پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • مصائب کرایه خودرو و ماشین عروس در ایران

  مجموعه : اخبار اقتصادی

  مصائب کرایه خودرو و ماشین عروس در ایران

  مصائب کرایه خودرو و ماشین عروس در ایران

  کرایه خودرو و ماشین عروس شاید در ابتدا امری آسان به نظر برسد اما وقتی برای انجام آن اقدام می کنیم با هفت خوان رستم مواجه می شویم که ما را پشیمان خواهد کرد. از گذاشتن چک بعنوان ضمانت گرفته تا هزینه برای جریمه احتمالی رانندگی که شما انجام می دهید از شما اخذ خواهد شد.

   

  کرایه خودرو بدون راننده برای رفت و آمد های شخصی یا کاری در کشورمان هنوز چندان رایج نشده است اما کرایه ماشین عروس پدیده ای است که سالهای اخیر به هزینه های میلیونی شب عروسـی اضافه شده اسـت.در عین حال پروسه اجاره خودرو برای هر دو این اهداف با پیچیدگی ها و هزینه های عجیب و غریبی همراه است که قصد داریم در این مطلب بیشتر به این مسائـل بپـردازیم.

   

  شاید در مورد عروسی اینکه می توانید برای یک شـب، سـوار خودروهای لوکس شوید و از شب خاص خود بیشتر لذت ببرید در نگاه نخست وسوسه کننده و جالب به نظر برسد اما واقعیت این است که در عمل این رویا ممکن است به یک تراژدی بزرگ منجر شود.خودروهای مورد استفاده برای مراسم عروسی از نمونه های کلاسیک گرفته تا خودروهای شاسی بلند لوکس و خودروهای کروک اسپرت را شامل میـشود.

   

  به گزارش نیک شو مراحل کرایه خودرو به این صورت است که شما پس از انتخاب خودروی مورد نظر، با ارائه یک چک ضمانت برابر با مبلغ خودرو، می توانید رنگ و مدل تزئین آن (در صورت تمایل) را انتخاب کنید.معمولا رنگ خودروها بین سه رنگ سفید، مشکی و نوک مدادی متنوع است. همچنین می توانید با هزینه بیشتر خودرو را با راننده کرایه کـنید.

  مصائب کرایه خودرو و ماشین عروس در ایران

  این خودروها در قیمتهای بسیار متفاوتی و معمولا به صورت ساعتی کرایه داده می شوند، برای مثال 12 تا 24 ساعتی و 48 ساعتی و … که هرکدام مبالغ گوناگونی دارند.فاکتور دیگری که در هزینه کرایه خودرو تاثیرگذار اسـت، منطقه کرایه آن است که در برخی مناطق تهران باعث ایجاد تفاوت فاحش در در مبلغ کرایه می شود.

  مصائب کرایه خودرو و ماشین عروس در ایران

  جدا از هزینه هایی که گفته شد، طبق قراردادی که با شرکت می بندید، استفاده برای مسافت بیش از 250 کیلومتر و سرعت بالاتر از 100 کیلومتر بر ساعت مجاز نیست و همچنین حق خروج از شهر را ندارید و مسلما باید متعهد شوید که تمام خسارات و هزینه های خودرو در صورت بروز تصادف یا خرابی، متوجه شما خواهـد بود.درسـت اینجاسـت که بود و نبود راننده بسیار تاثیر گذار می شود،

   

  در واقع اگر خودرو تحویل شما باشد، بروز هر عیب فنی (حتی در صورتی که شما مقصر نباشید) می تواند به چالشی بزرگ میان شما و شرکت اجاره دهنده منجر شود.به خصوص آنکه شما نیز طبیعتا از شرایط فنی و مشکلات قبلی خودرو بی خبرید و هیچ بعید نیست، مشکلی که از قبل گریبانگیر خودرو بوده است از جیب شما رفع شود که در اغلب موارد هم به ضرر شما تمام خواهد شـد.

  مصائب کرایه خودرو و ماشین عروس در ایران

  حال به مبلغ کرایه این برخی از این خودروها برای 12 ساعت نگاهی می اندازیم:برای یک روز، هیوندای سانتافه را می توانید با 840000 تومان بدون راننده و 1080000 تومان با راننده کرایه کنید.کیا موهاوی بدون راننده 900000 تومان و با راننده 1140000 تومان و به همین ترتیب قیمت تویوتا لندکروز 960000 تومان برای شرایط بدون راننده و 1020000 تومان با راننده حسـاب می شود.

   

  قیمت کرایه تویوتا پرادو بدون راننده 900000 تومان و با راننده 1080000 تومان است. قیمت خودروهای کروک نظیر مازراتی از رقم 2040000 تومان شروع می شود و به بی ام و با قیمت 2400000 تومان و در نهایت به پورشه با قیمت 2520000 تومان می رسـیم.

  مصائب کرایه خودرو و ماشین عروس در ایران

  جالب اینجاست که خودروهای کروک بدون راننده با اینکه قیمت بالاتری دارند پر طرفدارترین خودروهای کرایه ای محسوب می شوند و در این میان خودروهای کلاسیک برخلاف تصور بسیاری، از کمترین محبوبیت برخوردارند.با توجه به رفاه مالی قشر مرفه جامعه و دسترسی این طیف به بهترین خودروهای موجود در کشور، اغلب مشتریان شرکتهای کرایه خودرو از طبقه متوسط جامعه هسـتند و معمولا به گرانترین انتخاب ها تمایل بیشتری دارند.

   

  اما شرایط برای اجاره خودروها برای استفاده هایی غیر از عروسی از این هم می تواند پیچیده تر باشد. در این حالت معمولا خودروها بدون راننده و برای سفرهای برون شهری اجاره داده می شوند و از همین رو نیز سخت گیری شرکت های مربوطه چند برابر می شود.

   

  برای مثال می توان به گرفتن سفته، گرو نگه داشتن سند، گرفتن تعهد برای سالم بازگرداندن خودرو، اخذ هزینه های مضاعف در صورت تحویل خودرو به شهری غیر از شهر مبدا و مسائلی از این دست اشاره کـرد.

  مصائب کرایه خودرو و ماشین عروس در ایران

   

  در واقع اگر خودرو مورد نیاز خود را در شهری مانند تهران تحویل بگیرید و در شهری مانند اصفهان تحویل یکی از شعب شرکت اجاره دهنده خودرو بدهید با اخذ هزینه های بیشتر در راستای جبران هزینه های جا به جایی تا تهران مواجه خواهید شد.این تمام ماجرا نیست، متاسفانه در بسیاری موارد خودروهای اجاره از شرایط فنی و حتی ایمنی مناسبی برخوردار نیستند،

   

  برای مثال ممکن است نمونه های ارزان قیمت تصادفی یا چپ شده پس از بازسازی جزئی سر از مراکز اجاره خودرو در آورند و به عنوان خودرو سالم تحویل مشتری شوند.این وضعیت خطرناک ممکن است به بروز نقص فنی، تصادف یا حتی مرگ مشتریان منجر شود،

   

  اما از آنجا که مشتری خودرو را به عنوان نمونه سالم و بی عیب و نقص تحویل گرفته،در نهایت مسئولیت حقوقی چندانی متوجه موسسه اجاره دهنده نخواهد بود و در موارد بسیاری می تواند به ضرر و زیان ناشی از جبران خسارت های سنگین توسط مشتری منجر شود.

  مصائب کرایه خودرو و ماشین عروس در ایران

   

  از این رو عجیب نیست که برخلاف بسیاری کشورهای جهان، هنوز اجاره کردن خودرو به منظور استفاده های کوتاه مدت یا فعالیت موسسه های اشتراک گذاری خودرو در کشورمان فراگیر نشده است و به نظر نمی رسد امیدی نیز به تغییر این شرایط وجود داشته باشد.

   

  البته این وضعیت در نهایت به نفع خودروسازان تمام می شود، چرا که بسیاری افراد حتی بدون نیاز به استفاده روزمره از خودرو، نسبت به خرید خودرو اقدام می کنند، جالب است بدانید که براساس آمار اغلب خودروهای جهان بیش از 90 درصد طول عمر خود را به صورت پارک شده در پارکینگ خانه یا کنار خیابان سپری می کنند و عملا مورد استفاده چندانی (از نظر زمانی) قرار نمی گیرند.

   

  همین امر فعالیت موسسه های اشتراک گذاری خودرو را بسیار منطقی جلوه می دهد و به صرفه جویی در منابع مالی (برای خریدارن) منجر می شود، اما تا زمانی که شرایط قانونی و فرهنگی مربوط به این فعالیت در کشورمان تغییری نکند، نمی توان به فراگیر شدن استفاده از خودروهای اجاره ای در ایران امید داشت.

   

   

  به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟
  هیچ نظری ثبت نشده است

  نظرتان را بنویسید

 • مطالب پربازدید
 •