دنیای خودرو

مشخصات هیوندای سانتافه 2019 | قیمت در ایران

مشخصات هیوندای سانتافه 2019 | قیمت در ایران

سانتافه یکی از پرطرفدارترین خودروهای جهان اســـت ، در ایران هم این خودرو را می توان به وفور در خیابان ها مشاهده کرد. در این مقاله به بررسی کامل سانتافه 2019 می پردازیم. خودروسازان به تازگی برای تولید مدل‌های پرچمدار از جدیدترین و بهترین فناوری‌های خود اســـتفاده کرده و همانطور که ميدانید خودرو‌های SUV بهترین روش برای نشان دادنِ ارزش و توانایی برند‌های خودروساز هستند؛ بنابراین در طول چند سال گذشته شاهد پاسخ خودروسازان به مشتریان و اســـتفاده از تجهیزات محبوب و پیشرفته در خودرو‌های گوناگون بودیم.

مشخصات هیوندای سانتافه 2019 | قیمت در ایران

امروزه یافتن تجهیزات ایمنی پیشرفته و فعال، مجموعه‌ای از ابزار‌های دیجیتالی، سیستم‌های صوتی با بلندگو‌های فراوان، نمایشگر هدآپ دیسپلی (Headup Display) و شارژر بی‌سیم تلفن‌های همراه را فقط در وسایل نقلیه متوسط و گران قیمت دیده و خودروسازان مسیرِ دیگری را انتخاب کرده‌اند. در مسیر یادشده تمام مرزبندی‌های گذشته نابود شده و خودرو‌هایی همانند مدل ۲۰۱۹ هیوندای سانتافه (Hyundai Santa Fe) خلق ميشود.

مشخصات هیوندای سانتافه 2019 | قیمت در ایران

البته مطمئناً ميتوان جایگزین‌هایی مناسب‌تر و ارزان‌تری نسبت به هیوندای سانتافه خریداری کرد؛ اما باید توجه داشت که سانتافه کراس‌اووری خانوادگی، زیبا و نسبتاً لوکس بوده و شما را تا مدت‌ها راضی نگاه خواهد داشت.ولی در کشور ما فعلاً خبری از نسخه‌های جدید خودرو‌هایی همانند هیوندای سانتافه نیست و ممنوعیت واردات خودرو باعث شده اســـت که نسل ۲۰۱۹ بسیاری از محصولات برجسته و همیشه حاضرِ بازار ایران را نبینیم.

 

ولی این‌ها دلیل موجهی برای عاشقان خودرو و پیگیری نکردن اخبار و… خودرو‌های جدید نیست و باید راه خود را پیمود تا به مقصد رسید؛ بنابراین ما در ادامه به بررسی هیوندای سانتافه ۲۰۱۹ پرداخته و با جدیدترین نسخه یکی از محبوب‌ترین شاسی‌بلند‌های موجود در بازار ایران آشنا ميشویم.

 

ظاهر: امتیاز ۷ از ۱۰

در حال حاضر ما به زبان جدید طراحی هیوندای عادت کرده و شاهد رشد و پویایی آن هستیم؛ اما سانتافه ۲۰۱۹ هیچ شباهتی به هیوندای کونا (Hyundai Kona) و پالیسید (Hyundai Palisade) نداشته و برای طراحی آن از ظاهر دو خودروِ مزبور الهام گرفته نشده اســـت.

مشخصات هیوندای سانتافه 2019 | قیمت در ایران

چراغ‌های جلو گرافیکی جذاب و حالتی باریک داشته و در آن‌ها از لامپ‌های LED اســـتفاده شده اســـت. چراغ‌های یاد شده نزدیک به جلو پنجره بوده و ظاهری یکپارچه را به نمای جلوی هیوندای سانتافه بخشیده‌اند.

 

نواری نازک و کرومی در امتداد چراغ‌ها و بالای جلو پنجره کشیده شده و زیبایی‌های سانتافه را دو چندان کرده اســـت. جلو پنجره سانتافه هم براق بوده و تقریباً مانند پوزه اســـت. اما پیشانی سانتافه جدید مانند پالیسید تهاجمی نبوده و هنوز متوسط و دو وجهی اســـت.

مشخصات هیوندای سانتافه 2019 | قیمت در ایران

سبک طراحی قسمت پشتی سانتافه بسیار محافظه کارانه بوده و با طراحی پیشانی آن مغایرت دارد. به زبان ساده‌تر؛ بسیار کسل‌کننده بوده و خیلی رضایت بخش نیست. تغییر و تحول قسمت پشتی سانتافه شاملِ تغییر اندک گرافیک و ظاهر چراغ‌های عقب، سپر و ضربه‌گیر‌ها بوده و مثل این که طراحان سانتافه جدید فقط از طراحی مدل گذشته آن یعنی نسخه ۲۰۱۸ اســـتفاده کرده و کمی آن را صاف و ملایم‌تر کرده‌اند.

 

ولی در مجموع باید گفت که ظاهر عقب سانتافه ۲۰۱۹ به اندازه کافی خوب اســـت. اما جای تعجب دارد که هیوندای که برای طراحی جلوی سانتافه ۲۰۱۹ زمان زیادی گذاشته؛ اصلاً به قسمت پشتی توجه نکرده و آن را از یاد برنده اســـت.

مشخصات هیوندای سانتافه 2019 | قیمت در ایران

کابین سانتافه جدید با الهام از طراحی قسمت جلوی آن ساخته شده اســـت. به این ترتیب و جدا از بهتر و یاد بدتر بودن طراحی کابین سانتافه ۲۰۱۹؛ ما شاهد تلاش گسترده هیوندای برای فرار از نسل قبلی سانتافه هستیم.

 

سانتافه از صفحه نمایشی تبلت مانند و «infotainment» که امروزه شاهد نفوذ آن‌ها در صنعت خودورسازی هستیم اســـتفاده کرده و در طراحی داشبورد به دسترسی سریع به دکمه‌ها، سیستم‌های مختلف خودرو، تنظیم صدا و رادیو برای بهره‌برداری بهترِ سرنشینان از امکانات سانتافه توجه شده اســـت. البته این روشِ طراحی خیلی جذاب نیست؛ اما بسیار کاربردی و مفید اســـت.

مشخصات هیوندای سانتافه 2019 | قیمت در ایران

به غیر از این فضای داخلی سانتافه بزرگ بوده و ابعاد مناسبی دارد. در این محیط شاهد اســـتفاده از اشکال دلپذیر و طراحی هوشمندانه‌ای برای دریچه‌های سیستم تهویه بوده و از پانل‌های پلاســـتیکی متعدد و زیبایی برروی درب‌ها و… اســـتفاده شده اســـت. روکش شبکه‌ای بلنگو‌های جلو، ظاهر سه‌بعدی و مرتبی داشته و تضاد کنتراســـت‌های فرانسوی را ميتوان در جای جای محیط داخلی این کراس‌اوور متوسط مشاهده کرد.

 

راحتی: امتیاز ۹ از ۱۰

جایگاه سانتافه در بازار کمی عجیب اســـت. این کراس‌اوور کوچک‌تر از مدل‌های مشابه و با اندازه متوسط به نظر ميرسد؛ اما کاملاً بزرگ بوده و در عین حال ابعادی فشرده دارد. وضعیت بینابینی سانتافه باعث نميشود که در این خودرو شاهد اســـتفاده از صندلی‌هایی کاملاً راحت و جادار نبوده و از کابین آرام و دل‌پذیر بی‌بهره باشیم.

مشخصات هیوندای سانتافه 2019 | قیمت در ایران

پشت فرمان سانتافه باید نشست و از صندلی جلوی آن که همانند یک اتاق خواب راحت بوده و با چرمی با کیفیت پوشیده شده اســـتفاده کرد. صندلی مزبور برقی بوده و ميتوان آن را در هشت حالت مختلف تنظیم کرد. فرمان را باید به شکل دستی تنظیم کرده و دید راننده نسبت به جاده و اطراف خودرو بسیار عالی بوده و تنها چند نقطه کور و کوچک در اطراف خودرو وجود دارد.

مشخصات هیوندای سانتافه 2019 | قیمت در ایران

صندلی‌های ردیف دوم تقریباً فضای خوبی داشته و محیطی ۴۰.۹ اینچی را برای هر یک از سرنشینان عقب فراهم کرده‌اند. باید توجه داشت که فضای صندلی‌های عقب در نیسان مورانو (Nissan Murano)، شورلت بلیزر (Chevrolet Blazer) و فورد اِج (Ford Edge) به ترتیب ۳۸.۷، ۳۹.۶ و ۴۰.۶ اینچ اســـت.

 

بنابراین اتاق سانتافه فضای زیادی برای افراد بزرگسال داشته و افراد قد بلند در آن راحت هستند. فضای بار هم بسیار مهم بوده و با خواباندن ردیف دومِ صندلی‌های سانتافه، ۳۵.۹ فوت مکعب به فضای صندوق عقب افزوده شده و مقدار فضای موجود برای قرار دادن بار به ۷۱.۳ فوت مکعب ميرسید. این میزان کمی بیشتر از بلیزر، اِج و مورانو اســـت.

مشخصات هیوندای سانتافه 2019 | قیمت در ایران

موفقیت‌های سانتافه در محیط داخلی آن به پایان رسید. دلیل آن عدم توانایی سانتافه درکنترل سر و صدای ورودی به کابین و یا لزرش‌های بدِ ناشی از عملکرد نسبتاً متوسط سیستم تعلیق نیست؛ بلکه عملکرد ضعیف سیستم NVH کار دستِ هیوندای داده و این سیستم عملکردِ بسیار متوسطی دارد.

 

سیستم تعلیق، شیشه‌های عایق و اســـتفاده از پوشش ضد صدا در درب‌ها کافی نبوده و سانتافه در سرعت ۷۰ مایل در ساعت (حدود ۱۱۲ کیلومتر در ساعت) شبیه به هر چیزی هست؛ غیر از یک کراس‌اوور با ابعادی متوسط و محصول اصلی خودروسازی مانند هیوندای! صدای باد و لاســـتیک در کابین به گوش رسیده و برای خلاصی از آن‌ها چاره‌ای جز به کارگیری سیستم صوتی سانتافه با ۱۲ بلندگوی گوناگون ندارید.

 

فناوری و اتصال: امتیاز ۸ از ۱۰

تکنولوژی چیزی اســـت که هیوندای با آن در مدل سانتافه بازی کرده و آن را با اشکال گوناگون در اختیار سرنشینان محصول خود قرار می دهد. تمام مدل‌های سانتافه به یک صفحه نمایش ۷ اینچی لمسی و سازگار با اپل کارپلی (Apple carplay) و اندروید اتو (Android Auto) مجهز شده‌اند. همچنین مجموعه‌ای از تجهیزات ایمنی فعال شامل: کروز کنترل تطبیقی، چراغ‌های اتوماتیکِ هوشمند و ترمز اضطراری خودکار را در اختیار خواهید داشت. اما تمام امکانات مذکور را ميتوان در نسخه «Ultimate» هیوندای سانتافه دید و تقریباً نام همه آن‌ها در کاتالوگ هیوندای ذکر شده اســـت.

مشخصات هیوندای سانتافه 2019 | قیمت در ایران

هیوندای کارِ خود را برای عرضه نسخه ۲۰۲۰ سانتافه راحت کرده و دیگر نسخه «Ultimate» هیوندای سانتافه ۲۰۱۹ را عرضه نخواهد کرد. به گفته هیوندای، سانتافه ۲۰۲۰ تا حد زیادی شبیه به نسخه «Ultimate» سانتافه ۲۰۱۹ اســـت.

 

در نسخه ۲۰۱۹ شاهد اســـتفاده از صفحه نمایشی ۸ اینچی، دوربین ۳۶۰ درجه جدید و نمایشگر هدآپ هستیم. در حال حاضر چراغ‌های جلو LED و پوشش چرم محیط داخل را ميتوان در نسخه‌های SE و SEL سانتافه مشاهده کرد.

مشخصات هیوندای سانتافه 2019 | قیمت در ایران

اما صفحه لمسی ۸ اینچی سانتافه از سیستم «Uconnect FCA» پیشیبانی ميکند. سیستم عاملِ آشنای هیوندای که از سال ۲۰۱۰ تاکنون همراه کره‌ای‌ها بوده و با ایجاد تغییراتی از آن اســـتفاده ميکنند. در این سیستم با اســـتفاده از دکمه‌های آنالوگ امکان پرش بین برنامه‌های مختلف وجود داشته و ميتوان تنظیم صدا و… را به راحتی انجام داد.

مشخصات هیوندای سانتافه 2019 | قیمت در ایران

یک صفحه نمایش ۷ اینچی هم به عنوان نمایشگر سرعت، سوخت و… در سانتافه ۲۰۱۹ به چشم ميخورد. در این صفحه نمایش شاهد اســـتفاده از گرافیکی جذاب و هوشمندانه برای نمایش سرعت و… هستیم.

 

با این حال صفحه نمایش یادشده خیلی کامل نیست و برخی از اطلاعات را نمایش نمی دهد. سرعت، نشانگر دنده، اطلاعات مصرف سوخت و… چیز‌هایی هستند که ميتوان با دیدنِ صفحه نمایش مزبور از آن‌ها اطلاع یافت.

 

عملکرد: امتیاز ۵ از ۱۰

هیوندای مدل سانتافه را با دو پیشرانه عرضه کرده اســـت. نسخه پایه از پیشرانه‌ای چهار سیلندر و ۲.۴ لیتری تنفس طبیعی با توان ۱۸۵ اسب‌بخار و گشتاور ۱۷۸ پوند فوت اســـتفاده ميکند.

 

اما ما به شدت توصیه ميکنیم که سانتافه ۲۰۱۹ را با پیشرانه ۲ لیتری توربوشارژ با توان ۲۳۵ اسب‌بخار و ۲۶۰ پوند فوت گشتاور خریداری کنید. ولی قبل از هر چیز باید توجه کنید که جدا از نوع پیشرانه انتخابی برای هیوندای سانتافه؛ شما با کراس‌اووری متوسط طرف بوده و نباید از سانتافه انتظار معجزه داشته باشید.

مشخصات هیوندای سانتافه 2019 | قیمت در ایران

سانتافه توربوشارژ قدرت مناسبی دارد؛ ولی در برابر رقبای خود فقط باید سکوت کند! پیشرانه ۲ لیتری فورد اِج (Ford Edge) ۲۵۰ اسب‌بخار قدرت داشته و ۲۸۰ پوند فوت هم گشتاور دارد.

 

از سوی دیگر خودروی مانند جیپ چروکی (Jeep Cherokee) ۲۷۰ اسب‌بخار قدرت داشته و گشتاور آن هم به ۲۹۵ پوند فوت ميرسد (نسخه مورد نظر پیشرانه ۳.۲ لیتری V۶ ندارد)؛ بنابراین توانِ سانتافه با وزن ۴۱۰۰ پوند یک توهینِ به تمام معنا بوده و اصلاً قادر به رقابت با رقبای نامی خود نیست.

مشخصات هیوندای سانتافه 2019 | قیمت در ایران

هیوندای کمبود نیروی پیشرانه را با کمک گیربکس هشت سرعته و اتوماتیک جبران ميکند. تعویض دنده‌ها بسیار به موقع انجام ميشود؛ اما سرعت زیاد آن باعث ایجاد یک شوک و لرزش کوچک ميشود. این نشان می دهد که گیربکس عملکرد خوبی داشته و سزاوارِ میزبانی از پیشرانه‌ای قدرتمند اســـت.

مشخصات هیوندای سانتافه 2019 | قیمت در ایران

تعلیق جلوی سانتافه مک‌فرسون (MacPherson) و عقب آن از نوع تعلیق چند میله‌ای (multi-link) اســـت. سانتافه عملکردی شبیه به مزدا سی‌ایکس- ۵ (CX-۵) دارد؛ اما بر سر پیچ‌ها همه چیز تغییر ميکند.

 

شاسی عملکرد مناسبی نداشته و سانتافه فرمان گریزی ميکند. این مشکلات را ميتوان در بین تمام هم رده‌های سانتافه دید؛ اما سانتافه ذاتِ یک پرچمدار را داشته و ما انتظار مشاهده مشکلات مذکور را نداشیم.

 

ایمنی: امتیاز ۹ از ۱۰

سانتافه تقریباً از نظر ایمنی یک خودرو کامل اســـت. در سانتافه ۲۰۱۹ ميتوان از امکاناتی نظیره کروز کنترل تطبیقی، ترمز اضطراری خودکار با قابلیت تشخیص عابر پیاده، سیستم کمکی نگهدارنده خودرو در خط حرکتی، سیستم هشدار خروج از خطر حرکتی و چراغ‌های اتوماتیک بهره‌مند شد. چراغ‌های LED سانتافه از موسسه بیمه و ایمنی بزرگراه‌های ایالات‌متحده آمریکا امتیاز بالایی دریافت کرده‌اند. (چراغ‌های هالوژنی اســـتاندارد امتیاز متوسط را به خود اختصاص داده‌اند)

مشخصات هیوندای سانتافه 2019 | قیمت در ایران

علاوه بر موارد بالا باید هیوندای سانتافه را دارای دو ویژگی هوشمند و متفاوت دانست. نخست این که در سانتافه از سیستم یادآوری سرنشینان عقب اســـتفاده شده و در آخر هم سرنشینان عقب هنگام باز کردن درب‌ها و در صورت نیاز، با هشدار ترافیک و خطر برخورد مواجه می شوند.

 

قیمت: امتیاز ۵ از ۱۰

برای خرید نسخه پایه سانتافه باید ۲۵۹۰۰ دلار پرداخت کرد. با پرداخت مبلغ یادشده شما از سیستم چهار چرخ محرک، پیشرانه تنفس طبیعی و تجهیزات مختلفی برخوردار خواهید شد. اگر نسخه توربوشارژ و تجهیزات بیشتری ميخواهید؛ باید ۳۸۵۹۵ دلار تا ۴۰۲۹۵ دلار پرداخت کنید. پرداخت نزدیک به ۴۰ هزار دلار برای خرید یک کراس‌اوور متوسط و دو ردیفه بسیار مناسب اســـت؛ اما رقبا مجال تنفس به هیوندای سانتافه در بازاری مانند آمریکا را نميدهند.

مشخصات هیوندای سانتافه 2019 | قیمت در ایران

بعنوان مثال نسخه تیتانیوم فورد اِج (Ford Edge Titanium) با امکاناتی بیشتر نسبت به نسخه پایه هیوندای سانتافه، تنها ۲۹۹۹۵ دلار قیمت دارد. برای خرید نمونه کامل خودرو یادشده هم باید ۴۶۶۴۵ دلار هزینه کرد. بیوک انویژن (Buick Envision) هم با قیمت اولیه ۳۱۹۹۵ دلار نزدیک به نسخه کامل و فول آپشن سانتافه بوده و با پرداخت ۴۵۲۹۰ دلار ميتوان نسخه کامل آن را خرید و به این ترتیب انویژن قیمتی بالاتر از سانتافه دارد؛ ولی این خودرو ارزش خرید بالایی داشته و باز هم هیوندای را شکست می دهد.

 

مطالب بیشتر:

بررسی خودرو هیوندای i10 کوچک اما کارا

پژو شاسی بلند 3008 یک SUV به تمام معنا

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا