پزشکی و بهداشتی

نشانه هایی که می گویند فولیک اسید بدنتان کم است

نشانه هایی کــــه می گویند فولیک اسید بدنتان کم اســــت

اگر بدن با کمبود فولیک اسید روبرو شود نشانه هایی در بدن مشاهده خواهد شد کــــه در ادامه آن ها را معرفی می کنیم و در صورت مشاهده یک یا چند نشانه حتما به پزشک مراجعه کنید.بر اساس تحقیقات سازمان پزشکی آمریکا، افراد بزرگسال دست‌کم باید روزی ۴۰۰ میکروگرم فولیک اسید در یک روز مصرف کنند.

 

اسید فولیک را با نام‌های فولات و ویتامین B9 نیز یاد می‌کنند. این مکمل برای سلامت بدن ضروری اســــت و به ترمیم DNA و تولید سلول‌های قرمز خونی کمک بسیاری می‌کند. اگر بدن دچار کمبود فولات شود، فرد مشکلات متعددی را تجربه خواهد کرد و کم‌خونی شدید نیز مزید بر علت شده و شرایطی پدید می‌آید کــــه اندام‌های داخلی نمی‌توانند اکسیژن کافی دریافت کنند و در نتیجه عملکردشان هم ضعیف می‌شود.

 

بر این اساس، در این مطلب ۷ نشانه شایع از کمبود فولیک اسید در بدن را معرفی کرده‌ایم تا در صورت مشاهده، اقدامات پیشگیرانه لازم را صورت دهید.

 

۷- بروز مشکل در درک و شناخت مسایل اطراف

نشانه هایی که می گویند فولیک اسید بدنتان کم است

فولیک اسید برای سیستم اعصاب مرکزی بدن بسیار مهم و ضروری اســــت. اگر بدن دچار کمبود این ویتامین باشد، ممکن اســــت شما با مسایلی همچون افسردگی و اختلال در تمرکز دست‌وپنجه نرم کنید و حساس، زودرنج و فراموش‌کار شوید.اگر کمبود فولیک اسید به درستی درمان نشود می‌تواند خطر ابتلا به اختلال‌ جبران‌ناپذیری همچون زوال عقل یا بیماری آلزایمر را تشدید کند.

 

۶- افزایش دردهای بدن

نشانه هایی که می گویند فولیک اسید بدنتان کم است

اگر در اثر کمبود فولات دچار کم‌خونی شوید، مغز اکسیژن کافی دریافت نمی‌کند. در نتیجه، شریان‌های مغز شروع می‌کنند به باد کردن و ورم کردن و این امر سبب بروز سردرد می‌شود.البته باید بدانید کــــه فقط مغز نیست کــــه دچار کمبود اکسیژن می‌شود، بلکــــه دیگر اندام‌های بدن همچون پاها و قفسه سینه نیز در اثر کمبود آهن و اکسیژن درد می‌گیرند.

 

۵- رنگ پریده شدن پوست

نشانه هایی که می گویند فولیک اسید بدنتان کم است

هموگلوبین، پروتئین موجود در سلول‌های خونی مسئول انتقال اکسیژن از ریه به دیگر بافت‌های بدن هستند. وقتی بدن دچار کمبود فولات می‌شود، یعنی به اندازه کافی سلول‌های قرمز خونی (و هموگلوبین) در بدن وجود ندارد و در نتیجه اندام‌های داخلی بدن اکسیژن موردنیاز خود را دریافت نمی‌کنند.نتیجه این اتفاق‌ها این اســــت کــــه فرد همیشه احساس خستگی، کرخت بودن و ضعف فیزیکی در دست و پاهای خود دارد و پوستش هم رنگ پریده می‌شود.

 

۴- تنگ شدن نفس

نشانه هایی که می گویند فولیک اسید بدنتان کم است

اگر متوجه شده‌اید کــــه پس از انجام کارهای عادی و روزمره احساس تنگی نفس دارید، یعنی میزان اکسیژن خون شما بسیار پایین اســــت و بدنتان سلول‌های قرمز خونی کافی ندارد.در کنار این نشانه‌ها، همچنین ممکن افزایش تپس قلب، سرگیجه و حتی ضعف و غش را هم تجربه کنید.

 

۳- بروز مشکلات گوارشی

نشانه هایی که می گویند فولیک اسید بدنتان کم است

مشکلات مربوط به معده و روده همانند اســــتفراغ، حالت تهوع، معده‌درد و اسهال پس از صرف غذا را می‌توان اولین نشانه کمبود فولیک اسید دانست. همچنین در موارد شدیدتر، ممکن اســــت فرد دچار اختلال بی‌اشتهایی نیز بشود کــــه سبب کاهش وزن شدید می‌شود.

 

۲- زخم‌های دهانی و متورم شدن زبان

نشانه هایی که می گویند فولیک اسید بدنتان کم است

این نشانه‌ها زمانی پدیدار می‌شوند کــــه کمبود فولات در بدن بسیار شدید اســــت. بنابراین نباید چنین نشانه‌ای را نادیده بگیرید. در چنین مواقعی زبان شما متورم، قرمز یا براق می‌شود؛ مخصوصا در نوک زبان یا لبه‌های آن چنین تغییراتی را شاهد خواهید بود.به دلیل کاهش سلول‌های قرمز خونی، ممکن اســــت دچار ورم مخاط دهان و لثه یا درد زبان یا حتی در مواردی ممکن اســــت هنگام قورت دادن غذا درد خفیفی را احساس کنید.

 

۱- ضعیف شدن حس چشایی

نشانه هایی که می گویند فولیک اسید بدنتان کم است

شماری از جدیدترین تحقیقات علمی ثابت کرده‌اند در کنار دردهای دهانی، کمبود فولیک اسید ممکن اســــت تست چشایی فرد را تحت تاثیر قرار دهد. دلیلش هم این اســــت کــــه گیرنده‌های چشایی شما کــــه «پاپیلای زبان» یا «جوانه چشایی» نام دارند، به خاطر وجود مشکلات زبانی قدرت ارسال پیام به مغز از طریق سیستم عصبی را از دست می‌دهند.

 

چگونه می‌توان کمبود فولیک اسید را جبران کرد؟

نشانه هایی که می گویند فولیک اسید بدنتان کم است

ساده‌ترین روش برای تامین فولیک اسید تغییر رژیم غذایی اســــت. سبزیجات سبز رنگ همانند کلم بروکلی، کلم بروکسل، اسفناج و مارچوبه بهترین منابع فولات هستند. مرکبات همچون پرتقال، لیموها و نارنگی، همچنین لوبیا، قارچ و غلات نیز ازدیگر منابع خوب فولیک اسید بشمار می‌روند.در آخر توصیه می‌کنیم در صورت مشاهده هرکدام از موارد بالا حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید تا نشانه‌ها را تایید کند و سپس با تجویز پزشک رژیم غذایی خود را تغییر دهید. از هرگونه اقدام خودسرانه در رابطه با سلامتی خود بپرهیزید.

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا