دنیای خودرو

مشکلات رایج پراید و راهنمای رفع آن ها

مشکلات رایج پراید و راهنمای رفع آن ها

مشکلات رایج پراید و راهنمای رفع آن ها

پراید یکی از ماشین هایی است کــه در ایران بــه تعداد زیادی تولید میشود و طرفداران خودش را دارد.بــه گزارش پایگاه خبری نیک شو، پراید بــه عنوان خودرویی ارزان‌ قیمت با پایه و اساس متعلق بــه دهه 80 میلادی و کیفیت ساختی کــه روزبــه‌روز در حال تحلیل است، خالی از مسائل و مشکلات نیست.

 

مشکلاتی کــه بــه عنوان بخشی از ویژگی‌های ذاتی این خودرو توسط عموم مالکانش پذیرفته شده است. برخی ایرادات این خودرو برای یکسری از مدل‌های تولیدی بوده و تا حدودی بــه شانس مالک نیز بستگی دارد کــه پراید وی دارای چه نوع ایراداتی باشد!

 

در این نوشتار بــه سراغ برخی از عمومی‌ترین مسائل و مشکلات پراید کــه در اکثر مدل‌های تولیدی آن بــه چشم می‌خورند رفته و بــه چگونگی شناسایی منشأ و رفع عیب آن پرداخته‌ایم.

مشکلات رایج پراید و راهنمای رفع آن ها

ارزان و پردردسر

پراید هنگامی بــه بازار کشورمان گام گذاشت کــه کاملا نیاز بــه حضور یک خودرو مدرن و ارزان در بازار احساس می‌شد. پراید بــه لطف طراحی جدید خود و مجهز بودن بــه تجهیزات کلیدی‌ای نظیر کولر و شیشه بالابر برقی و پیشرانه کم‌مصرف با توان متناسب با وزن و ابعادش بــه سرعت مورد توجه قرار گرفت.

 

شاید بتوان دهه 70 را طلایی‌ترین سال‌های تولید پراید دانست چرا کــه بــه تدریج از سال‌های ابتدایی دهه 80 و گسترش یافتن حجم قطعات تولید داخل، پراید مسیر افت کیفیت را طی کرد و بــه مشکلات آن افزوده شد. بسیاری معتقدند کــه آخرین نمونه‌های تولیدی قابل قبول پراید، مدل‌های پیش از 1385 بوده و از این سال بــه بعد کــه پراید با نام صبا تولید شد، مسائل و مشکلات آن بــه اوج خود رسید.

 

مشکلات تعلیق و جلوبندی پراید

ساختار جلوبندی و تعلیق پراید نسبتا ساده بوده و البته بــه همان نسبت حساس و ظریف است و در واقع مناسب شرایط جاده‌ای کشورمان نیست. پراید بدون رام جلوبندی بوده و اجزای اکسل جلو در واقع بــه صورت مستقیم روی دهنه شاسی سوار شده‌اند. این موضوع مشکلاتی را بــه مرور زمان ایجاد می‌کند کــه در ادامه بــه آن اشاره می‌کنیم.

 

1-‌ لرزش فرمــان

یکی از ایرادات شایع پراید کــه بسیاری از رفع کامل آن عاجز هستند، لرزش و بــه اصطلاح زدن فرمــان پراید است. در صورتی کــه لرزش فرمــان بــه همراه حرکات اضافی بدنه در سرعت پایین (اصطلاحا رقصیدن اتاق) بوده و در سرعت‌های 80 کیلومتر بــه بالا لرزش پیوسته باشد، مشکل از رینگ و لاستیک است.

 

رینگ‌های فولادی پراید، تمایل زیادی بــه تابیدگی خصوصا در برخورد با ناهمواری‌های شدید داشته و بــه سختی نیز بالانس می‌شوند. در صورت سالم بودن رینگ و لاستیک، بــه هم خوردن تنظیمات دهنه شاسی می‌تواند این مشکل را ایجاد کند.

 

دهنه شاسی پراید ضعیف بوده بــه مرور زمان با تردد در جاده‌های نامناسب دفرمه می‌شود و مشکلاتی نظیر خرابی زودرس سر پولوس‌ها و و لرزش اتاق را ایجاد می‌کند کــه تنها راه رفع آن، تنظیم مجدد شاسی توسط صافکار ‌روی میز شاسی‌کشی است.

 

2-‌ مشکلات پولوس و سر پولوس

همانطور کــه گفتیم، مجموعه جلوبندی و تعلیق پراید بــه صورت مستقیم ‌روی دهنه شاسی سوار شده، این امر موجب شده کــه در شتابگیری‌ و ترمزگیری و یا عبور از روی موج و ناهمواری، تغییر شکل‌های شاسی و باز و بسته شدن دهنه موجب شود کــه بخش‌های جلوبندی نسبت بــه هم حرکت کرده و پولوس‌ها خصوصا در ناحیه سر پولوس بــه صورت دائم تحت فشار باشند.

 

بالانس نبودن و یا وجود تابیدگی در چرخ‌ها نیز بــه سرعت بــه سرپولوس‌ها آسیب می‌زند و موجب گیرپاژ کردن سر پولوس بــه مرور می‌شود. گیرپاژ کردن سر پولوس خود عاملی در لرزش فرمــان بوده و در صورت حاد بودن خرابی ممکن است موجب لق شدن پولوس شده و حتی در حرکت با سرعت بالا در مسیرهای مستقیم صدا تولید کند و در بلند‌مدت موجب تابیدگی خود پولوس یا در رفتن مشعلی آن از سر گیربکس شود.

 

3-‌ مشکلات جعبــه فرمــان

جعبــه فرمــان پراید بــه دلیل ساختار ساده خود عموما مشکل خاصی ایجاد نمی‌کند اما برخی ایرادات کــه بیشتر  از کیفیت پایین ساخت قطعات است در آن بروز می‌کند. از جمله ایرادات این مجموعه، شل‌شدگی و رهایی تدریجی جعبــه فرمــان از روی پایه‌های نگهدارنده خود است.

 

جعبــه فرمــان پراید بــه صورت مستقیم روی فایروال سوار شده و بــه مرور زمان بــه دلیل ارتعاشات و فشار آوردن بــه پایه‌های خود ‌روی فایروال، لاستیک‌های داخلی پایه‌ها را مستهلک می‌کند. مستهلک‌شدن لاستیک‌ها در نهایت موجب شل‌شدگی خود پایه و گشاد‌کردن جای پیچ‌های فایروال می‌شود.

 

این مورد بیشتر ‌روی نمونه‌های اولیه پرایدهای فرمــان هیدرولیک قابل مشاهده است کــه قدرت زیاد رم هیدرولیک و ضعیف‌بودن اتصالات جعبــه فرمــان‌ روی فایر‌وال، موجب شکستن پایه‌ها شده و در نهایت انحراف و تصادف را در پی‌خواهد داشت.میل قرقری‌های جعبــه فرمــان پراید نیز بسته بــه کیفیت ساخت خود ممکن است دچار خشکی و گیرپاژ شوند.

 

4-‌ مشکلات ترمز

تقریبا عمده مشکلات سیستم ترمز پراید در دیسک‌های جلو خلاصه شده است. دیسک‌های ترمز پراید از نوع تک لایه و فاقد حفره‌های تهویه است. این امر موجب می‌شود کــه در صورت تماس یافتن آب سرد با دیسک داغ، دیسک دچار تابیدگی شده و در ترمزها خودرو دچار ارتعاش شود.

 

5-‌ مستهلک‌شدن بوش‌ها

این مورد بیشتر در تولیدات اخیر قطعات مشاهده می‌شود. کیفیت نامناسب قطعات موجب شده کــه بوش طبق‌ها، میل موجگیر و سگدست‌ها و حتی بوش‌های اکسل عقب زودتر از حد انتظار فرسوده شود. این ایراد خصوصا در طبق‌های جلو نمودی دوچندان دارد.

 

همچنین باید در نظر داشت کــه توپی سرکمک‌های جلوی پراید فاقد بلبرینگ داخلی بوده و جهت جلوگیری از بــه صدا افتادن فــنرها در هنگام گردش فرمــان، این توپی‌ها نیاز بــه بازدید مداوم دارند. برای بــهبود عملکرد می‌توان سراغ بلبرینگ‌های طراحی شده برای توپی سرکمک پراید در بازار رفت کــه تا حدی عملکرد فرمــان را نیز نرم می‌کند.

 

در یک جمع‌بندی کلی در خصوص جلوبندی پراید می‌توان گفت کــه با توجه بــه مشکلات این مجموعه بــهتر است در هر نوبت سرویس دوره‌ای، بازدید کاملی نیز از این مجموعه بــه عمل آید.

 

مشکلات سیستم سوخت‌رسانی پراید

تا‌کنون پراید با تیپ‌های متنوعی از سیستم سوخت‌رسانی تولید شده کــه هر کدام مزایا و معایب خود را دارند اما دامنه مشکلات در سری‌های اخیر خصوصا نمونه‌های یورو 4 بیش از گذشته است.

 

1-‌ خرابی حباب‌گیر بــاک

یکی از بخش‌های سیستم سوخت‌رسانی پراید، حباب‌گیر بــاک است کــه وظیفه کنترل بخارات و هوای موجود در بــاک را خصوصا در حین سوختگیری بر عهده دارد. خرابی این قطعه و یا فرسودگی شلنگ‌های متصل بــه آن موجب انتشار بوی بنزین در محدوده صندوق عقب می‌شود کــه تنها راه رفع آن، خرید شلنگ‌های نو و تعویض حباب‌گیر است.

 

2-‌ افت عملکرد پمپ بنزین

پمپ بنزین پراید دارای یک توری در ابتدای مجرای ورودی خود است کــه این توری بــه مرور زمان کثیف و دچار گرفتگی شده و بــهتر است تمیز و یا تعویض شود. اگر جزو آن دسته افرادی هستید کــه با چراغ بنزین روشن بــه پمپ بنزین رجوع می‌کنید، بــه زودی باید منتظر ضعیف‌شدن عملکرد پمپ بنزین نیز باشید.

 

3-‌ مشکلات دریچه گاز و استپر

مشکلات و خرابی استپر بــه یکی از اپیدمی‌های شایع در اکثر خودروهای وطنی بدل شده است. در پراید بــه دلیل کیفیت پایین استپر و مشکلات برنامه‌ریزی خود ECU خصوصا در مدل‌های زیمنس بــه بالا، مشکلاتی نظیر پله‌ای گاز خوردن، کات آف نا‌بــهنگام و نوسان دور و گاز هرز خوردن بــه چشم می‌خورد کــه گفته می‌شود با تعویض برنامه ECU می‌توان آن‌را رفع کرد اما همچنان بسیاری از رفع کامل آن عاجز هستند.

 

4-‌ کپ کردن

این ایراد را بیشتر می‌توان در پرایدهای ساژم (مدل‌های 83 تا 85 با کویل دوبل مربعی) مشاهده کرد کــه عموما ناشی از کثیفی استپر و حساسیت این سری از پرایدها بــه کیفیت بنزین است چرا‌کــه فاقد سنسور ناک جهت ریتارد دقیق جرقه هستند. همچنین ECU ساژم پراید دارای مشکل کندی در آنالیز داده‌هاست و همواره مشکل افت دور هنگام کلاچ‌گیری و کپ‌کردن ‌هنگام سردی را تا حدی بــه همراه دارد.

 

استفاده از کویل‌های زیمنسی و وایرهای مرغوب در پراید مجهز بــه ECU ساژم، بــهبود شتاب و مصرف سوخت را بــه دنبال دارد و برای افزایش شتاب و رفع کپ تا حد زیادی در این پرایدها می‌توان از انژکتورهای 206 تیپ 5 هم استفاده کرد.

 

مشکلات برقی پراید

1-‌ نوسان برق و افت دور موتور

نوسان برق و لرزش موتور خصوصا در هنگام استفاده از مصرف‌کننده‌های قوی، مشکلی طبیعی در عموم پرایدهاست کــه با تقویت اتصال بدنه باتری و دینام و یا استفاده از روش‌های تقویتی نظیر Big3 (تقویت منفی باتری بــه بدنه، منفی اتاق بــه موتور و دینام بــه باتری) می‌توان این مشکل را رفع کرد. استفاده از تکنیک Big3 و نظایر آن بیشتر برای افرادی کــه سیستم صوتی حرفه‌ای روی خودرو خود دارند توصیه می‌شود.

 

2-‌ ضعف شیشه بالابرها

یکی از ایرادات آزاردهنده پراید کــه برای رفع آن چند راه وجود دارد؛ راه‌حل اول تعویض فیوزهای اصلی سه‌گانه محفظه موتور با مدل اصطلاحا تویوتایی کــه موجب بــهبود عملکرد شیشه بالابرها می‌شود. راه‌حل دوم قرار دادن رله در مسیر برق شیشه بالابرهاست کــه در این صورت نیازی نیست برق شیشه بالابر از انشعابات مغزی سوئیچ دریافت شود.

 

همچنین در بازار کلیدهای شیشه بالابر مختلفی برای پراید موجود است کــه ضمن داشتن حالت اتوماتیک برای حرکت شیشه (مانند پژو) دارای مدار تقویت داخلی و رله برای راه‌اندازی شیشه بالابرهاست.

 

3-‌ عملکرد نامناسب کولر در ترافیک و افزایش دما

عملکرد نامناسب کولر پراید و خروجی باد ولرم خصوصا در روزهای بسیار گرم و ترافیک یکی از مشکلات ناخوشایند این خودرو است. برای رفع این مشکل تا مقدار زیادی بــهتر است ابتدا از گاز کولر مرغوب استفاده کرده و ترموستات رادیاتور کولر در داخل داشبورد را کالیبره کنید (پیچ کالیبره ‌روی ترموستات تعبیه شده است).

 

در پراید دو مجموعه فــن برای رادیاتور اصلی و کندانسور کولر در نظر گرفته شده کــه برای بــهبود خنک‌شوندگی پرایدهای مدل پایین (1386 بــه پایین با فــن تک سرعته) می‌توان از فــن دو سرعته پرایدهای مدل بالا استفاده کرد. همچنین بــهتر است فــن کندانسور با نمونه پاناسونیکی با تعداد پره بیشتر تعویض شود. برای بــهبود بیشتر عملکرد کولر حتی می‌توان از دو فــن برای خنک کردن کندانسور استفاده کرد.

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا