پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • منوراژی، خونریزی شدید و سنگین دوران قاعدگی

  مجموعه : بهداشت زنان

  منوراژی، خونریزی شدید و سنگین دوران قاعدگی

  منوراژی، خونریزی شدید و سنگین دوران قاعدگی

  بسیاری از خانم ها هستند کـــه در دوران قاعدگی شان از خونریزی های سنگین و شدید رنج مي برند تا جایی کـــه نگران ضعف بدنی در اثر خونریزی ها مي شوند. امروز دربـــاره منوراژی یا خونریزی شدید و سنگین دوران قاعدگی صحبت مي کنیم. زمان معمول برای قاعدگی بین پنج تا هفت روز مي بـــاشد و اگر در این مدت به اندازه ی یک فنجان خون از بدن خارج شود کاملا طبیعی و نرمال است. هنگامي کـــه به هنگام عادت ماهیانه خون زیادی از زن خارج شود و دچار خونریزی غیر طبیعی شود به آن منوراژی مي گویند.

   

  گرچه معیار دقیقی برای منوراژی وجود ندارد و هرکس بـــاید بـــا توجه به شرایط خود شدت پریودش را بسنجد، اما برخی ميگویند اگر در یک ساعت نیاز به بیش از دو بـــار تعویض نوار بهداشتی دارید، شما به منوراژی مبتلایید. دلایل شناخته‌شد منوراژی را ميتوان در دو دست خوش‌خیم و بدخیم بیان کرد:

  منوراژی، خونریزی شدید و سنگین دوران قاعدگی

  دلایل خوش‌خیم (غیرسرطانی):

  – فیبروم‌های رحمي (توده‌های خوش‌خیم)

  – پولیپ‌های اندومتریال (زائده‌های بـــاریک خوش‌خیم کـــه در رحم رشد ميکنند.)

  – آندومتریوز (وجود بـــافت دیوارۀ رحم درون دیوار ماهیچه‌ای رحم)

  – استفاده از آی یو دی (IUD)

  – کم‌کاری تیرویید

  – لوپوس اریتماتوس سیستميک ( نوعی بیماری خودایمنی)

  – اختلالات انعقاد خون

  – برخی داروها، به‌ویژه آن‌ها کـــه بر انعقاد خون تأثیر دارند، مانند هپارین.

  منوراژی، خونریزی شدید و سنگین دوران قاعدگی

  دلایل بدخیم:

  اگرچه شایع نیست، اما منوراژی ميتواند نشانۀ سرطان آندومتر بـــاشد. همچنین، یک وضعیت پیش‌سرطانی بـــالقوه کـــه هایپرپلازی آندومتر نام دارد، نیز ميتواند به خونریزی غیر عادی بیانجامد. این مشکل بیشتر در زنان بـــالای ۴۰ سال رخ ميدهد.

  اگرچه دلایل بسیاری برای منوراژی وجود دارد، اما در اغلب زنان، حتی پس از یک بررسی کامل پزشکی، دلیل خاصی برای آن پیدا نميشود. اگرچه اغلب دلیل خونریزی غیرعادی واژینال مشخص نميشود، اما درمان‌هایی برای کاهش شدت آن وجود دارد.

  منوراژی، خونریزی شدید و سنگین دوران قاعدگی

  وقتی خون منعقد نمي شود

  محققان توصیه مي کنند کـــه هم زنان و هم پزشکان بـــاید به علائم خونریزی های شدید دوران قاعدگی اهميت بیشتری بدهند و آن را حالت طبیعی ونرمال تلقی نکنند. خیلی از این نوع اختلالات انعقادی دز زنان تشخیص داده نمي شود و به صورت ناشناخته بـــاقی مي ماند، در حالی کـــه امکان این وجود دارد کـــه علامتی از یک مشکل حاد بـــاشد. زنانی کـــه دوران قاعدگی بسیار شدیدی دارند، بـــاید بیشتر مراقب بـــاشند، چون حدود بیست و پنج در صد از آن ها به اختلالات خونی ناشناخته مبتلا هستند.

   

  خونریزی های خیلی شدید در دوران قاعدگی ممکن است علامتی از این بـــاشد کـــه خون به راحتی و به صورت طبیعی لخته نمي شود. در اکثر موارد متخصصان به اختلالات انعقادی خون فکر نمي کنند.بیشتر پزشکان ابتلا به این حالت از قاعدگی را مشکلات هورمونی و یا وجود فیبروم ها مي دانند و در برخی موارد حتی تنها درمان آن را برداشتن رحم دانسته و بـــا انجام عمل جراحی رحم شخص را در مي آورند، در حالی کـــه دلیل اصلی ابتلا به خونریزی شدید قاعدگی وجود اختلالات انعقادی در خون مي بـــاشد.

   

  علائم منوراژی

  استفاده از یک یا چند نوار بهداشتی در یک ساعت

  نیاز به استفاده از یک نوار بهداشتی در هر بـــار از تعویض

  در طول شب نیز احتیاج به تعویض نوار بهداشتی داشتن

  وجود لخته های خونی بسیار بزرگ در خونریزی قاعدگی

  کم شدن فعالیت های عادی روزانه به دلیل خونریزی شدید

  ابتلا به کم خونی

  خستگی بیش از حد

  تنگی نفس

  منوراژی، خونریزی شدید و سنگین دوران قاعدگی

  چه هنگام بـــاید به پزشک مراجعه کرد؟

  چنانچه نشانه های زیر را در دوران قاعدگی خود داشتید، بـــاید حتما به پزشک مراجعه کنید:

  خونریزی شدید

  خونریزی نا منظم

  ابتلا به هر گونه خونریزی بعد از دوران یائسگی

   

  علل شایع منوراژی

  1) عدم تعادل هورمون

  در یک سیکل طبیعی و نرمال قاعدگی، تعادل ميان هورمون های استروژن و پروژسترون بـــاعث تنظیم ساخته شدن جداره ی داخلی رحم (آندومتر) مي شود. این دیواره (آندومتر) طی چرخه ی قاعدگی از بین رفته و بـــا خونریزی دوره قاعدگی خارج مي شود. چنانچه تعادل بین هورمون ها مختل شود، آندومتر به مقدار زیاد ساخته شده و فرد در قاعدگی خود دچار خونریزی شدید مي شود تا این دیواره ی ساخته شده تخریب شود و خارج شود.

   

  2) اختلال عملکرد تخمدان ها

  اگر در طول چرخه ی قاعدگی تخمک گذاری صورت نگیرد، در این حال هورمون پروژسترون هم تولید نمي شود. این اختلال سبب ایجاد عدم تعادل بین هورمون ها مي شود و در نتیجه خونریزی بسیار شدید اتفاق مي افتد.

   

  3) پولیپ ها

  توده های خوش خیم و کوچکی در سطح دیواره ی رحم وجود دارند کـــه احتمال دارد سبب خونریزی های بیش از حد و نیز طولانی تر شدن دوره ی قاعدگی شود. بیشتر این پولیپ های رحم در سنین بـــاروری و به خاطر تولید و یا استفاده بیش از اندازه از هورمون ایجاد مي شوند و مي تواند موجب خونریزی های غیر از زمان قاعدگی و نیز لکـــه بینی شوند.

   

  4) آدنوميوز

  زمانی است کـــه توده های آندومتر در عضلات رحم جای گرفته و اغلب سبب خونریزی زیاد و درد شدید قاعدگی مي شوند. در خانم های ميانسالی کـــه تعداد بچه های بیشتری داشته بـــاشند، احتمال گسترش این بیماری افزایش مي یابد.

   

  5) فیبروئید رحمي

  این غده ی خوش خیم و غیر سرطانی رحم، در دوران بـــاروری خود را نشان مي دهد. احتمال دارد فیبروم های رحمي موجب خونریزی های شدید و طولانی مدت شوند.

   

  6) سرطان

  به ندرت پیش آمده کـــه سرطان رحم، تخمدان و نیز گردن رحم بـــاعث خونریزی های شدید و دردناک در دوران قاعدگی شوند.

   

  7) مشکلات بـــارداری

  احتمال دارد برخی از خونریزی های شدید به علت سقط جنین بـــاشد. چنانچه خونریزی شدید در زمان عادی رخ داده بـــاشد به خاطر سقط جنین نمي بـــاشد. حاملگی های خارج از رحم نیز مي تواند علت خونریزی های شدید بـــاشد.

   

  8) آی یو دی

  معمولا زنانی کـــه از دستگاه آی یو دی برای جلوگیری از بـــارداری استفاده مي کنند، ابتلا به منوراژی رایج است. چنانچه تشخیص داده شود کـــه خونریزی شدید به علت گذاشتن آی یو دی مي بـــاشد بـــاید فورا آن را خارج کرد.

   

  9) اختلالات خونی ارثی

  بعضی از اختلالات انعقادی خونی مثل کمبود پلاکت خون، سبب خونریزی های شدید مي شوند.

  منوراژی، خونریزی شدید و سنگین دوران قاعدگی

  10) اختلال کارکرد تخمدان ها

  نارسایی تخمدان ها برای تولید، کامل کردن و نیز آزاد ساختن تخمک ها(تخمک گذاری) مي تواند بـــاعث عدم تعادل بین هورمون ها شده و موجب ابتلا به خونریزی های شدید شود.

   

  11) کیست های تخمدان

  کیست های تخمدان کیست هایی هستند کـــه پر از مایع بوده کـــه درون تخمدان و یا سطح تخمدان به وجود مي آیند. این ضایعات معمولا خوش خیم مي بـــاشند و به ندرت پیش مي آید کـــه بـــاعث بی نظمي های قاعدگی مثل منوراژی شده بـــاشند.

   

  12) دارو ها

  مصرف برخی از دارو ها مانند دارو های ضد التهاب و دارو های ضد انعقاد مي توانند سبب خونریزی های شدید و طولانی مدت شوند. استفاده نامناسب از دارو های هورمونی مانند دارو هایی کـــه برای درمان تیرویید استفاده مي شوند، مي توانند از علل مستقیم ابتلا به منوراژی بـــاشند.

   

  13) سایر بیماری ها

  بیماری التهابی لگن در خانم ها، اختلالات غده ی تیروئید، آندومتریوز، بیماری های مربوط به کلیه و کبد هم ممکن است موجب خونریزی های شدید شوند.

   

  عوامل خطر منوراژی

  منوراژی در اکثر اوقات به علت عدم تعادل هورمونی در بدن اتفاق مي افتد و سبب مي شود دوران قاعدگی، بدون هیچ تخمک گذاری تمام شود. در کل چیزی کـــه موجب تنظیم عادت ماهیانه ی زنان مي شود هورمون زنانه است. زمانی کـــه چرخه ی قاعدگی به صورت طبیعی بـــاشد، هورمون پروژسترون تولید شده، و همزمان تخمک نیز آزاد مي شود. حال اگر هیچ تخمکی آزاد نشده بـــاشد، در این صورت ميزان پروژسترون کم مي تواند بـــاعث خونریزی های شدید و دردناک قاعدگی شود.

   

  در ميان دو گروه از زنان چرخه ی قاعدگی بدون هیچ تخمک گذاری طی مي شود:

  * دختران نوجوانی کـــه به تازگی عادت ماهیانه مي شوند و تا یک سال و نیم پس از شروع عادت ماهیانه ممکن اسن چرخه ی قاعدگی آن ها بدون تخمک گذاری طی شود.

   

  * زنان سن بـــالایی کـــه به دوران یائسگی خود نزدیک مي شوند، معمولا زنان بین چهل تا پنجاه سال در معرض خطر زیاد ابتلا به تغییرات هورمونی قرار دارند و همين تغییرات هورمونی مي تواند سبب ایجاد چرخه ی قاعدگی بدون تخمک گذاری بـــاشد.

   

  عوارض منوراژی

  کم خونی ناشی از کمبود آهن

  ابتلا به منوراژی ممکن است موجب کاهش آهن در بدن شود و شخص را در معرض خطر کم خونی قرار دهد. نشانه های این کم خونی عبـــارتند از: ضعف و خستگی، رنگ پریدگی مي بـــاشد. در این گونه کم خونی، هموگلوبین خون کاهش مي یابد؛ یعنی درست همان ماده ای کـــه بـــاعث مي شود گلبول های قرمز خون، اکسیژن را به تمام بـــافت ها منتقل کنند. کم شدن هموگلوبین خون ممکن است ناشی از ميزان نا کافی آهن در بدن بـــاشد.

   

  اگرچه رژیم غذایی مناسب نیز در بهبودی کم خونی ناشی از کمبود آهن نقش مهمي دارد، ولی علت اصلی کم خونی مي تواند ابتلا به قاعدگی های بـــا خونریزی شدید بـــاشد. البته اکثر موارد کم خونی، خفیف است؛ ولی کم خونی خفیف نیز مي تواند موجب ضعف و خستگی شخص شود. ابتلا به کم خونی شدید و یا متوسط مي تواند سبب تنگی نفس، افزایش ضربـــان قلب، سر درد و حتی سر گیجه شود.

   

  درد شدید

  زمانی کـــه منوراژی بـــاعث خونریزی های شدید در دوران قاعدگی شده بـــاشد، اغلب بـــا درد شدید یا (دیسمنوره) نیز همراه است. گاهی اوقات این گونه درد ها احتیاج به مصرف دارو و یا انجام عمل جراحی پیدا مي کنند.

   

  تشخیص علت منوراژی

  زمانی کـــه به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه مي کنید، از شما در مورد وضعیت سلامتی و نیز چگونگی قاعدگی تان سوالاتی مي پرسد. حتی ممکن است از شما بخواهد کـــه آزمایش های زیر را انجام دهید:

   

  آزمایش خون

  برای بررسی کم خونی، مشکلات مربوط به تیروئید و غیر عادی بودن لخته های خون.

   

  تست پاپ اسمير

  جمع آوری سلول های دهانه ی رحم برای بررسی التهاب، عفونت و نیز سرطان.

  نمونه برداری از جداره داخلی رحم

  تصویربرداری از رحم، تخمدان ها و لگن

   

  به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟
  هیچ نظری ثبت نشده است
  نظرات این پست غیرفعال هستند.
 • مطالب پربازدید
 •