موفقیت و پیشرفت

میلیونر شدن در شغل ضایعات فروشی

میلیونر شدن در شغل ضایعات فروشی

اگرچه ضایعات فروش ها شغل نه چندان محبوبی دارند اما درآمد بسیار زیادی از این راه نصیب آنان می شود. شاید فکر کنید این کسبه آن چنان درآمدی نداشته و به زور شکم خودشان را سیر مي کنند، ولی بد نیست بدانید کــه ميانگین درآمد آنها چیزی حدود 100 تا 200 هزار تومان در روز بوده و به علاوه از روش های دیگری نیز کسب درآمد مي کنند.

 

برای این کــه کاملا با فضا و شرایط این کسب و کار آشنا شوید و از قیمت ها و روش خرید و فروش آن سر دربیاورید، به سراغ این شغل رفته و اطلاعات آن را به صورت جزیی برای شما جمع کرده ایم.

 

چند نوع ضـایعـات داریم؟

میلیونر شدن در شغل ضایعات فروشی

ضـایعـات فلزی

ضـایعـات فلزی تقریبا به هر چیز فلزی اطلاق مي شود کــه دیگر کاربردی نداشته و عمر آن به سر رسیده است. حال از خرید ضـایعـات آهن گرفته تا سرب، مس، برنج، چدن و غیره.

 

این ضـایعـات علاوه بر این کــه به صورت خام به فروش مي رسند، در قالب محصولات مختلف مثل باتری، بطری فلزی نوشابه و یا حتی موتور ماشین نیز یافت مي شوند.

 

هر کدام از این ضـایعـات نیز با توجه نوع کاربرد و آلیاژهای مختلفی کــه در آنها به کار رفته است، قیمت متفاوتی دارند. مثلا مس؛ اگر کسی مس خالی داشته باشد مي تواند با قیمتی حدود 24 هزار و 500 به ازای هر کیلو آن را بفروشد.

 

اگر مس شما به صورت کابل مخابراتی باشد، قیمت آن هزار تومان افزایش پیدا کرده و به 25 هزار و 500 تومان مي رسد. اگر مس شما از نوع کابلی و قرمز باشد قیمت آن به 27 هزار تومان نیز مي رسد.

 

بعضی دسته ها آن چنان تنوع قیمتی نداشته و معمولا به یک یا دو دسته کلی تقسیم مي شوند. مثلا آلومينیوم کــه خشک آن با قیمتی حدود پنج هزار و 300 به ازای هر کیلو و نرم آن با قیمت شش هزار و 300 به ازای هر کیلو به فروش مي رسد.

 

احتمالا بیشترین محصولی کــه روزانه با آن رو به رو شده و نمي دانستید مي توانید از آن پول دربیاورید، بطری های فلزی نوشابه است کــه تقریبا با قیمتی حدود پنج هزار تومان به ازای هر کیلو به فروش مي رسید.

 

ضـایعـات غیرفلزی

ضـایعـات غیرفلزی همان طور کــه از اسمش مشخص است شامل هر چیز غیرفلزی مي شود. ولی نمي توانید تصور کنید کــه بازه آن چقدر گسترده است.

 

در حقیقت این دسته بندی شاهد مواردی مثل ضـایعـات پلاستیک و پلیمر، لاستیک، شیشه، کاغذ و کارتن، چوب و تخته، منسوجات و چرم، سنگ و آجر و سراميک، مواد شیميایی، روغن، کشاورزی و غیره مي شود.

 

شاید در این دسته بیشتر با نان خشک آشنا باشیم و خیلی از قیمت دیگر محصولات این دسته ها خبری نداشته باشیم. بسیاری از این موارد مثل نان خشک به صورت عمده خرید و فروش مي شوند.

 

مثلا قیمت عمده همين نان خشک حدود کیلویی 700 تومان است ولی این کــه در منزل از شما چقدر مي خرند حکایتی دیگر دارد. در حوزه پلاستیک نیز احتمالا بیشتر افراد با لوله های پلاستیکی سر و کار دارند کــه بسته به جنس پلاستیک، قیمتی حدود هزار و 500 تا دو هزار تومان دارند.

 

سی دی نیز یکی از پرفروش ترین محصولات این دسته است کــه احتمالا همه ما در خانه موجود داریم. سی دی هایی کــه در دوران قبل از مموری های قابل حمل، فرمانروایی بزرگی داشتند. این محصولات اکنون با قیمتی حدود هزار تا دو هزار تومان به ازای هر کیلو به فروش مي رسند.

 

ضـایعـات الکترونیکی و الکتریکی

همان طور کــه احتمالا حدس مي زنید در این دسته هر وسیله ای کــه به نوعی با برق سر و کار دارد قرار مي گیرد. حتی بسیاری سیم و کابل و باتری را نیز در دسته ضـایعـات الکترونیکی مي گذارند تا ضـایعـات فلزی.

 

این دسته شامل ضـایعـاتی مثل موبایل و تجهیزات مخابراتی، کامپیوتر و لوازم جانبی، قطعات برقی صنعتی، وسایل برقی خانگی و دستگاه های فرسوده و اقساطی مي شود.

 

ابتدا به سراغ وسایل بسیار قدیمي مي رویم. اگر از آن مانیتورها و تلویزیون های حجیم دارید، مي توانید آنها را به قیمت حدود پنج تا هفت هزار تومان به ازای هر عدد بفروشید.

 

کیس کامپیوتر با تمام وسایلش نیز قیمتی نداشته و همان هفت هزار تومان تمام مي شود. در این زمينه معمولا به دو روش کلی خرید و فروش صورت مي گیرد. بعضی کل ضـایعـات الکترونیکی شما مثل موبایل و برد کامپیوتر و غیره را به صورت کیلویی و یک جا از شما مي خرند.

 

قیمت آن هم حدود 90 هزار تومان برای هر کیلو است. بعضی دیگر به صورت جداگانه آنها را خریداری مي کنند. مثلا موبایل را با قیمت 60 هزار تومان به ازای هر کیلو مي خرند ولی برای مادربرد تنها هشت هزار تومان به شما پول مي دهند.

 

برد دو طرف سبز قیمتی حدود چهار هزار تومان داشته و خود موبایل با قیمت کیلویی 15 هزار تومان به فروش مي رسد.

 

محصولات فلزی و غیرفلزی

در حقیقت این ضـایعـات خیلی تفاوتی با ضـایعـات فلزی و غیرفلزی ندارند. ولی نکته اینجاست کــه بعضا این دسته از محصولات خیلی عمری نداشته و یک کالای خاص محسوب مي شوند کــه مي توان دوباره از آن در جایی دیگر استفاده کرد.

 

مثلا ریل راه آهن! کــه قیمتی حدود دو هزار تومان به ازای هر کیلو دارد. یا ميلگرد نو کــه با توجه به نوعش تقریبا حدود کیلویی دو هزار تومان به فروش مي رود. در محصولات غیرفلزی نیز با همين داستان رو به رو هستیم.

 

مثلا لامپ کم مصرف سالم کــه با قیمتی حدود دو هزار تومان به ازای هر عدد به فروش مي رسد یا انواع گرانول پلاستیکی کــه حدود دو هزار و 500 تا سه هزار تومان قیمت دارند.

 

بقیه موارد بیشتر مانند ضـایعـات براساس وزن حساب شده و عملا قیمت شان فرقی با آن ندارد. ولی در این ميان هستند محصولاتی کــه به خاطر نیاز به پول و یا کار فوری هنوز استفاده نشده به ضـایعـاتی ها فروخته مي شوند.

 

لقمه ای بسیار شیرین برای بازیافتی کــه احتمالا تا قیمت درست و حسابی نشنوند آن را نفروخته و نگه خواهندداشت.

 

درآمد آن چگونه است؟

میلیونر شدن در شغل ضایعات فروشی

اگر از خود کسانی کــه در کار بازیافت هستند بپرسید، احتمالا جواب سربالا خواهید شنید. ولی به صورت معمول کسانی کــه با یک وانت در مناطق بالای شهر چرخ مي زنند و ضـایعـات را مي خرند حدود 100 تا 200 هزار تومان به صورت روزانه درآمد دارند.

 

البته این فقط برای کار خیابانی آن هاست و کسانی کــه خود نیز دستی بر آتش بازیافت محصول دارند، بیشتر از این حرف ها درآمد کسب مي کنند.

 

مثلا کارخانه های بزرگ از این طریق حدود 200 تا 300 ميلیون در ماه فروش دارند. کسانی کــه در زباله ها به دنبال آشغال مي گردند نیز درآمد بدی نداشته و مي توانند روی روزی 50 تا 100 هزار تومان حساب کنند.

 

خرید و فروش اینترنتی

اگر در خانه خود نشسته اید و یا در موقعیتی قرار گرفتید کــه بخواهید حجم زیادی از مواد اولیه و محصولاتی کــه ذکر کردیم را بفروشید حتما لازم نیست به سراغ شرکت های بازیافت کننده بروید.

 

یکی از بهترین راه ها استفاده از سایت های خرید و فروش این محصول ها است کــه در آن قیمت های رقابتی برای جلب توجه خریداران و فروشندگان گفته مي شود.

 

شما با گذاشتن آگهی خود در این سایت ها نه تنها کار خود برای حمل کالا را راحت مي کنید، بلکــه مي توانید قیمت های متفاوت را پیدا کنید و با توجه به شرایط به بهترین خریدار جنس خود را بفروشید.

 

این سایت ها اکنون به بلوغ خود رسیده و تقریبا از هر استانی آگهی دهنده دارد. تقریبا هم چیزی هم در آنها پیدا مي شود. نکته جالب توجه اینجاست کــه بعضی از این سایت ها به صورت روزانه تغییر قیمت ضـایعـات را اعلام کرده و مثل دلار، روزانه عددهای خود را بالا و پایین مي کنند.

 

هرچند ممکن است قیمتی کــه به شما اعلام مي شود کمتر از خریدار و یا بیشتر از حد مدنظرتان باشد، ولی نکته اینجاست کــه مي توانید به راحتی رنج قیمت یک محصول را به دست بیاورید.

 

هزینه وارد شدن به کار ضـایعـات چقدر است؟

میلیونر شدن در شغل ضایعات فروشی

معمولا در کار ضـایعـات شما باید یک جای نسبتا دور و حاشیه شهری پیدا کنید کــه تا آنجایی کــه لازم است بزرگ باشد. از طرفی این کــه چه چیزی را مي خواهید بازیافت کنید و آیا خروجی آن قابل فروش است را در نظر گرفته و بعد به سراغ خرید تجهیزات برویم.

 

مقدم است، اول خود را در خریدن مواد بازیافتی کمي محک زده و بعد وارد این صنعت شود. مثلا به سراغ مکانیکی ها بروید و ببینید مي توانید ضـایعـاتی از آنها بخرید یا نه. از طرفی اگر توانستید این کار را بکنید، باید فروش آن را نیز در نظر بگیرید.

 

حتما با توجه به خروجی محصولاتتان به سراغ صنایع مورد نظر رفته و سعی کنید آن را بفروشید. با همين کارهای به ظاهر ساده متوجه مي شوید کــه بازار محصول مورد نظر شما چقدر رقابتی بوده و چقدر سود انتظارتان را مي کشد.

 

البته با این حال باید سرمایه قابل توجهی برای خرید تجهیزات بازیافتی بگذارید کنار. مثلا برای حوزه کاغذ به یک دستگاه پرس اتوماتیک کارتن نیاز دارد کــه قیمتی حدود 40 ميلیون تومان دارد و یا مثلا دستگاهی کــه از ضـایعـات، لوله پلاستیکی تولید مي کند نیز قیمتی حدود 85 ميلیون تومان دارد.

 

به صورت کلی یادتان باشد در این صنعت رقابت خیلی زیاد بوده و مسلما کار راحتی نخواهید داشت ولی اگر بتوانید جا و محدوده ای برای خود دست و پا کنید پول خوبی به جیب خواهید زد.

 

 

2.4/5 - (16 امتیاز)

حمید جعفری

حمید جعفری فعال حوزه محتوا و سئو و مدیر سایت نیک شو ، امیدوارم محتوای این سایت راهی باشد برای زندگی بهتر و لذت بخش تر ......

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا