بارداری و زایمان

مراقبت از پاهای زنان در دوران بارداری

مراقبت از پاهای زنان در دوران بارداری

مراقبت از پاهای زنان در دوران بارداری

خانم های باردار باید توجه داشته باشید که در این دوران حساس باید به فکر سلامت جنین و بدن خود به طور کامل باشید به خصوص پاها که اندام مهم بدن هستند.از مشهور ترین مشکلات پاها در این دوران تورم است که موجب درد در ناحیه پاشنه پاها می‌شود. بعضی از زنان از گرفتگی عضلات پا نیز شکایت می‌کنند که علت اصلی آن نیز افزایش وزن است، لذا لازم است که با حفظ سلامت پاها در دوران بارداری آشنا شوند و بتوانند نه ماه بارداری را راحت‌تر سپری کنند.

 

رگ‌های واریسی

اغلب زنان از پا درد شکایت می‌کنند اما حدود 20 درصد از آنها دستخوش رگ‌های واریسی نیز می‌شوند. رگ‌های زشت آبی و متورم که در پاها پدیدار می‌شوند. زنان باردار، تا 40 درصد خون بیشتری در بدن‌شان جریان دارد و افزایش خون سبب افزایش فشار در دیواره رگ‌ها و کش آمدن رگ‌ها می‌شود.

 

سنگینی پاها، خستگی در آنها و فشار سبب می‌شود اغلب زنان باردار دائماً از پادرد شکایت کنند. پیاده‌روی کردن هر روز، شنا و دوچرخه‌ سواری می‌توانند به کاهش آن کمک کنند. در صورتی که امکان ورزش ندارید می‌توانید در حالت نشسته هر روز چند بار پاها را بالا و پایین ببرید تا خون به طرز بهتری در آنها جریان یابد. بعد از فارغ‌ شدن با لیزر درمانی می‌توانید این رگ‌ها را محو کنید.

مراقبت از پاهای زنان در دوران بارداری

تغییر در تحرک مفاصل

زنان باردار در این دوران در ناحیه مفاصل پاها و زانوها دستخوش نوعی شلی می‌شوند. این سستی و شلی سبب کاهش ثبات و ایستایی می‌شود. افزایش وزن نیز این حالت را تشدید می‌کند. وضعیت در دوران سه ماهه آخر بارداری تشدید می‌شود.

 

گرفتگی و تورم پاها

گردش خون از پاها به قلب کمتر می‌شود و علت آن نیز افزایش اندازه جنین در رحم و بزرگ‌تر شدن آن است. مایعات بیشتری در پاها تاماد شده و همانجا تجمع می‌کنند. پوشیدن جوراب‌های مخصوص می‌تواند به کاهش تورم پاها کمک زیادی کند. پیاده‌روی مرتب و ورزش‌هایی مثل ایروبیک نیز به کاهش این تورم کمک می‌کنند.

 

مرطوب نگه داشتن بدن به طور دائم از گرفتگی عضلانی کم می‌کند و این علائم را کاهش می‌دهد. تورم پاها و بدن به طور کلی در این دوران چندان نگران کننده نیست اما در صورتی که وزن بدن زن باردار بیش از حد بالا رود دست،‌ پا و صورتش ورم شدید کند، سردردهای شدید داشته باشد و دستخوش تاربینی هم شود، بهتر است حتما موضوع را با پزشک در میان بگذارد.

 

این علائم می‌توانند نشان دهنده پری‌اکلامپسیا باشند. در قسمت پاها و زانوها، رگ‌های خونی بسیار ریز هستند، پس جای دادن مایع اضافی بدن در آنجا دشوار است.

مراقبت از پاهای زنان در دوران بارداری

تغییرات پاها در دوران بارداری

تغییر در اندازه طول پا، عرض آن و حتی ارتفاع پا در طول دوران بارداری متوجه می‌شوید که سایز پاهای‌تان به طور کلی افزایش یافته است. تجمع مایعات در قسمت پایین بدن، سبب بروز آن می‌شود و حجم پا بزرگ‌تر می‌شود. تغییرات هورمونی سبب تنبلی و شلی رباط‌های پاها می‌شود.

 

شل شدن رباط‌ها سبب افزایش طول و عرض پاها می‌شود. پاشنه پا پهن‌تر می‌شود و کمی هم کوتاه‌تر. اغلب بانوان در دوران بارداری فکر می‌کنند که هیچ‌کدام از کفش‌هایشان مناسب پاهای‌شان نیست. بیشتر تغییرات در بارداری اول رخ می‌دهند و در بارداری‌های بعدی این تغییرات کمتر دیده می‌شوند.

 

گرفتگی پاها

بعضی از زنان باردار تحمل گرفتگی پاها را ندارند. عضلات به شدت دردناک می‌شوند و این حالت در ناحیه ماهیچه ساق پا بیشتر دیده می‌شود. کمبود کلسیم و بالا رفتن فسفر بدن می‌توانند سبب بروز این وضعیت شوند. معمولا شبها به هنگام خواب‌گرفتگی پاها تشدید می‌شود چرا که پاها خسته‌تر هستند. بهتر است یک آزمایش دهید تا مشخص شود کمبود کلسیم دارید یا خیر و در صورت کمبود حتما از مکمل کلسیم زیرنظر پزشک استفاده کنید.

 

بعضی از بانوان با کمبود پتاسیم نیز دستخوش این حالت می‌شوند. مصرف موز و برگه زردآلو می‌تواند تا حدود زیادی این مشکل را رفع کند. در کنار تغییر در برنامه غذایی، می‌توانید از طریق پیاده روی کردن آن هم در ساعات عصر و به مدت 20-15 دقیقه جریان خون را در بدن بهبود ببخشید. از زیاد ایستادن و به مدت طولانی نشستن در یک حالت دوری کنید.

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

حمید جعفری

حمید جعفری فعال حوزه محتوا و سئو و مدیر سایت نیک شو ، امیدوارم محتوای این سایت راهی باشد برای زندگی بهتر و لذت بخش تر ......

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا