پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • مفصل درباره لمینت دندان برای داشتن لبخند جادویی

  مجموعه : پزشکی و بهداشتی

  مفصل درباره لمینت دندان برای داشتن لبخند جادویی

  مفصل درباره لمینت دندان برای داشتن لبخند جادویی

  لمینت دندان ها باعث زیبایی و جذابیت خواهد شد، لبخند جذابی که بازیگران هالیوودی دارند بیشتر به خاطر لمینت هایی است که روی دندان های خود انجام داده اند. حال باید ببینیم که لمینت چیست و چگونه انجام می گردد؟ در ادامه مطلب به تفصیل توضیح داده ایم. لمینت دندان یکی از روشهای درمـانی – زیبــایی جدید برای رفع مشـکلات ظاهـری دندان است که انجام آن بین چهره های مشـهور که فرصت و وقت انجام درمانهای طولانی هم چون ارتودنسی را ندارند بسیار رایج می باشد. لمینت یا ونیزهایی که یک به یک روی دندان نصب میشوند و لبخند شما را دگرگون می کنند.

   

  به گزارش نیک شو، در پروسه تکمیل و مراحل انجام نکات مهمی را باید در خود عملی کنند تا شما یک طرح لبخند مناسب و جذاب داشته باشید. در این مطلب به تمام ابعاد انجام لمینت دندان یا همان روش زیبایی دندان های هالیوودی ها میپردازیم.

  مفصل درباره لمینت دندان برای داشتن لبخند جادویی

  لمینت دندان چیست؟

  لمینت های سرامیکی یا چینی که به آن ها ونیر دندان هم گفته میشود، لایه ای از مواد هم رنگ دندان یا پوسته های نازکی از جنس سرامیک هستند که به سطح جلویی دندانها متصل میشوند.ونیر ها یا از جنس کامپوزیت هستند و به طور مستقیم و داخل مطب ساخته میشود و یا از جنس سرامیک می باشند و در لابراتور ساخته میشوند که به آن ها ونیر سرامیکی گفته میشود.

   

  میزان ضخامت این پوسته ها حدوداً 5/0 تا 6/0 میلیمتر است، یعنی دو برابر ضخامت پوسته تخم مرغ. برخی از انواع لمینت ها، مانند مارک تجاری لومنیرز، حتی نازک تر از این هم هستند.

  مفصل درباره لمینت دندان برای داشتن لبخند جادویی

  جنس لمینت دندان از چه ماده ای است؟

  تفاوت اصلی لمینت دندان یا لمینت سرامیکی و کامپوزیتی در چیست؟

  نیک شو – لمینت های سرامیکی مقاومت بیشتری نسبت به کامپوزیت دارند. ثبات رنگ در لمینت های سرامیکی بیشتر است و اصولا ظاهر زیباتری دارند. لمینت های کامپوزیتی ثبات رنگ کمتری دارند و مزیت اصلی آن ها نسبت به لمینت های سرامیکی، قیمت ارزان تر و تراش کمتر دندان است.

   

  فرق لمینت دندان و روکش دندان در چیست؟

  یکی از فرق های اساسی بین ونیرها و روکش های دندان، مقدار سطحی از دندان است که هر یک پوشش می دهند.

  مفصل درباره لمینت دندان برای داشتن لبخند جادویی

  شناخت لمینت دندان خوب و با کیفیت کلید اصلی است

  باید بدانید که ونیرها تنها سطح جلویی دندان را پوشش میدهند. آن ها بسیار نازک بوده و عموماً ضخامتی حدود 1 میلی متر یا کمتر دارند. روکشها عموماً تمامی دندان را احاطه میکنند (یک روکش کاملاً سطح دندان را میپوشاند و در زمان نصب آن، در مقایسه با نصب ونیر، مقدار بسیار بیشتری از دندان تراشیده میشود). معمولاً ضخامت روکشهای دندان 2 میلی متر و یا بیشتر است.

   

  لمینت ها در ابتدا بعنوان جایــگزین دستگاه های ارتودنسی برای بزرگسالانی ساخته شدند که دندان های صافی نداشته و در عین حال نمیخواستند تحت درمان طولانی مدت به وسیله بریس ها قرار بگیرند. نصب لمینت دندان عملی است که با یک بی حسی جزئی یا حتی بدون آن قابل انجام بوده و گزینه ایده آلی برای بهبود سریع ظاهر دندان های جلویی است.

   

  لمینــت برای «اصلاح مشکلات خفیف تا متوسط دندان های قدامی» کاربرد دارد. بسیار مهم است که دندان دچار ضایعات گسترده نباشد و مشکلات زیبایی در حد می نای دندان ختم شود.

   

  روش کار دندان پزشک زیبایی در انجام لمینت دندان

  دندان پزشــک میتواند به چند روش ونیــرهای (لمینت های) سرامیکی را برای فرد نصب کند. یکی از این روشها، تکنیک بدون تزریق بی حس کننده و بدون دریل کردن دندان ها است که تنها با استفاده از محصولات فوق نازکی مانند لومینرز امکانپذیر است.

   

  دلیــل انجام این کار آن است که ونیرهای سرامیکی فوق نازک آن قدر نازک هستند که میتوان آن ها را بدون نیاز به تراشیدن دندان، مستقیماً روی دندان چسباند، و از آنجا که در این روش از دریل استفاده نمیشود نیازی به بی حسی هم نیست. اگر دندان ها ظاهر بیش از اندازه ناخوشایندی داشته باشند میتوان با دریافت هزینه ای اضافی، یک ونیر موقت روی آن ها نصب نمود.

   

  وقتـی که ونیرهای سرامیکی آماده شدند، دندان پزشک تک تک آن ها را روی دندان ها قرار می دهد تا علاوه بر اطمینان از صحیح بودن اندازه آن ها رنگ یا درجه رنگ آن ها را نیز چک کند. هنگامی که ونیرهای روی دندان هایتان قرار دارند نتیجه کار را ببینید و به دقت به رنگ آن ها توجه کنید.

   

  در این مــقطع نیز هنوز میتوان رنگ ونیرها را به وسیله درجه رنگ سیمان مورد استفاده (به عنوان چسب) تغییر داد. پس از چسباندن ونیرها به دندان ها با استفاده از سیمان دیگر نمی توان رنگ را تغییر داد. برای نصب ونیر، دندان با مواد شیمیایی خاصی پاک می شود تا ونیر بهتر به آن بچسبد. پس از آنکه سیمان مخصوص روی دندان قرار گرفت و ونیر هم روی آن چسبانده شد، با استفاده از یک نوع پرتو نوری سیمان سخت می شود.

   

  موارد کاربرد لمینت ها ( لمینت دندان )

  راهکاری برای لک زدن فیلرها : معمولاً فیلرهای (کامپوزیت دندانی) سفید رنگ به مرور زمان بدرنگ می شوند. در مقابل، زیبایی سطح سرامیکی ایجاد شده توسط یک ونیر چینی عموماً عمر طولانی تری دارد.

   

  ترمیم عیوب و نقایص جزئی دندان : اغلب، دندان هایی که کمی دچار ساییدگی، لب پریدگی یا عیوب سطحی (مانند فرورفتگی یا گودی) هستند یا به مقدار نسبتاً جزئی رشد غیرطبیعی داشته اند (رشد دندان های پیشین کناری به شکل خرده دندان های مخروطی شکل ) با استفاده از ونیرهای سرامیکی به خوبی درمان می شوند.

  مفصل درباره لمینت دندان برای داشتن لبخند جادویی

  نمونه مدلسازی شده لمینت دندان قبل و بعد

  در مواردی که ناحیه درگیــر بســیار محدود است، اغلب باندینگ دندان گزینه بهتری است (زیرا ساده تر بوده و عملی غیر تهاجمی تر است). اما اگر بخش قابل توجهی از سطح جلویی دندان به اصلاح سطح، دوام بیشتر، مقاومت در برابر لک پذیری و ظاهری طبیعی نیاز داشته باشد، که بتوان با لمینت های سرامیکی به آن ها پاسخ داد، این گونه لمینت ها گزینه ای بی نظیر خواهند بود.

   

  تغییر دادن رنگ دندان ها : میتوان از لمینت های سرامیکی بــرای روشــن کردن رنگ دندان ها استفاده نمود. به این ترتــیب می توان مشکل دندان هایی که لک های حاصل از تتراسایکلین یا فلوروزیس دارند، یا دندان هایی که به خاطر آسیب دیدگی یا درمان ریشه دندان تیره شده اند را حل کرد. البته برای این کار باید دندان از نظر ساختاری سالم بوده و تنها نیاز به یک تغییر رنگ ساده داشته باشد.

   

  لمینت دندان یا ارتودنسی فوری :

  مفصل درباره لمینت دندان برای داشتن لبخند جادویی

  زیبایی دندان های به هم ریخته با لمینت دندان بدون ارتودنسی

  میتوان از ونیرهای سرامیکی برای بستن فواصل بین دندانهای یک فرد استفاده نمود. در واقع، آن ها گزینه های کاملاً مناسبی برای انجام این کار هستند. البته برای فواصل بسیار کوچک، معمولاً باندینگ دندان گزینه بهتری است (زیرا درمان ارزان تر و محافظه کارانه تری می باشد).

   

  اگر مشکل ردیف نبودن دندانهای فرد زیاد شدید نباشد، می توان با استفاده از ونیرها لبخند او را متعادل تر ساخت. اما استفاده از این ابزار برای دندان های بسیار کج و معوج (که برای ردیف شدنشان در حد مطلوب، باید به مقدار زیادی تراشیده شوند) باعث کاهش عمر اتصال لمینت به دندان می شود.

   

  (در چنین مواردی «درمان ایده آل» آن نیست که ابتدا دندان ها با استفاده از ارتودنسی تا حد ممکن ردیف شوند و سپس اگر به بهبود بیشتری نیاز بود، از ونیرها استفاده شود

   

  بعد از نصب ونیرها در لمینت دندان چه اتفاقی برای دندان ها می افتد؟

  شکل و اندازه دندانها تنها کمی دست کاری میشود، و ونیــر روی خود دندان های فرد نصــب میشوند. اگر ونیرها به طور مرتب نخ کشــیده و مسواک زده شوند احتمال افزایش میزان پوسیدگی وجود نخواهد داشت.

   

  در کل، برای سلامت دندان ها و جلوگیــری از پوســیدگی آن ها بهتر است میزان مصرف شکر را پایــین نگه دارید و مصرف آن را به همان زمان صرف وعده های غذایی محدود نمایید.

  مفصل درباره لمینت دندان برای داشتن لبخند جادوییدقت دندانپزشک در انجام لمینت دندان اهمیت خاصی دارد

  لمینت دندان یا ونیرهای سرامیکی چقدر دوام دارند؟

  ونـیرها میتوانند از هفــت تا بیســت سال دوام داشته باشند. خود ونیرها زنده نبوده و بدون تغییر هستند، در حالی که دندان یا دندان هایی که به آن چسبیده اند و همچنین بافت لثه اطراف آن زنده بوده و امکان تغییر دارند. بعنوان مثال، عقب رفتن خط لثه باعث نمایان شدن سطوح ریشه دندان می شود. عموماً اگر یک ونیر از جای خود کنده شود می توان آن را دوباره به دندان چسباند. اگر هم لب پریده شود، گاهی اوقات قابل ترمیم خواهد بود و در غیر این صورت باید تعویض شود.

   

  آیا در جریان لمینت دندان، دندان ها تراش می خورند؟

  تراش دندان قبل از گذاشــتن لمینت بستگی به طرح و شکــل اولیه دندان ها و وضعیت اکلوژن بیمار دارد. در برخــی از موارد انجام هیچگونه تراشی لازم نیــست اما در برخی از موارد تراش دنــدان لازم است. البته به طور کلی تراش ایجاد شده در دندان ها بسیار محافظه کارانه تر از تراش روکش است و حجم بسیار کمتری از دندان تراشیده می شود.

   

  بعد از شکستگی لمینت دندان چه باید کنیم؟

  اگــر اصول اولیه انتخاب بیمار برای درمان لمینت بدرســتی مورد نظر قرار گرفته باشد و بیمار هیچگونه کنترااندیکاسیونی در مورد درمان لمینت نداشته باشد احتمال شکستــگی ترمیم بسیار کاهش می یابد اما از بین نمی رود. چون در طول عمر درمان لمینت بیمار نقش اساسی ایفا می کند.

   

  فرد باید از برخی عادات غذایی خود مانند گاز زدن غذاهای ســفت، جویدن یخ و… خودداری کند تا طول عمر درمــان افزایش یابد. اما در صورتی که لمینت کامپوزیتی یا سرامیکی دچار پریدگی شود، با کامپوزیت فابل ترمیم و اصلاح است.

   

  مزایای لمینت ها و نصب لمینت دندان

  لمینت های سرامیکی، اگر بخوبی ساخــته شوند، می توانند نور را به شکلی بسیار طبیعی انعکاس داده و ظاهری بسیار واقعی داشته باشند.مزیت دیگر ونیرهای سرامیکی سطح شیشه مانند غیرقابل نفوذ آن ها است که در برابر لک زدن مقاوم می باشد. در مقابل، موادی مانند باندینگ دندان عموماً در طول زمان لک زده یا بدرنگ می شوند.

   

  موارد عدم کاربرد لمینت دندان

  در بعضی مــوارد، بعضی از دندان ها یا حتی برخی اشخاص به خصوص، کاندیداهای خوبی برای این روش نیستند. نمونه هایی از این موارد عبارتند از:

   

  اگر نیروهــای زیادی به دندان ها وارد شود: افرادی که دندان هایــشان را به شدت به هم می فشارند و می سایند (یا به گفته دندانپزشکان دندان قروچه می کنند)، یا آن هایی که دندان های جلویی شان ارتفاع کمی دارند و به هم نمی رسند، کاندیداهای خوبی برای ونیرهای سرامیکی نیستند.

   

  دندان هایی که نیاز به تقــویت و محکم سازی دارند: دنــدان هایی که مقدار قابل توجهی از ساختار خود را به دلیل ساییدگی، پوسیدگی یا شکستگی از دست داده اند و همچنین آن هایی که بخش زیادی از آن ها با فیلر پر شده است برای این روش مناسب نیستند.دندان هایی که مینای ناچیزی دارند : یک ونیر سرامیکی تنها زمانی محکم در جای خود باقی می ماند که بخش اعظم آن به مینای دندان چسبیده باشد.

   

  مراقبت های بعد از لمینت دندان

  در حالت کلی برای هرگونه درمان ترمیــمی دندان پزشــکی رعایت بهداشت دهان الزامــی است، اما در مورد درمــان لمینت علاوه بر رعایت اصول بهداشتی استفاده از دستگا ههای پیزوالکتریک جرم گیری باید با احتیاط انجام شود. همچنین برخی از دهان شویه های حاوی فلوراید روی لمینــت تاثیر منفی دارد. بنابرایــن قبل از اســتفاده از دهان شویه باید با دندان پزشک مشاوره انجام شود.

   

   

  به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟
  هیچ نظری ثبت نشده است

  نظرتان را بنویسید

 • مطالب پربازدید
 •