مشاوره خانواده

مهارت های مالی را به فرزندان خود یاد دهید

مهارت های مالی را به فرزندان خود یاد دهید

مهارت های مالی را به فرزندان خود یاد دهید

والدین توجه داشته باشید که اگر خواهان موفقیت فرزندتان در آینده هستید باید از هم اکنون و از دوران کودکی آنان را خوب پرورش دهید و آموزه های لازم را در اختیار آنان بگذارید. مهارت های مالی خوب لزوما در مورد پول نیستند. فرقی ندارد که فرزند شما 3، 13 یا 23 ساله باشد. شما همواره میتوانید عادت های یک زندگی درست را که به مهارت های صحیح مالی تبدیل میشود، به فرزندانتان القا نمایید. والدین وظیفه دارند که فرزندان خود را مسئولیت پذیر، مستقل و دارای تفکر تربیت کنند.

 

راه های زیادی برای بوجود آوردن عادت های خوب وجود دارد. اما آموزش های صحیح مالی در نظر اکثر والدین اولویت بیشتری نسبت به سایر عادات دارند. در این جا ما برای شروع چند نکته را یادآوری میکنیم:

 

مشورت به جای خودسری

به گزارش نیک شو، اجازه دهید فرزندتان در جلساتی که شما و همسرتان برای تبادل نظر و تصمیم گیری درباره مسائل مالی خانواده دارید، شرکت و حتی اظهارنظر کنند. درینصورت وی خواهد آموخت که در تصمیم گیری های مهم زندگی باید با سایر اعضای ذینفع در آن موضوع مشورت کند و نظرات آنان را بشنود. او باید بداند که همواره نظر بهتر و کامل تری از نظری که او دارد، ممکن است وجود داشته باشد و برای اتخاذ بهترین تصمیم باید حرف دیگران و به ویژه خانواده خود را بشنوند تا تصمیم درست تر و پخته تری بگیرد.

 

یک بازی جالب

در ابتدای هر ماه برگه ای سفید بردارید و کل مبلغ پول توجیبی را به کودکتان می دهید، بالای این برگه یادداشت کنید. سپس این برگه را به دیوار اتاقش چسبانده و از او بخواهید هر مبلغی را که خرج کرد، در این برگه یادداشت کند تا در پایان ماه هر مبلغی که موفق شد پس انداز کند، دو برابر آن را جایزه بگیرد. البته او باید بداند که هدف این بازی صرفا کم خرج کردن نیست، بلکه حذف هزینه های غیرضروری است. بدین ترتیب غیرمستقیم به او آموزش می دهیم که ضمن حفظ کیفیت زندگی بتواند از نظر مالی نیز وضعیت خود را مدیریت کند.

 

بچه ها همه چیز را می بینند

لازم نیست شما حتما یک متخصص مالی باشید تا بتوانید اصول مدیریت مالی را به فرزندتان آموزش دهید. سخنانی که شما در طول روز می گویید و تجربیاتی که به او انتقال می دهید، همگی حاوی پیام های مهمی برای فرزندتان هستند. چه بسا کارهای شما نسبت به حرف هایی که می زنید، به مراتب تاثیر بیشتر و قوی تری داشته باشد.

 

بطور مثال بحث هزینه فرصت را در نظر بگیرید. وقتی که ما همراه فرزندمان برای انجام خریدهای روزمره به فروشگاه می رویم و او از ما می خواهد که برایش خوراکی، عروسک یا هر چیز دیگری بخریم و متقابلا ما از او می خواهیم که از بین همه چیزهایی که می خواهد فقط می تواند یک مورد را انتخاب کند، در حقیقت به او این آموزش را می دهیم که در صورت انتخاب هر یک فرصت داشتن بقیه آن ها را از دست می دهد.

 

این اتفاق برای خود ما نیز بارها و بارها در زندگی و در مواردی بسیار مهم تر پیش می آید. فرزند ما نیز از این قاعده مستثنی نخواهدبود. پس باید او را به گونه ای تربیت کنیم که همیشه همه جوانب را در نظر بگیرد و بهترین انتخاب را داشته باشد.

 

سخن آخر

وقتی حرف از آموزش مالی به میان می آید، بسیاری از صاحب نظران با آن مخالف اند و نگرانی خود را این گونه ابراز می کنند که نباید با کودکان خردسال در مورد پول صحبت کرد. طبیعی است که هیچ یک از والدین دوست ندارند ذهن کودک دلبندشان با مفاهیمی صرفا مالی درگیر و مغزشان تبدیل به ماشین حساب شود. اما همه ما شاهد این هستیم که کودکان از زمانی که متوجه اهمیت و قدرت اسکناس در به دست آوردن خواسته هایشان می شوند، به آن علاقه پیدا می کنند؛ حتی اگر هنوز تعریف کامل و درستی از آن نداشته باشند.

 

پس بهترین کار این است که با آموزش غیرمستقیم آن ها را برای چنین روزی آماده کنیم. بهترین زمان برای آموزش همین سنین کودکی است، وقت که فرزند ما به سنین بزرگسالی برسد درحالی که آموزش صحیحی ندیده، دیگر تغییر عادات اشتباه سخت خواهد شد.

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

حمید جعفری

حمید جعفری فعال حوزه محتوا و سئو و مدیر سایت نیک شو ، امیدوارم محتوای این سایت راهی باشد برای زندگی بهتر و لذت بخش تر ......

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا