سینما و موسیقی

مصاحبه با مسعود جهانی آقای موسیقی این روزهای ایران

مصاحبه با مسعود جهانی آقای موسیقی این روزهای ایران

مصاحبه با مسعود جهانی آقای موسیقی این روزهای ایران

هر آهنگ مشهوری که این روزها در تمام جاها به گوش می رسد با تنظیم مسعود جهانی است، او با خواننده های بسیار همکاری های عالی داشته است. مسعود جهانی در این مصاحبه برای اولین‌بار در مورد تمامی ابعاد زندگی شخصی و حرفه‌ای خود صحبت کرد و البته دیدگاه‌های متفاوتی هم نسبت به موسیقی مجاز داشت. این تنظیــم‌کننده خوش‌اخلاق خردادی، صحبت‌های جالبی در مورد حامد همایون، بهروز صفاریان، نیــما وارسته و سیروان خسروی و… داشت و در انتهای گـفـت و گو هم اعلام کرد این اولین و البته فعلاً آخرین مصاحبه من خواهد بود.

 

اولین قطعه‌ای که تنظیــم کردی و هیت شد کدام کار بود؟

تِرَک ( عاشقی یعنی همین ) با صدای رضا شیری بود. حتی من پیشنهاد ورود رضا شیری به فضای موسیقی رسمی را دادم. مرتبه اول موفق نشد ولی بار دوم حدود دو سال و نیــم صبر کرد و موفق به اخذ مجوز شد. حالا هم به همه خـوانـنـده‌های جوان توصیه ميکنم مجاز کار کنند. اگر خـوانـنـده‌ای برای آهنگش مجوز نگیرد حق استفاده از اسم من را ندارد…

 

پس به دلیل همین دیدگاه بود که کلاً همکاری‌هایت با خـوانـنـده‌های غیر رسمی ‌را قطع کردی؟

طبیعتاً زمانی که من به صورت رسمی کار ميکنم، فقط ميتوانم با خـوانـنـده‌های مجاز همکاری کنم .زمانی که ارشاد و تلویزیون به من اعتماد کرده‌اند چه خاطری برای فعالیت غیررسمی دارم؟ پولی در این کارها نیست و این قبیل همکاری‌ ها برای زمانی بود که بچه بودم و فقط ميخواستم خودم را نشان بدهم.

 

آن وقت ميدیدم که این همه کار ميکنم ولی هیچ جا اسمی از من نیست؛ در هیچ جشنواره‌ای اسمم نیست و هر جا که موسیقی هست، من نیستم. با خودم ميگـفـتم مگر کار تو بد است؟! ولی بالاخره فهمیدم که راه درست فعالیت درحوزه موسیقی، این نیست. این را هم بگویــم که همان زمان کارهای مجاز برای خـوانـنـدگانی چون حامد زمانی هم تنظیــم کردم.

 

کاری با مجاز یا غیرمجاز ندارم، ولی من 43 قطعه مگاهیت دارم که ایران را تکان داده است ولی دیدم که فقط تنظیــم‌کننده هستم و بعد هم هیچ اتفاق خاصی برایــم رخ نميدهد . برای همین در کنار تصمیــمی که برای فعالیت رسمی داشتم، به سراغ عملی کردن یکی از ایده‌های قدیــميخودم یعنی تشکیل یک گروه موسیقی رفتم.

مصاحبه با مسعود جهانی آقای موسیقی این روزهای ایران

{{ این کلمه هوروش نیست بلکه هوروَش به معنای فروزان مثل خورشید است. }}

 

فکر ميکنم منظورت ( هوروش بند ) باشد

همیشه دوست داشتم خودم یک گروه تشکیل و پرورش دهم تا موفقیت‌هایش هم برای خودم باشد. روزی در یک جمع دوستانه، سنتی خواندن مهدی دارابی را دیدم که برایــم جالب بود. از او خواستم یک کار از استاد ایرج را بازخوانی کند و پیشنهاد دادم خودمان هم یک قطعه از مولانا یا حافظ بسازیــم و منتشر کنیــم.

 

یک کار ساختیــم که البته هرگز منتشر نشد ولی دوستان خیلی استقبال کردند. حمید فریزند که آن وقت مدیر برنامه مهدی {دارابی} بود {و حالا مدیر برنامه ( هوروش بند ) است} از پیشنهاد تشکیل گروه استقبال کرد و خواست که خودتم هم حتماً در این گروه حضور داشته باشم.

 

من اول به او گـفـتم ميتوانیــم درصدی کار کنیــم ولی حمید فریزند گـفـت تو باید عضو اصلی گروه باشی. من هم بدم نیامد و یک قرارداد نوشتیــم و باز هم این قصه مسکوت ماند. خلاصه با پیگیری‌های حمید فریزند قطعه‌ ای به نام ( یاد تو ميافتم ) را منتشر کردیــم که اولین کار مان بود. برای این قطعه اتفاقات خوبی افتاد و با شرکت ( ققنوس ) قرارداد بستیــم.

 

حالا ( هوروش ) به چه معنا است؟

این کلمه هوروش نیست بلکه هوروَش به معنای فروزان مثل خورشید است. من موقع خواندن این کلمه اشتباه کردم و فکر کردم که هوروش است!{خنده} در حقیقت اشتباه لفظی من باعث شد نام گروهمان هوروش باشد! مجید فرهبد هم لوگوی گروه را طراحی کرد که البته چندبار روی آن کار کردیــم تا به نتیجه رسیدیــم.

 

در کارهای هوروش تقریباً رگه‌هایی از موسیقی ایرانی وجود دارد و حتی آهنگ پیشواز موبایل خودت هم تکنوازی تار است. سابقه کار در موسیقی اصیل ایرانی داری؟

اگر کسی بگوید موسیقی اصیل ایرانی دوست ندارم، دروغ ميگوید ولی من ميخواستم کاری کنم تا مخاطبان با موسیقی ایرانی آشتی کنند. این قضیه به تنظیــم باز ميگشت و یک‌سری تنظیــم‌های خاص را هم امتحان کردم ولی باز هم امیدی به جواب دادنش نداشتم.

 

من سابقه هنری خودم را روی فردی گذاشته بودم که باید کاملاً از صفر شروع ميکرد. خلاصه زمانی که دیدیــم مردم از آن استقبال کردند، این ایده را پرورش دادیــم. خـوانـنـده‌های معروف برای فعالیت گروهی حرف گوش نميکنند!

 

و ميتوانستی برای ایده‌هایت سراغ خـوانـنـده‌هایی بروی که اسم و رسم بیشتری در موسیقی سنتی یا تلفیقی داشته باشند.

مهدی دارابی موسیقی را دلی یاد گرفته و به همین دلیل با احساس ميخواند و جنس صدایش با خـوانـنـده‌های سنتی ما کاملاً تفاوت دارد. او حتی اگر اشتباه هم بخواند، باز هم همه چیز خواندنش مختص خودش است. البته این را هم نباید فراموش کرد که خـوانـنـده‌های معروف برای فعالیت گروهی، حرف گوش نميکنند! ولی مهدی هر کاری که بخواهیــم را اجرا ميکند. جنس صدای او هم هر روز پخته‌تر ميشود.

 

تو در دوره‌ای این کار را کردی که فضای موسیقی تلفیقی فراگیر شده بود و شاید تحت تأثیر همین فضا چنین مسیری انتخاب کردی.

من راه دیگری را انتخاب کردم و این فضا حالا جواب داده ولی موسیقی تلفیقی به شکل کنونی دیگر جواب نميدهد. اگر ما راه یکی از همین گروه‌ها را انتخاب ميکردیــم، قطعاً موفق نميشدیــم ولی دوست داشتیــم راه جدیدی را انتخاب کنیــم که هم فضای سنتی داشته باشد و هم مخاطبان آن را بپسندند. این مسیر خیلی سخت بود و همه چیز به تنظیــم بستگی داشت.

 

از این مسیر سخت چقدر جواب گرفتی؟

انتظار داشتم هفتمین یا هشتمین قطعه ( هوروش ) موفق شود، ولی چهارمین قطعه جواب داد. آن روز خودمان هم فکر نميکردیــم که ( به کی پز میدی ) تا این حد موفق شود.

 

معمولاً تنظیــم‌کننده‌های ما نگاه ميکنند در بازار چه کارهایی گرفته و به دنبال کپی‌برداری از همان سبک‌ها ميروند تا اسمشان بیشتر مطرح شود.

یک زمان شما دنباله رو هستید و یک زمان هم مي توانید جریانی را با خودتان همراه کنید. زمانی که قطعه ( تو که نیستی پیشم ) را برای آرش عدل‌پرور تنظیــم کردیــم، با فضای بازار تفاوت داشت ولی کم‌کم در بین مخاطبان جا افتاد. طبق بررسی‌هایی که کردیــم، موسیقی‌ هاوس فقط تا سه ماه دیگر جا دارد و بعد از آن لوس ميشود.

 

ما ميخواهیــم به دنبال یک جایگزین باشیــم که مردم هم آن را دوست داشته باشند. من از سال گذشته تا حالا نزدیک 350 قطعه ‌هاوس تنظیــم کرده‌ام ولی مگر چقدر ميتوانید کار هاوس تولید کنید و به تکرار نیفتید؟ اگر به خاطر داشته باشید، یک زمان همه مردم کارهای 6 و 8 ساسی مانکنی ميخواندند ولی آن موج ناگهان تمام شد.

 

کار هاوس هم به زودی تمام خواهد شد. متأسفانه یا خوشبختانه، کارهایی که ما انجام ميدهیــم الگوی خیلی‌ها شده که در نوع خودش هم جالب است. هوروش بند موج نیست چون اعضایش تولیدکننده هستند

 

بعضی‌ها ميگویند خـوانـنـده‌هایی که مجاز ميشوند کارشان حس و حال قبل را ندارد و معمولاً موفق نميشوند. تو با این نظر موافقی؟

این برای قدیــم بود. در حال حاضر به غیر از بعضی کلمه‌های خارج از چارچوب، هیچ مرزی بین موسیقی مجاز و غیرمجاز وجود ندارد. ميتوان کلمات را طوری کنار هم چید که مشکلی نداشته باشد. من به هر خـوانـنـده‌ای که برای کار پیشم ميآید ميگویــم حتماً برو و مجوز بگیر چون شهرت بدون فعالیت رسمی و کسب درآمد هیچ فایده‌ای ندارد.

 

فکر ميکنی خـوانـنـده‌های غیررسمی استعداد بیشتری هم دارند؟

نه. تنها نکته آنها این است که انعطاف‌پذیرتر هستند و قدرت ریسک بیشتری دارند. بعضی خـوانـنـده‌های مجاز ما زیاد اهل ریسک نیستند و از من تکرار خودشان را ميخواهند. همین باعث ميشود که سیر نزولی داشته باشند. محسن چاوشی یکی از نوستالژی‌های من است.

 

چند قطعه را نام ميبرم، نظرت را در مورد تنظیــم‌های آنها بگو. قطعه ( غیر معمولی ) محسن چاوشی؟

به همان شکل خوب است و دوستش دارم.

 

( احساس آرامش ) از احسان خواجه امیری؟

نظری ندارم.

 

قطعه ( جز تو ) محمد علیزاده؟

( جز تو ) محمد علیزاده واقعاً تنظیــم خوبی دارد. میلاد ترابی تنها تنظیــم‌کننده‌ای است که با من هم‌فکری ميکند و به من نزدیک است. در آلبوم جدید محمد علیزاده هم قطعه ( عشقم این روزا ) را خیلی دوست داشتم.

 

( دنیا دیگه مثل تو نداره ) بنیامین بهادری؟

روح نیــما وارسته شاد. او هنرمند خوش فکری بود و به معنای واقعی، سبک داشت. اگر ( دنیا دیگه مثل تو نداره ) برای من بود، آن را به شکل دیگری تنظیــم ميکردم.

 

( عشق من باش ) از بهنام صفوی؟

سیروان ( عشق من باش ) را خوب تنظیــم کرده است. البته من هیچ علاقه‌ای به قطعات6 و 8ندارم . قطعه ( چنین کنم چنان کنم ) حامد همایون هم 6و 8 است ولی من نمي توانم با این سبک ارتباط برقرار کنم.

مصاحبه با مسعود جهانی آقای موسیقی این روزهای ایران

{{ اگر کسی ميگوید حامد همایون تب است بیاید و چنین تبی بسازد }}
حامد همایون در مدت زمان بسیار کوتاهی توانست موفق شود. به نظرت او هم استعدادش را داشت یا فقط یک موج زودگذر است؟

حامد همایون پیش از شهرت هم یک کار با من داشت که نسخه جدیدش در آلبوم او منتشر شد. حتی اگر حامد همایون همین حالا تمام شود، به نظرم مسیرش را درست پیش رفته و به صد رسیده است. به نظر من محسن رجب‌پور پرودیوسر خوبی است که توانسته برند بسازد چون برندسازی در بازار کساد موسیقی کار بسیار سختی است.

 

اثری هم داشته‌ای که فکر ميکردی موفق شود ولی شکست خورده باشد؟

روی قطعه دوم هوروش بند {مجنون} مشورت نکردیــم و موفق هم نشد. بین چهار اثر هوروش، تنظیــم این قطعه را خیلی دوست دارم ولی اتفاق خاصی برای آن نیفتاد. قطعه ( بیا بازم ) از آرش هم قصه جالبی داشت؛ قرار بود برای یک مشتری کارهایی انجام دهیــم که این قطعه هم بین آنها بود و تصمیــم داشتیــم آن را به صورت هاوس تنظیــم کنیــم.

 

تصمیــم گرفت این آهنگ را خودش بخواند و جالب اینجا است که نسخه‌ای که از قطعه ( بیا بازم ) منتشر شد، نسخه اصلی نبود ولی توانست موفقیت چشمگیری داشته باشد. در تنظیــم آن کار اشکالاتی وجود دارد ولی پس از انتشارش موزیسین‌های زیادی به من تبریک گـفـتند.

 

مسعود جهانی تنظیــم‌کننده گرانی است؟

بله من تنظیــم‌کننده گرانی هستم چون یک تنظیــم را ميبافم. به مشتری هم ميگویــم که ميتوانم کپی کنم یا این‌که ميتوانم یک تنظیــم خاص خودت طراحی کنم. آهنگ‌های زیادی تاکنون با تنظیــم من نشر پیدا کرده ولی اسمم روی آنها نیست چون همان کارهای کپی هستند که مشتری خواسته با وقت و هزینه کمتر برایش بسازم.

 

طبیعتاً کیفیت مورد نظر خودم در چنین قطعاتی وجود ندارد. ولی هیچ وقت در تنظیــم کم نميگذارم و حتی آن کارهایی که کیفیت مورد نظر خودم را هم ندارند، بد نمي شوند‌. از سوی دیگر با بعضی آدم‌ها هم کلاً کار نميکنم و رُک ميگویــم که استعداد خـوانـنـدگی نداری و بهتر است کار دیگری انجام دهی.

 

حرف آخر؟

عاشق موسیقی سنتی‌ هستم و به فکر همکاری با خـوانـنـده‌های موسیقی سنتی و تلفیقی ام. همینطور صدای علی زندوکیلی را خیلی دوست دارم و به نظرم خـوانـنـده خوبی است. در مورد هوروش بند هم بگویــم که برای کارهای این گروه، به خارج از ایران هم فکر ميکنم. آرتیست جدید امسال من هم مهدی آذر خواهد بود، موسیقی خوب و با کیفیت حق مردم ماست.

 

 

1.8/5 - (5 امتیاز)

حمید جعفری

حمید جعفری فعال حوزه محتوا و سئو و مدیر سایت نیک شو ، امیدوارم محتوای این سایت راهی باشد برای زندگی بهتر و لذت بخش تر ......

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا