پزشکی و سلامتی

قرص لاموتریژین چیست؟ | مصرف در دوران قاعدگی ، بارداری و شیردهی

قرص لاموتریژین چیست؟ | مصرف در دوران قاعدگی ، بارداری و شیردهی

قرص لاموتریژین lamotrigine چیست؟ | مصرف در دوران قاعدگی ، بارداری و شیردهی

لاموتریژین برای بیماری تشنج و صرع تجویز مي شود و بیماران مبتلا به این قرص کاملا آشنا هستند و باید آن را مصرف کنند کـــه اخیرا با وجود تحریم ها این قرص سخت پیدا مي شود و قیمتش از 400 هزارتومان به یک و نیم ميلیون تومان رسیده ( به نقل از شاهد عینی و مصرف کننده این قرص) . لاموتریژین lamotrigine با نام تجاری Lamictal – Lamictal Blue – Lamictal Green – Lamictal orange – Lamictal CD یک داروی ضدصرع یا ضدتشنج اســـت. این دارو به تنهایی و گاهی همراه با داروهای دیگر برای درمان حملات صرع در افراد بالغ و کودکان بزرگتر از 2 سال اســـتفاده مي‌شود. این دارو همچنین برای کاهش حملات روانی در افراد بزرگسالی کـــه دارای اختلال دوقطبی هستند به کار مي‌رود. لاموتریژین ممکن اســـت برای اهداف دیگری غیر از آنچه کـــه در این موارد اســـتفاده مي‌شود بکار رود.

قرص لاموتریژین چیست؟ | مصرف در دوران قاعدگی ، بارداری و شیردهی

قرص لاموتریژین lamotrigine

 

موارد مصرف: از این دارو برای درمان حملات تشنجی نسبی اولیه و حملات تشنجی متعاقب تشنج فراگیر تونیک ـ کلونیک،اســـتفاده مي‌شود.

 

این دارو به تنهایی یا همراه با داروهای دیگر ضد تشنج، برای درمان بیماری صرع مورد اســـتفاده قرار گرفته و مکانیسم اثر دارو بدین صورت اســـت کـــه بین اعصاب تحریک کننده و اعصاب باز دارنده مغز، توازن و تعادل ایجاد مي نماید. داروی لاموتریژین را مي توان به شکل قرص و قرص های جویدنی اسفاده کرد.به گفته ی بسیاری از پزشکان بهترین زمان مصرف دارو ۱ تا ۲ بار و اندازه دوز مجاز مصرفی دارو ۱۰۰ تا ۵۰۰ ميلی گرم در روز اعلام شده اســـت. ضمنا اگر داروی لاموتریژین همراه با داروهای دیگر اســـتفاده مي شود، ميزان دوز مصرفی با توجه به نوع و دوز داروهای دیگر تغییر مي کند.

 

چگونگی تأثیر داروی لاموتریژین

اثرات این دارو ظرف مدت ۵ روز پس از شروع درمان با دارو، ظاهر و این اثرات مدت ۲۴ ساعت پس از قطع مصرف هر دوز در بدن باقی خواهند ماند. لاموتریژین با کاهش جریان الکتریکی غیر طبیعی سلول های مغزی به تنهایی یا همراه با سایر داروهای ضد صرع جهت کاهش حملات تشنج اســـتفاده مي شود. از دیگر کاربردهای این دارو مي توان به پیشگیری از فاز افسردگی در بیماران دوقطبی نیز اشاره کرد کـــه این کاربرد بسیار شایع نمي باشد. قابل یاداوری اســـت کـــه این دارو همانند بسیاری از داروهای دیگر باید در یک محفظه سربسته در جای خشک و خنک، دور از دسترس اطفال نگهداری شود. هرگز مصرف این دارو را بدون مشورت با پزشک قطع نکنید زیرا خود پزشک بعد از دو هفته از درمان با این دارو به تدریج از ميزان دوز مصرفی، خواهد کاســـت.

قرص لاموتریژین چیست؟ | مصرف در دوران قاعدگی ، بارداری و شیردهی

ترکیب شیميایی

 

عوارض جانبی مصرف داروی لاموتریژین

از عوارض معمول مصرف داروی لاموتریژین مي توان به ظاهر شدن جوش، تهوع، سردرد، خستگی، بی خوابی، سرگیجه، لرزش بدن و گیجی، اشاره نمود. ضمنا اگر دچار گلودرد، تورم بدن، اخلال در بینایی، دو بینی یا سوزش غیر طبیعی، گشتید سریعا با پزشک مشورت نمایید. از آن جایی کـــه این دارو بر سیستم عصبی تاثیر دارد لذا ممکن اســـت برخی از این عوارض به صورت نامحسوس ایجاد شود اما نکته اینجاســـت کـــه تاثیرات این دارو هم چند هفته پس از شروع درمان آشکار مي شود پس به مصرف دارو ادامه داده تا متوجه بهبود خود شده در این ميان نیز با پزشک خود برای کنترل عوارض جانبی آن مشورت کنید.

 

نکات احتیاطی مهم در مصرف داروی لاموتریژین

اگر به دردهای مزمن کبدی و کلیوی دچار مي باشید، از بیماری تالاسمي رنج م یبرید، نارسایی قلبی دارید و یا داروهای دیگری را مصرف مي کنید، حتما قبل از مصرف این دارو پزشک معالج خود را در جریان بگذارید.مصرف این دارو از نظر پزشکی در دوران حاملگی و همچنین شیردهی به اثبات نرسیده اســـت به همين دلیل هر فرد با توجه به شرایط خود و توصیه های پزشک معالجش باید از این دارو اســـتفاده کند.

 

کودکان زیر دو سال مجاز به اســـتفاده از این دارو نمي باشند.

 

کودکان بالای 12 سال حتما باید از مصرف این دارو به تنهایی خودداری کرده و همراه با دیگر داروهای تجویز شده توسط پزشک مصرف نمایند.

 

مصرف در افراد بالای ۶۰ سال بلامانع مي باشد ولی چون دارو مي تواند موجب سرگیجه و اختلال در بینایی گردد، لذا کلیه رانندگان و افرادی کـــه کارهای پرمخاطره انجام مي دهند بهتر اســـت هنگام مصرف این دارو از فعالیت های مربوطه دست بکشند.

قرص لاموتریژین چیست؟ | مصرف در دوران قاعدگی ، بارداری و شیردهی

چه عواملی باعث بروز تشنج مي‌شود؟

تشنج به طور خلاصه یک حمله عصبی ناشی از اختلال در فعالیت الكتریكی مغز مي‌باشد کـــه بصورت حرکات غیر ارادی در بدن بروز مي‌كند. این حالت معمولا با غش کردن و بیهوشی موقتی همراه اســـت. حملات تشنج ممکن اســـت چند ثانیه تا چند دقیقه طول بکشد و بیشتر در افراد با سابقه داشتن بیماری‌های پیش زمينه‌ای مثل صرع رخ مي‌دهد. این بیماری نوعی بیماری مغزی مي‌باشد کـــه در آن، این حملات تشنج در اثر اختلال جریان الکتریکی سلول‌های قسمتی از مغز رخ مي‌دهد. بیماری صرع مخصوص سن خاصی نبوده و حتی در کودکان هم دیده مي‌شود. عوامل مختلفی مثل تب بالا به ویژه در کودکان مي‌تواند باعث بروز تشنج گردد. بنابراین تب کردن کودکان باید جدی گرفته شده و تا حد امکان و هر چه سریع‌تر اقدامات لازم برای پایین آوردن دمای بدن کودک صورت بگیرد. اگر بخواهیم دلایل بروز تشنج را بررسی کنیم مي‌توانیم به مواردی مثل کاهش برخی مواد مغذی و معدنی مثل کلسیم، منیزیم یا افت قند خون بدن، عفونت‌های مغزی، ضربه‌های وارده بر سر، مسموميت دارویی و… اشاره کنیم.

 

تداخل دارویی

مهارکننده‌های اسیدفولیک، والپرات، کاربامازپین، فنوباربیتال، فنی توئین، اســـتامينوفن، قرص‌های پيشگيری کننده از بارداری و الکل

 

مقدار و نحوه مصرف داروی لاموتریژین

از آنجاییکـــه ميزان مصرف داروی لاموتریژین در افراد مختلف متفاوت اســـت باید حتما توسط پزشک تعیین گردد. ممکن اســـت پزشک شما ابتدا درمان را با مقدار داروی کم شروع کند و پس از عادت کردن بدن، مقدار آن را افزایش دهد. مقدار مصرف دارو در کودکان با توجه به شرایط، سن و وزن آنها توسط پزشک محاسبه مي‌شود.

 

توصیه‌ها و مراقبت‌های پرستاری

در طول مصرف این دارو پارامترهای کبدی، کلیوی و انعقاد خون به دقت باید کنترل شود.

در طول درمان با لاموتریژین بیمار را به طور دوره‌ای از نظر بینایی مورد ارزیابی قرار دهید.

 

مصرف در دوران بارداری

در دوران بارداری فقط در زمانی کـــه واقعا به آن نیاز مند هستید اســـتفاده شود. ممکن اســـت کـــه به جنین آسیب برسد. هرچند عدم درمان تشنج یا اختلال دوقطبی نیز مي‌تواند هم به فرد باردار و هم جنین آسیب برساند. پس، داروی خود را بدون تجویز پزشک قطع نکنید. اگر شما برنامه‌ای برای باردار شدن دارید و یا اینکـــه فکر مي کنید باردار هستید در این باره با پزشک خود صحبت کنید.

 

 

4/5 - (1 امتیاز)

حمید جعفری

حمید جعفری فعال حوزه محتوا و سئو و مدیر سایت نیک شو ، امیدوارم محتوای این سایت راهی باشد برای زندگی بهتر و لذت بخش تر ......

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا