پزشکی و بهداشتی

مصرف دارو و آسیب رساندن به دندان ها

مصرف دارو و آسیب رساندن به دندان ها

امکان دارد با مصرف داروها بتوان از شر آلرژی ها، مشکل فشار خون و یا سرماخورده گی های فصلی راحت شد، اما این سوال را هم باید پرسید که: آیا این داروها ضرری برای دهان و از همه مهم تر دندان ها هم خواهد داشت یا خیر؟ دندان ها قوی ترین چیزی هستند که توسط بدن ساخته می شوند و بعد از مرگ هم به جز دندان ها همه اعضا تجزیه می شوند، ولی این را هم بدانید که دندان ها هر چه قدر که قوی هستند همانقدر هم آسیب پذیر اند و نیاز به مراقبت جدی دارند.

مصرف دارو و آسیب رساندن به دندان ها

مراقبت از دندان در مقابل داروها

 

محققان اشاره‌ می‌کنند که یکی از عوارض مشترک دسته‌ای از داروهای خاص، خشکی دهان است. خشکی دهان در پی کاهش تولید بزاق از غدد بزاقی به وجود می‌آید. این شرایط خطر پوسیدگی دندان‌ها و عفونت‌های دهان را به طور قابل توجهی افزایش می دهد زیرا باکتری‌های دهان در این شرایط نمی‌توانند از بین بروند. داروهایی که موجب خشکی دهان می‌شوند شامل مواردی برای درمان بی‌اختیاری ادرار، افسردگی، بی خوابی، اضطراب و فشار خون بالا است.

 

بر اساس نظر ادوین تن، پژوهشگر ارشد و دکترای مرکز تحقیقات پیری در استکهلم، افراد مسن به دلیل استفاده بیشتر از داروها به خصوص داروهای ملیّن، بیشتر در معرض خطر قرار دارند. همچنین خشکی دهان تنها موجب از دست دادن دندان‌ها نمی‌شود. این شرایط می‌تواند به طور جدی بر روی تغذیه فرد تاثیر گذاشته و فرایند جویدن و بلع را دشوار کند.

 

چرا بعضی از دارو‌ها موجب خشکی دهان می‌شوند؟

طبق نظر دکتر هارولد کاتز، دندان‌پزشک و بنیان‌گذار کلینیک تنفسی کالیفرنیا، مشکل از آن‌جا شروع می‌شود که چطور داروها غدد بزاقی را تحت تاثیر قرار می‌دهند. البته مکانیسم این اثر در هر دارو متفاوت است. مثلا بعضی از داروهای ضد‌افسردگی از جذب یک مولکول جلوگیری می‌کنند که خود مانع اتصال انتقال دهنده‌ای به نام استیل کولین به رسپتورهایش در سطح غدد بزاقی می‌شود. با مصرف داروهای فشار خون مانند بتا بلاکر‌ها، دیورتیک‌ها و بلاکرهای کانال‌های سدیمی، بدن برای تنظیم فشار خون، آب خود را از دست می‌دهد.

 

{{{ او به علاوه می‌گوید: بزاق هدیه‌ای به ما از طرف طبیعت است که دارای آنزیم های ارزشمند، مواد معدنی و غلظت بالای اکسیژن برای حفظ تعادل دهان ما است. باکتری‌هایی که موجب بیماری‌های لثه، پوسیدگی دندان‌ و تنفس بد بو می‌شوند، نمی‌توانند در محیط بزاقی دهان رشد کنند. }}}

 

چطور می بایست از دندان‌های خود محافظت کنیم؟

لزومی ندارد برای حفظ دندان‌هایتان داروهای خود را دور بریزید. دکتر کاتز پیشنهاد می‌کند الکل و دهان‌شویه‌های حاوی الکل را محدود و یا حذف کنید چرا که موجب خشک شدن بیشتر دهانتان می‌شود. همچنین از خمیر دندان‌های بدون لوریل سولفات سدیم استفاده کنید. آخرین و مهم‌ترین کار، افزایش مقدار و تعداد دفعات آشامیدن آب است که می‌تواند اثر داروهای خشک‌کننده دهان را خنثی کنند.

 

بیشتر بدانید:

 

دندان درد را با استفاده از روش های فوری تسکین دهید

درمان مشکلی به نام سندرم پای بی قرار شبانه

بهداشت دهان و دندان با رعایت این ۶ توصیه مفید

مشکلی به نام عرق کف دست و پا و راه درمان قطعی

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا