پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • نحوه مصرف قرص فلوکستین | داروی افسردگی و لاغری

  مجموعه : پزشکی و بهداشتی

  نحوه مصرف قرص فلوکستین | داروی افسردگی و لاغری

  نحوه مصرف قرص فلوکستین | داروی افسردگی و لاغری

  قرص فلوکستین در عین تأثیرگذاری بر روی بیماری ها مانند هر داروی دیگری دارای عوارض جانبی اســـت که دانستن آن پیش از مصرف برای بیماران بهتر اســـت.فلوکستین یا پروزاک نوعی داروی ضد افسردگی از گروه بازدارنده‌های جذب مجدد سروتونین (SSRI) اســـت که اغلب برای درمان افسردگی، اختلال دوقطبی، و دیگر بیماری‌های روانی اســـتفاده ميشود.

   

  پروزاک همچنان که در درمان بیماری بسیار موثر عمل ميکند، اما ممکن اســـت دارای عوارض جانبی هم باشد که شدت آن از خفیف تا مرگ‌آور اســـت.به علاوه، اگر درمان به وسیله فلوکستین نادرست باشد یا مصرف دارو به درستی قطع نشود، بیمار ممکن اســـت دچار نشانه‌های ترک دارو شود.

   

  آیا قرص فلوکستین عوارض دارد؟

  فلوکستین برای درمان اختلال دوقطبی

  فلوکستین به طور معمول برای درمان بسیاری از اختلال‌های اضطرابی که با اختلال دوقطبی به طور همزمان وجود دارند به کار برده ميشود.این اختلال‌ها عبارتند از: اختلال اضطراب فراگیر یا تعمیم‌یافته (GAD)، اختلال اضطراب اجتماعی (SAD)، اختلال پنیک (PD)، و اختلال اســـترس پس از سانحه (PTSD) اســـت.

   

  در حقیقت، مطالعه‌ای که در سال 2015 در EBioMedicine منتشر شد نشان داد که ریسک ابتلا به اختلال اضطرابی که همزمان با اختلال دوقطبی روی ميدهد، 7/42 درصد اســـت.در رابطه با اختلال دوقطبی، فلوکستین فقط وقتی که همزمان با الانزاپین(زیپرکسا) – داروی ضد روان‌پریشی – اســـتفاده شود، تنها داروی ضد افسردگی موثر در درمان این اختلال اســـت.

   

  شواهدی در این خصوص منتشر شده اســـت که نشان ميداد ترکیب همزمان پروزاک و زیپرکسا، در مقایسه با زیپرکسا به تنهایی، نه تنها نرخ پاسخ را بهبود ميدهد بلکه ریسک عود بیماری را هم کم ميکند.در مورد درمان اختلال افسردگی عمده (MDD) هم، وقتی به طور همزمان از فلوکستین و الانزاپین اســـتفاده شود، نتایج مشابهی به دست ميآید.

  نحوه مصرف قرص فلوکستین | داروی افسردگی و لاغری

  اما نکته‌ی منفی اســـتفاده‌ی همزمان پروزاک و زیپرکسا این اســـت که احتمال ایجاد و بروز عوارض جانبی هم افزایش پیدا ميکند.

   

  میزان مصرف قرص فلوکستین

  در سال 2014، سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) و انستیتو ملی مراقبت و بهداشت بریتانیا (NICE) دستورالعمل جدیدی درباره‌ی اســـتفاده‌ی صحیح از فلوکستین در درمان اختلال دو قطبی بزرگسالان و کودکان 10 تا 17 سال ارائه دادند. طبق این راهنمای جدید:

   

  دوز مناسب بزرگسالان عبارت از، 20 میلی‌گرم فلوکستین و 5 میلی‌گرم الانزاپین، روزی یک‌بار اســـت.دوز مناسب برای کودکان، 10 یا 20 میلی‌گرم پروزاک و 5/2 میلی‌گرم زیپرکسا روزی یک‌بار اســـت. درمان باید ابتدا با دوز 10 میلی‌گرم پروزاک شروع شود و در صورتی که بعد از یک هفته هیچ بهبودی در نشانه‌های بیماری دیده نشد، میزان مصرف را تا 20 میلی‌گرم افزایش داد.

   

  همچنین یک داروی ترکیبی از پروزاک و زیپرکسا با نسبت مشخص و ثابت به نام سیمبیاکس هم وجود دارد که به شکل کپسول اســـت.این دارو که در سال 2009 برای بزرگسالان و در 2013 برای کودکان تأیید شد، معمولاً از پایین‌ترین دوز تجویز ميشود و به تدریج دوز آن را افزایش ميدهند تا زمانی که نشانه‌های افسردگی برطرف شود.هدف اصلی درمان افسردگی و اختلال دو قطبی، تخفیف نشانه‌ها با کم‌ترین دوز ممکن اســـت تا خطر عوارض جانبی کاهش پیدا کند.

   

  عوارض جانبی قرص فلوکستین

  وجود عوارض جانبی با مصرف فلوکستین اتفاق رایجی اســـت. بعضی از این عوارض، خفیف و گذرا هستند و به تدریج که بدنتان با دارو سازگار شد از بین ميروند.

   

  عوارض جانبی مصرف فلوکستین ممکن اســـت شامل این موارد باشد:

  انقباض‌های شکمی و نفخ

  خواب‌های غیرعادی

  اضطراب

  تغییر در بینایی

  درد قفسه‌ی سینه

  اسهال

  سرگیجه

  کسالت یا خواب‌آلودگی

  خشکی دهان

  اختلال نعوظ

  تکرر ادرار

  ریزش مو

  افزایش تعریق

  کاهش اشتها

  بی‌خوابی

  کاهش میل جنسی

  تهوع و اســـتفراغ

  تشنج

  ضعف و بی‌حالی

   

  اگر هر یک از این مشکلات به طول انجامید یا شدیدتر شد حتماً به پزشک مراجعه کنید.

  نحوه مصرف قرص فلوکستین | داروی افسردگی و لاغری

  حساسیت شدید به دارو

  ممکن اســـت واکنش به فلوکستین خیلی شدید باشد به طوری که نیاز باشد از اورژانس کمک بگیرید. به خصوص در مواردی که نشانه‌های حساسیت کشنده و واکنش‌های آلرژیک مانند آنافیلاکسی (شوک آلرژیک) وجود دارد به کمک اورژانس نیاز خواهد بود.

   

  پس در صورتی که متوجه بعضی از علائم یا همه‌ی نشانه‌های زیر شدید فوراً با اورژانس تماس بگیرید یا به آن‌ها مراجعه کنید:

   

  راش پوستی یا کهیر

  تب

  تورم صورت

  تورم زبان یا گلو

  تنفس سخت

  مشکل در بلع

  احساس گیجی و گم ‌کردن جهت‌ها

  تهوع و اســـتفراغ

  ضربان قلب سریع

  ضعف و از حال رفتن

  احساس خطر قریب‌الوقوع

  آنافیلاکسی در صورت عدم درمان ميتواند منجر به شوک، کما، نارسایی تنفسی و قلبی و مرگ شود.

   

  هشدارهایی در مورد اســـتفاده از قرص فلوکستین

  مصرف فلوکستین یا دیگر داروهای ضد افسردگی ممکن اســـت در بعضی کودکان، نوجوانان یا جوانان منجر به افکار خودکشی یا اقدام به خودکشی شود.این اتفاق به خصوص در ماه‌های اول شروع مصرف دارو یا هنگام تغییر دوز دارو رخ ميدهد. در صورتی که متوجه تغییرات ناگهانی و شدید در خلق، رفتار، افکار و یا احساسات شُدید فوراً با پزشک تماس بگیرید.

   

  یک بررسی در سال 2016، 70 مطالعه را که روی 18526 نفر مصرف‌کننده‌ی داروهای ضدافسردگی انجام شده بود تحلیل کرد و نتیجه‌ی حاصل این بود که مصرف داروهای بازدارنده‌ی جذب مجدد سروتونین (SSRI) در کودکان و نوجوانان، ریسک افکار خودکشی و رفتارهای پرخاشگرانه را دو برابر ميکند.

   

  نشانه‌های ترک قرص فلوکستین

  هرگز بدون مشورت با پزشک و به طور ناگهانی مصرف فلوکستین را قطع نکنید. کاهش مصرف دارو باید طبق تجویز و به صورت تدریجی انجام شود. قطع ناگهانی درمان ميتواند منجر به ایجاد نشانه‌های ترک شود که معروف به سندروم قطع SSRI اســـت.

   

  علایم ترک دارو بیشتر در خصوص داروهای ضد افسردگی مثل پاکسیل (پاروکستین) یا زولافت (سرترالین) معمول اســـت، اما برای پروزاک هم ممکن اســـت ایجاد شود، به خصوص اگر به مدت طولانی با این دارو تحت درمان باشید. علائم ترک SSRI به ندرت ممکن اســـت خطرناک باشد، اما خیلی آزاردهنده اســـت.

   

  نشانه‌ها معمولاً عبارتند از:

  گیجی

  اضطراب شدید

  خستگی

  سردرد

  کسالت

  تهوع و اســـتفراغ

  تعریق شدید

  سرگیجه

  ضعف و سستی

   

  اگر تصمیم به قطع مصرف فلوکستین دارید حتماً باید به تدریج این کار را انجام دهید، نباید بین هر کاهش دوز کم‌تر از دو تا شش هفته فاصله باشد. پزشک شما باید دستورالعمل خاص و دوز مناسب شما را مشخص کند.

   

   

  قرص فلوکستین برای لاغری،قرص فلوکستین و چاقی،فلوکستین خارجی،عوارض فلوکستین ۲۰،نحوه مصرف فلوکستین،فلوکستین را کی بخوریم،مصرف فلوکستین در شب،عوارض فلوکستین در دراز مدت

   

   

  2/5 - (1 امتیاز)
  هیچ نظری ثبت نشده است
  نظرات این پست غیرفعال هستند.
 • مطالب پربازدید
 •