مطالب خواندنی و جالب

قهوه گران قیمت و مشهور از مدفوع این حیوان

قهوه گران قیمت و مشهور از مدفوع این حیوان

فرض کنید که قهوه بسیار خوشمزه ای را می خورید که از مدفوع حیوان ساخته شده است، چه حالی به شما دست خواهد داد؟ آیا بی تفاوت هستید یا از این مسئله خوشتان نمی آید؟ یکی از مسافران تور چین مجبور شده بود تمام پولی را کــه در جیب دارد بابت نوشیدن یک فنجان قهوه بپردازد. وقتی به هتل برگشت بسیار آشفته بود و به همه هشدار ميداد کــه؛ مبادا ((قهوه کوپی لواک)) بنوشید. او برای یک فنجان قهوه، 99 هزار تومان پول پرداخته بود.

 

مسافران تور چین باهم بحث ميکردند کــه چرا در چین قیمت قهوه گران است. آن‌ها فکر ميکردند کــه در این کشور نوشیدن هر نوع قهوه در هر کافه و رستورانی برای آن‌ها گران تمام خواهد شد؛ اما این ماجرا بسیار عجیب و پیچیده‌تر از این‌ها بود.

قهوه گران قیمت و مشهور از مدفوع این حیوان

((کوپی لواک)) چیست؟

کوپی لواک دانه‌های قرمزرنگ قهوه‌ای است کــه در مناطقی از اندونزی، ژاپن، آمریکا، فیلیپین و برخی دیگر از کشورها ميروید. روزی مردم بومی اندونزی تصمیم گرفتند به‌جای خرید این قهوه‌ی گران از فروشگاه‌ها، خودشان به جنگل رفته و این قهوه را بچینـنـد.

 

آن‌ها با زنان و کودکان خود به چند گروه تقسیم شدند و شروع به برداشت قهوه کردند. در حین کار ((گربه‌های زباد)) را ميدیدند کــه از میان بوته‌ها فرار ميکنـنـد. بومیان خوشحال بودند و تصمیم گرفتند مقداری از این قهوه‌ی پرآوازه را دم کنـنـد تا همه بنوشند.

 

قهوه را آماده کردند اما آن‌قدر تلخ و بدمزه بود کــه حال همه دگرگون شد. بنابراین آن‌ها چند روزی صبر کردند تا میوه‌ها خشک شوند و دوباره قهوه را دم کردند. این بار هم قهوه طعم بد و زنـنـده‌ای داشت. آن‌ها نميدانستند کــه برای تهیه‌ی این قهوه چه باید بکنـنـد؟!

قهوه گران قیمت و مشهور از مدفوع این حیوان

((زباد نخلی)) را بشناسید

زباد نخلی یا ((گربه‌ی زباد)) حیوانی شبیه به راسو است کــه علاقه‌ی زیادی به این گیاه دارد. زباد نخلی حیوان بسیار زیرکی است و برای انتخاب دانه‌های قهوه هم بسیار هوشمندانه عمل ميکند گربه ی زباد به این میوه خیلی علاقه دارد.

 

بنابراین آن‌قدر لابه‌لای درختان و بوته‌ها ميچرخد تا بهترین، درشت‌ترین و رسیده‌ترین میوه‌های قهوه را انتخاب کرده و بعد بخورد. تمام اتفاقات خوب برای این میوه از این به بعد و در سیستم گوارشی زباد نخلی ميافتد. سیستم گوارشی این حیوان به‌گونه‌ای است کــه آنزیم‌های آن در ساختار پروتئینی قهوه تغییر ایجاد ميکند.

 

بنابراین دانه‌ها پس از حدود یک روز و نیم گردش در دستگاه گوارش زباد نخلی، عطروطعم خاصی به خود ميگیرند و حالا این دانه‌ها، همان قهوه‌ی خوش‌طعم است کــه در آمریکا 500 گرم آن را به قیمت 600 دلار ميفروشند.

 

پس از پی بردن به راز تهیه‌ی این قهوه، در گوشه‌کنار دنیا مشاغلی عجیب ایجاد شدند کــه امروزه بسیار هم پردرآمد است. مسافران تور اندونزی قطعا بسیاری از این مشاغل را در گشت‌و‌گذارهایشان ميبینـنـد.

قهوه گران قیمت و مشهور از مدفوع این حیوان

کارخانه‌ی کوپی لواک در سیستم گوارش زباد نخلی احداث شد

بخش گوشتی میوه‌ها در معده‌ی زباد نخلی هضم شده و هسته‌های داخلی آن‌کــه همان دانه‌های قهوه هستند به شکل مدفوعش دفع ميشود. البته بعد از عمل گوارش فقط تعدادی از دانه‌ها، سالم و دست‌نخورده دفع ميشوند.

 

دانه‌های خارج‌شده، گران‌ترین و خوشمزه‌ترین قهوه‌ی دنیا هستند. همین سبب شد تا امروز در مناطق زیادی از دنیا کــه زیر کشت این قهوه قرار دارد، ازجمله در سوماترا، جاوه و بالی، مشاغل زیادی برای تهیه‌ی آن ایجاد شود.

قهوه گران قیمت و مشهور از مدفوع این حیوان

مثل افرادی کــه وظیفه‌ی نگهداری این حیوانات و آموزش دادن به آن‌ها را دارند. افرادی کــه وظیفه‌ی کشت این قهوه در زمین‌ها را دارند، تعداد دیگری کــه نباید بگذارند مدفوع این حیوانات هدر برود و همه‌ی آن را جمع‌آوری کنـنـد و درنهایت کسانی کــه در چند مرحله وظیفه جدا کردن این دانه‌ها از مدفوع، شستشوی آن‌ها، خشک و بو دادنشان را دارند.

قهوه گران قیمت و مشهور از مدفوع این حیوان

قهوه گران قیمت و مشهور از مدفوع این حیوان

طعم خوب کوپی لواک، افسانه یا واقعیت؟

عوامل زیادی در طعم قهوه مؤثرند. توانایی این حیوان برای انتخاب بهترین دانه‌ها، رژیم غذایی آن، میزان سلامت حیوان و سطح استرس آن نیز در طعم و مزه‌ی قهوه مؤثر است.

 

البته ناگفته نماند یک انجمن تخصصی قهوه در آمریکا اعلام کرد طی بررسی‌هایی کــه داشته تمام تصورات راجع به طعم این قهوه اشتباه بوده و همه تعریف و تمجیدها مربوط به تلقیناتی است کــه مردم به خودشان مي کنـنـد.

 

اما افرادی کــه این قهوه را نوشیده‌اند نظری دقیقاً مخالف این انجمن دارند و طعم این قهوه را نزدیک به طعم شکلات و کارامل ميدانـنـد. آن‌ها اعتراف ميکنـنـد کــه اگر قیمت این قهوه این‌قدر بالا نبود قطعاً همیشه از این قهوه‌ی خوش عطروطعم استفاده ميکردند.

قهوه گران قیمت و مشهور از مدفوع این حیوان

قهوه گران قیمت و مشهور از مدفوع این حیوان

به‌ صورت کلی مدفوع انسان و حیوان حرام‌گوشت کــه خون جهنده دارد، نجس است و قابل‌تطهیر نبوده و خوردن آن‌هم جایز نیست. اما فقها معتقدند، دانه‌هایی مانـنـد هسته خرما یا آلبالو کــه گاهی بلعیده‌شده و بدون تغییر چندانی همراه با مدفوع خارج ميشود، صرفاً متنجس بوده و قابل پاک شدن است.

قهوه گران قیمت و مشهور از مدفوع این حیوان

 

پاسخ مراجع عظام چنین است: حضرت آیت الله العظمی خامنه ای {{مد ظله العالی}}:

اگر پس از تطهیر و شستشو باشد مانعى ندارد.

 

حضرت آیت الله العظمی سیستانی {{مد ظله العالی}}:

حرام است و پاک نمی شود.

 

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی {{مد ظله العالی}}:

جایز نیست.

 

حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی {{مد ظله العالی}}:

به طور کلی بول و مدفوع حیوان حرام گوشت کــه خون جهنده دارد نجس است و خوردن آن جایز نیست و قابل تطهیر هم نیست.

 

حضرت آیت الله هادوی تهرانی {{دامت برکاته}}:

اشکالی ندارد.

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

حمید جعفری

حمید جعفری فعال حوزه محتوا و سئو و مدیر سایت نیک شو ، امیدوارم محتوای این سایت راهی باشد برای زندگی بهتر و لذت بخش تر ......

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا