پزشکی و بهداشتی

نشانه های ترکیدن آپاندیس ، فورا دکتر بروید!

نشانه های ترکیدن آپاندیس ، فورا دکتر بروید!

نشانه های ترکیدن آپاندیس ، فورا دکتر بروید!

آپاندیسیت ، یعنی ترکیدن آپاندیس ، معضلی که ممکن است برای هر کسی پیش بیاید و باید در صورت ابتلا به این مشکل فورا به پزشک مراجعه نمود. بیشتر افراد با مشکلات معمول شکم مانند یبوست و اسهال آشنا هستند. هم چنین حتما تجربه‌ مسمومیت غذایی یا یک ویروس گوارشی را دست کم یک یا دو بار داشته‌اید. آپاندیسیت هر چند زیاد شایع نیست اما حدود 5 درصد افراد دچارش ميشوند و اگر شما هم جزو این 5 درصد باشید، باید بتوانید هر چه زودتر آن را تشخیص دهید.

 

به گزارش نیک شو، آپاندیس اگر درمان نشود ميتواند پاره شود و خطرناک است.البته هر آپاندیسیتی منجر به پارگی این عضو نميشود اما این مشکل هر چه طولانی‌تر باقی بماند، ریسک آن نیز بالاتر خواهد بود. در این مطلب چند علامت هشداردهنده را به شما معرفی ميکنیم که با مشاهده‌ی آنها باید هر چه زودتر به پزشک یا حتی اورژانس مراجعه کنید.

 

نشانه‌های از آپاندیسیت که نیاز فوری به مراجعه به پزشک دارند

شکم دردتان بیشتر از هر زمان دیگری است

آپاندیسیت معمولا موجب دردهای شدیدی ميشود که از ناف به سمت راست ِ پایین شکم ميرود. هر چند این نوع درد لزوما به این معنی نیست که آپاندیس در حال پاره شدن است اما ممکن است نیاز به تستی مانند سی تی اسکن داشته باشید تا دقیقا مشخص شود.بعضی از بیماران آپانادیسیت جور دیگری درد دارند: اگر هنگام کارهایی چون پیاده روی، سرفه یا افتادن ماشین در دست انداز، درد داشتید ممکن است تمام دیواره‌ی شکم‌تان ملتهب شده باشد و آپاندیس‌تان در آستانه‌ی پاره شدن بوده یا هم اکنون پاره شده باشد. زودتر خود را به اورژانس برسانید.

 

حالت تهوع و استفراغ دارید و اشتها ندارید

این حالت‌ها ممکن است مربوط به انگل‌های روده‌ای باشند و همه‌ی آپاندیسیت‌ها این علائم را ندارد. اما اگر واقعا حالت‌ تهوع شدید دارید که با دردهای بدی نیز همراه است، باید معاینه شوید. التهاب آپاندیس گاهی بر سایر عملکردهای گوارشی و سیستم عصبی نیز اثر گذاشته و موجب تهوع و استفراغ ميشود.

 

بیشتر از زمان عادی ادرار ميکنید

در بعضی از افراد، آپاندیس پایین‌تر از لگن‌شان قرار گرفته و برای همین بسیار نزدیک به مثانه است. وقتی مثانه در تماس با آپاندیس ملتهب قرار ميگیرد، آن هم ملتهب و حساس ميشود. در نتیجه، ممکن است احساس کنید تمام مدت ادرار دارید و دفع ادرار هم برای‌تان سخت ميشود. البته این حالت ميتواند نشاندهنده‌ی عفونت دستگاه ادراری نیز باشد اما اگر با سایر علائم گفته شده در این لیست همراه بود ميتواند آپاندیسیت باشد.

 

تب و لرز دارید

تب و لرز یعنی اینکه التهابی در بدن‌تان وجود دارد. اگر آپاندیس ملتهب شده باشد، بدن با ترشح مواد شیمیایی گوناگونی واکنش نشان ميدهد تا زنگ خطر را به صدا درآورده و سلول‌های جنگنده را به قسمت مورد نظر بکِشد. اگر تب و لرزتان همراه با شکم درد است به پزشک مراجعه کنید.

 

احساس آشفتگی و گیجی

اگر احساس پریشانی و آشفتگی ميکنید و دلیل خاصی هم نميتوانید برایش پیدا کنید، ممکن است به معنی تشدید عفونت باشد؛‌این عفونت ممکن است وارد جریان خون‌تان شده باشد که ميتواند کُشنده باشد.گاهی احساس آشفتگی مربوط به مغز نیست و این عفونت است که بدتر شده و بسیاری از منابع بدن را تحلیل ميبرد که شامل اکسیژن هم ميشود، بنابراین مغز اکسیژن کافی دریافت نميکند و نميتواند به عملکرد نرمالی داشته باشد.

 

اگر رفتارهای نابهنجار بی‌دلیلی در کسی دیدید، معطل نکنید؛ مشکل او آپاندیسیت باشد یا هر چیز دیگری که وضعیت مغزی او را تغییر داده (مانند سکته مغزی)، به هر حال هر چه زودتر اقدام کنید بهتر است.

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

حمید جعفری

حمید جعفری فعال حوزه محتوا و سئو و مدیر سایت نیک شو ، امیدوارم محتوای این سایت راهی باشد برای زندگی بهتر و لذت بخش تر ......

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا