دانستنی های جنسی

معرفی قرص های اورژانسی جلوگیری از بارداری +نحوه مصرف

معرفی قرص های اورژانسی جلوگیری از بارداری +نحوه مصرف

اگر رابطه جنسی محافظت نشده داشته باشید و نگران از این که بارداری رخ ندهد حتما باید سراغ یکی از روش های اورژانسی جلوگیری از بارداری بروید.  در این مطلب به طور کامل انواع این روش ها و قرص های آن را معرفی مي کنیم. قرص جلوگیری از بارداری اورژانسی روش کنترل بارداری اســت که توسط خانم هایی که رابطه جنسی محافظت نشده داشته اند اســتفاده مي شود.

 

به گزارش نیک شو، این روش درمان به طور کلی برای شرایط خاص اســتفاده مي شود و روش معمول کنترل بارداری نیست. قرص اورژانسی اضطراری برای جلوگیری از بارداری اســتفاده مي شود و برای پایان دادن به بارداری اســتفاده نمي شود. آن ها عمدتا با تأخیر در تخمک گذاری عمل مي کنند. جلوگیری از بارداری اورژانسی از بیماری های منتقله از راه جنسی محافظت نمي کند.

معرفی قرص های اورژانسی جلوگیری از بارداری +نحوه مصرف

4 نوع روش اورژانسی وجود دارد:

قرص لونژیل

قرص ال

قرص اچ دی

IUD

 

قرص های ضدبارداری اورژانسی چگونه عمل مي کنند؟

جلوگیری از بارداری اورژانسی با مسدود کردن موقت آزاد سازی تخمک، توقف لقاح و یا جلوگیری از کاشت تخمک بارور در رحم مانع از بارداری مي شوند. لونورژسترل یک دوز با یک قرص مصرف مي شود. اثربخشی آن بستگی به زمان مصرف آن دارد. باید قرص را در اسرع وقت مصرف کنید؛ در عرض 72 ساعت بعد از مقاربت محافظت نشده. مصرف لونورژسترل احتمال حاملگی را تا 90٪ کاهش مي دهد.

 

نحوه اســتفاده از قرص اورژانسی

1- قرص لونژیل

قرص لونژیل بدون نسخه از داروخانه قابل تهیه اســت. قرص لونژیل در دو دوز 1.5 ميلی گرمي و 0.75 ميلی گرمي موجد اســت. اگر دوز 1.5 ميلی گرمي را تهیه کردید، یکعدد در اسرع وقت مصرف کنید و اگر دوز 0.75 ميلی گرمي اســت یکعدد در اسرع وقت و یکعدد 12 ساعت بعد مصرف شود. بهتره تا 24 ساعت اول مصرف شود اما مطالعات نشان داده قرص لونژیل گاها تا 72 ساعت و یا 120 ساعت هم جواب ميده اما شانس شکست بیشتر خواهد شد.

 

2- قرص ال دی

اگر قرص ال دی در منزل دارید، 4 عدد قرص ال دی در اسرع وقت و نهایت تا 72 ساعت مصرف شود و 4 عدد دیگر 12 ساعت بعد از دوز اول مصرف شود.

 

3- قرص اچ دی

اگر قرص اچ دی در منزل دارید، دو عدد باهم در اسرع وقت و 2 عدد 12 ساعت بعد از مصرف اولین دوز اســتفاده شود.

 

ای یو دی

برای جلوگیری از حاملگی، IUD قابل اســتفاده مي باشد. این دستگاه با توقف تخمک گذاری تخمک در رحم عمل مي کند و باید در عرض 5 روز پس از داشتن مقاربت محافظت نشده قرار گیرد.

 

قرص ضدبارداری اورژانسی چقدر موثر اســت؟

اگر لونژیل بعد از رابطه جنسی محافظت نشده مصرف شود، احتمال بارداری را کاهش مي دهد. حدود هفت نفر از هر 8 زن که این قرص را مصرف کردند، حامله نشدند. با این حال، تحقیقات نشان مي دهد که لونژیل اثر خود را در خانم هایی که اضافه وزن دارند یا چاق هستند از دست مي دهد. در عوض، IUD گزینه پیشنهاد شده در این گروه اســت.

 

در دو مطالعه گزارش شده، Ella ميزان بارداری را به ميزان قابل توجهی کاهش مي دهد از ميزان مورد انتظار 5.5٪ و 5.6٪ به 2.2٪ و 1.9٪. کاهش داده اســت. مطالعات نشان مي دهد اثربخشی 120 ساعت پس از رابطه جنسی محافظت نشده محو نشده اســت.

 

هنگامي که ای یو دی 5 تا 7 روز پس از مقاربت محافظت نشده قرار گیرد، مي تواند تا 99٪ موثر باشد.

 

چه کسی نباید از قرص اورژانسی اســتفاده کند؟

لونژیل بر بارداری کاشته شده تاثیر نمي گذارد. الا نباید توسط زنان باردار یا حامله اســتفاده شود. زنان مبتلا به بیماری مزمن پزشکی باید قبل از اســتفاده از این روش جلوگیری از بارداری، با پزشک مشورت کنند.

 

آیا قرصهای ضد بارداری اورژانسی عوارض جانبی دارند؟

شایعترین عوارض جانبی مرتبط با قرصهای جلوگیری از بارداری عبارتند از:

حالت تهوع

درد شکم

خستگی

سردرد

تغییرات قاعدگی

 

در مورد راه های کاهش تهوع از پزشک یا داروساز خود سوال کنید. پزشک ممکن اســت بعضی داروهای ضد تهوع را برای شما پیش از مصرف ECP تجویز کند (عوارض مصرف قرص ضد بارداری اورژانسی).

 

آیا قرص های ضدبارداری اورژانسی از بیماری های منتقله جنسی (STDs) جلوگیری مي کند؟

خیر. قرص های جلوگیری از بارداری اورژانسی مانع از انتقال STD، مانند ویروس HIV که ویروس ایدز دارد، نمي شود. بهترین راه برای جلوگیری از ابتلا به STD ها، محدود کردن تماس جنسی با شریک

 

مطالب بیشتر:

معرفی اسفنج جلوگیری از بارداری +طرز اســتفاده

بیایید از بارداری جلوگیری کنیم +راه های قطعی جلوگیری از بارداری

جلوگیری فوری از بارداری با قرص لونژل

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

حمید جعفری

حمید جعفری فعال حوزه محتوا و سئو و مدیر سایت نیک شو ، امیدوارم محتوای این سایت راهی باشد برای زندگی بهتر و لذت بخش تر ......

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا