پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • مزاج شناسی ، بررسی طبع سرد و گرم از نظر علمی

  مجموعه : پزشکی و بهداشتی

  مزاج شناسی ، بررسی طبع سرد و گرم از نظر علمی

  مزاج شناسی ، بررسی طبع سرد و گرم از نظر علمی

  این را می دانیم که طبع و مزاج در انسان، هم ارثی و ژنتیکی است و هم حدودی اکتسابی و قابل تغییر به وسیاه غذا است.در ابتدا هر کسی زاده می شود، بسته به شرایط خاص ژنتیکی، محل زادگاه و زمان تولد طبعی خاص دارد که با وی زاده می شود. اما در گذر زمان و در طول عمر بسته به عوامل جوی،محیطی، آب و هوا،نوع خوراک و نوع علایق و شیوه های زندگی طبع تغییر می کند.

   

  گاه کسی در سنین نوجوانی مزاج گرم دارد و در میانسالی به عکس.

  طبع حال عمومی بدن در واکنش آن به محیط یا غذاست که یا سرد یا گرم و یا معتدل است و به دنبال قرار گرفتن در محیط سرد یا گرم و یا تناول غذای با طبع سرد یا گرم حالت رضایت و آرامش و یا نا آرامی را به دنبال دارد.

   

  انواع مزاج ها:

  مزاجها در غذهای ایرانی به طور عمده سه نوع است.سرد و گرم و معتدل.

  و در انسان ها چهار نوع است: صفرا ، سودا ، خون و بلغم البته هر فردی هم دو نوع مزاج دارد.مزاج سرو گردن و مزاج دل و روده و شکم که گاه مزاج این دو به عکس هم اند یعنی سرو صورت گرم و دل و روده سرد یا بلعکس و گاه هم شخصی دارای مزاج کامل و متعادل در هر دو قسمت سر و تنه است.

   

  البته تقسیم بندی دیگری هم در مزاج است که از این بحث خارج است،اما اشاره ای به آن می کنیم.

   

  مزاجی که بر اساس چهارگانه آب، آتش ،خاک، باد است.

  به جدول زیر نگاه کنید:

  مزاج شناسی ، بررسی طبع سرد و گرم از نظر علمی

  اینکه قدیما تمام موارد موجود در بدن را به چهار طبع تقسیم کرده اند که با توجه به کلی بودن چهار طبع کلیه موارد تشکیل دهنده بدن را در خود دارا هستند و شامل می شوند.

   

  به صورت جدول زیر قابل تقسیم بندی است . دقت کنید:

  مزاج شناسی ، بررسی طبع سرد و گرم از نظر علمی

  مزاجهای چهارگانه و عناصر اربعه

  مزاج شناسی ، بررسی طبع سرد و گرم از نظر علمی

  عناصر چهارگانه موجود در طبیعت و طبع هر کدام از آنها

  مزاج شناسی ، بررسی طبع سرد و گرم از نظر علمی

  ارتباط عناصر اربعه و اخلاط (مزاج های ) چهارگانه

  مزاج شناسی ، بررسی طبع سرد و گرم از نظر علمی

  قدما معتقد بودند که عدم تعادل  هر کدام از این مزاج ها باعث بیماری می شود. نه تنها بیماری های جسمی بلکه آنها حتی تغییر خلق و خو ، حالات روحی و بیماریهای روحی و روانی و حتی جنون را به عدم تعادل این مزاج ها می دانستند که بی ربط نیز نبود .چرا که به عنوان مثال اگر به واسطه پر خوری و خوردن غذاهای با طبع گرم کار کبد را بالا ببریم به گونه ای که بیش از حد کار کند و منجر به تولید صفرای زیادی شود و سپس این صفرا در خون وارد شود که خواه به واسطه رفتن درون روده ها و باز جذب از طریق دیواره روده خواه از طریق سر ریز کردن در درون خون از داخل کبد باعث می شود که میزان صفرا یا (بیلیرو بین) خون بالا رفته و این صفرا در بافتهای نرم بدن چون مغر رسوب کند.

   

  سپس فعالیت مغز کم شده و حالات روحی خاصی را به دنبال می آورد. مانند افسردگی، کم حرکتی، کم هوشی، و … که اگر این حالت به موقع درمان نشود از پس افسردگی مداوم و طولانی مدت حالت بیماری روانی پیش می آید.

   

  حضرت علی (ع) نیز می فرماید: تمام بیماری های شما از بشقاب غذای شماست .( یا به قول ابوعلی سینا که می فرماید همه بیماریها با نخوردن درمان می شوند) پس عدم تعادل این مزاج ها در بدن باعث مشکلات و بیماری می شود. پس با توجه به اهمیت مسئله طبع و مزاج حال چگونه طبع و مزاج خود را بشناسیم.

   

  طبع چیست، مزاج چیست

  طبع خاصیت مواد و عناصر است که در میوه ها و سبزیجات و محصولات کشاورزی بدست می آید و ما آن را به صورت غذا درست کرده و میخوریم.

   

  طبع ذاتی خوردنیها، میوه ها، و محصولات بسته به میزان عناصر خاص درون آنها یا گرم و یا سرد و یا معتدل است. از طرفی اینکه چه چیزی گرمی و یا سردی است و چه عاملی این حالت را به وجود می آورد .بسته به دو حالت است:

  1- حالت و طبع ذاتی آن غذا

  2- حالت و طبعی که پس از ورود در بدن شخص به وجود می آورد.

   

  این دو عامل باعث به وجود آوردن طبع یک غذا و خوردنی می شوند.

   

  مزاج نیز همان طبع است اما در مورد انسان به کار می رود و مزاج هر شخصی نیز یا گرم است یا سرد است و یا معتدل با این تفاوت که طبع ارثی و ژنتیکی است و مزاج با تغذیه و محل زندگی به وجود می آید و قابل تغییر است.

   

  تقسیم بندی مزاج ها در هر فرد

  در هر انسان نیز تمامی بدن از نظر مزاج به سه قسمت تقسیم می شود:

  * سر و صورت

  * دل و جگر

  * معده و روده ها (دستگاه گوارش)

   

  که گاه در هر فردی یا این سه دارای یک مزاجند و یا دارای سه نوع و یا دارای دو نوع مزاج متفاوتند. در انسان های کاملا سالم این سه متعادلند.اما در صورت اختلال این یه قسمت بدن از نظر تفاوت مزاج ، در شخص غیر متعادل گاه سر و صورت گرمند و دل و جگر سرد و یا بر عکس و گاه معده و روده ها سردند و دل وجگر گرم و سر و صورت هم گرم، که این افراد پیوسته احساس نا آرامی و بیماری می کنند.

   

  در حالت تعادل باید هر سه قسمت خوب کار کنند و متعادل باشند اما در افراد مختلف بسته به نوع تغذیه ، ژنتیک و اعمال و شیوه زندگی گاه این سه قسمت مخالف باهم می زنند و نا میزان می شوند در همین موقع است که شخص احساس بیماری می کند که باید با نوع تغذیه و درمان با عرقیات گیاهی میزان و متعادل شوند.

   

  طبع سرد و گرم (غذا) یعنی چه ؟

  طبع گرم یعنی حالتی که ماده و عنصر(میوه و غذا) در درون خودش چه میزان انرژی دارد و انرژی آن از چه عناصر است.آیا گلوکز بیشتری دارد یا نشاسته؟ میزان قندش چقدر است؟ پروتئین چه میزان دارد ؟ فسفر یا کلسیم و یا … چه میزان دارد؟ کدام بیشتر است …

   

  وقتی غذا و عناصر خاص در بدن قرار گیرد عامل محرک تولید کدام ماده و کدام آنزیم در بدن است.

  اگر ماده و خوراکی عناصر فعال و پر انرژی آن چون قند خاص آزاد شده و چربیها و پروتئین هایش باشند غذای گرمی است.

   

  لازم به ذکر است که اگر چه نشاسته خود از قندهای ساده تری تشکیل شده اما خود قندی پیچیده تر است و در بدن باید چندین بار شکسته شود منظور ما از قند خالص گلوکز است که قند ساده و قابل جذب در بدن است.

   

  در اینجا برای شناخت بهتر طبع گرم و سرد خوردنیها نکاتی را یاد آور می شوم:

  * به طور کلی مواد پر انرژی و انرژی زا دارای طبع گرمند و موادی که دیر هضم بوده و زمانی طول می کشد تا انرژی آنها بدست آید سردند.

   

  * از طرفی موادی که بلافاصله بعد از ورود به بدن باعث ایجاد و تولید آنزیمهای فعال می شوند، گرمند و موادی که دیرتر این کار را انجام می دهند سردند.

   

  *موادی که کبد را فعال می کنند گرمند و موادی که کبد را آرام می کنند سردند .

   

  * موادی که باعث تولید و ترشح صفرا می شوند گرمند و موادی که نیازی به صفرا ندارند و بلعکس نیاز به ( سودا، اسید) دارند سردند.

   

  * مواد اسیدی و قندی گرمند.

   

  * موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می برند گرم و موادی که سردند(مواد قلیایی) ذخیره غذا را در بدن بالا برده و سوخت و ساز را پایین می آورند سردند.

   

  منبع: برگرفته از کتاب راز سلامتی با طب سنتی

  نوشته : عظیم محمودزاده شیرازی

   

  سخن پایانی: امیدوارم از این مقاله لذت برده باشید .پیشنهاد می کنم این مقاله را دنبال کنید تا بتوانید مزاج ها و طبع های خود را بیشتر و بهتر بشناسید و این به شما کمک می کند که چه نوع غذاهایی را بخورید و چه غذاهایی را نخورید در همین راستا نیک شو قصد این مقاله را ادامه دهد تا به طور کامل شما با طبع و مزاج های خود بیشتر آشنا شوید.با ما همراه باشید.

   

   

  4/5 - (4 امتیاز)
  هیچ نظری ثبت نشده است

  نظرتان را بنویسید

 • مطالب پربازدید
 •