پزشکی و بهداشتی

معرفی 12 راه موثر برای افزایش قد شما

معرفی 12 راه موثر برای افزایش قد شما

معرفی 12 راه موثر برای افزایش قد شما

اگر در زمان فعلی از قد خود ناراضی هستید می توانید از روش های ارائه شده در این روش اســتفاده نمایید تا بتوانید تا تاثیرات مفید آن را مشاهده نمایید. بلندی و افزایش قد همواره یکی از موضوعات بسیار مورد علاقه افــراد اســت. رشد انسان یک فرایند بسیار منظم و پیچیده اســت کــه تحت تاثیر چند عامل مهم از جمله توان ژنتیک، عملکرد سیستم غدد اندوکرین، وضعیت تغذیه‌ای، سطح فعالیت فیزیکی و وجود یا عدم وجود بیماری‌های مزمن اســت.چنانچه در هر یک از این موارد اختلالی به وجود آید می‌تواند منجر به نقص رشد و کوتاهی قد شود. اســتفاده‌ی منظم از چارت رشد و ثبت سریال قد از دوران شیرخوارگی کلید تشخیص رشد غیرطبیعی و شروع اقدامات پیشگیرانه و درمانی اســت.

 

کوتاهی قد در بیشتر موارد ناشی از عوامل فیزیولوژیک مانند علل سرشتی یا فامیلیال (ژنتیک) اســت، اما ممکن اســت به دنبال بیماری‌های مهم و قابل درمان (علل پاتولوژیک) نیز رخ دهد.علل پاتولوژیک کوتاهی قد شامل بیماری‌های مزمن گوارشی یا کلیوی، ریکتز، دیسپلاری اســتخوانی، اختلالات کروموزومی، بیماری‌های مختلف نظیر سوءتغذیه و بیماری‌های ریوی، خونی و مشکلات روحی- روانی اســت.

 

علت دیگر کوتاهی قد مربوط به اختلالات هورمونی می‌باشد. با توجه به این کــه تغییرات رشد و افزایش قد می‌تواند، شاخص حساسی از سلامت عمومی تلقی شود، بررسی دقیق الگوی رشد به ویژه در دوران کودکی ضروری اســت. بلندقد شدن به عوامل متعددی بستگی دارد. قد افــراد نتیجه‌ای از تداخل عوامل داخلی و محیطی در طول دوران رشد اســت.

 

عوامل داخلی تعیین‌کننده قد، فاکتورهای ژنتیکی اســت کــه فرد از والدینش دریافت می‌کند و قابل تغییر نیست.عوامل محیطی تاثیرگذار نیز عبارتند از: تغذیه، آب و هوا، اقلیم و بیماری‌ها و… مثلا شواهد موجود نشان می‌دهد نزدیکی یا دوری به خط اســتوا در اندازه بدن افــراد موثر اســت.

 

به گزارش نیک شو، اگر چه نمیتوان عوامل محیطی و ژنتیکی را به راحتی جدا کرد ولی با بررسی ملل مختلف، نژادها و سرزمین‌های گوناگون این نتیجه به‌دست آمده کــه عوامل محیطی مانند تغذیه و رژیم غذایی مناسب و سالم بسیار مهم‌اند. از نظر ژنتیکی پس از اتمام دوران بلوغ افزایش قد متوقف می‌شود. در این نقطه، فعل و انفعالات پیچیده ژن‌ها، مواد مغذی و هورمون‌ها به اوج خود می‌رسد.

 

هدف نهایی رشد رسیدن به نقطه تولید مثل و انتقال وراثت به نسل‌های بعد می‌باشد کــه در اینجا رشد قدی هم به اوج خود می‌رسد. تغذیه مناسب بیشترین اثر را در مراحل رشد دارد. دوران بلوغ آخرین فرصت برای افزایش قد اســت. علاوه بر هورمون رشد کــه از هیپوفیز ترشح شده و مسئول افزایش قد اســت،ترشح بعضی هورمون‌ها نیز در رشد قد تاثیر دارد به عنوان مثال هورمون‌های جنسی زنانه و مردانه در مقدار بالا باعث تکمیل زودهنگام رشد اســتخوانی و غضروف‌ها شده و عملکرد هیپوفیز را مهار می‌کند، همچنین کم کاری تیروئید می‌تواند باعث اتصال زودهنگام غضروف‌های مفصلی و توقف رشد شود.

 

رشد قدی با سلامت اســتخوان و رشد اســتخوانی همسو می‌باشد. بسیاری از مکمل‌ها و مواد مغذی و هورمون‌ها ضروری برای این منظور به صورت طبیعی و صنعتی وجود دارند کــه در فرآیند رشد اســتخوان و افزایش قد موثر هستند.

 

1- هورمون رشد

درمان با آن اغلب بدون عارضه اســت ولی ممکن اســت موجب افزایش فشار داخل مغزی، التهاب لوزالمعده، تنگی کانال عصب در مچ دست، کاهش قند خون و کومای دیابتی، عمل تحمل گلوکز و افزایش قند خون و دیابت ملیتوس، عملکرد ناکافی تیروئید، آکرومگالی (رشد بیش از اندازه اســتخوان‌ها و بافت همبند کــه منجر به تغییراتی در چهره مانند بیرون زدگی اســتخوان فک و پیشانی می‌شود)،

 

بزرگ شدن قلب و آسیب قلبی (به صورت احتمالی و غیرقابل برگشت)، افزایش فشار خون، ضخیم شدن پوست، رشد غیرطبیعی مو، آسیب کبدی، ناتوانی جنسی در بزرگسالی، آرتریت و التهاب مفاصل شود.خواب منظم و کافی و نیز ورزش در ترشح هورمون رشد به صورت طبیعی تاثیرگذار هستند زیرا حدود ۵۰ درصد ترشح هورمون رشد در هنگام خواب عمیق اســت و در هنگام ورزش ترشح هورمون رشد بیشتر می‌شود.

 

در پایان توجه به این نکته مهم اســت کــه تمام موارد کوتاهی قد غیرطبیعی نیستند و تاثیر ژنتیک افــراد را نباید نادیده گرفت. در رابطه با کوتاهی قد ناشی از تغذیه نادرست و کمبود ریزمغذی ها، می‌توان با تغذیه درست و رژیم غذایی تامین‌کننده نیازهای بدن این مشکل را تا حدودی مرتفع ساخت.

 

در موارد کوتاه قدی ناشی از وجود بیماری‌های مزمن و سایر علل هورمونی رفع مشکل زمینه‌ای و درمان بیماری‌ها اولویت نخست را دارد. روش‌های جراحی و کشیدن اســتخوان و اســتفاده از پروتزهای اســتخوانی به دلیل عوارض زیاد و درصد پایین موفقیت معمولا توصیه نمی‌شوند. درمان کوتاه قدی همواره باید به گونه‌ای باشد کــه سلامت عمومی افــراد را دچار مخاطره نکند.

 

۲- منیزیم

مصرف آن باعث افزایش تراکم اســتخوانی می‌شود. منیزیم محرک غده تیروئید برای ترشح هورمون کلسیتونین اســت، این هورمون میزان کلسیم در خون و فعالیت سلول‌های اســتخوان‌ها را تنظیم می‌کند.با افزایش منیزیم و کلسیم در خون ساخت و رشد طولی اســتخوان‌ها افزایش پیدا می‌کند. رژیم‌های غذایی حاوی منیزیم و مکمل‌های حاوی آن باعث افزایش دانسیته اســتخوانی و تحریک رشد قدی می‌شود.

 

۳- ویتامین‌های گروه B+

از بین ویتامین‌های گروه B ویتامین B۱ و B۲ در رشد قد و جلوگیری از کوتاهی قد نسبت به بقیه موثرتر هستند.

 

۴- روی

عنصر روی با تاثیر بر ترشح برخی هورمون‌ها از غدد جنسی و تاثیر مثبت بر غده تیروئید و ترشح کلسیتونین و همچنین با تاثیر بر افزایش تولید ویتامین D و در نتیجه جذب کلسیم در رشد اســتخوانی و افزایش قد موثر اســت.از طرفی روی با تاثیر بر فعالیت هورمون سوماتومدین کــه توسط هورمون رشد ترشح آن تحریک می‌شود، باعث ایجاد بافت غضروفی و اســتخوان شده و عامل موثری بر رشد بدن و رشد اسکلت اســتخوانی اســت. بنابراین کمبود آن باعث مشکلات حاد از جمله کوتاهی قد خواهدشد.

 

۵- ویتامین D

حداکثر تاثیرگذاری آن بر سلامت اســتخوان و بافت‌های همبند موثر بر افزایش قد و جلوگیری از کوتاهی قد در اســتفاده همزمان با کلسیم اســت. ویتامین D با افزایش جذب کلسیم و نشست آن در اســتخوان باعث تحریک رشد اسکلت اســتخوانی و بلندتر شدن قد می‌شود

 

۶- ویتامین C

یکی از ویتامین‌های اساسی برای رشد و نیز افزایش قد و رشد اسکلتی ویتامین C اســت. این ویتامین باعث افزایش ساخت بافت همبند و تاندون‌ها و سایر اجزای بافت اسکلتی شده و اســتحکام بیشتر آن را موجب می‌شود. منبع این ویتامین میوه‌های تازه از جمله مرکبات، زردآلو، توت فرنگی، انبه، سیب، موز، گوجه فرنگی و سبزیجات می‌باشد.

 

۷- ویتامین K

این ویتامین به بدن کمک می‌کند کــه یک پروتئین اســتخوان کاملا کاربردی به نام اســتئوکلسین را بسازد. اســتئوکلسین با کمک این ویتامین و با اتصال مناسب املاح کلسیم و فسفر در اســتخوان موجب تقویت و اســتحکام بافت اسکلتی شده و با افزایش تراکم توده اســتخوان رشد اســتخوان‌ها را موجب می‌شود.

 

۸- فسفر

ساختار اصلی اســتخوان‌ها از کلسیم و فسفر اســت و قسمت اعظم اســتخوان‌ها را فسفات (از مشتقات فسفر اســت) تشکیل می‌دهد. فسفر بیشتر در منابع غذایی حاوی پروتئین از قبیل انواع گوشت سفید مانند مرغ و ماهی، تخم‌مرغ و در لبنیات و برخی از حبوبات یافت می‌شود.کــه در کنار کلسیم ساختار محکم اســتخوان‌ها را شکل می‌دهد و تعادل مناسب میان دریافت کلسیم و فسفر می‌تواند باعث رشد قدی مناسب شود.

 

۹- سایر املاح و ویتامین‌ها

بسیاری از املاح و ویتامین‌ها با تاثیر مستقیم و غیرمستقیم بر ساخت بافت‌های همبند و ماتریکس اســتخوانی باعث افزایش نشست کلسیم و سایر املاح دیگر در اســتخوان شده و فعالیت سلول‌های سازنده بافت اســتخوانی را افزایش می‌دهند کــه از این رهگذر باعث افزایش رشد طولی اســتخوان‌ها و افزایش قد می‌شوند.از این املاح می‌توان روی، مس، منگنز، سلیکون، اســترانسیوم، فلوراید را نام برد. حتی املاحی مانند ید (به طور مستقیم تاثیری بر متابولیسم کلسیم نمی‌گذارد اما برای تولید هورمون‌های T۴، T۳ کــه توسط غده تیروئید ترشح می‌شوند نیاز اســت.

 

کم کاری و پرکاری غده تیروئدی هر دو در گردش املاح اســتخوانی موثر هستند) هم در افزایش قد به طور غیرمستقیم موثر هستند. سایر ویتامین‌ها و پیش سازهای آنها مانند ویتامین A و بتاکاروتن هم در سلامت اســتخوان و غضروف‌ها موثر هستند.

 

۱۰- درشت مغذی‌ها

علاوه بر املاح و ویتامین ها، درشت مغذی‌ها هم بر رشد قدی و سلامت بافت‌های بدن از جمله بافت اسکلتی تاثیر بسزایی دارند. غذاهای حاوی پروتئین از طریق تحریک آزادسازی هورمون رشد در سلامتی و افزایش قد موثرند. البته علاوه بر پروتئین ها، چربی‌ها و کربوهیدرات‌ها نیز برای آزادشدن هورمون رشد مورد نیاز می‌باشند.

 

پروتئین‌ها منبع خوبی برای آمینواسیدها هستند کــه برای تولید هورمون رشد لازم اســت. غذاهای حاوی پروتئین بالا شامل گوشت کم چربی، مرغ، ماهی، شیر، شیرسویا، پنیر، تخم‌مرغ، لوبیا سبز، لوبیای سویا، تخمه کدو و هندوانه، بادام، بادام زمینی، حبوبات، جو دوسر می‌باشند.اســتفاده از چربی متعادل در رژیم غذایی به رشد کمک می‌کند. رژیم‌های غذایی با چربی بالا باعث کاهش دریافت پروتئین شده و اثر آن را بر آزادسازی هورمون رشد کم می‌کند و از طرفی اینگونه رژیم‌ها باعث افزایش دفع کلسیم و املاح از طریق دستگاه گوارش می‌شود.

 

۱۱- آرژنین

آرژنین یکی از اسیدآمینه‌های مهم برای تحریک آزادسازی هورمون رشد در بدن می‌شود. این اسیدآمینه هم به صورت طبیعی در غذا وجود دارد و هم به صورت صنعتی برای مقاصد مختلف از جمله رشد قدی ساخته شده اســت (ال- آرژنین).معمولا این اسید آمینه در افــراد با رژیم غذایی مناسب و سالم به طور طبیعی تامین می‌شود و نیازی به خوردن آن به صورت مکمل نیست. اما در کودکان دچار کوتاهی قد مکمل‌های آن ممکن اســت با تحریک بیشتر هورمون رشد باعث رفع این مشکل شوند.

 

 

12- کلسیم

کلسیم برای رشد و افزایش تراکم اســتخوان‌ها ضروری اســت چون ماده معدنی اصلی اســتخوانی می‌باشد. در دوران کودکی و نوجوانی اســتخوان‌ها در حال رشد هستند، حتی پس از توقف رشد، هنوز اســتخوان‌سازی ادامه دارد اما باعث رشد طولی اســتخوان و افزایش قد نمی‌شود.کلسیم در محصولات لبنی مانند شیر، پنیر، ماســت و… تخم‌مرغ، گیاهان برگ سبز تیره مانند اسفناج، ماهی ساردین، مغزجات یافت می‌شود. بعضی غذاها مهارکننده جذب کلسیم‌اند و بر روی رشد اثر منفی دارند. این غذاها شامل نوشیدنی‌های حاوی کربوهیدرات‌ها، نمک، چربی، شکر و قهوه می‌باشند.

 

 

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا