پزشکی و بهداشتی

معرفی دارو های عفونت رحم | علل ایجاد عفونت

معرفی دارو های عفونت رحم | علل ایجاد عفونت

عفونت قارچی رحم همان عفونت مربوط به واژن است که جزو متداول ترین عفونت ها در بین زنان است. علت این نوع عفونت، وجود قارچ کاندیدا آلبیکانس است که یکی از رایج ترین قارچ هاست و در واژن، بخش گوارش، دهان و پوست موجود است. در بیشتر موارد این قارچ ها مشکل ساز نیستند زیرا این قارچ و باقی اجرامی که در واژن هستند، میزان یک دیگر را کنترل می کنند اما زمانیکه میزان این قارچ بیشتر شود معمولا باعث عفونت می شود.

 

اما چطور می شود بروز عفونت رحم را تشخیص داد؟

معرفی دارو های عفونت رحم | علل ایجاد عفونت

شایع ترین علائم عفونت قارچی رحم این ها هستند:

ترشحات سفید و غلیظ (مانند پنیر کاتج) واژن. در نظر داشته باشیدممکن است همه ی زنان این مورد را نداشته باشند.
درد یا سوزش حین رابطه جنسی یا ادرار

درد، ناراحتی و خارش ناحیه واژینال

 

اگر مطمئن نیستید که دچار عفونت قارچی شده اید یا نه این احتمالات را نیز در نظر بگیرید:

 

بیشترین زمانی که ممکن است عفونت قارچی واژن در یک زن بروز کند، زمان پریود است. اگر علائم گفته شده را تجربه میکنید و نزدیک زمان پریودتان است، ممکن است مبتلا به عفونت قارچی واژن شده باشید.

 

اکثر زنان پس از چند روز مصرف آنتی بیوتیک به این عفونت دچار میشوند. آنتی بیوتیک بعضی از باکتریهای مفید در بدنتان شامل باکتریهایی که از رشد بیش از حد قارچ داخل واژن جلوگیری می کنند، را از بین میبرد.اگر اخیرا از آنتی بیوتیک استفاده میکردید و سوزش و خارش واژینال را تجربه میکنید، ممکن است به این عارضه مبتلا شده باشید.

 

برخی بیماریها و مشکلات مانند HIV یا دیابت نیز میتوانند باعث ایجاد عفونت قارچی واژن شوند.

 

قرص های کنترل بارداری و قرص های جلوگیری از بارداری که یکبار در صبح بعد از رابطه ی جنسی استفاده میشوند، در سطح هورمون های بدن تغییر ایجاد می کنند که میتواند علت ایجاد عفونت قارچی رحم باشند.

 

بیماری ها، چاقی، عادات خواب ضعیف و استرس میتواند احتمال ایجاد عفونت قارچی واژن را بالا ببرند.

 

اگر هنوز هم شک داشتید و نتوانستید عفونت را تشخیص دهید حتما به پزشک مراجعه کنید.

 

راه های درمان دارویی عفونت قارچی رحم:

معرفی دارو های عفونت رحم | علل ایجاد عفونت

داروهای موجود در بازار به شکل قرص، شیاف، قرص واژنی، روغن و کرم وجود دارند که می توان بدون نسخه پزشک هم تهیه کرد. اما در صورتی مشکل را بدون مراجعه به پزشک حل کنید که علایم کم باشد و دچار مشکل دیگری نشده باشید و باردار نباشید.

 

داروهایی که می توان برای این بیماری و بدون نسخه پزشک تهیه کرد این ها هستند:

 

Butoconazole
Tioconazole
Clotrimazole
Miconazole

 

این دارو ها را می توانید با مشورت با دکتر داروخانه دریافت کنید. مصرف این دارو ها معمولا بین 1 تا 7 روز است که البته باید نکات و دستور های روی دارو به دقت خوانده و رعایت شوند. در طی مصرف دارو ها اگر تشخیص دادید که عفونت کم شده است، به مصرف دارو ادامه دهید تا مشکل به کلی حل شود اما اگر تغییری در شدت عفونت ایجاد نشد به یک پزشک مراجعه کنید.

 

بعد از این که به پزشک مراجعه کردید، احتمالا یک ورق قرص ضد قارچ فلوکونازول برای شما تجویز خواهد شد که انتظار می رود در 12 تا 24 ساعت نتیجه دهد. مصرف این دارو یکی از سریع ترین و موثر ترین درمان ها برای عفونت قارچی است.

 

درمان های موضعی نیز برای درمان عفونت قارچی وجود دارند که می توان آن ها را با نسخه و بدون نسخه دریافت کرد. این دارو ها همان هایی هستند که داخل واژن استفاده می شوند و شامل کرم های ضد قارچ، شیاف و پماد هستند.

معرفی دارو های عفونت رحم | علل ایجاد عفونت

شما باید حتما دستورالعمل داروها را با دقت مطالعه کنید. دستورالعمل به شما اطلاعاتی راجع به چگونگی استفاده از کرم یا داخل کردن شیاف درون واژن به شما میدهد. این مهم است که از دستورات پیروی کنید. اگرمطمئن نیستید که چه کاری انجام دهید،از پزشک یا داروسازتان مشورت های لازم را بگیرید.

 

اروها در این درمان از کلاس دارویی به نام azoles می آیند که شامل clotrimazole(Mycelex)،butoconazole(Gynezol یا Femstat)،miconazole nitrate(Monistat) و tioconazole(Vagistat-1) هستند.این داروها با زمان های استفاده ی متفاوت(مثلا یکبار در روز،۳-۱ بار استفاده در روز و …)، میتوانند تهیه شوند. اما قبل از این که تصمیم بگیرید کدام یک برای شما بهتر است، باید از پزشکتان یا داروساز راهنمایی بگیرید.

 

چنانچه به صورت مداوم به عفونت مبتلا می شوید، باید این مسئله را با پزشکتان در میان بگذارید.امکان دارد نشانه ای از بی تعادلی هورمونی باشد یا نیاز باشد تا رژیم غذایی تان را عوض کنید.

 

برای این که تعداد قارچ ها در بدن تان را پایین نگه دارید، پزشک ممکن است دارویی( مثل Diflucan یا Fluconazole ) برایتان تجویز کند تا هفته ای یک یا ۲ بار تا ۶ ماه استفاده کنید. پزشک های دیگر ممکن است clotrimazole به عنوان شیاف واژینال برای یکبار استفاده ی هفتگی بجای قرص خوراکی توصیه کنند.

 

 

آنتی بیوتیک برای عفونت رحم،پماد عفونت واژن،عفونت واژن دختر،آنتی بیوتیک قوی برای عفونت رحم،عفونت واژن چه نشانه هایی دارد،قرص مترونیدازول برای عفونت واژن،درمان عفونت واژن با عسل

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا