آنها موافقت ميکنند تا نیازی به ادامه‌ بحث پیش نیاید. با آرامش، نظر واقعی خود را مطرح‌ کنید.

   

  انتقادپذیر نیستند

  انتقاد‌پذیر باشید. اگر دوست‌تان در مورد مسئله‌ای از شما انتقاد کرده اســـت، از او نرنجید(خب البته ما در اینجا فرض کرده‌ایم دوست شما اصول انتقاد سازنده را به درستی رعایت کرده اســـت!). سعی‌ کنید به آن بیندیشید و در صورت منطقی بودن، عیب خود را رفع‌ کنید. از علائم کمبود اعتماد به نفس، این اســـت که فرد مذکور از شنیدن نقد سایرین آزرده ميشود و در خود ميشکند. این افراد با شنیدن نقد عصبانی ميشوند و ناراحتی‌شان روی بقیه‌ کارهایشان هم اثر ميگذارد. مثلا نقدی که همکارش به او وارد کرده‌ اســـت، باعث بدخلقی او با دوستان و خانواده‌اش ميشود.

   

  زود تسلیم ميشوند

  افرادی که کمبود اعتماد به نفس دارند، قبل از رسیدن به اهداف و رؤیاهای خود تسلیم ميشوند. آن‌قدر انرژی‌های منفی دارند که رمقی برایشان باقی نميماند. همیشه باید خود را باور داشت و به دنبال آرزوها رفت و از شکست نهراسید.

   

  مدام مقایسه ميکنند

  از دیگر علائم کمبود اعتماد به نفس، مقایسه‌ خود با دیگران اســـت، به ویژه مقایسه با افرادی که موفق‌تر هستند. افرادی که کمبود اعتماد به نفس دارند، به جای اینکه روی مسیر خود تمرکز کنند، مدام نگاه‌شان به دیگران اســـت. مقایسه‌ کردن با دیگران مسخره‌ترین کار ممکن اســـت. همان‌طور که بعضی از افراد از شما موفق‌تر هستند، دسته‌ای دیگر نیز وجود دارند که شما از آنها برتر هستید. پس خودتان را فقط و فقط با خودتان مقایسه‌ کنید. مهم‌ترین رقیب شما خودتان هستید.

   

  اشتباهات‌شان را توجیه ميکنند

  هر کسی اشتباه ميکند. اما کسی که کمبود اعتماد به نفس دارد، مدام دلیل‌تراشی ميکند و برای دیگران توضیح ميدهد. این افراد حتی اگر به موفقیت دست پیدا‌ کنند باز هم خود را ملزم به توضیح دادن به دیگران ميبینند.

  نشانه های کمبود اعتماد به نفس در افراد

  تقصیرات را به گردن دیگران مياندازند

  این افراد دیگران را بانی همه چیز ميدانند، چه خوب و چه بد، البته بیشتر بدی‌ها را نتیجه‌ اعمال دیگران ميدانند. با این کار مسئولیت را از خود سلب ميکنند و از بار پذیرش آن شانه خالی ميکنند.

   

  بهانه‌تراشی ميکنند

  از دیگر علائم کمبود اعتماد به نفس بهانه‌تراشی و دلیل آوردن در برابر انتقاد سایرین اســـت. فردی که اعتماد به نفس کافی دارد، به آرامی به نقد و نظر دیگران گوش ميکند و سر فرصت با بررسی و تحلیل آن نقد، تصمیم لازم را برای تغییر یا بی‌اعتنایی ميگیرد. اما اگر در مقابل انتقاد دیگران سریعا شروع به دلیل و بهانه آوردن ميکنید، یعنی یکی از علائم کمبود اعتماد به نفس در شما پیدا شده‌ اســـت. در واقع ميخواهید به دیگران ثابت کنید که ارزشمند هستید و هیچ وقت اشتباه نميکنید. در حالی‌که همه افراد ممکن اســـت اشتباه کنند.

   

  به تایید شدن نیاز دارند

  نميتوان همه را راضی نگه‌ داشت. اگر کارتان را به بهترین شکل ممکن انجام بدهید یا حتی درست‌ترین و منطقی‌ترین حرف ممکن را بزنید، باز هم فردی پیدا ميشود که با شما مخالف اســـت. متأسفانه افرادی که کمبود اعتماد به نفس دارند، این طور به قضیه نگاه نميکنند. آنها مدام در پی تأیید و رضایت دیگران هستند.

   

  از پیروزی‌هایشان لذت نميبرند

  وقتی کمبود اعتماد به نفس داشته‌ باشید، از پیروزی‌هایتان هم لذت نميبرید. افرادی که این ویژگی‌ را دارند، نقش خود را در تمام وقایع، چه مثبت و چه منفی کم‌رنگ ميبینند. بنابراین همه‌ موفقیت‌های خود را به پای شانس ميگذارند و مطمئن هستند، دفعه‌ دیگری در کار نیست و شانس همین یک‌بار در خانه‌شان را زده‌ اســـت.

  نشانه های کمبود اعتماد به نفس در افراد

  از تغییر ميترسند

  ترس از تغییر هم یکی دیگر از علائم کمبود اعتماد به نفس اســـت. افراد این چنینی، میلی به تغییر ندارند. حتی اگر در وضعیت کاری یا زندگی نامناسبی باشند، از تغییر ميترسند و توان لازم برای مدیریت‌ چالش‌های ناشی از تغییر را ندارند.

   

  منفی‌بافی ميکنند

  از دیگر علائم کمبود اعتماد به نفس بدبینی اســـت. افراد بدبین مدام غر ميزنند و همه چیز را با منفی‌بافی نقد ميکنند. به عبارت خودمانی، زبان خوش ندارند و احساسات منفی‌شان را به دوستان، همکاران و خانواده نیز منتقل ميکنند. آنها خوش‌بین نیستند برای داشتن اعتماد به نفس، لازم اســـت خوش بینی را چاشنی زندگی خود کنید.

   

  از آینده ميترسند

  افرادی که کمبود اعتماد به نفس دارند، همیشه از آینده ميترسند. نميتوانند از زمان حال بهره ببرند.

   

  کمال‌گرا هستند

  این افراد دوست دارند به کمال هر چیز دست پیدا‌ کنند. اما به‌رغم این میل، جرات کافی برای تلاش ندارند. در حقیقت ترس‌های آینده موجب ميشود فکر کنند برای ابراز نظر و موفق بودن باید کاملِ کامل باشند. پس وقتی به نهایت موفقیت دست نميیابند، خود را ناقص ميبینند و خجالت به سراغ‌شان ميآید.

   

  با شناخت علائم کمبود اعتماد به نفس ضمن اینکه ميتوانید مشکلات احتمالی خود را درباره‌ این ویژگی نامطلوب شناسایی و رفع کنید، رفتار دیگران را هم بهتر درک خواهید کرد و اگر با فردی رو‌به‌رو بشوید که علائم کمبود اعتماد به نفس دارد، با او راحت‌تر ارتباط برقرار خواهید‌ کرد. اعتماد به نفس یکی از اصلی‌ترین محرک‌ها برای موفقیت اســـت. کسب آن کمی تلاش و همت ميخواهد.

   

  مطالب بیشتر:

  اینفوگرافیک جالب درباره راه های افزایش اعتماد به نفس

  نکات عالی برای افزایش اعتماد به نفس خانم ها

   

   

  به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟
  هیچ نظری ثبت نشده است
  نظرات این پست غیرفعال هستند.
 • مطالب پربازدید
 •