پزشکی و بهداشتی

قیمت و هزینه ارتودنسی دندان سال 1400 | متحرک | فک بالا | نامرئی

قیمت و هزینه ارتودنسی دندان سال 1400 | متحرک | فک بالا | نامرئی

قیمت و هزینه ارتودنسی Orthodontia دندان سال 1400 | متحرک | فک بالا | نامرئی

ارتودنسی دندان راهی برای نظم دادن و مرتب قرار گرفتن دندان ها در کنار همدیگر است که بسیاری از افراد به آن نیاز دارند تا لبخند زیباتری داشته باشند. می دانیم که ارتودنسی کار سختی است و تحمل آن واقعا نیاز به صبر دارد ، این که سیم ها و یا نواع نامرئی کار کنید تفاوتی ندارد ، شما باید چندین ماه متوالی از این ابزارها روی دندان هایتان استفاده کنید تا حالت منظم و صاف پیدا کنند.

 

. . . و در انتها هزینه ارتودنسی را ذکر مي کنیم

 

معنی ارتودنسی : این کلمه مرکب است از دو واژهٔ لاتین «ارتو» به معنای «راست» و «درست»، و «ادوس» یا مشتق آن «دنس» به معنای «دندان».

قیمت و هزینه ارتودنسی دندان سال 1400 | متحرک | فک بالا | نامرئی

هر آنچه قبل از ارتودنسی باید بدانید

لبخند زیبا با دندان های مرتب گاهی اوقات برای خیلی ها آرزوست. آن ها دندان های نامرتبی دارند و با هر بار جلوی آینه رفتن یا لبخند زدن به این فکر مي کنند که کاش دندان های صاف و مرتبی داشتند. این آرزو این روزها دیگر دست نیافتنی نیست. علم دندانپزشکی نه تنها در زیباسازی دندان ها به خوبی پیشرفت کرده است بلکه روش های راحت تر و ساده تری را برای رسیدن به نتیجه مطلوب به کار مي گیرد.

 

از ارتودنسی های پیشگیری تا ارتودنسی های نامرئی. در روش های جدید فرد کمتر به سیم ها و براکت هایی که با هر بار حرف زدن و خندیدن خود را نشان مي دهند، اذیت مي شود و تا طی کردن دور کامل مشکلی از نظر ظاهری ندارد.

 

آیا درمان های ارتودنسی تنها برای زیبایی است؟

درمان های ارتودنسی به منظور برقراری رابطه بین دندانی و فکی بهتر انجام مي گیرد. با این درمان ها نه تنها به زیبایی بیشتر دست مي یابیم بلکه مي توانیم با رعایت بهداشت از پوسیدگی های بیشتر که براثر نامرتبی و روی هم قرارگرفتن برخی از دندان ها یا فاصله بین دندانی جلوگیری کنیم. این روش با قرار گرفتن دندان ها در محل خود و ایجاد روابط فکی صحیح، سبب تلفظ بهتر حروف و کلمات توسط بیمار و نهایتا حضور با اعتماد به نفس او در جامعه مي شود.

قیمت و هزینه ارتودنسی دندان سال 1400 | متحرک | فک بالا | نامرئی

آیا همه نیاز به ارتودنسی دارند؟

به دلیل وجود درمان های زیاد و نیز تنوع وضعیت های مختلف دهانی و دندانی، برای اینکه متوجه شوید نیاز به انجام دادن ارتودنسی دارید یا نه باید به دندانپزشک مراجعه کنید. چون امکان درمان های جایگزینی برای ارتودنسی وجود دارد. با معاینه دندانپزشک، او متوجه نیاز یا بی نیازی به ارتودنسی مي شود. در بعضی مواقع مي توان در سنین بعد از رشد در صورت نامرتبی های کم از درمان های لامينیت که پوشش های استتار کننده نامرتبی های دندانی است و روی سطح جلویی دندان های قدامي چسبانده مي شوند، استفاده کرد.

 

از چه زمانی متوجه نیاز به ارتودنسی مي شویم؟

ارتودنسی محدود به سن خاصی نیست، مي توان از اواخر 3 سالگی تا وقتی که دندان ها وجود دارند از این درمان استفاده کرد. گاهی اوقات در سنینی که کودکان دندان شیری دارند برای اینکه عادت مکیدن انگشت یا پستانک از سر کودک باز شود، از دستگاه های ساده ارتودنسی استفاده مي شود.

 

معمولا اغلب مشکلات ارتودنسی در 7سالگی زمانی که بیشتر دندان های دائمي جلویی درآمده اند خود را نشان مي دهند. البته امکان تشخیص برخی از مشکلات در سنین پایین تر نیز وجود دارد. از وقتی که دندان های دائمي رویش پیدا مي کند تا حدود 12 تا 15 سالگی مي توان تغییرات استخوانی و عضلانی مثل بزرگ کردن فک بیماران را انجام داد. به طور کلی بهترین سن درمان ارتودنسی با دستگاه ثابت حدود 12 سالگی است. پس از 12 سالگی با افزایش سن بیمار درمان هم تغییر مي کند.

 

ارتودنسی نامرئی چیست؟

3 روش برای انجام ارتودنسی نامرئی وجود دارد. یک مورد سیستم لینگوال است که در این روش براکت های ارتودنسی در پشت دندان های فک بالا و پایین چسبانده مي شود. این سیستم به دلیل مزاحمت های فراوان برای زبان هنگام تکلم و غذاخوردن و نیز به دلیل شکسته و کنده شدن هنگام شستن دهان چندان عملی نبوده و پیشنهاد نمي شود.

قیمت و هزینه ارتودنسی دندان سال 1400 | متحرک | فک بالا | نامرئی

در روش دیگر از پلاک های شفاف در جهت ردیف کردن دندان ها استفاده مي شود که آن نیز در موارد بسیار محدود و نامرتبی های بسیار کم و با صلاحدید دندانپزشک انجام مي گیرد و نیاز به مراجعات 2هفته یک بار و قالب گیری در هر جلسه مراجعه و ساخت پلاک جدید در هر جلسه دارد. روش اصلی و کارآمد روش استفاده از براکت های شفاف و اغلب سراميکی است که روی دندان های بیمار نصب مي شود و بدون رنگ بوده و دیده نمي شوند. این روش دارای استحکام و زیبایی خوبی بوده و مشکلی برای زبان یا گفتار بیمار ایجاد نمي کند.

 

سیستم ارتودنسی متحرک

ویژگی این نوع ارتودنسی قابلیت برداشتن و گذاشتن آن است. اما استفاده از این روش به این معنا نیست که فرد هر زمان دلش خواست از آن استفاده کند. در این روش نیز فرد باید دست کم 18 ساعت به طور پیوسته آن را در دهان قرار دهد. نکته مهم آن است که این روش تنها در مشکلات جزئی و در بیشتر مواقع به عنوان درمان پیشگیری استفاده مي شود. یکی دیگر از نکات مهم آن است که ميزان نتیجه بخش بودن آن به ميزان همکاری بیمار و عمل به توصیه ها بستگی دارد.

 

نحوه عملکرد ارتودنسی چگونه است؟

دستگاه های ارتودنسی با اعمال نیرو روی دندان ها آنها را جا به جا مي کند. این نیرو با اطلاع کامل از ميزان آنها و محاسبه با روش های خاص درمانی انجام مي شود. پس از هر بار کشیدن سیم ها کمي درد ایجاد مي شود که معمولا بعد از چند روز از بین مي رود. نکته مهم آن است که درمان ارتودنسی نیاز به نظم خاص و آماده سازی دارد. حین ارتودنسی باید جرم گیری، ترميم پوسیدگی، کشیدن دندان و آموزش بهداشت انجام شود تا پس از اتمام ارتودنسی دندان ها در سالم ترین شکل خود قرار داشته باشد.

 

آیا استفاده زیاد از پستانک و شیشه شیر تاثیری بر نیاز به ارتودنسی دارد؟

استفاده از پستانک و شیشه شیر به خودی خود مضر نیست ولی در صورتی که همراه با محلول های شیرین و برای مدت طولانی و در سنین بالاتر نیز استفاده شود مي تواند آسیب رسان باشد. پستانک مخصوص نوزادان است، نه کودکان نوپا. آنها باید پستانک را در دهان شان بگذارند و شروع به راه رفتن و بازی کردن کنند. استفاده طولانی مدت از آن حتی باعث مي شود در آینده کودک نیاز به ارتودنسی پیدا کند. به همين دلیل استفاده از پستانک در سنین بالای 2 سال اصلا توصیه نمي شود.

قیمت و هزینه ارتودنسی دندان سال 1400 | متحرک | فک بالا | نامرئی

آیا امکان برگشت درمان ارتودنسی وجود دارد؟

پس از اتمام ارتودنسی برای آنکه نتیجه حفظ شود باید دستورالعمل های خاصی را در نظر داشت. گاهی اوقات سهل انگاری افراد بعد از ارتودنسی باعث جابه جایی ناخواسته دندان ها مي شود. اما نکته مهم آن است که بدن هر فرد در برابر تغییرات ناگهانی واکنش های نامطلوبی نشان مي دهد بنابراین بهتر است درمان های ارتودنسی به صورت آهسته و پیوسته انجام شود.

 

اهميت رعایت بهداشت در طول دوره درمان ارتودنسی به چه دلیل است؟

رعایت بهداشت در طول دوره درمان ارتودنسی اهميت ویژه ای دارد زیرا به دلیل وجود براکت های ارتودنسی و نیز سیم های ارتودنسی، گیر غذایی بسیار بیشتر از قبل بوده و امکان مسواک زدن، تنها با استفاده از مسواک های معمول مشکل است. بنابراین به بیماران پیشنهاد مي شود از وسایل کمکی خاصی که به همين دلیل ساخته شده اند به منظور رعایت بهداشت صحیح و کامل بهره ببرند و همچنین انجام دهان شویه نیز به صورت مرتب توصیه مي شود.

 

در ارتودنسی دندان هایی که بند به آن ها وصل است بیشترین آسیب را مي بینند. آیا راهی برای کمتر آسیب دیدن آنها وجود دارد؟
در زمان ارتودنسی به دلیل آنکه سیم ، فنر و نوارهای پلاستیکی روی دندان ها قرار دارند، غذا مي تواند به آنها بچسبد که اگر خوب شسته نشود مي تواند موجب لک آوردن دائمي دندان ها شود. بنابراین بعد از هر بار غذا خوردن باید مسواک زده شود و از نخ دندان نیز برای تميز کردن غذاهای باقی مانده استفاده شود. برخی افراد در زمان ارتودنسی بیشتر مستعد آفت دهان هستند. اگر چنین اتفاقی افتاد باید متخصص ارتودنسی داروهای مخصوص را تجویز کند.

قیمت و هزینه ارتودنسی دندان سال 1400 | متحرک | فک بالا | نامرئی

قالب گیری برای ارتودنسی دندان

اولین مرحله از ارتودنسی دندان، مرحله قالب گیری است که در این مرحله متخصص ارتودنسی پس از معاینات دقیق بالینی و رادیوگرافیک از دندان های بیمار قالب گیری مي کند تا وضعیت دندان ها را در ابتدای درمان ارتودنسی ثبت نماید.

 

تصویربرداری در ارتودنسی دندان

در این مرحله از ارتودنسی دندان، بیمار باید طبق تشخیص متخصص ارتودنسی مراحل زیر را انجام دهد:

 

1. عکس رادیولوژی:

OPGیکی از رادیوگرافی های ضروری جهت شروع درمان ارتودنسی مي باشد که به وسیله آن، متخصص ارتودنسی قادر به دیدن دقیق ریشه دندان ها مي باشد و مي تواند کلیه دندان ها را از لحاظ سلامت کلی مورد ارزیابی قرار دهد.

 

لترال سفالومتری: این رادیوگرافی جهت بررسی موقعیکین تهیه مي شود و از ملزومات شروع یک درمان ارتودنسی صحیح مي باشد. با بررسی این رادیوگرافی، متخصص ارتودنسی مي تواند کلیه مشکلات اسکلتی بیمار را تشخیص دهد و در مورد طرح درمان مناسب وی تصميم گیری کند.

 

2. فتوگرافی (عکس رنگی):

این تصاویر جهت بررسی وضعیت بافت سخت و نرم داخل دهان و ارزیابی شاخص های زیبایی صورت در ابتدای درمان ارتودنسی تجویز مي شود.

 

معاینه بیمار در ارتودنسی دندان

در این مرحله از ارتودنسی دندان، فک بیمار مجدد توسط متخصص ارتودنسی مورد بررسی قرار مي گیرد. پزشک متخصص با درنظر گرفتن هزینه ارتودنسی به صورت تقریبی و همچنین زمان بندی احتمالی و توضیح انجام روش های موجود در ارتودنسی دندان، بیمار را در جریان کلیه مراحل و اقدامات و هزینه های ارتودنسی قرار خواهد داد.

قیمت و هزینه ارتودنسی دندان سال 1400 | متحرک | فک بالا | نامرئی

قرار دادن بریس (براکت) در دهان برای ارتودنسی دندان

اگر بیمار گزینه ارتودنسی نامرئی را انتخاب کند، پس از قالب گیری و انجام عکس برداری های لازم، علی رغم پرداخت هزینه ارتودنسی بیشتر مي تواند تنها در 20 الی 30 دقیقه حضور در مطب، ارتودنسی دندان را انجام دهد. در غیر اینصورت جلسه مربوط به چسباندن بریس ها (براکت ها) در دهان حدود 2 ساعت زمان مي برد. متخصص ارتودنسی دقت و زمان بسیار زیادی را در این مرحله برای قرار دادن براکت ها بر روی هر یک از دندان ها مي گذارد.

 

تنظیم جلسات برای مراحل ارتودنسی دندان

متخصص ارتودنسی پس از قرار دادن براکت ها (بریس ها) در دهان بیمار جلساتی را طبق برنامه زمان بندی تنظیم مي کند. این جلسات برای مشاهده روند پیشرفت درمان بیمار و تنظیم حرکات دندانی است. در طول هر یک از جلسات متخصص ارتودنسی مجدد نیروی لازم برای حرکت دندان ها را تنظیم مي کند.

 

استفاده از نگه دارنده و خارج کردن بریس از دهان

در طول درمان ارتودنسی دندان، مراجعات منظم و دقیق به متخصص ارتودنسی جهت کسب نتایج ایده آل و دستیابی به لبخندی زیبا اهميت زیادی دارد. پس از پایان مراحل ارتودنسی دندان و پرداخت هزینه های ارتودنسی، بریس ها از دهان خارج شده و پس از آن استفاده از نگه دارنده دندان برای ثابت نگه داشتن وضعیت دندان ها و فک بیمار آغاز مي گردد.

 

پس از انجام ارتودنسی دندان توسط متخصص ارتودنسی، بیمار مي تواند با استفاده از روش های مختلف زیبایی اقدام به سفید کردن دندان ها (بیلبچینگ) کند تا زیبایی لبخندش دوچندان شود.

 

متخصص ارتودنسی

ارتودنسی در بسیاری از کشورهای دنیا با تفاوتهایی آموزش داده مي‌شود. در ایران یک دندانپزشک پس از ۶ سال تحصیل دندانپزشکی و اخذ مدرک دکترای عمومي دندانپزشکی ، پس از گذراندن طرح ، مي‌تواند در آزمون پذیرش دستیار (رزیدنت) تخصصی دندانپزشکی شرکت کند و در صورت قبولی وارد این دورهٔ تخصصی شود. طول دورهٔ رسمي تخصص ارتودنسی در ایران ۳ سال است.

 

ارتودنسی در واقع یکی از شاخه‌های تخصصی دندانپزشکی است که برای زیباتر شدن صورت و دندان‌ها و بهبود عملکرد آن‌ها مورد استفاده قرار مي‌گیرد. کجی دندان‌ها، اوربایت و آندربایت (جلوتر بودن بیش از اندازه دندان‌های بالا یا پایین)، کراس بایت، شلوغی دندان‌ها و اختلال‌های مربوط به فک از مشکلاتی است که توسط متخصصان ارتودنسی درمان مي‌شود. با اینکه دندانپزشکان عمومي هم مي‌توانند ارتودنسی انجام دهند، اما دانش و تجربه کافی در این زمينه ندارند.

 

در ایران متخصصین مورد تأیید وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی، کلمه متخصص را در مهر طبابت خود قید مي‌کنند که با جستجو در اطلاعات پزشکان در درگاه سازمان نظام پزشکی قابل بررسی است.

قیمت و هزینه ارتودنسی دندان سال 1400 | متحرک | فک بالا | نامرئی

در یک دسته‌بندی کلی ارتودنسی در ۶ نوع انجام مي‌شود:

  1. ارتودنسی متحرک
  2. ارتودنسی ثابت
  3. ارتودنسی با استفاده از براکت‌های فلزی
  4. ارتودنسی با براکت‌های همرنگ دندان
  5. ارتودنسی برایکت‌های فلزی یا سراميکی بدون الاستیک
  6. ارتودنسی از پشت دندان یا سیستم لینگوال
  7. ارتودنسی شفاف یا Invisalign

 

مهم‌ترین اجزای ارتودنسی

براکت‌ها:

براکت‌ها در واقع عامل ارتباطی بین سیم ارتودنسی و سیستم دندانی بیمار هستند. این وسایل از جنس فلز یا مواد سراميکی همرنگ دندان بوده و بر روی تک تک دندان‌هایی که ارتودنتیست مي‌خواهد آن‌ها را حرکت دهد. توسط ماده چسبنده ظریفی نصب مي‌شوند.

 

بندهای فلزی:

حلقه‌های فلزی که در اکثر مواقع دور دندان آسیای بزرگ قرار مي‌گیرد و ارتودنتیست سیم را در داخل کانال ویژه‌ای که روی این حلقه نصب است قرار مي‌دهد. این حلقه فلزی توسط یک ماده خاص به دندان چسبیده و محکم مي‌شود.

 

سیم ارتودنسی

سیم‌هایی که در دوران درمان ارتودنسی مورد استفاده قرار مي‌گیرند، در داخل شیار کوچکی درون براکت‌ها متصل و با حلقه‌های لاستیکی کوچک یا سیمهای فلزی نازک در جای خود محکم مي‌شوند. البته در ارتودنسی دیمون نیازی به این حلقه‌های لاستیکی وجود ندارد. سیم‌های مراحل اولیه فشاری را به دندان‌ها وارد مي‌کنند تا آن‌ها را به جایگاه صحیح هدایت کنند. سیم‌هایی که در طول مراحل اولیه درمان به منظور اصلاح به هم ریختگی و چرخش دندان‌ها استفاده مي‌شوند، نازک و قابل انعطاف و از جنس نیکل تیتانیوم هستند. معمولاً در این مرحله از درمان است که شاهد بیشترین و بزرگترین تغییرات هستیم. در بیشتر معاینات در طول درمان، سیم‌ها عوض مي‌شوند. همچنان که درمان ارتودنسی ادامه مي‌یابد، متوجه مي‌شوید که سیم‌های استفاده شده ضخیم‌تر و محکمتر مي‌شوند.

 

قلاب‌های الاستیکی و بندهای لاستیکی

 

لیگاچر

قیمت و هزینه ارتودنسی دندان سال 1400 | متحرک | فک بالا | نامرئی

هزینه ارتودنسی در سال 1400

اگر مي خواهید ارتودنسی انجام دهید باید بدانید که با قیمت های بسیار متفاوتی روبرو هستید ، این قیمت ها بستگی به محل انجام کار ( هر چه قسمت های بالای شهر تهران ، گران تر ) و تخصص و شهرت پزشک مربوطه دارد اما رنج آن

 

در ارزان ترین حالت ممکن :

ارتودنسی ثابت هر فک : 3 ميلیون تومان

ارتودنسی متحرک هر فک : 1.5 ميلیون تومان

 

و در گران ترین حالت :

ارتودنسی ثابت هر فک : 5 ميلیون تومان

ارتودنسی متحرک هر فک : 3 ميلیون تومان

 

مطالب بیشتر:

قیمت کامپوزیت دندان | کامپوزیت دندان های جلو

قیمت لمینت دندان چقدر است؟

 

 

2.7/5 - (3 امتیاز)

حمید جعفری

حمید جعفری فعال حوزه محتوا و سئو و مدیر سایت نیک شو ، امیدوارم محتوای این سایت راهی باشد برای زندگی بهتر و لذت بخش تر ......

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا