دانستنی های جنسی

نحوه مصرف قرص ال دی | عوارض و فواید

نحوه مصرف قرص ال دی | عوارض و فواید

نحوه مصرف قرص ال دی | عوارض و فواید

قرص ال دی اولین گزینه برای خوردن قرص خوراکی جلوگیری از بارداری است که بسیاری از خانم ها از آن به منظور جلوگیری از  بچه دار شدن استفاده مي کنند. اگر مي خواهید بدانید که چطور این قرص ها را مصرف مي کنند با ما همراه باشید.

 

نحوه ی مصرف قرص های ضد حاملگی به طریق زیر است:

شروع پریود را روز اول خونریزی در نظر بگیرید.قرص های LD و HD را از روز پنجم پریود شروع کنــــید. سعی کنــــید هر شب و در ساعت معینی مصرف کنــــید تا زمانی که 21 عدد قرص موجود در بسته تمام شود.در هر نوع پس از اتمام 21 قرص هر بسته، یک هفته استراحت کرده و قرصی مصرف نکنــــید. سپس از روز 8، مصرف بسته  بعدی را شروع کنــــید.

 

بهتر است قرص ها پس از شام و قبل از خواب خورده شوند تا عوارض گوارشی ایجاد نکنند.اگر پس از اتمام اولین بسته ی قرص در طی 7 روز استراحت، پریود ایجاد نشود، به شرط آن که همه ی قرص ها را مرتب مصرف کرده باشید و اسهال و استفراغ شدید نداشته باشید و از داروی دیگری هم به طور هم زمان استفاده نکرده باشید، مشکلی وجود ندارد و از روز 8 بسته ی دیگر را مصرف کنــــید. در غیر این صورت با پزشک یا ماما مشورت کنــــید.

نحوه مصرف قرص ال دی | عوارض و فواید

قرص های LD و HD

– اگر مصرف قرص را در روز مقرر فراموش کردید، تا نوبت بعد هر موقع که یادتان آمد، قرص را بخورید و در غیر این صورت، روز بعد باید دو قرص را با هم ميل کنــــید و از روزهای بعد طبق دستور قبلی، روزی یک عدد قرص مصرف شود.

 

– چنان چه مصرف قرص برای دو روز متوالی فراموش شود، روزی دو قرص برای مدت دو روز مصرف کنــــید (در مجموع 4 عدد) و از روز سوم طبق دستور قبلی یعنی روزی یک قرص مصرف شود.

 

– چنانچه مصرف قرص برای سه روز متوالی فراموش شود، توصیه مي شود که قرص را قطع کرده و در آن دوره تا شروع پریود از روش دیگری استفاده کنــــید و بعد از شروع پریود طبق دستور قبلی از روز پنجم، بسته ی جدید را مصرف کنــــید.

 

قرص های تری فازیک: در صورت فراموش کردن مصرف یک قرص، اگر در مدتی کمتر از 12 ساعت از زمان هميشگی به خاطر آوردید، بلافاصله مصرف کنــــید (گذشت زمان کمتر از 12 ساعت از زمان معمول خوردن قرص، اثر پیشگیری از بارداری را کاهش نمي دهد).
اگر پس از 12 ساعت به خاطر آوردید، باید به محض به یاد آوردن، مصرف بقیه ی قرص ها را ادامه دهید و قرص های فراموش شده را مصرف نکنــــید. در این گونه موارد حتماً باید از یک روش دیگر مانند کاندوم، تا شروع بسته ی بعدی استفاده شود.

نحوه مصرف قرص ال دی | عوارض و فواید

زمان مصرف قرص ها بعد از سقط جنین و زایمان چگونه است؟

به دنبال سقط های کمتر از 12 هفته، بلافاصله قرص را مصرف کنــــید.

به دنبال سقط های 12 تا 20 هفته، 10-7 روز بعد از سقط مصرف کنــــید.

به دنبال زایمان، 3 هفته پس از زایمان مصرف کنــــید.

 

قرص چگونه عمل مي کند؟

مصرف قرص با سه روش زیر از بارداری پیشگیری مي کند:

– مهار تخمک گذاری

– جلوگیری از نفوذ اسپرم، با ایجاد موکوس غلیظ سرویکس

– ایجاد محیط نامناسب برای لانه گزینی

نحوه مصرف قرص ال دی | عوارض و فواید

نکاتی که در هنگام استفاده از این قرص ها باید رعایت شود:

سه ماه پس از شروع مصرف قرص، بهتر است برای کنترل وزن، فشار خون، قند، تری گلیسیرید خون و آزمایش ادرار به پزشک مراجعه کنــــید و در صورت سالم بودن، سالیانه کنترل شوید. در کنترل دوره ای بهتر است، معاینه پستان و لگن نیز انجام شود.اگر به دلایلی مجبور به مصرف هم زمان آنتی بیوتیک هایی نظیر آمپی سیلین و تتراسایکلین هستید، بهتر است از یک روش کمکی ضد بارداری نیز استفاده کنــــید.

 

در اولین دوره ی مصرف قرص، در ماه اول و ترجیحاً 2 هفته اول، از یک روش دیگر مانند کاندوم استفاده کنــــید.در صورت بروز عوارض جدی مانند: تاری دید ، تنگی نفس ، درد ناگهانی سینه که با دَم شدیدتر مي شود، تورم و درد ساق پا و… سریعاً به پزشک مراجعه کنــــید.در صورت ابتلا به اسهال و استفراغ حتما جهت انتخاب روش مناسب دیگر همراه با آن، با پزشک خود مشورت کنــــید.

 

اطلاعات کامل درباره قرص های پیشگیری از بارداری (ال.دی و….)

قرص های «ال .دی» و «اچ . دی »

یكی از روشهای مطمئن در پیشگیری از بارداری، مصرف قرص‌های خوراكی تركیبی است، كه به دو شكل ال .دی، و اچ.دی در بسته های ۲۱ عددی در دسترس عموم مي باشد. مقدار هورمونهای استروژن و پروژسترون قرص های اچ .دی بیشتر از قرص های ال .دی است.

 

مزایای مصرف قرص های پیشگیری از بارداری «ال .دی» و «اچ . دی »

-كاهش ميزان بیماریهای التهابی لگن

-كاهش ميزان كیست خوش خیم و سرطان تخمدان

-كاهش ميزان غدد خوش خیم پستان

-كاهش ميزان خونریزی پریود و در نتیجه جلوگیری از كم‌خونی و رفع پریود دردناك

-پیشگیری از حاملگی خارج از رحم

 

طریقه مصرف قرص های پیشگیری از بارداری

هر بسته حاوی ۲۱ قرص مي باشد. اولین قرص را از روز پنجم پریود آغاز نمایید. در صورت اتمام خونریزی و یا ادامه خونریزی، در هر دو حال روزانه یك قرص مصرف كنید، تا بسته قرص تمام شود. بهتر است قرص را پس از شام و پیش از خواب ميل نمایید تا عوارض گوارشی ایجاد نكند.پس از اتمام بسته قرص، هفت روز كامل قرص نخورید و در روز هشتم بسته بعدی را بدون توجه به روز شروع پریود آغاز نمایید. چنانچه تا هفت روز پریود رخ نداد، به مركز بهداشتی – درمانی یا پزشك مراجعه كنید.

 

در صورت فراموش كردن مصرف قرص ضد بارداری

چنان چه یك شب مصرف قرص ضد بارداری را فراموش كردید، تا نوبت مصرف قرص بعدی به محض یاد آوردن، یك قرص ميل كنید.چنانچه دو شب پشت سر هم مصرف قرص را فراموش كردید، در دو شب بعدی، هر شب به جای یك قرص دو قرص ميل كنید و تا آخر بسته مجدداً هر شب یك قرص مصرف نمایید و علاوه بر آن، همزمان از روش پیشگیری دیگری مثل كاندوم استفاده كنید.چنانچه سه شب یا بیشتر مصرف قرص پیشگیری از بارداری را فراموش كردید، از مصرف بقیه قرص ها خودداری نموده، تا شروع پریود از روش دیگری استفاده كنید. سپس از روز پنجم پریود بسته جدید را آغاز كنید.

نحوه مصرف قرص ال دی | عوارض و فواید

نكات مهم :

-اثر قرص پیشگیری از بارداری یك هفته پس از شروع اولین بسته قرص ظاهر مي شود. در صورت انجام نزدیكی در این فاصله، باید علاوه بر مصرف قرص از روش دیگری، مثل كاندوم، استفاده كرد.

 

قرص ها ی ضد بارداری را بصورت نا پیوسته، مثلاً یكماه در ميان یا دو ماه در ميان مصرف نكنید .

 

در موارد زیر همزمان با مصرف قرص احتمال حاملگی وجود دارد :

-ابتلا به اسهال و استفراغ شدید.

-مصرف داروهای ضد سل و یا ضد تشنج.

-مصرف آنتی بیوتیكهایی،‌مثل آمپی سیلین و تتراساسكلین.

 

در هر یك از موارد فوق همزمان با مصرف قرص باید از یك روش پیشگیری دیگر، مثل كاندوم، استفاده كرد.

 

قرص های پیشگیری از بارداری برای چه افرادی مناسب تر است ؟

-خانم هایی كه خواهان یك روش مطمئن قابل برگشت پیشگیری از بارداری هستند .

-خانم هایی كه پریود منظم و دردناك دارند .

-خانم هایی كه در سال های اول ازدواج به سر مي برند .

 

موارد منع مصرف قرص های پیشگیری از بارداری

* حاملگی یا احتمال آن

* سرطان پستان

* خونریزی های نا شناخته رحمي

* بیماریهای قلبی – عروقی

* اختلالات خونی

* افزایش چربیهای خون

* بیماری های كبدی و كیسه صفرا

* فشار خون

* سردرد های ميگرنی

* بیماریهای قند

* صرع

* افسردگی شدید

* خانم های سیگاری چاق بالای۳۵ سال سن كه بیش از پنج نخ سیگار در روز مصرف مي كنند، بهتر است از روش دیگری استفاده كنند.

 

نکات مهم در مصرف قرص ضد بارداری:

وجود لکه بینی همزمان با مصرف مرتب قرص، به مدت ۲ تا ۳ ماه اهميتی ندارد. در صورت تداوم بیشتر باید به پزشک مراجعه کرد.
علائمي مانند تهوع، استفراغ و سردرد همراه با مصرف قرص به تدریج پس از ۲ تا ۳ ماه برطرف مي شود. برای پیشگیری از این عارضه بهتر است قرصها را پس از شام و قبل ازخواب مصرف کرد.( در صورت تداوم علائم تهوع و استفراغ مي توان همراه با قرصهای پیشگیری، از قرصهای ویتامين ( ب – B6 ) به مدت محدود استفاده کرد.)

 

در مدتی که قرص مصرف مي شود، حجم خون پریود به نسبت قبل از مصرف، کاهش مي یابد که در صورت کم شدن بیش از حد و لکه بینی یک در ميان و یا قطع کامل، باید به پزشک مراجعه کرد.برای مصرف قرص LD محدودیت سنی وجود ندارد و مي توان آن را تا سن ۴۵ سالگی و حتی بیشتر تحت نظارت و کنترل ادامه داد. لیکن در مواردی نظیر فشار خون کنترل نشده و مصرف سیگار و غیره توصیه مي شود که مصرف قرص به سن کمتر از ۳۵ سال محدود گردد و در سنین بالاتر افراد باید پس از مشاوره از روشهای دیگری استفاده کنند.

 

قرص های ضد بارداری تری فازیك (سه مرحله ای )

یكی از روشهای موثر و قابل برگشت پیشگیری از بارداری، مصرف قرص های خوراكی تری‌فازیك مي باشد. این قرص ها به دلیل داشتن مقادیر متفاوتی هورمون دارای سه رنگ متفاوت مي باشند و بایستی از نقطه شروع به طور مرتب مصرف گردند.

 

مزایای قرص های تری فازیك :

-جلوگیری از حاملگی خارج از رحم

-كاهش كیست خوش خیم تخمدان

-كاهش ميزان سرطان تخم دان

-كاهش ميزان غدد خوش خیم پستان

-كاهش خونریزی پریود

-جلوگیری از كم خونی

– رفع پریود درد ناك

-كاهش ميزان بیماریهای التهابی لگن

 

طریقه مصرف قرص های تری فازیك:

بسته های قرص تری فازیك دارای ۲۱ عدد قرص مي باشد. باید مصرف این قرص ها را تحت نظر ماما یا پزشك شروع نمود و از مصرف خود سرانهء آنها پرهیز نمود. اولین قرص را از اولین روز پریود آغاز كنید و روزانه یك قرص تا ۲۱ روز ميل نمایید. پس از پایان بسته قرص، هفت روز كامل قرص نخورید. در روز هشتم، بسته بعدی قرص را بدون توجه به روز شروع پریود آغاز نمایید و چنانچه تا هفت روز خونریزی پریود رخ نداد، به مركز بهداشتی یا پزشك مراجعه نمایید.

 

در صورت فراموش كردن مصرف قرص ضد بارداری:

چنانچه پیش از۱۲ ساعت از زمان هميشگی، خوردن قرص را به یاد آورید، بلافاصله یك قرص مصرف كنید.چنانچه بعد از ‍۱۲ساعت به یاد آوردید كه یك قرص ضد بارداری یا بیشتر را فراموش كرده اید، مصرف بقیه قرص ها را ادامه داده و قرص های فراموش شده رامصرف نكنید . در عوض به منظور پیشگری از بارداری نا خواسته حتماً به طور همزمان با مصرف بقیه قرص ها از روش دیگری، مثل كاندوم، استفاده كنید.

 

نكات مهم :

-اثر این قرص ها در پیشگیری از حاملگی یك هفته پس از شروع اولین بسته قرص ظاهر مي شود و چنانچه در این فاصله نزدیكی صورت گیرد، علاوه بر مصرف قرص از یك روش پیش گیری دیگر، مثل كاندوم، استفاده كنید.

 

– قرص ها ی ضد بارداری را به صورت نا پیوسته – مثلاً، یك ماه در ميان یا دو ماه در ميان مصرف نکنــــید.

 

توجه كنید كه در موارد زیر احتمال حاملگی همزمان با مصرف قرص ها افزایش مي یابد و بایستی از روش دیگری همزمان با مصرف قرص ها استفاده كرد :

-مصرف نا مرتب قرص ها

-ابتلا به اسهال و استفراغ شدید

-مصرف آنتی بیو تیك ها – مثل آمپی سلین، تتراسایكلین

-مصرف داروهای ضد سل و ضد تشنج

 

قرص های تک هورمونی ( دوران شیر دهی )

یكی از روشهای مناسب جهت پیشگیری از بارداری در مادران شیرده قرص های لاینسترنول مي باشد، كه ترجیحاً بهتر است در شش ماه اول پس از زایمان مصرف شوند، به این شرط كه شیر خوار به جز شیر مادر از هیچ نوع نوشیدنی یا غذای دیگری (حتی آب ) استفاده نكند. باید دانست كه مصرف قرص شیردهی (لاینسترنول ) ترشح شیر را كاهش نمي دهد.

 

طریقه مصرف :

هر بسته قرص شیر دهی حاوی ۲۸ عدد قرص مي باشد كه شروع آن از 45 روز پس از زایمان یا نخستین روز پریود است. چنانچه بیش از ۴۲ روز از زایمان گذشته، ولی پریود شروع نشده باشد، باید از حامله نبودن مادر اطمينان حاصل كرد.

 

روزانه در ساعت معین (مثلاً، ساعت ۱۰ صبح ) یك قرص ميل نمایید. پس از پایان یك بسته، بلافاصله در روز بعد مصرف اولین قرص از بسته جدید را آغاز كنید. در طول مدت مصرف قرص ها ممكن است پریود قطع شده یا لكه بینی وجود داشته باشد، كه بایستی بدون توجه به این حالت، قرص ها را همچنان در ساعتی معین ميل نمود. در صورت شروع خونریزی پریود نیز باید مصرف قرص ها را ادامه داد.

 

در صورت فراموش كردن مصرف قرص:

چنانچه كمتر از سه ساعت از زمان هميشگی مصرف قرص گذشته باشد، در همان لحظه به خاطر آوردن، قرص فراموش شده را مصرف كرده و سپس قرص های بعدی را در همان زمان هميشگی ميل نمایید.چنانچه بیش از سه ساعت از زمان هميشگی مصرف قرص گذشته باشد، در همان لحظه به خاطر آوردن، قرص فراموش شده را مصرف كرده و سپس قرص های بعدی را در همان زمان هميشگی ميل نمایید. به علاوه، دو روز نزدیكی نداشته باشید و یا جهت اطمينان در این دو روز از كاندوم استفاده كنید.

 

نكات مهم:

در موارد زیر همزمان با مصرف قرص شیردهی احتمال حاملگی وجود دارد :

-ابتلا به اسهال و استفراغ

-مصرف آنتی بیوتیكها

-مصرف داروهای ضد تشنج

-مصرف مسكن ها

 

در هر یك از موارد فوق،هممزمان با مصرف قرص های شیردهی باید از یك روش پیشگیری دیگر، مثل كاندوم، استفاده كرد .

 

موارد منع مصرف قرص های دوران شیردهی :

– حاملگی

-بیماری شدید کبدی یا سابقه بیماری کبدی ( در صورتی که نتایج آزمایشات کبدی به وضعیت طبیعی برنگشته باشد . )

-سرطان پستان و کلیه سرطانهای وابسته به هورمون

-خونریزی رحمي با علت ناشناخته

-سابقه حاملگی خارج از رحم

5/5 - (1 امتیاز)

حمید جعفری

حمید جعفری فعال حوزه محتوا و سئو و مدیر سایت نیک شو ، امیدوارم محتوای این سایت راهی باشد برای زندگی بهتر و لذت بخش تر ......

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا