پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • معرفی سگ نژاد سگ لابرادور رتریور | تربیت و نگهداری

  مجموعه : مطالب گوناگون

  معرفی سگ نژاد سگ لابرادور رتریور | تربیت و نگهداری

  معرفی سگ نژاد سگ لابرادور رتریور Labrador Retriever| تربیت و نگهداری

  سگ نژاد سگ لابرادور رتریور یکی از پرطرفدارترین حیوانات خانگی در سراسر جهان به خصوص در آمریکا است ، در ایران هم به وفور می توانیم این حیوانات را در خانه ها ببینیم.سگ لابرادور رتریور یکی از نژاد های پر طرفدار درآمریکا است. سایزشان متوسط تا بزرگ، بدن محکم و ورزیده ای دارند. لابرادور ها با هوششان ، شخصیت خوب و اعصاب آرامشان شناخته میشوند. اگر برای شکار آموزش داده شوند، این خصوصیات خوب، از آنها همراهان خوبی برای شکار می سازد. علاوه برقابلیت های حرکتی و ورزشی ای کــه دارند، لابرادورها سگ های خدماتی ( سگ سرویس) خوبی هم هستند. معمول است کــه به عنوان سگ راهنما برای نابینایان، سگ کمکی برای معلولان و سگِ درمانی تربیت شوند. همچنین این سگ ها را میتوانید بین سگ های کشف مواد مخدر و مواد منفجره، نجات غریق و سگ های جستجو و نجات ببینید.

   

  توله شکاری لابرادوری یک سگ کوچک با بدنی سفت و محکم است کــه شکار کشته شده را می‌یابد. همچنین از این توله‌های کانادایی به عنوان سگ‌های ورزشی نیز استفاده می‌شود.این توله شکاری به‌طور دقیق ۲۳ اینچ (۵۹ سانتیمتر) ارتفاع و ۵۵ تا ۸۰ پوند (۲۵ تا ۳۶ کیلوگرم) وزن دارد. توله‌ها سیاه یا زرد هستند. اغلب اوقات یک توله زرد رنگ در میان توله‌های متولد شده سیاه ظاهر می‌شود. لابرادور رتریور یکی از نژادهای پر طرفدار درآمریکا است. سایزشان متوسط تا بزرگ، بدن محکم و ورزیده ای دارند. لابرادورها با هوششان ، شخصیت خوب و اعصاب آرامشان شناخته می‌شوند. اگر برای شکار آموزش داده شوند، این خصوصیات خوب، از آن‌ها همراهان خوبی برای شکار می‌سازد. علاوه برقابلیت‌های حرکتی و ورزشی ای کــه دارند، لابرادورها سگ‌های خدماتی ( سگ سرویس) خوبی هم هستند. معمول است کــه به عنوان سگ راهنما برای نابینایان، سگ کمکی برای معلولان و سگِ درمانی تربیت شوند.

  معرفی سگ نژاد سگ لابرادور رتریور | تربیت و نگهداری

  توله سگ لابرادور رتریور

   

  معرفی سگ لابرادور رتریور

  نام نژاد : لابرادور ریتریور

  اصلیت جغرافیایی : کانادا، آمریکا ، انگلیس

  نژاد ورزشی، شکاری

  اندازه جثه : متوسط

  طول عمر : 10-14 سال

  ویژگی شخصیتی : عاطفی، هوشیار، شاداب، پرانرژی، صمیمی، باهوش، دوست داشتنی، وفادار، بازیگوش، اجتماعی

  قد نر: بین 56 تا 61 سانتی متر

  ماده: بین 53 تا 58 سانتی متر

  وزن نر: بین 27 تا 34 کیلو گرم

  ماده: بین 25 تا 32 کیلوگرم

  رنگ ها : سیاه، زرد ،شکلاتی

  قابلیت سازگاری

  مناسب برای آپارتمان ، البته اگر به اندازه ی کافی فعالیت روزانه داشته باشند. و بهتر است در حیاط از آنها نگه داری کنید.

  سازگاری با بچه ها ، سگ لابرادور با بچه بسیار خوش رفتار و صبور است.

  سازگاری با دیگر سگ ها

  سازگاری با گربه ها

  نیاز به تیمار و توجه

  نیاز زیادی به شانه کشیدن ندارند، البته این کار ریزش مویشان را کنترل می کند.

  مهربان با غریبه ها

  قابلیت سگ نگهبان شدن

  طول عمر متوسط این نژاد 12 سال و 3 ماه برآورد شده. و برخی تا 19 سال عمر میکنند.

  معمولا بیماری های کمی دارند و فقط چاقی و برخی بیماری های ارثی در آن ها شایع تر است.

  معرفی سگ نژاد سگ لابرادور رتریور | تربیت و نگهداری

  ضریب هوش

  در رده بندیِ استنلی کورن این نژاد هفتمین نژاد باهوش سگ ها انتخاب شده است. به همین خاطر مناسبِ ماموریت ها نجات و شناسایی و جست و جو هستند.

   

  میزان ریزش مو

  ریزش مو متوسط و فصلی: به صورت مداوم مو ریزی دارد. نیاز به یک جارو برقی خواهید داشت، شانه کردن به کاهش ریزش مو کمک خواهد کرد. و پوشش اش را نرم و تمیز خواهد کرد.

   

  قابلیت تربیت

  تربیت آسان، لابرادور ها به حرف گوش کن بودن معروف اند. فقط انرژی زیادشان گاهی مشکل ساز می شود.

  معرفی سگ نژاد سگ لابرادور رتریور | تربیت و نگهداری

  این نژاد سگ رفتار بسیار خوبی با بچه ها دارند

   

  مشخصات ظاهری

  لابرادور ها سری کشیده و بزرگ و پوزه ای پهن دارند. جثه شان متوسط است. گوش هایشان آویزان و چشمهای صمیمی ای دارند.سینه شان تا آرنج کشیده باید باشد و پاهای جلویی باید صاف باشند. اما سنگین نباشند. سگ های نمایشی به بدنی نیاز دارند کــه ستبر به چشم آید و در همان حال چابک هم باشد. پشت حیوان (کمرش) قوی و صاف است. دم سموریِ لابرادورها، از ویژگی های متمایز کننده ی این نژاد است. دم اندازه ی متوسطی دارد و نزدیک بدن قطرش بیشتر است. تمام دم از موهای کوتاه و ضخیمی پوشیده شده است. لابرادور ها شناگران ماهری هستند. لای پنجه ی لابرادور ها بسته است (مانند اردک) و این در شنا و برگرداندن شکار از آب نجاتِ افراد از آب به حیوان کمک می کند. و پوشش کوتاه مو و متراکم شان هم در رنگ های سیاه زرد و شکلاتی دیده می شود .

   

  اندازه:

  اندازه ی حیوان به خصوص در هنگام نمایش ها اهمیت پیدا می کند کــه اگر بیش از 2 سانتی متر با این ابعاد اختلاف داشته باشند، فاقد صلاحیت تشخیص داده خواهند شد.

   

  نر: بین 27 تا 34 کیلو گرم و بین 56 تا 61 سانتی متر

  ماده: بین 25 تا 32 کیلوگرم و بین 53 تا 58 سانتی متر

  معرفی سگ نژاد سگ لابرادور رتریور | تربیت و نگهداری

  پوشش بدن و رنگ آن:

  لابرادور ریتریور پوششی دولایه دارند کــه در سرما و زمان خیسی او را حفظ می کند. پوشش زیرین نرم و ضد آب است و پوشش رویی کوتاه، صاف و ضخیم. لابرادور ها سه رنگ شکلاتی و زرد و سیاه دارند و قرمز و سفید قطبی هم در بازه ی زرد است و کسی کــه به خاطر این رنگ بخواهد حیوانی را گرانتر بفروشد، می خواهد از عدم اطلاع خریدار سو استفاده کند و سود بیشتری بدست بیاورد.

   

  تاریخچه لابرادور ریتریور:

  اجداد لابرادور ها به قرن 17 میلادی و به کانادا برمی گردند. در طول قرن 18، سگِ آبیِ کانادایی به سگ هایی جدید تبدیل شدند کــه امروزه با اسم های نیوفند لند Newfoundland، لندسی یِرLandseer ، ریتریور پوست صاف Flat-Coated Retriever، چِساپیک بی ریتریورChesapeake Bay Retriever و در آخر لابرادور ریتریور می شناسیم.

   

  اوایل صده ی 1800، تعدادی از مسافرانی کــه به نیوفندلند رفته بودند،از سگ های آبیِ کوچکی گزارش می دادند کــه به ماهیگیران محلی در صید با تور کمک می کند. سال 1822 یکی نوشته:” این سگ ها به خوبی در آوردن شکار آموزش دیده اند و برای دیگر کارها هم مفید هستند…. سگ مو کوتاه ترجیح دارد، چرا کــه در هوای یخبندان، مو بلند ها وقتی از آب بیرون می آیند با یخ ها درگیر می شوند”

   

  اِرل دوم مالزبوری یکی از این ها را در یک قایق ماهی گیری دید و موجبات انتقال تعدادی از لابرادور ها به ملکش در انگلیس را فراهم کرد. و در آنجا اولین پرورشگاهِ این نژاد را درست کرد و سعی کرد نژاد را به سمت سگِ شکاری و آورنده ی شکار تمرکز دهد.

  معرفی سگ نژاد سگ لابرادور رتریور | تربیت و نگهداری

  در طول قرن هیجده میلادی، ماهیگیران کانادایی، مشتریان خوبی از اشرافیان انگلیسی پیدا کرده بودند و تعداد زیادی از این نژاد را به آنها فروختند. در سال 1930 یک ورزشکار شناخته شده انگلیسی، کلنل هاکِر، نیوفندلندِ معمولی را اینطور توصیف کرد: “بسیار بزرگ، قوی اندام، موهای سخت، و دمش را بالا نگه می دارد” و در مورد نژادِ سگِ آبیِ سینت جان کــه الان به عنوان لابرادور ریتریور شناخته می شود گفته بود: ” با فاصله، بهترین گزینه برای هر گونه شکار. عموما سیاه هستند با موهای کوتاه و نازک. دمش رابه اندازه ی بقیه تاب نمی دهد.به شدت سریع میدود و شنا میکند و مبارزه. و حس شامه اش هم جایی برای اعتراض نمی گذارد…”

   

  این نژاد در انگلیس، لابرادور نامیده نمی شد. این اسم از نامه ای در سال 1887 کــه توسط ارلِ مالسبوری نوشته شد،گرفته شده است.در آن او اینطور گفته کــه: ” ما همیشه سگ های من را لابرادور صدا میکنیم و من تا جایی کــه توانسته ام نژاد آنها را خالص نگه داشته ام همانند آن هایی کــه از Poole آوردم. نژاد واقعی را میتوان از پوشش کوتاهش کــه آب را مانند روغن دور میکند و از آن مهم تر دمِ سمور مانندش شناخت.”

   

  لابرادور ولی در نهایت جمعیتش را در زادگاه اصلی اش، نیوفندلند از دست داد. این نژاد در منطقه ی اصلی اش به خاطر کشته شدنشان توسط مردم، برای حفاظت از گوسفندان و قوانین ضد هاری، منقرض شدند.

  معرفی سگ نژاد سگ لابرادور رتریور | تربیت و نگهداری

  در اواخر قرن نوزده در انگلیس قوانین سخت گیرانه ای وضع شد کــه به موجب آن ورود هر سگی به انگلیس ممنوع شد. یکسری ترکیب های غیرِ انتخابی و بدون کنترل بین ریتریور های مختلف صورت گرفت. (از جمله نژاد های Curly-Coated Retriever و Flat-Coated Retriever و Tweed Water Spaniel) خصوصیاتِ لابرادور در این ترکیب ها غالب بود و بچه های این ترکیب ها از اجدادشان هم با ارزش تر شدند. این سگ های جدید بینی تیز تری داشتند وخوش مشرب تر بودند.در نهایت برای لابرادور استانداردی نوشته شد. کتاب نژادشناسی دوکِ بوکلیوچ، دو جد مهم لابرادورهای امروزی را مشخص کرده است: پیتِر از فاسکالی و فِلَپِر. کــه مربوط به سال ها 1878 است.

   

  انجمن کنلِ انگلیس برای اولین بار درسال 1903 لابرادور ریتریور را به عنوان نژاد جداگانه به رسمیت شناخت. انجمن کنل آمریکااین کار را در سال 1917 انجام داد. اولین عضویتِ این نژاد در این انجمن یک سگ ماده ی اسکاتلندی به نام Brocklehirst Nell بود.انجمن لابرادورِ آمریکا در سال1931 شکل گرفت و انجمن مادر برای این نژاد است.بین دهه ی 1920 تا 1930 سگ های زیادی از انگلیس به آمریکا وارد شدند و اسکاتلندی های متخصص در تربیت لابرادور های زیادی هم به آمریکا مهاجرت کردند. لابرادور های آمریکا به عنوان یک سگ شکاری تکثیر می شدند کــه رقیبی برا دیگر سگ ها در مسابقات مربوط باشند. به جز آن برخی پرورش دهنده ها، سگ هایی را پرورش می دادند کــه نه تنها شکار گیران خوبی بودند بلکــه خوش رفتارو خوش مشرب هم بودند و تطبیق کاملی با استاندارد ها داشتند.

   

  موجی از افزایش جمعیت لابرادور هادر قرن 20 و 21 صورت گرفت. و به عنوان یک نژاد محبوب جهانی مطرح شد. امروزه دو نوع لابرادور وجود دارد. نوعِ مخصوص دشت و دمن و نوعِ نمایشی. نوع اول انرژی بیشتری دارد و لاغرتر از لابرادور های کوتاه تر و هیکلی تیِ نمایشی است. لابرادور ریتریور ها بین خانواده ها بسیار پر طرفدارند و یکی از نژاد های اصلی برای استفاده به عنوان سگ راهنمای افراد نابینا و سگ همراه برای دیگر افراد با ناتوانی های مختلف هستند. همچنین برای جستجو و نجات از آنها استفاده می شود. این سگ ها در زمینه های شکار، ردیابی، فرمانبری، چابکی و مسابقات موفق و عالی عمل میکنند و همچنین در تشخیص مواد مخدر و منفجره هم خوب است.

  معرفی سگ نژاد سگ لابرادور رتریور | تربیت و نگهداری

  مراقبت از لابرادور ریتریور

  لابرادور ریتریور ها پوششی نرم و ضد آب و دمی شبیه به دم سمور دارند کــه از آنها سگ های آبی خوبی میسازد. به خاطر کوتاهی موهایشان نیاز به تیمار زیادی ندارند و مراقبت از آن ها راحت است. بیشتر موهایش خودش، بدون شانه کردن میریزد و به شانه زیادی نیاز ندارد ولازم نیست. بهتر است بعد از هر پیاده روی سگتان را تمیز کنید. از آنجایی کــه موریزی زیادی دارند، شانه کردن هفتگی آنها برای رسیدن چربی بدنشان به همه جای پوستشان و همینطور کندن مو های لق یا کنده شده، مفید است. و بدانید کــه با داشتن لابرادور ریتریور به یک جارو برقی خوب برای خانه(اگر در خانه نگه داری می کنیدش یا به خانه راه دارد) هم نیاز خواهید داشت و انتظار حداقل چند تار مو روی همه ی لباس هایتان را داشته باشید. این نژاد هر دو ماه یکبارحدودا نیاز دارد کــه حمام کند.کــه با توجه به علاقه اش به آب نباید کار سختی باشد.

   

  اگر سگتان فعالیت و تمرین زیادی دریافت می کند، ناخن هایش به طور طبیعی خودشان کوتاه می شوند، ولی اگر اینطور نیست و صدای برخوردشان با سطوح سخت را می شنوید، وقتش است کــه ناخن هایش را کوتاه کنید. احتمالا یک یا دوبار در ماه به ناخن گرفتن نیاز پیدا کند. و توجه به دهان و دندان این سگ هم برای سلامت و طول عمرش، مهم است و خوب است هر روز یا اگر سختتان است نهایتا هفته ای دو سه بار، دندان هایش را مسواک بزنید. کــه از تشکیل جرم روی دندان حیوان جلوگیری کند، سلامت دهان حیوان را تضمین و بوی بد دهانش را ازبین ببرد.

   

  گوش های سگتان را مرتب چک کنید کــه مخاط گوش اگر ترشح شده تمیز کنید و همچنین ببینید کــه عفونت نکرده باشند چرا کــه برای سگ هایی کــه هنگام شنا گوش هایشان را خیس میکنند این عفونت ها شایع اند. گوش ها را با یک توپی پارچه ای تمیز کننده ای کــه پزشک حیوان توصیه کرده پاک کنید وهیچ وقت برای پاک کردن گوش سگی از گوش پاک کن استفاده نکنید.

  معرفی سگ نژاد سگ لابرادور رتریور | تربیت و نگهداری

  مشکلات سلامتیِ معمول

  طول عمر معمول لابرادور ریتریور ها بین 10 تا 14 سال است. تکثیرکنندگان و پرورش دهنده های معتبر سگ ، تلاش می کنند کــه استاندارد های نژادی را کــه انجمن های کنل می پذیرند، را رعایت کنند و توله ای با آن خصوصیات تولید کنند و بفروشند. سگ هایی کــه این استاندارد ها را داشته باشند، کم پیش می آید کــه از مشکلات و بیماری های ارثی رنج ببرند.ولی به هر حال غیر ممکن هم نیست. بیماری های زیر چند تا از بیماری هایی است کــه در ریتریور ها دیده میشود:

   

  دسپلازای آرنج: موجب ناهنجاری و انحطاط مفصل آرنج می شود و در نتیجه شاهد لنگی در آن پا خواهید بود.

   

  دیسپلازای لگن: شامل توسعه غیرطبیعی و / یا انحطاط مفصلی کوکسوفرمور (لگن) می شود.

   

  آلرژی: واکنش بدن زیاد سیستم ایمنی بدن حیوان به ماده آۀرژی زا. کــه این آلرژی زا میتواند هر چیزی باشد.

   

  پاتلار لاکسیشن: یا در رفتگی زانو، وقتی روی میدهد کــه پاتلا با مفصل فاصله بگیرد.

   

  بیماری خط آبی (واترلاین): کــه فقط در لابرادور های سیاه دیده میشود و ایجاد خارش شدید و التهاب و ریزش مو موضعی در پاها و شکم سگ میکند.

   

  دیابت: درست عمل نکردن، تخریب یا غیاب برخی سلول ها کــه مسئولیت تولید انسولین را دارند موجب این بیماری می شود.

   

  مِلانوما: بیماری شایعی بین سگ های خانگی، نوعی سرطان کــه معمولا بدخیم است.

   

  انتروپیون: فرو رفتگی یا برعکس شدن همه یا بخشی از گوشه های پلک ها.

   

  اکتروپیون: وضعیتی فیزیکی کــه پلک به بیرون پیچ میخورد.کــه پلک درونی را در معرض آسیب های بیرون قرار می دهد.

   

  گلاکوما: اختلال شدیدی کــه در اثرتولید مایعی درون چشم ایجاد می شود.

   

  کاتاراکت: به کدر شدن لنز چشم گفته می شود و درسگ های نر و ماده مانند هم دیده می شود.

   

  آتروپی پیشرفت کننده شبکیه

   

  چاقی: چاقی را افزایش بیش از 20 درصدی وزن حیوان می دانند.

   

  لیفوما: سرطانی کــه غدد لنفاوی و سایر اندام های حاوی بافت لنفاوی را مورد هدف قرار می دهد.

   

  سی سی ال: مفصل زانوی حیوان را از حرکت درست باز می دارد.

   

  ایسولینوما

   

  اکتوپیک یوریترس

   

  دیسپلازای شبکیه

  معرفی سگ نژاد سگ لابرادور رتریور | تربیت و نگهداری

  ویژگی های شخصیتی

  وفادار، دوست داشتنی، شاداب و صمیمی با هر کــه ببیند! لابرادور ریتریور سگ شماره یک در انجمن کنل آمریکاست. لابرادورها سرشار از انرژی هستند و هر بار کــه بیایید خانه برای خوش آمد گویی طوری سمت در خواهند دوید کــه انگار از سفری طولانی و دور دراز برگشته اید. (البته این کار را برای همه انجام می دهند!) زمانی کــه در فعالیت های خانوادگی شرکت دارند بسیار شاد و خوشحال می شوند و عاشق دویدن و راه رفتن و شنا و بازی هستند. لابرادور ها با بچه ها در همه سن ها رفتار خوبی بسیار خوبی دارند و به راحتی آموزش می بینند.و اگر آماده ی داشتن سگی هستید کــه در بزرگسالی هم رفتاری مانند توله ها دارد برای اولین سگ هم انتخاب مناسبی است.

   

  فعالیت مورد نیاز

  لابرادور ها برای خانه و خانواده هایی مناسب است کــه حیوان بتواند در آنجا فعالیت زیادی داشته باشند و توجه و تربیت زیادی هم دریافت کنند. آنها انرژی بالایی دارند و برای زندگی آپارتمانی خیلی مناسب نیستند.لازم است کــه او را روزانه به پیاده روی های نیم ساعته حداقل ببرید و به پارک های مناسب سگ ها کــه در آن بتوانند آزادانه بدوند و انرژی شان را تخلیه کنند ببرید و البته اگر حیاطی با محصور دارید، میتوانید با او در آنجا بازی کنید. ولی پیاده روی نیم ساعته ی روزانه برای این سگ پر انرژی کافی نیست و حتما نیاز به دویدن و جنب و جوش دارد. با آموزش مناسب از کودکی میتوان اطمینان پیدا کرد کــه این سگ ها با بستن افسار مشکلی پیدا نکنند و جهت داده شده را دنبال کنند.

  معرفی سگ نژاد سگ لابرادور رتریور | تربیت و نگهداری

  و این موجب میشود کــه در محیط های شهری همراهِ مناسبی باشند و در خیابان به اینور و آنور نروند و برای بقیه مزاحمت ایجاد نکنند. افسار بستن و در محیطی کــه افراد دیگری حضور دارند رفت و آمد کردن، موجب می شود، سگتان با دیگر آدم ها و حیوانات به راحتی کنار بیاید و در حضورشان اضطراب و ترس نداشته و به حالت تدفاعی نرود. فقط توجه داشته باشید کــه این نژاد در فرار کردن هم استاد است و مطمئن شوید کــه حتما نشانه و اسم و آدرسی همیشه همراه اش باشد، حالا یا آویزان از قلاده اش یا روی چیپ های الکترونیکی کــه روی حیوانات خانگی سوار میکنند.

   

  لابرادور ریتریوری کــه تمام یا بیشتر روز را تنها مانده یا با فعالیت مناسب انرژی اش تخلیه نشده رفتار مخربی پیدا خواهد کرد و هرچه ببینند ممکن است بجود. ار فعالیت های مورد علاقه لاب ها دویدن است اگر میدوید، او همراه خوبی میتواند برایتان باشد وهمچنین میتواند در کنار شمای دوچرخه سوار بدود و کم هم نیاورد. و همچنین بازی با بچه در حیاط میتواند ساعت ها سرگرمشان کند تا انرژی شان تخلیه شود.

   

  لابرادور ها به برگرداندن چیز ها علاقه دارند و دوست دارند چیزها با دهانشان حمل کنند. پس توپ و وسایل مناسبی برایشان تهیه کنید کــه بتوانند به دهان بگیرند. همچنین شکارچیان می توانند او را با خود به شکار ببرند و از او برای آوردن شکار استفاده کنند. و کسانی کــه استخر دارند حواسشان جمع باشد کــه دور کردن سگشان از آن استخر کار سختی خواهد بود کــه اگر استخر آب دارد او هم دوست دارد درون آن برود و شنا کند.

   

  تربیت

  تربیت لابرادور ها آسان است. چرا کــه از راضی کردن لذت می برند و برای آن تلاش می کنند. و برای کمی توجه یا یکی دوتا غذای تشویقی هر کاری می کنند. برخی البته در تربیت این سگ کمی به مشکل میخورند کــه آن ها کله شق اند و آرام و قرار ندارند. ولی کلید تربیت در آن است کــه از زمان تولگی شروع به تربیت شوند و تربیت شان هم جذاب و سرگرم کننده باشد. آنها عاشق بازی اند و اگر تربیت طوری باشد کــه کمان کنند بازی است با اشتیاق در آن مشارکت می کنند. باز هم میگوییم کــه تربیت باید زود شروع شود کــه لابرادور ها به سرعت بزرگ می شوند و اگر دستورات اساسی را هر چه زودتر یاد نگرفته باشند، زود دیر می شود.

   

  و نکته دیگر در تربیت آنها این است کــه آن ها تا سالهای زیادی در بزرگسالی مانند توله ها رفتار می کنند، پس صبرو حوصله در تربیت آنها نیازِاساسی است. فرقی نمی کند چقدر حرف گوش کن هستند، به هر حال نمی توانند جلوی بالا و پایین شدنشان را بگیرند. و به همین دلیل دستورات “بشین” و “وایسا” باید خیلی زود آموزش داده شوند.زمانی کــه سگ حرف گوش کم و مطیع شد می توان به مراحل بعدی در تربیت حیوان وارد شد و شاید در تمرینات سرعتی و چابکی به خوبی ریتریور های طلایی نباشند ولی به هر حال عاشق جنب و جوش و گذراندن وقت با انسان ها و دیگر حیوانات اند.

  معرفی سگ نژاد سگ لابرادور رتریور | تربیت و نگهداری

  نکات رفتاری حیوان

  گاز گرفتن و و جویدن همه چیز، از مشکلات معمول با این ریتریور ها است. و باید اسباب بازی و استخوان های زیادی را در اختیار او قرار بدهید کــه اسباب اثاثیه خانه و کفش ها و لباس ها را از آرواره پر کار او نجات دهید. آنها دوست دارند کــه با هدیه ای در دهان کسی را کــه به خانه وارد شده را خیر مقدم بگویند. پس وقتی کسی وارد می شود مواظب باشید و دور و بر او چه چیزهایی هست کــه می تواند به دهان بگیرد.

   

  تمرین دادن سگتان قبل از ترک خانه و قرار دادن استخوان و اسباب بازی ها در اختیار او ضروری است اگر دوست دارید هنگام بازگشت مبل هایتان را سالم ببینید! لابرادور ها به “دست و پا چلفتی” بودن معروف اند. با فعالیت و جنب و جوش زیادی کــه دارند با بالا پایین پریدن و اینور و آنور دویدن به دیوارو مبل و میز و صندلی ها و دیگر چیزها برخورد می کنند و باعث شکستن و آسیب وسایل خانه می شوند. به همین دلیل دستورات و ابتدایی بشین و وایسا در این حیوان شاید از دیگر نژاد ها مهم تر است.

   

  “لاب” ها معمولا با بچه ها یه خوبی کنار می آیند و به شدت وفادار، عاشق و پر جنب و جوش شناخته می شوند. به هر حال بچه های کوچکتر باید همیشه در کنار سگ ها مراقبت شوند کــه رفتار درستی با این حیوانات داشته باشند و مبادا موجب آزار و اذیت و خشم سگتان شده و در نتیجه آسیبی از طرف او به بچه وارد شود. ولی وقتی بچه های بزرگتر شدند و رفتار درست با حیوان خانگی را فهمیدند، لابرادور ها انتخاب مناسبی برای خانه های شلوغ و پر از بچه هستند.

   

  ریتریور ها همچنین در کنار دیگر حیوانات خانگی هم رفتار مناسبی دارند به خصوص اگر از ابتدا با دیگر سگ ها و گربه ها اجتماعی شده باشند. ولی اگر میخواهید حیوان جدیدی به محیط زندگی او اضافه کنید در ابتدا رفتار ها و تعاملات ایندو را زیر نطر بگیرید.

  معرفی سگ نژاد سگ لابرادور رتریور | تربیت و نگهداری

  تغذیه و رژیم غذایی

  توله لابرادور

  به لابرادور ریتریورتان هر روز دو وعده غذای آماده وهر کدام به اندازه ی 1.25 تا 1.5 فنجون، بدهید. البته این مقدار با توجه به میزان فعالیت و سایز سگتان متغیر میتواند تغییر کند. نیاز های غذایی هم در طول زندگی، برای سگتان تغییر خواهد کرد و درهر بار مراجعه به پزشک مخصوص، با او در این زمینه صحبت کنید.
  و آب تازه و تمیز هم برایش فراهم کنید.

   

  بین لابرادوز ریتریور ها معمول است کــه دچار اضافه وزن و چاق شوند. به خصوص کــه غذا را دوست دارند و مقدار غذایی کــه میخورند را خودشان کنترل نمیکنند. و این وظیفه شماست کــه غذا را به اندازه در اختیارش قرار دهید کــه بیش از حد نخورد و اگر دیدید کــه وزنش زیاد شده، با پزشک اش مشورت کنید کــه چگونه و این اضافه وزن را با تغییر مقدار غذا، یا ترکیب اش و زمان بندیِ غذا دادن به سگتان یا با تحرک بیشتری برایش ایجاد کردن و کارهایی ازین قبیل، اصلاح کنید. چرا اضافه وزن در سگ ها هم میتواند باعث کوتاهی عمر حیوان شود.

  معرفی سگ نژاد سگ لابرادور رتریور | تربیت و نگهداری

  نکات برجسته نژاد لابرادور رتریور | Labrador Retriever

  لابرادور رتریورها بسیار بسیار بسیار زیاد عاشق غذا هستند و اگر در خوردن غذا زیاده روی کنند به سرعت دچار اضافه وزن می شوند. این رفتارش را محدود کنید، به او ورزش منظم زیاد بدهید و وعده های غذاییش را اندازه بگیرید به جای اینکــه وعده ای از غذایش را کامل حذف کنید. توجه داشته باشید کــه اشتهای زیاد او نه تنها به غذای مردم بلکــه حتی به اقلام غیر قابل خوردن هم کشیده می شود. ممکن است یک وعده غذایی آنها اشیاء جویده شده مانند اسباب بازی بچه ها باشد.

   

  لابرادور رتریورها برای کارهای طاقت فرسا تربیت شده اند و سطح انرژی بالایی کــه برای سگ های کاری لازم است را دارا هستند. آنها به حداقل ۳۰ تا ۶۰ دقیقه فعالیت در روز نیاز دارند. بدون آن، آنها ممکن است کــه انرژیشان را در راههای خرابکارانه مثل پارس کردن و یا جویدن صرف کنند. آنها از چنان شهرت خوبی برخوردار هستند کــه مردم فکر می کنند آموزششان چندان زحمتی ندارد. اما آنها حیوانات پر انرژی و بزرگی هستند، کــه مثل همه سگها نیاز دارند کــه به خوبی رفتارهای سگها را آموزش ببینند. ثبت نام او در کلاسهای اطاعتی به زودی برای شما یک سگ خانگی به ارمغان خواهد آورد.

   

  بسیاری از مردم فکر می کنند کــه آن ها یک نژاد بیش فعال هستند. توله سگ های این نژاد قطعا بسیار پر جنب و جوش هستند، اما با روند رشد این جنب و جوش زیاد در بسیاری از آنها کمتر می شود. با این حال، آنها معمولا در سراسر زندگی خود سرزنده باقی می مانند. لابرادور رتریورها در زمینه فرار کردن مهارت زیادی ندارند، اما بوسیله یک محرک خوب مانند یک بوی لذیذ ممکن است کــه به سمت آن کشیده شوند. مطمئن شوید کــه لابرادورشما یک برچسب شناسایی یا یک ریز تراشته داشته باشد. سگ لابرادور ریتریور سگی برای آمریکایی هاست، به این معنی کــه بسیاری از مردم آمریکا به داشتن این نژاد در بین سگ های خوب مزاج علاقه مند هستند.

  معرفی سگ نژاد سگ لابرادور رتریور | تربیت و نگهداری

  برای داشتن یک توله سگ سالم، هرگز از پرورش دهندگان نامعتبر یا فروشگاههایی کــه حیوانات خانگی میفروشند خریداری نکنید. بدنبال پرورش دهنده ای باشید کــه تمامی آزمایشات مربوط به سگ ها را در زمینه بیماریهای ژنتیکی انجام داده باشد و سگ هایی کــه مزاج سالم داشته باشند.

  معرفی سگ نژاد سگ لابرادور رتریور | تربیت و نگهداری

  معرفی سگ نژاد سگ لابرادور رتریور | تربیت و نگهداری

   

  مطالب بیشتر:

  زبان بدن و معنی کارهای مختلف سگ ها را بشناسید

  آموزش سگ ژرمن شپرد | تشخیص سگ شپرد اصیل

  سگ تازی افغان ، برترین و زیباترین نژاد سگ در جهان

   

   

  هیچ نظری ثبت نشده است
  نظرات این پست غیرفعال هستند.
 • مطالب پربازدید
 •