پزشکی و بهداشتی

معرفی داروهای یبوست | درمان و رفع سریع یبوست

معرفی داروهای یبوست | درمان و رفع سریع یبوست

یکی از چالش هایی که بسیاری از افراد با آن رو به رو هستند کار نکردن شکم است. برای درمان یبوست راه های مختلفی وجود دارد. برخی راه های درمانی استفاده از دارو های گیاهی هستند، برخی هم عوض کردن رژیم غذایی و مصرف بیشتر برخی از مواد غذایی است. امروز با شما همراه هستیم با معرفی دارو هایی برای درمان یبوست که می توان بدون نسخه پزشک و با مشورت با دکتر داروخانه تهیه کرد.

معرفی داروهای یبوست | درمان و رفع سریع یبوست

کار نکردن شکم یا یبوست، از مشکلاتی است که دلیل اصلی به وجود آمدن آن را می‌توان تغذیه نادرست و عدم مصرف مایعات کافی دانست. می‌توان گفت چنانچه دفع مدفوع کمتر از سه بار در هفته صورت گیرد، شخص دچار این مشکل می باشد. بیماری یبوست را باید درمان کرد چرا که بی‌توجهی به این مشکل باعث می‌شود فرد مبتلا دچار عوارض جدی‌تری از قبیل سندروم روده تحریک پذیر شود. برای درمان یبوست علاوه بر روش‌های خانگی که در بسیاری مواقع هم موثر واقع می‌شوند درمان‌های دارویی هم کارساز هستند. در این بخش به معرفی برخی از انواع قرص یبوست خواهیم پرداخت:

 

نکته ای که باید قبل از معرفی دارو گفته شود این است که قرص های بیزاکودیل و رولاکس از جمله قرص های یبوست هستند که مصرف طولانی مدت آن ها باعث تنبلی روده می شود. پس بهتر است در کنار استفاده از داروها، از روش های طبیعی مثل مصرف عسل و خاکشیر هم استفاده کرد.

 

قرص سنا برای درمان یبوست:

معرفی داروهای یبوست | درمان و رفع سریع یبوست

این قرص، یک داروی گیاهی تلخ مزه‌ است که در سال‌های اخیر به شکل قرص ساخته شده و عرضه می شود و یکی از پرمصرف‌ترین داروهای درمان یبوست می باشد. از خواص گیاه دارویی سنا می‌توان قلیایی کننده خون، مسهل قوی، محرک، تصفیه کننده خون، سم‌زدا، ضدالتهاب، تسکین‌دهنده درد، آنتی‌بیوتیک، قاعده‌آور و ضدانگل را نام برد. قرص سنا از گیاهی به نام سنا گرفته ساخته می شود. برگ سنا برای افرادی که مبتلا به یبوست هستند، بسیار مفید است و می‌توان 5 تا 10 گرم از آن را در یک لیوان آب‌ جوش 5 دقیقه جوشاند و پس از صاف کردن آن را استفاده نمود. استفاده از این دارو برای کودکان زیر 8 سال توصیه نمی شود.

 

قرص بیزاکودیل در درمان یبوست:

معرفی داروهای یبوست | درمان و رفع سریع یبوست

قرص بیزاکودیل (Bisacodyl) از داروهای ملین است که در یبوست‌های مزمن و بواسیر مورد استفاده قرار می گیرد. اسهال و استفراغ از عوارض مصرف قرص بیزاکودیل است. این دارو یک ملین تحریک کننده تماسی است که در یبوست‌های مزمن، بواسیر و آماده‌سازی روده برای کولونوسکوپی یا جراحی مصرف دارد. این دارو با اثر مستقیم بر روده، فعالیت حرکتی روده را زیاد می کند. توجه کنید که خونریزی از مقعد یا نارسائی در حرکات روده بعد از مصرف شیاف بیزاکودیل نشان دهنده حالت جدی و خطرناکی است. بنابراین با مشاهده چنین علایمی مصرف دارو را باید قطع کنید.

 

قرص رولاکس برای درمان یبوست:

معرفی داروهای یبوست | درمان و رفع سریع یبوست

قرص ضد یبوست رولاکس (Rulax) از داروهای ملین است که برای درمان تنبلی روده و رفع یبوست استفاده می شود. حالت تهوع و اسهال از عوارض مصرف این دارو است. رولاکس از داروهای ملین است که به خاطر داشتن مقادیر قابل توجهی اسانس فرار و با تأثیر بر اندام گوارشی موجب بروز اثر ضد اسپاسمی و ضد نفخی می‎شود و سوء هاضمه را بهبود می بخشد.

 

به یاد داشته باشید که مصرف منظم و مداوم ملین برای سلامت تهدید جدی به محسوب می شود زیرا تمام ماده مغذی را از بدن با سرعت زیاد دفع می‌کند. به علاوه مصرف بیش از حد ملین‌ها می‌تواند به سندرم روده تنبل تبدیل شود. که در این صورت روده قادر به انجام عملکرد خود نمی باشد. پس بهتر است مصرف آن به صورت خودسرانه و بدون نسخه پزشک انجام نشود.

 

داروهای ملین چه داروهایی هستند؟

معرفی داروهای یبوست | درمان و رفع سریع یبوست

اما داروهای ملین چه داروهایی هستند؟ ملین ها چهار نوع هستند که نوع اول ملین های حجم دهنده هستند: متاموسیل و سیتروسل از این نوع ملین هستند و حجم مدفوع را افزایش می دهند.

 

نوع دوم ملین ها اسموتیک یا نرم کننده هستند: این نوع ملین باعث جذب آب در داخل روده و نرم تر شدن مدفوع می شود.
سومین نوع ملین ها محرک هستند: که سرعت حرکات روده را بالا می برند.

 

و ملین های ترکیبی: که ترکیبی از سایر ملین ها هستند و همه عوارض را نیز دارا می باشند.

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا