پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • معرفی 12 افزدونی که مزه قهوه را عالی می کنند

  مجموعه : نکات مفید آشپزی

  معرفی 12 افزدونی که مزه قهوه را عالی می کنند

  معرفی 12 افزدونی که مزه قهوه را عالی می کنند

  بعضی ها دوست دارند قهوه را خالص بخورند اما در بیشتر جاها مخصوصا کافه ها ، قهوه را با افزدونی هایی به شما می دهند که مزه اش شاید تا اخر عمر یادتان نرود.خیلی‌ها ترجیح ميدهند قهوه را بدون شیر، شکر و یا هر افزودنی دیگری بنوشند. ولی حتما این حس را تجربه‌ کرده‌اید که ای کاش حتی شده برای تنوع ميشد، چیزی جز شیر و شکر به قهوه افزود.

   

  نگران نباشید در این نوشته سعی کرده‌ایم افزودنی‌هایی را به شما معرفی کنیم که علاوه بر این‌که حس و حال تازه‌ای به فنجان قهوه‌تان ميبخشند، ميتوانند تاثیر کافئین بر بدن‌تان را نیز افزایش دهند.

   

  ۱- دارچین

  بدون شک حس خوب نوشیدن یک فنجان چای دارچین یا کاپوچینوی داغ که رویش پودر دارچین داشته را تجربه کرده‌اید. پودر و چوب دارچین در تمام خانه‌ها پیدا ميشود. اگر دوست دارید قهوه‌تان را با شیر و شکر بنوشید ميتوانید کمی پودر دارچین هم به آن اضافه کنید و از آمیزش رایحه‌ی گرم دارچین با عطر خوش قهوه لذت ببرید. دارچین فواید درمانی متفاوتی دارد. برخی ميگویند که مصرف دارچین ميتواند به کاهش وزن و افزایش سوخت‌و‌ساز بدن کمک کند. افزون بر این طبع گرم دارچین بدن را در برابر سرماخوردگی در فصل‌های سرد پاییز و زمستان مقاوم‌تر ميکند.

   

  ۲- کره

  افزودن کره به قهوه مدت‌هاســت که بین طرف‌داران رژیم غذایی پارینه‌سنگی فراگیر اســت. طرف‌داران این رژیم غذایی بر این باورند که در سیر تکامل تمدن بشری، توسعه‌ی کشاورزی تاثیر مثبتی بر رژیم غذایی انسان نداشته و افراد باید از مصرف غذاهایی که پس از دوران پارینه‌سنگی و به‌دنبال تحول کشاورزی پدیدار شده‌اند بپرهیزند.این روزها افزودن کره به قهوه میان باقی دوستداران این نوشیدنی محبوب نیز پا گرفته اســت. تا جایی که شخصی به‌نام دیو اسپری برندی به‌راه انداخته به نام بولت‌پروف کافی (یا قهوه‌ی ضدگلوله) که مصرف قهوه همراه با کره یکی از سنگ بناهای آن اســت.

   

  اسپری ميگوید: «مصرف قهوه همراه با کره میزان قابل‌توجهی انرژی فشرده شده در اختیار بدن قرار ميدهد. بدن این انرژی را مصرف ميکند و چون وارد فاز سوزاندن کالری شده شروع به چربی سوزی ميکند.» همان‌گونه که حدس زده‌اید چربی‌سوزی و وزن کم کردن به همین راحتی‌ها نیست و در نهایت اسپری دارد محصول شرکت‌اش را تبلیغ ميکند. او ميافزاید: «البته باید به نوع کره‌ای که به قهوه‌تان اضافه ميکنید حسابی توجه کنید. کره‌ی مصرفی باید از شیر گاوهایی باشد که علف تازه خورده‌اند و مملو از آنتی‌اکسیدان اســت.»

   

  جدای از این بازهای تبلیغاتی یک بار امتحان کردن ترکیب کره و قهوه بدون شک خالی از لطف نخواهد بود و نوشیدن این ترکیب در زمستان و پاییز یحتمل حسابی ميچسبد.

  معرفی 12 افزدونی که مزه قهوه را عالی می کنند

  ۳- بستنی

  احتمالا این یکی را قبلا امتحان کرده‌اید. ترکیب قهوه‌ی داغ و بستنی سرد از آن دسرهای دوست داشتنی اســت که آنقدر محبوب اســت که مردمان کشورهای مختلف برایش اسامی متفاوتی دارند.

   

  در ایتالیایی به این دسر محبوب آفوگاتو (Affogato) ميگویند و برای درست کردن‌اش روی یک اسکوپ بستنی وانیلی یک شات اسپرسو ی داغ ميریزند. در آلمان به این ترکیب جادویی آیس کفه (Eiskaffee) ميگویند.

   

  در ایران یکی از نوشیدنی‌های محبوبی که از ترکیب قهوه با بستنی درست ميکنند (ميکردند؟) کافه گلاسه اســت.

   

  ۴- نمک

  برخی بر این باورند که اضافه کردن نمک به قهوه تلخی نوشیدنی را کاهش ميدهد. اگر جزو آن دست هستید که تلخی قهوه را دوست ندارید به قهوه‌تان کمی نمک اضافه کنید. حواســتان باشد که در مصرف نمک زیاده‌روی نکنید. شاید برای‌تان جالب باشد که رسمی در مراسم خواســتگاری ترک‌ها رایج اســت حول همین داســتان نمک و قهوه.

   

  ۵- تخم مرغ

  در نگاه اول ممکن اســت به نظرتان برسد که اضافه کردن‌تخم مرغ بخشی از رژیم غذایی بدن‌سازان اســت که همیشه پی این هستند که هر جور شده پروتئین بیشتری مصرف کنند. ولی در حقیقت اضافه کردن تخم‌مرغ به قهوه یک رسم محبوب میان مردمان اسکاندیناوی اســت.برای درست کردن این ترکیب جادویی یک تخم‌مرغ خام را با پودر قهوه و کمی آب ترکیب کنید. این ترکیب را با آب بیشتر بریزید داخل قهوه‌جوش و بگذارید به جوش بیاید و برای سه دقیقه قل بزند و سپس ترکیب را صاف کنید. حاصل نوشیدنی‌ای اســت کهربایی رنگ، دل‌نشین و سرشار از مواد مغذی.

   

  ۶- هل

  همچون دارچین، هل عطر و طعم دل‌چسبی به قهوه ميبخشد. مزیت هل به دارچین شاید این باشد که در لایه‌های طعم‌اش حس و حال شیرینی دارد که ميتواند شما را از افزودن شکر به قهوه بی‌نیاز کند.

   

  ۷- شیر نارگیل

  افزودن روغن یا شیر نارگیل به قهوه نوشیدنی را غلیظ و مقوی ميکند. یک فنجان قهوه به همراه شیر نارگیل ميتواند برای چند ساعت سیر نگه‌تان دارد. در ایران شیر نارگیل را به‌صورت کنسرو ميفروشند.

   

  ۸- لیمو

  مانند نمک، افزودن آب یا پوست لیمو به قهوه کمی تلخی نوشیدنی را کاهش ميدهد و لایه‌های شیرین‌تر و میوه‌ای قهوه را آشکارتر ميکند. طبیعتا افزودن آب لیمو کمی قهوه‌تان را ترش‌مزه خواهد کرد، پس اگر ميخواهید به نوشیدنی‌تان شیر یا شکر اضافه کند قبل از این کار آن را بچشید.

   

  ۹- شیر غلیظ‌شده

  افزودن شیر غلیظ شده به قهوه چندان در آمریکا محبوب نیست ولی خیلی‌ها در جنوب شرقی آسیا طرفدار این ترکیب هستند. شیر غلیظ شده همان‌طور که از اسم‌اش پیدا اســت از شیر عادی خیلی غلیظ‌تر و شیرین‌تر اســت و اضافه کردن یک قاشق چای‌خوری از آن به یک فنجان قهوه طعم و حس و حال نوشیدنی را حسابی تغییر ميدهد. افزودن شیر غلیظ شده به قهوه در ویتنام بسیار محبوب اســت. مردمان جنوب ایران هم حسابی طرفدار این ترکیب شیرین و دل‌نشین هستند.

   

  ۱۰- آب گازدار

  این یکی را حتما با قهوه سرددم امتحان کنید. ریختن کمی آب گازدار داخل آیس کافی به نوشیدنی حس طروات و تازگی ميبخشد. این نوشیدنی به ویژه در سوئد محبوب اســت. یادتان باشد که امسال تابستان حتما ترکیب آب گازدار و قهوه‌ی سرد را امتحان کنید.

   

  ۱۱- کوکاکولا

  یک فنجان قهوه‌ی سرد را با یک لیوان کوکاکولا ترکیب کنید.کوکاکولا مثل آب گازدار حال‌و‌هوای پرانرژی‌ای به نوشیدنی‌تان ميبخشد با این تفاوت که کوکا شیرین اســت. پس حواســتان باشد که قبل از افزودن کوکا به قهوه‌تان در آن شکر نریزید. این ترکیب مخصوصا با قهوه‌های تلخ بهتر جواب ميدهد. در فصل تابستان بسیاری از کافه‌های تهران این ترکیب را با اسم‌ها‌ی مختلف سرو ميکنند.

   

  ۱۲- کاسنی

  در اروپا چند سالی اســت که ریشه‌ی برشته‌ی کاسنی را آسیاب کرده و به پودر قهوه ميافزایند. این ترکیب را مانند قهوه‌ی عادی دم ميکنند و طعم‌اش چندان تفاوتی با قهوه‌ای که هر روز مينوشید ندارد. به گفته‌ی پژوهشگران این نوشیدنی خواص درمانی بسیاری دارد و به کارکرد دستگاه گوارشی کمک ميکند. یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی در حال کار روی تولید این محصول اســت. نجف دریابندی در کتاب «از سیر تا پیاز» نوشته:

   

  در اروپا در مواقع کمبود قهوه، مانند سال‌های جنگ جهانی اول و دوم، مواد دیگری دستِ قهوه ميزدند یا به جای قهوه مصرف ميکردند. یکی از این مواد ریشه‌ی گیاهی اســت به نام کاسنی. ریشه‌ی برشته و ساییده‌ی کاسنی (که به فرانسه شیکوره (Chicoree) و به انگلیسی چیکوری (Chicory) نامیده ميشود) مزه‌ی خاصی به قهوه ميدهد که در اروپا بسیاری از نوشندگان قهوه با آن اخت شده‌اند؛ این اســت که در بسیاری از قهوه‌فروشی‌های اروپا ریشه‌‌ی کاسنی برشته و ساییده هم عرضه ميشود و نوشندگان قهوه آن‌را به مقدار دل‌خواه به قهوه‌ی خود اضافه ميکنند. یک فایده‌ی این کار آن اســت که مقدار کافئین هر فنجان قهوه را کاهش ميدهد و در عین حال رنگ و مزه‌ی قهوه را حفظ ميکند.

   

   

  منبع : آیکافی

   

   

  به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟
  هیچ نظری ثبت نشده است
  نظرات این پست غیرفعال هستند.
 • مطالب پربازدید
 •