پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • معرفی بهترین وب سرورهای متن باز open source

  مجموعه : اخبار تکنولوژی

  معرفی بهترین وب سرورهای متن باز open source

  معرفی بهترین وب سرورهای متن باز open source

  امروز به شما بهترین سرورهای متن باز جهان را معرفی می کنیم که طرفداران بسیاری دارند و بسیار پرکاربرد هستند. با سایت نیک شو همراه باشید. در این مطلب، به ۵ برترین وب سرور متن باز ميپردازیم، خلاصه‌ای از تاریخچه‌ی آن‌ها، فناوری، ویژگی‌ها و… را عنوان ميکنیم. همچنین نکاتی را مطرح خواهیم کرد که ميتوانید به‌سادگی با اســتفاده از آنها از این وب سرورهای محبوب اســتفاده کنید.

   

  نکات

  چنانچه میخواهید یکی از این وب سرورهای محبوب را امتحان کنید، به شما توصیه ميکنیم که بسته‌ي LAMP ( لینوکس، آپاچی، MySQL، PHP) یا بسته‌ی LEMP ( لینوکس، NGINX، MySQL، PHP) را دانلود کنید. بسته‌های مشابه بسیاری هستند که هرکدام نسخه‌های متفاوتی از آپاچی و PHP را در خود جای داده‌اند.

   

  آن‌ها اغلب به عنوان نصب کننده‌های تک کلیکی، یا به عنوان مدیر بسته / نرم‌افزار روی لینوکس هستند. زمانی‌که با موفقیت فرآیند نصب را انجام دادید، ميتوانید از وب سرور خود اســتفاده کنید. وب سرور “یک سامانه‌ی کامپیوتری اســت که درخواســت‌ها را از طریق HTTP، پروتکل مبنای شبکه که برای توزیع اطلاعات در شبکه‌ی گسترده‌ی جهانی اســتفاده ميشود، پردازش ميکند.

   

  این اصطلاح به کل سیستم، یا مشخصا نرم‌افزاری که درخواســت‌های HTTP را ميپذیرد و بر آن نظارت ميکند، اشاره دارد.” ما در این نوشتار، نرم‌افزارهایی را مورد بررسی قرار ميدهیم که صرفا به پردازش درخواســت‌های اینترنتی کاربر نهایی ميپردازند.

   

  NGINX

  ایگور سیسوو در سال ۲۰۰۲ ساخت سرور انجین اکس را آغاز کرد و در سال ۲۰۰۴ منتشر کرد. NGINX در پاسخ به مشکل C۱۰K ایجاد شد. مشکل C۱۰K یعنی “چگونه یک وب سرور طراحی ميکنید که بتواند ده هزار اتصال همزمان را کنترل کند؟”. NGINX دومین وب سرور متن باز محبوب اســت که تقریبا ۳۰% از تمام وب‌سایت‌های دنیا از آن اســتفاده ميکنند.

   

  NGINX بر معماری رویداد محور غیرهمزمان متکی اســت تا هدفش در مدیریت رویدادهای انبوه همزمان را تقویت کند. NGINX به دلیل اســتفاده کم از منابع و قابلیت مقیاس‌گذاری ساده‌اش به یک وب سرور محبوب تبدیل شده اســت. NGINX تحت لیسانس BSD عرضه شده اســت، و نه تنها ميتواند به عنوان یک وب سرور به کار گرفته شود بلکه به عنوان پروکسی سرور یا تعادلگر بار نیز مورد اســتفاده قرار ميگیرد.

   

  Node.js

  سرور نود.جی‌اس یک محیط جاوا اسکریپت سمت سرور برای اپلیکیشن‌های شبکه از جمله وب سرورها اســت. تنها ۰.۲ درصد از تمام وبسایت‌های دنیا از Node.js اســتفاده ميکنند. Node.js نخستین بار در سال ۲۰۰۹ توسط رایان دال نوشته شده اســت. تفاوت بین Node.js و دیگر وب سرورهای محبوب این اســت که Node.js یک محیط میان پلت فرمی برای ساخت اپلیکیشن‌های شبکه اســت.

   

  Node.js یک معماری رویداد محور با قابلیت ورودی- خروجی غیر همزمان را اعمال ميکند. این انتخاب‌های طراحی، توان عملیاتی و مقیاس‌پذیری را در اپلیکیشن‌های وب بهبود ميبخشند و امکان برقراری ارتباطات واقعی و ساخت بازیهای تحت مرورگر وب را فراهم ميکند.

   

  Node.js همچنین تفاوت بین بسته‌های توسعه وب را برجسته ميکند. Node.js در این بسته‌ها بخشی از HTML، CSS و جاوا اسکریپت اســت، بر خلاف آپاچی یا NGINX که بخشی از بسته‌های نرم افزاری مختلف دیگر هستند.

   

  Apache Tomcat

  سرور آپاچی تامکت یک رابط جاوا اســت که به عنوان یک وب سرور عمل ميکند. جاوا سرولت یک برنامه جاوا اســت که قابلیت‌های یک سرور را گسترش ميدهد. اگرچه سرولت‌ها ميتوانند به هر درخواســتی پاسخ دهند، ولی اغلب اپلیکیشن‌های موجود در وب سرورها را پیاده ميکنند.

   

  چنین وب سرولت هایی، همتایان جاوا برای دیگر فناوری‌های محتوای اینترنتی مانند PHP و ASP.NET هستند. کد پایه‌ی تام کت در سال ۱۹۹۹ توسط سان میکروسیستمز به بنیاد نرم افزاری آپاچی اهدا شد، و در سال ۲۰۰۵ به پروژه اصلی آپاچی تبدیل شد. در حال حاضر فقط ۱% از وب سایت‌ها از این وب سرور اســتفاده مي کنند.

   

  آپاچی تام کت تحت لیسانس نسخه‌ی ۲ مجوز آپاچی عرضه شد و اساسا برای اجرای اپلیکیشن‌های جاوا اســتفاده ميشود. با این‌حال، ميتوان آن را با Coyote گسترش داد، تا نقش یک وب سرور معمولی را ایفا کند که فایل‌های محلی را به عنوان اسناد HTTP ارائه ميکند.

   

  {{ آپاچی تام کت غالبا در فهرست دیگر سرورهای اپلیکیشن متن باز جاوا نیز قرار دارد. برخی از این موارد عبارتند از: JBoss، Wildfly، و Glassfish }}.

   

  Lighttpd

  سرور لایتلی ابتدا در مارس ۲۰۰۳ برای نخستین بار عرضه شد. درحال‌حاضر تنها ۰.۱ درصد از وبسایت‌ها از آن اســتفاده ميکنند و تحت لیسانس BSD منتشر شده اســت. لایتلی به‌خاطر حافظه‌ی کمی که اشغال ميکند، بار کم CPU، و بالا بودن سرعت آن متمایز شده اســت. از معماری رویداد محور اســتفاده ميکند.

   

  برای چندین اتصال موازی مناسب اســت و از FastCGI، SCGI، Auth، فشرده‌سازی خروجی، بازنویسی URL و قابلیت‌های دیگر پشتیبانی ميکند. لایتلی یک وب سرور محبوب برای چهارچوب‌های نرم‌افزاری تحت وب Catalyst و Ruby on Rails اســت.

   

  سرور اچ تی تی پی آپاچی «Apache HTTP»

  سرور اچ‌تی‌تی‌پی آپاچی، که به آن httpd یا آپاچی ميگویند، در سال ۱۹۹۵ برای نخستین بار راه‌اندازی شد، و در فوریه‌ی ۲۰۱۵ بیستمین سالروز تأسیسش را جشن گرفت. آپاچی ۵۲٪ از تمام وب‌سایت‌های دنیا را سرویس‌دهی ميکند، و تا بدین‌جا پرطرفدارترین وب سرور شناخته شده اســت.

   

  باوجود این‌که Apache httpd غالبا بر لینوکس اجرا ميشود، شما ميتوانید از آپاچی بر مک‌او‌اس ده (OS X) و ویندوز نیز اســتفاده کنید. وب سرور آپاچی تحت لیسانس نسخه‌ی۲ مجوز آپاچی قرار دارد. این وب سرور به خودی خود از یک معماری ماژولار اســتفاده ميکند، که در آن ميتوان به منظور افزایش قابلیت‌هایش از ماژول‌های اضافه بهره گرفت.

   

  مثلا، بارگزاری ماژول mod_proxy، اســتفاده از یک پروکسی/ درگاه در سرورتان را مجاز ميکند، و اســتفاده از mod_proxy_balancer موجب ميشود تعادل بارگزاری (load balancing) برای تمام پروتکل‌های تحت پوشش مجاز شود. از نسخه ۲.۴ به بعد، آپاچی از طریق یک ماژول جدید، به نام mod_http2، از HTTP/2 پشتیبانی ميکند.

   

  {{ از آنجایی که سرور Apache HTTP از سال ۱۹۹۶ پرطرفدار‌ترین وب سرور بوده اســت، از مدارک بسیار خوب و حمایت پروژه‌های نرم‌افزاری دارا اســت }}.

   

   

  به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟
  هیچ نظری ثبت نشده است
  نظرات این پست غیرفعال هستند.
 • مطالب پربازدید
 •