پزشکی و بهداشتی

معرفی انواع قرص های کلسیم به همراه قیمت

معرفی انواع قرص های کلسیم به همراه قیمت

قرص های کلسیم به وفور برای افرادتوسط پزشک تجویز می شوند، امروز نگاهی خواهیم داشت به انواع قرص های کلسیم موجود در ایران به همراه ذکر قیمت آن ها . یکی از مکمل های مصرفی در دوران های مختلف زندگی از کودکی تا بزرگسالی و سالمندی مکمل کلسیم اســـت. اما همیشه سوال اســـت کــه چه مقدار کلسیم بخوریم؟ چه زمانی قرص کلسیم بخوریم؟چه قرص های کلسیمی در ایران و داروخانه ها موجود اســـت؟ در این مقاله سعی شده اســـت کــه توضیحات کامل در مورد قرص کلسیم داده شود:

 

چه زمانی باید قرص کلسیم را مصرف کنم؟ آیا زمان بندی مهم اســـت؟

 

بله، زمانبندی مهم اســـت سه عامل تعیین کننده زمانی اســـت کــه باید مکمل کلسیم را مصرف کنید:

 

1- نوع کلسیم: برچسب را بررسی کنید تا مشخص شود چه نوع مکمل کلسیم اســـت. سیترات کلسیم را می توان با یا بدون غذا مصرف کرد. کربنات کلسیم باید با غذا مصرف شود. اسید معده هنگام غذا خوردن به بدن کمک می کند کــه کربنات کلسیم جذب شود.

 

2- کل دوز روزانه: هنگامی کــه کلسیم در دوزهای کوچکتر مصرف می شود(معمولا کمتر از 600 میلیگرم در یک زمان) بهتر جذب می شود. در صورت مصرف 1000 میلی گرم کلسیم در روز، آن را به دو یا چند روز در روز تقسیم کنید.

معرفی انواع قرص های کلسیم به همراه قیمت

3- داروها و مکمل ها: مکمل کلسیم می تواند با بسیاری از داروهای تجویزی، از جمله آنتی بیوتیک ها، بیسفسفونات ها و داروهای فشار خون بالا تداخل داشته باشد. از پزشک یا داروساز خود بخواهید در مورد تاثیرات احتمالی مکمل های کلسیم و داروهایتان توضیح دهد.

 

بهتر اســـت مکمل های کلسیم را همزمان با مولتی ویتامین یا وعده غذایی غنی از آهن مصرف نکنید. کلسیم می تواند بر روی چگونگی جذب آهن، روی و منیزیم تاثیر بگذارد. اگر هنوز در مورد بهترین زمان برای مصرف مکمل های کلسیم مطمئن نیستید، برای راهنمایی با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.مکمل کلسیم ، جذب آنتی بیوتیک تتراسایکلین را کاهش می‌دهد. همچنین با جذب آهن نیز تداخل دارد. بنابراین مکمل کلسیم و مکمل آهن نبایستی همزمان باهم مصرف شوند.

 

چه کسی باید مکمل کلسیم مصرف کند؟

حتی اگر رژیم سالم و متعادل دارید، ممکن اســـت دچار کمبود کلسیم شوید. در صورتی دچار کمبود کلسیم می شوید کــه:

 

رژیم گیاهی داشته باشید

عدم تحمل لاکتوز و محدود کردن محصولات لبنی

مقدار زیادی پروتئین یا سدیم مصرف کنید، کــه باعث می شود بدن کلسیم بیشتری را دفع کند

پوکی اســـتخوان داشته باشید

درمان طولانی مدت با کورتیکواســـتروئیدها

 

داروهای روده یا بیماری های گوارشی کــه باعث کاهش توانایی شما برای جذب کلسیم می شوند، مانند بیماری التهابی روده یا بیماری سلیاک

 

در این شرایط، مکمل های کلسیم ممکن اســـت به شما در پیشگیری از نیازهای کلسیم کمک کنند. برای تعیین اینکــه آیا مکمل های کلسیم برای شما مناسب هستند، با پزشک یا متخصص تغذیه صحبت کنید.

 

آیا قرص های کلسیم خطر دارند؟

مکمل کلسیم برای همه توصیه نمی شود. به عنوان مثال، اگر بیماری دارید کــه باعث ایجاد کلسیم بیش از حد در جریان خون (هیپراکلسمی) می شود، باید از مصرف مکمل های کلسیم اجتناب کنید. این مسئله قطعی نیست، اما ممکن اســـت بین مکمل های کلسیم و بیماری قلبی ارتباطی وجود داشته باشد.

 

بحث های مشابهی در خصوص سرطان پروستات و کلسیم وجود دارد. برخی مطالعات نشان داده اند کــه مصرف بالای کلسیم از محصولات لبنی و مکمل ها ممکن اســـت خطر را افزایش دهد، در حالی کــه یک تحقیق اخیر نشان می دهد هیچ خطر بالقوه سرطان پروستات در ارتباط با کلسیم مصرفی وجود ندارد.

 

انواع مکمل های کلسیم موجود

چندین نوع از ترکیبات کلسیم در مکمل های کلسیم اســـتفاده می شود. هر ترکیب دارای مقادیر مختلف کلسیم معدنی اســـت کــه به عنوان کلسیم عنصری شناخته می شود. مکمل های کلسیم معمولی عبارتند از:

 

کربنات کلسیم (40 درصد کلسیم عنصری)

کلرید کلسیم (21 درصد کلسیم عنصری)

کلسیم گلوکونات (9 درصد کلسیم عنصری)

لاکتات کلسیم (13 درصد کلسیم عنصری)

 

دو نوع اصلی از مکمل های کلسیم کربنات و سیترات هستند. کربنات کلسیم ارزانتر اســـت و بنابراین انتخاب خوبی برای اولین بار اســـت. دیگر انواع کلسیم در مکمل ها شامل گلوکونات و لاکتات می باشند.

 

علاوه بر این، برخی از مکمل های کلسیم با ویتامین ها و سایر مواد معدنی ترکیب می شوند. به عنوان مثال، برخی مکملهای کلسیم ممکن اســـت حاوی ویتامین D (قرص ویتامین دی 50000 ) یا منیزیم باشند. لیستی از مواد تشکیل دهنده را مشاهده کنید تا ببینید کدامیک از مکمل کلسیم مناسب شما اســـت.

معرفی انواع قرص های کلسیم به همراه قیمت

انتخاب قرص های کلسیم چگونه باشد؟

هنگام انتخاب مکمل های کلسیم به فاکتورهای زیر توجه کنید:

 

1- مقدار کلسیم

کلسیم عنصری کلیدی اســـت، زیرا مقدار واقعی کلسیم در مکمل اســـت. کلسیم چیزی اســـت کــه بدن شما برای رشد اســـتخوان و دیگر مزایای سلامتی جذب می کند. برچسبت روی مکمل برای تعیین میزان کلسیم موجود در مکمل مفید اســـت. به عنوان مثال، کربنات کلسیم 40 درصد کلسیم عنصری اســـت، بنابراین 1،250 میلی گرم (میلی گرم) کربنات کلسیم حاوی 500 میلی گرم کلسیم عنصری اســـت.

 

2- تحمل پذیری

مکمل کلسیم عوارض جانبی کمی دارد. اما گاهی اوقات عوارض جانبی، از جمله گاز، یبوست و نفخ دیده می شود. به طور کلی، کربنات کلسیم باعث یبوست می شود.

 

3- چه داروهایی مصرف می کنید

مکمل های کلسیم می توانند با بسیاری از داروهای تجویزی مختلف، از جمله داروهای فشار خون، هورمون های مصنوعی تیروئید، بیسفسفونات ها، آنتی بیوتیک ها و مسدود کننده های کانال کلسیم تداخل داشته باشد. بسته به داروهای شما ممکن اســـت لازم باشد مکمل خود را با وعده های غذایی یا میان وعده های غذایی مصرف کنید.

 

4- کربنات کلسیم یا سیترات کلسیم؟

کربنات کلسیم شایع ترین نوع مکمل کلسیم اســـت. کربنات کلسیم را باید هنگام غذا خوردن مصرف کنید. سیترات کلسیم را می توانید با یا بدون غذا مصرف کنید.

 

چرا کلسیم نیاز دارید؟

بدن شما نیاز به کلسیم برای ساخت و حفظ اســـتخوان های قوی دارد. بیش از 99٪ کلسیم در بدن شما در اســـتخوان ها و دندان ها ذخیره می شود. در جریان خون، برای ارسال سیگنال های عصبی، آزاد سازی هورمون هایی نظیر انسولین و تنظیم چگونگی انقباض عضلات و رگ های خونی نیاز به کلسیم دارید.

 

بنابراین چه مقدار کلسیم در روز مورد نیاز اســـت؟

در ادامه دوزهای توصیه شده متناسب با سن ذکر شده اســـت:

 

خانم های 50 و جوانتر: 1000 میلی گرم در روز

مردان 70 ساله و جوان: 1000 میلی گرم در روز

خانم های بالای 50: 1200 میلی گرم در روز

مردان بیش از 70: 1200 میلی گرم در روز

 

ممکن اســـت از طریق رژیم غذایی مقدار کافی کلسیم را دریافت کنید. غذاهایی کــه حاوی این محصولات هستند عبارتند از: محصولات لبنی، سبزیجات برگ سبز، آجیل، لوبیا و توفو. با این حال، افرادی کــه به اندازه کافی غذاهای غنی از کلسیم مصرف نمی کنند باید مکمل ها را مصرف کنند.

معرفی انواع قرص های کلسیم به همراه قیمت

تداخلات دارویی مکمل کلسیم

در صورت مصرف مکمل های کلسیم اطمینان حاصل کنید کــه پزشک و داروساز در خصوص داروهای مصرفی شما اطلاع دارد. مکمل کلسیم بر فراوری برخی داروها به وسیله بدن تاثیر می گذارد از جمله آنتی بیوتیک ها و آهن.
کلسیم با جذب آهن، روی و منیزیم رقابت می کند. اگر در هر کدام از این مواد معدنی کمبود دارید و همچنین باید مکمل های کلسیم را مصرف کنید، سعی کنید بین وعده های غذایی مکمل کلسیم را مصرف کنید.

 

خطرات مصرف زیاد کلسیم

به یاد داشته باشید، هر روز فقط 1000-1200 میلی گرم کلسیم نیاز دارید. هیچ مزیتی برای مصرف بیشتر این عنصر وجود ندارد. در حقیقت، مصرف بیش از حد مشکلاتی ایجاد می کند. این مشکلات عبارتند از یبوست، هیپرکلسمی، افزایش کلسیم در بافت نرم و مشکل در جذب آهن و روی.

 

منابع غذایی کلسیم چیست؟

بهتر اســـت مواد مغذی را از مواد غذایی به جای مکمل ها دریافت کنید (مواد غذایی حاوی کلسیم در بارداری). با این وجود، اگر فکر می کنید کلسیم کافی در رژیم غذایی شما وجود ندارد، مصرف این موادغذایی را افزایش دهید:

 

لبنیات، از جمله شیر، پنیر و ماســـت

ماهی کنسرو شده با اســـتخوان، مانند ماهی آزاد یا ساردین

برخی از سبزیجات برگ سبز از جمله سبزیجات، اسفناج و کلم بروکلی

ادامام و توفو

لوبیا و عدس

غذاهای غنی شده و نوشیدنی

 

1. مکمل اســـتئو کلتکس لیکوئید کلسیم پلاس( 36 عددی )

ساخت کشور کانادا و قیمت 50 هزار تومان

 

2- مکمل لیکوئید کلسیم ( 60 عددی )

ساخت کشور کانادا و قیمت 87 هزار تومان

 

3- مکمل کلسیم با ویتامین دی ( 60 عددی )

ساخت کشور کانادا و قیمت 63 هزار تومان

 

4- مکمل لیکوئی کلسیم + ویتامین دی ( 100 عددی )

ساخت کشور امریکا و قیمت 78 هزار تومان

 

5- مکمل کورال کمپلکس ( 45 عددی )

ساخت کشور امریکا و قیمت 48 هزار تومان

 

6- مکمل کلترکس ( 100 عددی )

ساخت کشور امریکا و قیمت 52 هزار تومان

 

7- مکمل جوشان کلسیم ( 20 عددی )

ساخت کشور آلمان و قیمت 16 هزار تومان

 

8- مکمل کلسیم منیزیم زینک + دی ( 90 عددی )

ساخت کشور امریکا و قیمت 95 هزار تومان

 

9- مکمل کلمگزینک ( 90 عددی )

ساخت کشور انگلیس و قیمت 52 هزار تومان

 

10- مکمل سوپراکل ( 30 عددی )

ساخت کشور ایران و قیمت 56 هزار تومان

 

11- مکمل کلسیم سیترات + دی ( 75 عددی )

ساخت کشور امریکا و قیمت 103 هزار تومان

 

12- مکمل کلسی ویت امریکا ( 90 عددی )

ساخت کشور امریکا و قیمت 30 هزار تومان

 

13- مکمل کلسیم سیترات منیزیم زینک+دی ( 45 عددی )

ساخت کشورآلمان و قیمت 74 هزار تومان

 

14- مکمل قرص جویدنی کورال (60 عددی)

ساخت کشور امریکا و قیمت 35 هزار تومان

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا