پزشکی و بهداشتی

مفنامیک اسید برای چه کسانی مضر است؟

مفنامیک اسید برای چه کسانی مضر است؟

مفناميک اسید برای چه کسانی مضر است؟

مفناميک اسید دارویی است کـــه بسیاری از ما در خانه حتما از آن داریم تا برای رفع دل درد ، دردهای دوران قاعدگی و دندان درد از آن استفاده کنیم.

 

مفناميک اسید

نام لاتین:

Mefenamic acid

 

نام تجاری:

®Ponstan
®ponstel

 

رده درمانی:داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی

اشکال دارویی:کپسول

مفناميک اسید به دسته ای از داروها تعلق دارد کـــه داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی نام دارند. این دارو برای تسکین دردهایی مانند دندان درد، دردهای عضلانی، دردهای ناشی از قاعدگی، سردرد و… مصرف مي شود و تنها درد و التهاب را کاهش مي دهد و تاثیری در درمان بیماری ندارد.

 

مشخصات

فرمول شیميایی مفناميک اسید C15H15NO2 است. نقطه ذوب آن 76 درجه سانتی گراد و درصد چسبندگی آن به پروتئین پلاسما 90٪ است. نیمه عمر آن حدود 2 ساعت است و به شکل خوراکی مصرف مي شود.

 

شکل کپسولی و رنگ

شکل دارو و رنگ دارو بر ميزان اثری کـــه از آن به دست مي آید مؤثر است. این جمله به نظر خنده دار مي رسد، ولی واقعیت دارد. قسمتی از اثرات دارو احتمالاً به اثر پلاسبو (دارونمایی) ربط داشته باشد. در مطالعات نشان داده شده است کـــه کپسول ها نسبت به قرص ها از نظر بیماران تسکین درد بیشتری ایجاد مي کنند. شکل و رنگ مفناميک اسید هم ممکن است کـــه در رغبت بیشتر بیماران برای مصرف آن نسبت به ایبوپروفن در کشور ما مؤثر باشد.

 

تاثیر داروی مفناميک اسید

موارد و مقدار مصرف

درمان درد خفیف تا متوسط، دیسمنوره

بزرگسالان و کودکان بزرگتر از 14 سال:ابتدا، مقدار 500 ميلی گرم، و سپس، مقدار 250 ميلی گرم هر چهار ساعت برحسب نیاز مصرف مي شود. حداکثر دوره درمان یک هفته است.

 

قبل از مصرف

کسانی کـــه اقدام به خوددرمانی مي کنند شرایط بدنی شان را در نظر نمي گیرند. اگر به یکی از ترکیبات مفناميک اسید آلرژی داشته باشید نباید از این دارو استفاده کنید. علاوه بر این مصرف مفناميک اسید به افرادی کـــه دچار واکنش های آلرژیک پوستی هستند یا از مشکلات تنفسی ناشی از مصرف اسید آستیل سالیسیلیک (آسپرین) یا دیگر داروهای مسکن یا ضدالتهابی با نام داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی رنج مي برند، توصیه نمي شود.زنان باردار کـــه در سه ماهه سوم بارداری هستند و خانم های شیرده نیز نباید از مفناميک اسید استفاده کنند. اگر از زخم معده یا اثنی عشر یا خونریزی معده و روده رنج مي برید یا دچار بیماری های التهابی مزمن روده مثل بیماری کرون هستید یا از نارسایی کلیوی، نارسایی جدی قلبی و بیماری های کبدی جدی رنج مي برید نباید از این دارو استفاده کنید.

 

شیوه مصرف

بهتر است مفناميک اسید با غذا یا بعد از غذا مصرف شود. درباره ميزان مصرف دارو باید طبق دستور پزشک عمل شود. به طور کلی برای بزرگسالان و افراد بالای 14 سال ابتدا 500 ميلی گرم و سپس 250 ميلی گرم هر شش ساعت یکبار و بر حسب نیاز توصیه مي شود. حداکثر دوره درمان با این دارو یک هفته است. برای تسکین دردهای عادت ماهانه مدت زمان مصرف نباید بیش از دو تا سه روز باشد.اگر یک دوز دارو را فراموش کرده اید به محض یادآوری مصرف کنید. اگر نوبت بعدی نزدیک باشد از مصرف آن خودداری کرده و نوبت بعدی دارو را ميل کنید. دارو را در هوای محیط دور از نور و رطوبت و خارج از دسترس کودکان نگهداری کنید.

 

چه کسانی نباید مفناميک اسید بخورند؟

کسانی کـــه اقدام به خوددرمانی مي کنند، شرایط بدنی شان را در نظر نمي گیرند. اگر به یکی از ترکیبات مفناميک اسید آلرژی داشته باشید، نباید از این دارو استفاده کنید.علاوه بر این، مصرف مفناميک اسید به افرادی کـــه دچار واکنش های آلرژیک پوستی هستند، یا از مشکلات تنفسی ناشی از مصرف اسید استیل سالیسیلیک (آسپیرین) و یا دیگر داروهای مسکن یا ضدالتهابی با نام داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی رنج مي برند، توصیه نمي شود.

 

مصرف این دارو با داروهای دیگری مثل آسپیرین و داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مثل ایبوبروفن و ناپروکسن خطر بروز زخم گوارشی را افزایش مي دهدزنان باردار کـــه در سه ماهه سوم بارداری هستند و خانم های شیرده نیز نباید از مفناميک اسید استفاده کنند.اگر از زخم معده یا اثنی عشر یا خونریزی معده و روده رنج مي برید یا دچار بیماری های التهابی مزمن روده مثل بیماری کرون هستید، یا از نارسایی کلیوی، نارسایی جدی قلبی و بیماری های کبدی جدی رنج مي برید، نباید از این دارو استفاده کنید.

 

اشتباه گرفتن با آنتی بیوتیک

برخی از بیماران، به اشتباه مفناميک اسید را چرک خشک کن مي دانند و تصور مي کنند کـــه عفونت دندان آن ها با خوردن این دارو از بین مي رود. برطرف شدن درد را هم به برطرف شدن عفونت دندان ربط مي دهند. نام دارو وشکل رایج کپسولی آن هم (در بازار ایران) روی این برداشت نادرست اثر داشته است.

 

وجود اثر ضد دردی کافی

مفناميک اسید (با نام های تجاری Ponstan، Ponalar، Ponstyl، Ponstel) اگر چه داروی انتخابی تجویز شده توسط دندان پزشکان برای تسکین دندان درد نیست اما یک مسکن از خانواده NSAID با اثرات کم الی متوسط مي باشد. این مقدار اثر برای تسکین دندان درد (کـــه اغلب درد متوسطی است) کافی مي باشد؛ بنابراین بیماران دندان پزشکی با مصرف این دارو درست یا غلط به نتیجه مطلوب (تسکین درد) مي رسند و دلیلی نمي بینند کـــه وقتی این مسکن دردشان را تسکین مي دهد از داروی دیگری استفاده کنند.

 

مکانیسم اثر:

• اثر ضد درد:مفناميک اسید با مهار آنزیم سیکلواکسیژناز باعث مهار ساخت پروستاگلاندین مي گردد. همچنین این دارو به صورت رقابتی اثرات پروستاگلاندین را مهار مي کند.

 

فارماکوکینتیک:

نیمه عمر مفناميک اسید 2 ساعت است.

نیمي از دارو از راه ادرار و نیمي دیگر از راه مدفوع دفع مي شود.

 

مصرف در بارداری و شیردهی:

توصیه مي شود مفناميک اسید در بارداری مصرف نشود.این دارو با غلظت های کم در شیر ترشح مي شود. بنابراین برای مصرف مفناميک اسید در شیردهی، منافع دارو باید در برابر ضررهای احتمالی آن سنجیده شود.

 

مصرف در سالمندان:

1- بیماران بزرگتر از 60 سال ممکن است نسبت به اثرات سمي مفناميک اسید حساس تر باشند.

 

2- اثرات این دارو بر روی پروستاگلاندین های کلیه ممکن است موجب احتباس مایعات و ادم شود کـــه این اثر در بیماران سالخورده و بیماران مبتلا به نارسایی احتقانی قلب ممکن است مخاطره آميز باشد. احتمال بروز اسهال شدید ناشی از مصرف مفناميک اسید در بیماران سالخورده بیشتر است.

 

مصرف در کودکان:

مصرف طولانی مدت مفناميک اسید در کودکان کوچکتر از 12 سال توصیه نمي شود، زیرا بی ضرری مصرف این دارو در این گروه سنی ثابت نشده است.

 

وجود اثر ضد دردی کافی:

مفناميک اسید (با نام های تجاری Ponstan, Ponalar, Ponstyl, Ponstel) اگر چه داروی انتخابی تجویز شده توسط دندانپزشکان برای تسکین دندان درد نیست اما یک مسکن از خانواده NSAID با اثرات کم الی متوسط مي باشد. این مقدار اثر برای تسکین دندان درد (کـــه اغلب درد متوسطی است) کافی مي باشد؛ بنابراین بیماران دندانپزشکی با مصرف این دارو درست یا غلط به نتیجه مطلوب (تسکین درد) مي رسند و دلیلی نمي بینند کـــه وقتی این مسکن دردشان را تسکین مي دهد از داروی دیگری استفاده کنند.

 

اثر بر آزمایشهای تشخیصی

نتایج مثبت کاذب بیلی روبین ادرار از طریق آزمون با قرص Di-Azo در صورت مصرف این دارو گزارش شده است. ممکن است غلظتهای سرمي ازت اوره خون (BUN)، ترانس آميناز و پتاسیم، و نیز زمان پروترومبین در اثر مصرف این دارو افزایش و هماتوکریت کاهش یابد.

 

تداخل دارویی

اثر ضد فشار خون مهار کننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین ، بوسیله مفناميک اسید کاهش یافته، خطر نارسایی کلیوی و نیز افزایش پتاسیم خون احتمالا افزایش مي یابد. خطر بروز تشنج با داروهای ضد ميکروبی کینولون ها بوسیله این دارو افزایش مي یابد. کورتیکواستروئید ها خطر بروز عوارض گوارشی از جمله خونریزی را بوسیله این دارو افزایش مي دهند. سميت کلیوی سیکلوسپورین بوسیله مفناميک اسید افزایش مي یابد . دفع لیتیم و احتمالا متوترکسات بوسیله این دارو کاهش یافته،احتمال بروز سميت بوسیله این دارو به همراه یکدیگر وجود دارد.

 

تداخل دارویی با داروهای گیاهی

داروهای گیاهی مثل بابونه، جنسینگ، جینکوبیلوبا با مفناميک اسید باعث ایجاد تداخل دارویی مي شود. بنابراین توصیه مي شود اگر داروی خاصی مصرف مي کنید (حتی داروهای گیاهی) از مصرف خودسرانه مفناميک اسید بپرهیزید.
عوارض شایع مفناميک اسید

 

علائم گوارشی مانند سوء هاضمه ،سوزش سردل،معده درد و… از علائم شایع داروهای NSAIDs مي باشد کـــه برای کاهش آنها مصرف دارو پس از غذا توصیه مي شود.در صورت ادامه دار شدن این عوارض با پزشک خود مشورت نمایید.احساس تهوع ناشی از این دارو با مصرف وعده های غذایی سبک و پرهیز از غذاهای پرچرب و پرادویه کاهش مي یابد.

 

در صورت بروز اسهال همراه با لکـــه های قرمز پوستی، مصرف مفناميک اسید را قطع کرده و به پزشک خود مراجعه نمایید.در صورت مشکلات تنفسی،و هرگونه علائم حساسیت دارویی (مانند ورم صورت و دهان)به پزشک خود مراجعه نمایید.در صورت مشاهده دفع خون یا مدفوع تیره،استفراغ حاوی خون یا شکم درد شدید، مصرف دارو را قطع و به پزشک خود مراجعه نمایید.
در صورت بروز زخم دهانی، پزشک خود را مطلع نمایید .

 

مسموميت و درمان

تظاهرات بالینی:

تحریک CNS، رفتار غیر طبیعی، آشفتگی بارز و تشنجات عمومي، مسموميت کلیوی ممکن است بعد از این مرحله تحریک CNS بروز کند.

 

درمان:

با ایجاد استفراغ به وسیله تجویز شربت ایپکا یا شستشوی معده بلافاصله بعد از بلعیدن دارو، مي توان محتویات معده را تخلیه کرد. ذغال فعال را مي توان از طریق لوله بینی:معدی (NG-Tube) به بیمار تجویز نمود. درمان علامتی و حمایتی (حمایت تنفسی و تصحیح عدم تعادل الکترولیتها و مایعات) باید تأمين شود. مي توان از تزریق وریدی دیازپام برای کنترل تشنج استفاده کرد. پارامترهای آزمایشگاهی و علائم حیاتی باید به دقت ارزیابی شوند. مفناميک اسید قابل دیالیز نیست.

 

نکات قابل توصیه به بیمار:

1- قبل از مصرف هرگونه داروی بدون نسخه با پزشک تماس بگیرید.

2- در صورت بروز علائم و نشانه های عوارض جانبی احتمالی، به پزشک اطلاع دهید.

3- وزن بدن خود را دو یا سه بار در هفته اندازه بگیرید و افزایش وزن 5/1 کیلوگرم یا بیشتر در هفته را به پزشک اطلاع دهید.

4- برای کنترل اسهال احتمالی، رژیم غذایی مناسب را رعایت کنید.

5- دارو را طبق دستور مصرف کنید.

6- با مصرف این دارو، احتمال بروز خواب آلودگی وجود دارد. بنابراین از انجام فعالیتهای نیازمند هوشیاری کامل خودداری کنید.

 

mefenamic acid

توجهات پزشکی- پرستاری:

در صورت مصرف طولانی مدت مفناميک اسید، بطور متناوب کنترل CBC و آزمایشات بررسی عملکرد کلیوی ضروری است.

 

شرایط نگهداری مفناميک اسید:

دارو باید در ظروف دربسته و در دمای 15 تا 30 درجه سانتیگراد نگهداری شود.

 

 

مفنامیک اسید برای پریود،مفنامیک اسید در شیردهی،تاثیر مفنامیک اسید بر لکه بینی،مفنامیک اسید دندان درد،عوارض مفنامیک اسید برای پریود،مفنامیک اسید برای سردرد،مفنامیک اسید در بارداری،مفنامیک اسید برای درد پریود

 

 

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا