پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • مشکلات سلامتی زنان که نباید از گفتن آن خجالت بکشند

  مجموعه : بهداشت زنان

  مشکلات سلامتی زنان کــه نباید از گفتن آن خجالت بکشند

  مشکلات سلامت بدن زنان ، تابویی کــه خانم ها از دوران نوجوانی از گفتن آن شرم دارند در حالی کــه اعضای بدن آن ها یک امر عادی  و طبیعی در تمام دنیا اســـت و باید به راحتی درباره آن صحبت کنند یا مشکلات آن را مطرح نمایند. برخی آمار غیر رسمی نشان ميدهد کــه هر سه زن از چهار نفر از مراجعه به پزشک زنان خودداری ميکنند دلیل آن هم چیزی نیست جز خجالت کشیدن!

   

  اما باید بدانید کــه دستگاه تولید مثل در زنان همانند دیگر اندام‌های بدن دارای وظایف مهمی برای ادامه حیات بشر اســـت و دلیلی برای شرمساری از آن وجود ندارد. بنابراین سلامت اندام جنسی خود را باید همیشه مورد توجه قرار دهید و هر گونه نشانه‌ای مبنی بر وجود مشکل را با پزشک متخصص زنان در میان بگذارید.

   

  برای اینکــه با ۱۰ نشانه و مشکل رایج در میان بیشتر زنان جهان َآشنا شوید از شما دعوت ميکنیم تا انتهای این مطلب همراهمان باشید.

   

  ۱- لکــه‌بینی در خارج از دوران پریود

  مشکلات سلامتی زنان که نباید از گفتن آن خجالت بکشند

  لکــه‌بینی در واقع مشاهده لکــه‌های خونی در زمانی خارج از دوران قاعدگی اســـت. لکــه‌بینی ممکن اســـت در نتیجه وجود کیست‌های تخمدان، مصرف نامنظم قرص‌های ضد بارداری یا حتی اســـترس شدید پدیدار شود.

   

  در دورانی از زندگی کــه دچار اســـترس شدید ميشوید لازم اســـت مراقبت بیشتری از خود داشته باشید. برای این منظور توصیه ميکنیم حمام آبگرم بگیرید و یادتان باشد کــه سلامتی شما بسیار مهم‌تر از ضرب‌الاجل‌های کاری اســـت.اگر لکــه‌بینی در نتیجه اســـترس نیست، پس احتمالا سیستم هورمونی بدنتان به هم ریخته اســـت و به این منظور باید حتما به متخصص زنان مراجعه کنید تا دلیل اصلی این خون‌ریزی خارج از پریود را تشخیص دهد.

   

  به طور مثال، تغییر روش پیشگیری از بارداری باعث لکــه بینی ميشود. به این صورت کــه چرخه قاعدگی به دلیل تغییرات هورمونی دستخوش تغییر ميشود. افزایش پروژسترون در زمان ایجاد تخمک بارور موجب افزایش ضخامت رحم ميشود. اگر فرد باردار نشود، میزان پروژسترون در بدن او کاهش ميیابد و رحم پوشش داخلی خود را در قاعدگی دفع ميکند.

   

  در نتیجه تغییر روش کنترل بارداری هورمونی ميتواند به طور موقت سطح پروژسترون شما را تغییر دهد، کــه نتیجه ان چیزی نیست جز لکــه بینی.

   

  همچنین گفته ميشود اگر دچار عفونت قارچی باشید یا عفونت کلامیدیا داشته باشید، ممکن اســـت خراش در بدن ایجاد شود کــه منجر به لکــه‌بینی ميشود.برای یافتن دلیل اصلی لکــه‌بینی باید حتما به پزشک زنان مراجعه کنید.

   

  ۲- التهاب واژن (واژینیت)

  مشکلات سلامتی زنان که نباید از گفتن آن خجالت بکشند

  التهاب واژن یکی از شایع‌ترین بیماری‌های زنان اســـت کــه خارش، بوی بد، ترشحات غیرطبیعی و درد به همراه دارد. واژینیت به دلایل گوناگون به وجود ميآید و خبر خوب این اســـت کــه همه فاکتورهای مشکل‌ساز، عفونی نیستند.عواملی همچون تامپون، صابون‌های عطری و چرب‌کننده‌ها ميتوانند سبب پیدایش واژینیت غیر عفونی شوند.

   

  اما مساله اینجاســـت کــه اغلب التهاب‌ها در نتیجه عفونت ظاهر ميشوند و برای این منظور بیمار باید حتما به پزشک متخصص زنان مراجعه کند تا درمان لازم روی او صورت بگیرد.به طور کلی باید گفت، التهاب واژن نسبتا شیوع زیادی دارد و ۷۵ درصد زنان حداقل یک بار به آن مبتلا ميشوند و بالاترین علت مشورت زنان با پزشک اســـت. این مشکل در شکل‌های عفونی، اترونیک و التهابی ظاهر ميشود.

   

  واژینیت عفونی کــه از همه شایع‌تر اســـت بر اثر میکروارگانیزم‌ها همچون باکتری‌ها، ویروس‌ها یا مخمر تولید ميشود؛ مخمر نوعی قارچ میکروسکوپی اســـت.

   

  واژن محل زندگی انواع میکروارگانیزم‌های محافظت کننده اســـت کــه به آن فلور واژینال ميگویند. به هم خوردن تعادل فلور طبیعی واژن منجر به تولید واژینیت عفونی ميشود. سن، روابط جنسی، بارداری، قرص‌های ضد بارداری، بهداشت شخصی و عادات لباس پوشیدن هم ميتواند باعث عدم تعادل فلور شده و در نتیجه باعث تولید غیرطبیعی باکتری‌ها و قارچ‌هایی شود کــه در آنجا وجود دارند.

   

  خستگی به علت کم‌خوابی، رژیم لاغری، اســـترس، دارو، بیماری و سایر عواملی کــه دستگاه دفاعی را ضعیف کند، مصرف زیاد آنتی‌بیوتیک‌ها، پوشیدن لباس‌های زیر کــه از الیاف مصنوعی تهیه شده یا لباس‌های تنگ کــه باعث نگه داشتن گرمای بدن و ایجاد یک محیط مرطوب برای رشد و نمو مخمر ميشود، مصرف زیاد غذاهای بسیار شیرین و داشتن روابط جنسی محافظت نشده از عوامل پدیدآورنده‌ی واژینیت هستند.

   

  برای پیشگیری از این بیماری بهتر اســـت همیشه لباس زیر نخی و گشاد بپوشید، به طور مرتب اندام جنسی خود را شست‌وشو دهید و حتما خشک کنید، از محصولات معطر برای شست‌وشو اســـتفاده نکنید، از بوگیر واژنی اســـتفاده نکنید، لباس نایلونی نپوشید و تامپون یا نوار بهداشتی را در فواصل زمانی کوتاه تعویض کنید.

   

  ۳- مشکلات ناشی از خشکی زیاد واژن

  مشکلات سلامتی زنان که نباید از گفتن آن خجالت بکشند

  خشکی مزمن واژن ممکن اســـت در نتیجه از بین رفتن تعادل هورمونی در بدن ایجاد شود. البته مسایلی همچون یائسگی، زایمان و شیر دادن از سینه نیز عامل بروز خشکی شدید واژن ميشوند.برای درمان این مشکل ميتوانید از چرب کننده‌ها و مرطوب‌کننده‌های طبیعی کمک بگیرید. داروخانه‌ها این اقلام را دارند اما قبل از خرید حتما مواد تشکیل دهنده روی بسته را بخوانید و مطمئن شوید کــه طبیعی و غیرشیمیایی هستند.

   

  اغلب زنان در دوران یائسگی دچار خشکی واژن ميشوند. اما به طور کلی، مسایلی همچون کاهش سطح اســـتروژن یا نازک شدن پوشش واژن منجر به عفونت واژن ميشود کــه نتیجه آن بروز مشکلاتی نظیر خشکی واژن ميشود.افت سطح اســـتروژن ممکن اســـت در نتیجه‌ی زایمان یا شیر دادن به نوزاد، پرتودرمانی، شیميدرمانی یا جراحی برداشتن تخمدان باشد.خارش شدید، خروج ترشح از واژن، درد و خونریزی کم در هنگام مقاربت، سوزش در زمان دفع ادرار، نشانه‌های اولیه‌ی خشکی واژن هستند.

   

  این مشکل همچنین باعث کاهش کشسانی دیواره‌های واژن ميشود، و همین، خود بر مشکلات اضافه ميکند. گفته ميشود عفونت‌های باکتریایی و قارچی عامل اصلی خشکی واژن هستند.با مصرف مواد خوراکی طبیعی کــه در زیر معرفی کرده‌ایم ميتوانید خشکی واژن را در خانه درمان کنید:

   

  مصرف تخم کتان: روغن کتان در درمان خشکی واژن بسیار موثر اســـت زیرا به علت داشتن فیتواســـتروژن باعث افزایش سطح اســـتروژن ميشود و به این ترتیب باعث افزایش رطوبت و نرمی واژن ميشود

   

  مصرف سویا: این ماده‌ی خوراکی کــه غنی اســـت از فیتواســـتروژن‌ها، پروتئین‌ها، کلسیم، ایزوفلاون‌ها، اسید فولیک، آهن، مواد معدنی و ویتامین‌ها، به شما کمک ميکند تا با خشکی واژن، عرق کردن شبانه و گرگرفتگی به خوبی مقابله کنید. سعی کنید ۲۵ گرم سویا در روز مصرف کنید تا شاهد نتایج قابل‌توجهی باشید.

   

  ویتامین ب کمپلکس: این ویتامین‌ها ميتوانند تشکیل گلبول‌های قرمز را بهبود دهند و همین باعث ميشود تا جریان خون به سمت واژن برود و محیط آن نرم و مرطوب شود.

   

  مصرف تخم شنبلیله: تخم شنبلیله یک اثر مشابه اســـتروژن در بدن ایجاد ميکند و بنابراین به افزایش نرمی و رطوبت واژن کمک ميکند. یک قاشق غذاخوری از این دانه‌های کوچک را بردارید و داخل آب بریزید. اجازه بدهید شب تا صبح بماند و خیس بخورد. این آب را صبح بخورید.

   

  اســـتعمال روغن نارگیل: روغن نارگیل یک منبع عالی از ویتامین E اســـت کــه برای بهبود ترشح رطوبت در بافت‌های واژن به طور طبیعی سودمند اســـت. روغن نارگیل بکر را آماده کنید و آن را در ناحیه‌ی واژن‌ اســـتعمال کنید. شما حتی ميتوانید از روغن نارگیل خوراکی اســـتفاده کنید زیرا هیچ خطری ندارد. روغن نارگیل به عنوان یک روان‌کننده‌ی واژن نه تنها واژن را نرم و مرطوب نگه ميدارد، بلکــه باعث بهبودی کشسانی آن نیز ميشود.

   

  اســـتعمال روغن کنجد: روغن کنجد کاملا برای از بین بردن خشکی واژن موثر اســـت. یک توپ پنبه‌ای بردارید و آن را در روغن کنجد فرو کنید. سپس روغن را در دیواره‌های واژن اســـتعمال کنید و به مدت یک هفته این روش درمانی را ادامه دهید. این شیوه، قطعا تاثیر شگفت‌انگیزی برای نرم و مرطوب کردن واژن دارد.

   

  ۴- احتمال وجود کیست در اندام جنسی

  مشکلات سلامتی زنان که نباید از گفتن آن خجالت بکشند

  این کیست‌ها ممکن اســـت داخل واژن یا بیرون آن پدیدار شوند. کیست واژن، کیسه بسته‌ای از هوا، مایع یا چرک اســـت کــه روی سلول پوششی واژن یا روی آن قرار گرفته اســـت. چند نوع کیست واژن وجود دارد. این ضایعه ميتواند بوسیله زخم ایجاد شده به هنگام زایمان، تجمع مایع در غدد لنفاوی یا تومورهای خوش خیم (غیر سرطانی)، ایجاد شود.

   

  کیست معمولا هیچ علامتی را ایجاد نميکند اما گاهی اوقات موجب ناراحتی حین فعالیت جنسی یا وارد کردن تامپون ميشود. کیست‌های واژن معمولا کوچک باقی ميمانند و اغلب اوقات نیازی به درمان ندارند. البته انواع متفاوتی از ممکن اســـت بزرگ شده و منجر به درد، خارش یا افزایش خطر عفونت شوند.

   

  شایعترین کیست‌های داخل واژن شامل کیست مجرای گارتنر و کیستهای بارتولین اســـت.

   

  یک زن باید معاینات زنانه سالانه را به عنوان بخشی از مراقبت روزانه خود قرار دهد. به علاوه ایده خوبی اســـت کــه برای بررسی هر توده جدیدی روی واژن به پزشک مراجعه کنید تا مطمئن شوید خوش خیم اســـت.

   

  همچنین در صورتی کــه زنی کیست واژن دارد یا توده‌ای کــه دردناک ميشود یا علائم عفونت را نشان ميدهد باید به پزشک مراجعه کند.

   

  در اکثر موارد کیست واژن نیازی به درمان ندارد. در صورتی کــه کیست واژن عفونی شود، آنتی بیوتیک تجویز ميشود. اما به طور کلی، نشستن در تشت آب گرم کمک ميکند کــه کیست عفونی ترکیده و تخلیه شود. این روش باید باید چند بار در روز به مدت ۳ تا ۴ روز و هر بار ۱۵ دقیقه انجام شود.

   

  ۵- خطرات ناشی از لباس‌ زیر تنگ و پلاســـتیکی

  مشکلات سلامتی زنان که نباید از گفتن آن خجالت بکشند

  شاید لباس زیرهای ابریشمی و غیر نخی جذاب و زیبا باشند اما ميتوانند مشکلات زیادی برای دستگاه تناسلی شما ایجاد کنند.

   

  پوشیدن لباس‌های زیر کــه از الیاف مصنوعی تهیه شده یا لباس‌های تنگ باعث نگه داشتن گرمای بدن و ایجاد یک محیط مرطوب برای رشد و نمو مخمر و قارچ و عفونت ميشود. بدون شک سلامتی بدن از مد و فشن بسیار مهم‌تر اســـت.برای پیشگیری از ابتلا به هرگونه عفونتی لازم اســـت پیش از خرید لباس زیر حتما جنس آن را کنترل کنید و مطمئن شوید کــه نخی اســـت.

   

  پوشیدن‌ لباس‌ زیر تنگ‌ نیز باعث افزایش احتمال ابتلا به عفونت مثانه در خانم ها ميشود. در لباس های زیر نخی رطوبتی کــه باعث رشد باکتری‌ها ميشود باقی نميماند و به این ترتیب به حفظ اسیدیته‌ی مناسب واژن کمک ميشود.

   

  ۶- خطرات ناشی از اســـتعمال بیش از حد ژل بهداشتی بانوان

  مشکلات سلامتی زنان که نباید از گفتن آن خجالت بکشند

  همه زنان به فکر این هستند کــه اندام جنسی سالمی داشته باشند اما این را به یاد داشته باشید کــه افراط در هر کاری ضرر دارد. اســـتفاده بیش از حد از مواد ضدعفونی‌کننده و ژل بهداشتی بانوان سبب به هم خوردن تعادل باکتری‌های طبیعی واژن ميشود و در نهایت عفونت به بار ميآورد.به همین خاطر توصیه ميشود به جای مواد خوشبو و شیمیایی از صابون‌های غیر معطر برای شست‌وشوی بدن خود اســـتفاده کنید.

   

  ۷- بوی بد ناشی از غذایی کــه خورده‌اید

  مشکلات سلامتی زنان که نباید از گفتن آن خجالت بکشند

  شاید بد نباشد بدانید کــه بوی اندام جنسی زنان ميتواند تحت تاثیر غذایی باشد کــه میل ميکنند. اگر تا کنون متوجه این امر شده‌اید و از خجالت نميتوانستید آن را با کسی در میان بگذارید دیگر لازم نیست نگران باشید. ممکن اســـت دفعه بعدی بوی دارچین یا سیب بدهد.

   

  ۸- خطرات ناشی از STI یا STD

  STI یا STD در واقع انواع گوناگون بیماری‌ها را شامل ميشوند کــه اندام‌های جنسی را درگیر ميکند. متاسفانه هیچ کدام از این بیماری‌ها نشانه خاصی ندارند و ممکن اســـت به صورت خارش، سوزش، تاول، دانه، تبخال، زگیل یا سوزش مجاری اداری تظاهر یابد.اس تی دی (STD)، عموما از طریق رابطه جنسی دهانی، واژینال یا مقعدی، مصرف مواد مخدر داخل وریدی و یا از طریق تماس غیر جنسی مانند زایمان و شیردهی انتقال ميیابد.

   

  بیماری STD بسیار شایع اســـت و ممکن اســـت افراد بدون آگاهی از این بیماری آلوده‌اش شوند، زیرا بسیاری از افراد مبتلا، نشانه ها و علائم واضحی را نشان نميدهند پس بهتر اســـت سالی یک تا دو بار آزمایش STD را انجام دهید؛ انجام تست به طور منظم یک راه عالی برای محافظت از سلامت جنسی اســـت.

   

  STI ها نیز عفونت‌هایی انتقال‌پذیر از طریق تماس جنسی هستند.STI مدل‌های مختلفی دارد؛ برخی از آنها باکتریایی برخی دیگر ویروسی و حتی انگلی هستند. علائم مدل‌های مختلف با یکدیگر متفاوت اســـت. باید بدانید اس تی آی خود به خود از بین نميرود و برای درمان حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

   

  اس تی آی باکتریایی شامل کلامیدیا / سوزاک / سیفیلیس ميشود کــه ميتوان با آنتی‌بیویتک درمانشان کرد.اس تی آی ویروسی شامل هپاتیت B، هپاتیت C، تبخال، HIV، زگیل دستگاه تناسلی و HPV اســـت و درمان آنها چندان آسان و سریع نیست و اغلب فقط ميتوان نشانه‌هایشان را از بین برد.اس تی آی انگلی شامل گال، تریکوموناس و شپش ناحیه تناسلی اســـت و با تماس‌های جنسی و تماس پوستی منتقل ميشوند.

   

  ۹- مشکلات ناشی از موهای زیر پوستی

  مشکلات سلامتی زنان که نباید از گفتن آن خجالت بکشند

  تمیز بودن بدن و از بین بردن موهای زائد کار پسندیده‌ای اســـت اما توجه داشته باشید کــه وکس کردن، اپیلاسیون و شیو کردن (اســـتفاده از تیغ) باعث گیر کردن موها زیر پوست ميشود.بهترین روش برای بیرون آوردن موهای زیر پوستی این اســـت کــه در حمام آبگرم، روی محلی کــه موها رشد نکرده‌اند لیف یا دستمال تمیز بکشید تا پوست‌های مرده بریزند و مو از زیر آن بیرون بیاید.

   

  ۱۰- خطرات ناشی از بیماری vulvodynia

  ولوودینیا درد مزمن در ناحیه اطراف دهانه واژن، کلیتوریس و لُب‌های بیرونی و درونی واژن و مجرای ادرار اســـت. متاسفانه پزشک‌ها علت ایجاد این بیماری را نميدانند و تا چندی پیش نیز حتی این نوع درد به عنوان یک اختلال درد مزمن در نظر گرفته نميشد. حتی امروزه بسیاری از زنان مبتلا، تشخیص درست این بیماری را از پزشک‌های خود دریافت نميکنند.

   

  علت ایجاد این بیماری هنوز کشف نشده اســـت اما ميدانیم کــه قطعا ابتلا به بیماری‌های مقاربتی دلیل ایجاد این بیماری نیست و زنان در هر سن، از اوایل دوران نوجوانی، ممکن اســـت به آن مبتلا شوند.نشانه‌های این بیماری معمولا ناگهان بروز ميکنند و ممکن اســـت از چند ماه تا سال‌ها باقی بمانند. رایج‌ترین علائم این بیماری عبارتند از: سوزش، احساس گزیدگی، حساس شدن ناحیه، تیرکشیدن، درد، خارش، سفتی و حالت سوزن‌سوزن شدن ناحیه.

   

  یکی از رایج‌ترین انواع درد در این بیماری نوعی درد سوزنده اســـت. بعضی زنان این درد را به صورت درد چاقو یا درد ریختن اسید روی پوست توصیف ميکنند. در هنگام درد اگرچه ظاهر کلی فرج عادی به نظر ميرسد اما ممکن اســـت کمی ملتهب یا ورم کرده باشد.متاسفانه این بیماری درمان قطعی ندارد. هنگامی کــه پزشک علائم خاص شما را مورد ارزیابی قرار داد، ميتواند توصیه‌های درمانی خود را ارائه کند و برای رهایی از درد و یا کمک به مدیریت درد، توصیه‌های خود را به شما بگوید.

   

  در نظر داشته باشید کــه ممکن اســـت درد ناحیه تناسلی شما، به دلایلی مانند عفونت‌ قارچی و یا باکتریایی، دیگر بیماری‌های پوست و یا دیگر مشکلات پزشکی مانند دیابت نیز باشد و برای تشخیص درست آن، باید حتما به پزشک مراجعه کنید تا تمام این احتمالات بررسی شوند.اما به صورت کلی نشستن در تشت آب و نمک اپسوم و همچنین کمپرس یخ ميتواند در کاهش درد موثر باشند

   

   

  به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟
  هیچ نظری ثبت نشده است
  نظرات این پست غیرفعال هستند.
 • مطالب پربازدید
 •