پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • مطالب خواندنی و جالب
 • تعبیر خواب
 • دنیای خودرو
 • آرایش و زیبایی
 • اخبار
 • معرفی انواع دارو برای درمان پسوریازیس Psoriasis

  مجموعه : پزشکی و بهداشتی

  معرفی انواع دارو برای درمان پسوریازیس Psoriasis

  همان طور که میدانید بیماری پسوریازیس درمان قطعی ندارد ولی می توان این بیماری را از راههای مختلف کنترل کرد تا از شدت آن پیشگیری کنید .در این مقاله راههای مقابله برای کنترل بیماری پسوریازیس (صدف) تهیه کرده ایم .با خواندن این مطلب میتوانید برای هرچه بهتر بیماری خود اقدام کنید .

   

  درمان روزانه:

  معرفی انواع دارو برای درمان پسوریازیس Psoriasis

  اگرچه درمانی قطعی برای پسوریازیس وجود ندارد اما می توان از شدت این بیماری جلوگیری کرد .درمان‌های خوراکی و موضعی زیادی وجود دارد که افراد ميتوانند از آن برای مدیریت بیماری خود اســتفاده کنند. درمان‌های موضعی که معمولا به صورت مستقیم بر روی پوست اعمال ميشوند،

   

  ميتوانند خارش و التهاب پوست را کاهش دهند، ظاهر پوست را بهبود ببخشند و تولید سلول‌های غیر عادی را کمتر کنند. تولید سلول‌های غیر طبیعی یکی از دلایل اصلی بیماری پسوریازیس محسوب ميشود.سعی کنید روزانه حدود یک تا نیم ساعت را ورزش داشته باشید.تحرک برای جریان خون و بهبود التهاب پوستی مناسب اســت.

   

  اولین خط دفاعی در بدن:

  معرفی انواع دارو برای درمان پسوریازیس Psoriasis

  گاهی شدت بیماری برای بعضی افراد کم و یا ممکن اســت زیاد باشد بسته به شدت بیماری می توان از داروهای مناسب اســتفاده کرد .اگر شرایط شما به چند ناحیه خاص محدود شده اســت، داروهای موضعی اولین خط دفاعی بدن محسوب ميشوند. ميتوان بیماران را به دو گروه مجزا طبقه بندی کرد. یکی از این گروه ها افرادی هستند که تنها چند نقطه بر روی بدن دارند.

   

  برای درمان این بیماران معمولا از داروهای موضعی اســتفاده ميشود. بیمارانی که نقاط فراوانی بر روی بدن دارند را نميتوان با درمان موضعی به طور کلی بهبود بخشید. زیرا اعمال اینگونه داروها بر روی تمامی نقاط کمی دشوار اســت. برای افراد مبتلا به پسوریازیس که بیشتر نقاط بدن پوشیده شده اســت، داروهای خوراکی و بیولوژیک‌ها بهتر جواب ميدهند.

   

  درمان ترکیبی:

  معرفی انواع دارو برای درمان پسوریازیس Psoriasis

  زمانی که شما به پزشک مراجعه می کنید ،پزشک ممکن اســت بخواهد از درمان‌های ترکیبی اســتفاده کند. در چنین شرایطی به بیمار توصیه ميشود داروها را به صورت منظم بر روی نواحی مشخص شده اعمال کند و مطمئن شود همه بخش‌ها به خوبی پوشش داده شده اســت.سعی کنید از درمان ناامید نشوید طول درمان کمی طولانی اســت ولی اثر بخش اســت.

   

  کرم‌های مرطوب کننده:

  معرفی انواع دارو برای درمان پسوریازیس Psoriasis

  یکی از روش هایی که باید افراد مبتلا به بیماری پسوریازیس رعایت کند مرطوب نگه داشتن روزانه پوست بدن و صورت اســت و نواحی که خشک اســت .همچنین کسانی که پوست خشک دارند حتما باید این نکته را رعایت کند .سعی کنید در روزهای خشک و سرد سال از بخور اســتفاده کنید خیلی موثر اســت چون افرادی که پوست خشک دارند رطوبت خیلی مهمه برای این بیماری . به بیماران توصیه ميشود از پمادهایی همچون لوسیون‌ها و وازلین برای کمتر کردن خارش و قرمزی اســتفاده کنند. یافتن یک محصول مناسب برای پوست، به فرایند آزمون و خطا نیاز دارد. هر چند شما ميتوانید از یک پزشک متخصص نیز برای اینکار مشورت بگیرید. بعد از انتخاب محصول مناسب، سعی کنید آن را بلافاصله بعد از حمام اعمال کنید.

   

  قطران زغال‌سنگ:

  معرفی انواع دارو برای درمان پسوریازیس Psoriasis

  هنوز مشخص نیست این درمان قدیمی چگونه می تواند به بیماران مبتلا به پسوریازیس کمک کند. دکتر رابرت ای کالب در این باره می گوید: ما هنوز طرز کار و فرایند این ماده را به خوبی نميدانیم. پزشکان بر این باورند که این ماده ميتواند تولید بیش از حد سلول‌های پوستی را کمتر کند. یکی از مزیت‌های اصلی این ماده این اســت که عوارض جانبی زیادی ندارد. البته باید به خاطر داشته باشید که قطران زغال سنگ بدبو اســت و ميتواند باعث ایجاد لکه بر روی لباس شود.

   

  اســتروئیدهای موضعی:

  معرفی انواع دارو برای درمان پسوریازیس Psoriasis

  اســتروئیدها، نقطه اتکاء درمان موضعی هستند. اســتروئیدهای موضعی که با عنوان کورتیکواســتروئیدهای موضعی نیز شناخته شده اند یکی از مهم ترین و رایج ترین راه‌حل‌های موضعی اســت که ميتوان از آن اســتفاده کرد.

   

  اســتروئیدها چگونه کار ميکنند؟

  اســتروئید ميتواند التهاب را کاهش دهد، خارش را تسکین ببخشد و توسعه نقاط جدید را کندتر نماید. اگرچه این نوع درمان موثر اســت اما اســتروئیدهای موضعی تهاجمی ميتواند باعث نازک شدن پوست شود. بنابراین بیشتر متخصصان پوست توصیه ميکنند از این درمان به صورت دوره‌ای و در یک محدوده خاص اســتفاده شود. مهم ترین چالشی که در این مورد وجود دارد اســتفاده از مزایای اســتروئیدها بدون آسیب وارد شدن به بدن اســت.

   

  آنالوگ‌های ویتامین D:

  معرفی انواع دارو برای درمان پسوریازیس Psoriasis

  ویتامین D مصنوعی(داروهایی که تولید بیش از حد سلول‌های پوستی را کنترل ميکند) باعث کاهش خارش پوست ميشود. اینگونه موارد همانند محصولات اســتروئیدی موضعی سریع عمل نميکنند اما باعث نازک شدن پوست نخواهند شد و این خود مزیت بزرگی اســت.

   

  مراقبت‌های تکمیلی:

  معرفی انواع دارو برای درمان پسوریازیس Psoriasis

  بیشتر پزشکان از آنالوگ‌های ویتامین D به عنوان مکمل اســتروئید اســتفاده ميکنند. زمانی که بیماری با اســتفاده از اســتروئید تحت کنترل قرار گرفت ميتوان از مشتقات ویتامینD اســتفاده کرد.

   

  مشتقات ویتامین A:

  معرفی انواع دارو برای درمان پسوریازیس Psoriasis

  مشتقات ویتامین A همچون تازاروتین رشد سلول‌های پوستی را کندتر ميکند و از التهاب آن ميکاهد. آن‌ها معمولا در نواحی همچون صورت، پوست سر و ناخن‌ها مورد اســتفاده قرار ميگیرند. با این وجود امکان ایجاد خارش نیز وجود دارد.

   

  اسید سالیسیلیک:

  معرفی انواع دارو برای درمان پسوریازیس Psoriasis

  این نوع درمان که معمولا به همراه داروهای موضعی مورد اســتفاده قرار ميگیرد، ميتواند التهاب را کاهش دهد و به حذف تکه‌هایی که در پوست ظاهر ميشود کمک نماید. اسید سالیسیلیک بدون نسخه و با تجویز پزشک موجود اســت. شما ميتوانید این ماده را به صورت لوسیون، صابون، شامپو و سایر اشکال تهیه کنید.

   

  داروهای خوراکی:

  سال‌هاســت که از داروهای خوراکی برای درمان این بیماری اســتفاده می شود. در سال‌های اخیر بیمارانی که پسوریازیس متوسط تا شدید داشتند به داروهای بیولوژیک جدید روی آورده اند. اما داروهای خوراکی نیز اهمیت خاص خود را دارند.

   

  مدیریت روزانه:

  معرفی انواع دارو برای درمان پسوریازیس Psoriasis

  خوشبختانه، پسوریازیس قابل مدیریت اســت شما می توانید این بیماری را کنترل کنید تا شدت نگیرد. درمان‌هایی که برای این بیماری وجود دارد موثرتر، امن تر و ساده تر از سال‌های گذشته هستند.یکی از دلایل اصلی این بیماری اســترس اســت سعی کنید آرام باشید و اســترس را از خود دور کنید.

   

  متوتروکسات:

  معرفی انواع دارو برای درمان پسوریازیس Psoriasis

  متوتروکسات چیست؟ این دارو متعلق به گروه داروهای شناخته شده با نام آنتی متابولیت‌ها اســت. متوتروکسات در تولید بیش از حد سلول‌های پوستی که باعث ایجاد این بیماری می شود تداخل ایجاد ميکند. متوتروکسات معمولا هفته‌ای یکبار و با دوز ۳۰ میلی گرم مصرف ميشود. با این وجود دوز آن به مقادیر کمتر تقسیم ميشود و در دوره ۲۴ ساعتی مورد اســتفاده قرار ميگیرد.

   

  اطلاعات بیشتر در مورد متوتروکسات:

  مطالعات انجام شده نشان ميدهد که این دارو در ۷۰ الی ۸۰ درصد بیماران مبتلا به پسوریازیس موثر بوده اســت. مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۳ نشان می دهد که ۶۰ درصد از بیمارانی که این دارو را دریافت کرده اند فرایند درمان بهتری داشته اند. معمولا نتایج بهبود بعد از دو الی سه ماه دیده ميشود.

   

  سیکلوسپورین:

  معرفی انواع دارو برای درمان پسوریازیس Psoriasis

  سیکلوسپورین یک داروی سرکوب کننده ایمنی اســت که با سرکوب کردن سلول‌های ایمنی معیوبی که سیگنال رشد دوباره پوست را ارسال ميکنند با بیماری پسوریازیس مبارزه ميکند. این دارو معمولا یکبار در روز به صورت کپسول یا خوراکی مصرف ميشود.

   

  Acretin:

  معرفی انواع دارو برای درمان پسوریازیس Psoriasis

  این دارو یک رتینوئید( نوعی ویتامین A مصنوعی) اســت. این دارو روزانه یکبار مصرف ميشود.

   

  آدالیمومب:

  معرفی انواع دارو برای درمان پسوریازیس Psoriasis

  این دارو معمولا برای درمان پسوریازیس و آرتریت روماتوئید اســتفاده ميشود. در دوره کنترل شده طولانی مدت، بین ۵۵ تا ۷۰ درصد بیمارانی که از این دارو اســتفاده کرده بودند ، تعداد پلاک‌هایشان ۷۵ درصد کاهش یافته بود.

   

  رمی کید(اینفلیکسیماب):

  معرفی انواع دارو برای درمان پسوریازیس Psoriasis

  هر هشت هفته یکبار، این دارو به صورت وریدی در مطب پزشک تزریق ميشود. دو تحقیقی که در این مورد انجام شده اســت نشان ميدهد که این دارو حدود ۸۰ درصد موثر بوده اســت.

   

  انبرل (اتانرسپت):

  معرفی انواع دارو برای درمان پسوریازیس Psoriasis

  یکی از اولین بیولوژیک‌های تایید شده برای پسوریازیس، انبرل اســت که نسبتا داروی امنی اســت و ميتوان آن را تحمل کرد. اثربخشی این دارو حدود ۴۵ تا ۶۰ درصد بوده اســت.

   

  Amevive:

  Amevive تنها بیولوژیک طراحی شده اســت که به صورت متناوب اســتفاده ميشود. یکی از تحقیقات انجام شده نرخ موفقیت ۳۰ درصد را در طول دوره درمان ۱۲ هفته نشان داده اســت. اگر این دارو بیش از ۶۰ هفته مورد اســتفاده قرار گیرد، اثربخشی بالای ۵۰ درصد را خواهد داشت. با این وجود مطالعات انجام شده نشان ميدهد که Amevive در طولانی مدت اثربخشی کمتری خواهد داشت.

   

  اوستکناماب:

  معرفی انواع دارو برای درمان پسوریازیس Psoriasis

  این دارو هر سه ماه یکبار تزریق ميشود. از آنجایی که اوستکناماب یک مدولاتور سلول T یا مهار کننده TNF نیست، ميتوان به عنوان جایگزین برای بیمارانی اســتفاده شود که به سایر داروها پاسخ مثبتی نداده‌اند. در یک ازمایش بالینی نرخ پاسخدهی این دارو بین ۶۵ تا ۸۰ درصد تعیین شده اســت.

   

   

  توجه : داروهای معرفی شده صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند و نباید برای درمان از آن ها به صورت مستقیم و بدون تجویز پزشک استفاده کنید. پزشک بستگی به شدت بیماری دارو تجویز می کند که بیمار از آن اطلاعی ندارد.

   

   

 • مطالب پربازدید