پزشکی و بهداشتی

مولتی ویتامین چیست و چه کسی باید مصرف کند؟

مولتی ویتامین چیست و چه کسی باید مصرف کند؟

مولتی ویتامین ها به عنوان مکمل غذایی برای زنان باردار، کودکان و افرادی که دچار سوء تغذیه هستند و یا کمبود برخی از ویتامین ها را در بدن شان دارند، مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع دارو به شکل های شربت، آمپول، کپسول، قرص، پودر و قطره وجود دارند و دارای ترکیبات مختلفی نیز هستند.

مولتی ویتامین چیست و چه کسی باید مصرف کند؟

ترکیب های این ویتامین ها معمولا ترکیبی از ویتامین های A, B, C, D, E, K و برخی مواد معدنی مانند آهن، کلسیم، منیزیم، روی، پتاسیم، مولیبدن، کروم، سلنیم و … هستند که یک مولتی ویتامین معمولا دارای 10 ویتامین، 10 ماده معدنی، پتاسیم، روی و آهن هستند.

مولتی ویتامین چیست و چه کسی باید مصرف کند؟

به طور کلی مولتی ویتامین ها از ترکیباتی ساخته شده اند که نیاز های روزانه افراد را به مواد معدنی و ویتامین ها برآورده کنند، اما قشرهایی در جامعه هستند که نیاز بیشتری به مصرف مولتی ویتامین دارند:

 

مولتی ویتامین برای کسانی بیشتر توصیه می شود که به دلیل درآمد کم تر قادر به استفاده از تمام غذاهایی که ویتامین ها را کامل به بدن می رسانند نیستند، هر چند که این افراد زیاد به سمت استفاده از مولتی ویتامین ها نمی روند.

مولتی ویتامین چیست و چه کسی باید مصرف کند؟

قشر دیگری که توصیه به مصرف مولتی ویتامین می شوند خانم های باردار و خانم هایی که قصد باردار شدن دارند، هستند. خانم های باردار به شدت به برخی ویتامین ها از جمله فولیک اسید برای شکل گیری جنین و کم کردن مشکلات بارداری احتیاج دارند. به علاوه فولیک اسید، خانم های باردار قبل از تولد باید از ویتامین های لازم استفاده کنند تا بعد از تولد و زمان شیر دهی، دچار کمبود مواد مغذی مثل کمبود آهن و کلسیم نشوند.

 

با بالاتر رفتن سن، بدن توانایی خود را در جذب ویتامین D ،که از نور خورشید جذب می شود، و ویتامین B12 ، که از مواد غذایی جذب می شود از کمتر می کند. برای سالمندان نیز مصرف ویتامین هایی مثل B12 توصیه می شود تا کمبود مواد مغذی برای شان مشکل ساز نشود.

 

برخی افراد علائمی مبنی بر کمبود ویتامین خاصی دارند که می توانند همان ویتامین را به طور مجزا تهیه کنند.از آنجایی که مولتی ویتامین ها در بازار تنوع خیلی زیادی دارند، در هنگام خرید بهتر است اطلاعات روی آن را حتما بخوانید تا از ارزش روزانه مواد مغذی آن مطلع شوید.

 

 

مولتی ویتامین خارجی،قیمت مولتی ویتامین،مولتی ویتامین در بدنسازی،زمان مصرف قرص مولتی ویتامین،مولتی ویتامین مینرال،عوارض قرص مولتی ویتامین،قرص مولتی ویتامین چاق کننده است؟

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا