آموزش کامپیوتر و نرم افزار

برای قفل کردن ویندوز این ترفندها را بکار ببرید

برای قفل کردن ویندوز این ترفندها را بکار ببرید

برای قفـــل کردن ویندوز این ترفندها را بکار ببرید

برای این که بتوانید امنیت سیســتم عامل ویندوز را بالا ببرید و از فایل ها و اطلاعات شخصی خود نهایت مراقبت را اعمال کنید باید رمزگذاری و امنیت ویندوز را به گونه ای نفوذناپذیر اعمال کنید. ما بهترین روش های بالا بردن امنیت ویندوز را به شما معرفی می کنیم. قفـــل کردن کامپیوتر و مسدودسازی دسترسی به آن در زمان بیکاری و عدم اســـتفاده اهمیت زیادی دارد. در صورت عدم انجام این کار، بعید نیست یک نفر به سیســتم رایانه شما نزدیک شده و فایل‌های خصوصی‌تان را مرور کند.

 

از آن بدتر، ممکن اســـت با یک فرد ماهر برخورد کرده و وی یک بدافزار بر روی سیســتم شما نصب کند، بدافزاری که نه یک بار، بلکه برای همیشه به وی اجازه می‌دهد به فایل‌هایتان دسترسی داشته باشد! اما قفـــل کردن ویندوز از تمامی این مشکلات جلوگیری خواهد نمود.

 

اســـتفاده از ابزارهای داخلی برای قفـــل کردن ویندوز

به گزارش نیک شو، فراموش نکنید یک بار دسترسی فردی ماهر به سیســتم رایانه شما، برابر با دسترسی همیشگی وی به فایل‌های محلی در درون سیســتم، نظارت بر رفتار شما و دسترسی به پسوردهای حساب‌های کاربری مختلف در اینترنت اســـت.

 

حتــی ممکن اســـت این فرد از طریق وبکم همواره شما را مشاهده کند! اگرچه احتمال این موارد پایین اســـت، اما وصل کردن یک فلش ممــوری به سیســتم و تخلیه اطلاعات مهم در کسری از ثانیه کاری نیست که به مهارت نیاز داشته باشد و هر کسی قادر به انجام آن اســـت. پس، حتما روش‌های قفـــل کردن ویندوز به کمک ابزارهای داخلی سیســتم عامل را یاد بگیرید.

 

اســـتفاده از کلیدهای میانبر برای قفـــل کردن ویندوز

بهتر اســـت بدنبال روش‌های پیچیده نباشــیم و سرراســـت‌ ترین گزینه‌های پیش رو را انتخاب کنــیم. تفاوتی ندارد در کجای ویندوز قرار داشته و مشغول چه کاری هستید، چرا که قفـــل کردن ویندوز با اســـتفاده از کلیدهای ترکیبی میانبر بسیار سریع اســـت.

 

تنها کافی اســـت کلیدهای ترکیبی Windows Key + L را بفشارید. البته، این کار از طریق فشردن سه کلید معروف Ctrl ،Alt و Delete نیز ممکن اســـت. بعد از فشردن این سه کلید، با یک منو شامل چند گزینه روبه‌رو می‌شوید و باید گزینه Lock را برای قفـــل کردن ویندوز انتخاب کنید.

برای قفل کردن ویندوز این ترفندها را بکار ببرید
بدون شک برای قفـــل کردن ویندوز ، فشردن کلیدهای ترکیبی Windows Key + L روش ساده‌تری اســـت. با این کار به لاک اسکرین ارسال شده و برای دسترسی مجدد به ویندوز باید پسورد آن را وارد کنید.

 

فراموش نکنید برای جلوگیری از دسترسی دیگر افراد به سیســتم به این روش، باید از قبل بر روی حساب کاربری ویندوز خود پسورد تعیین کرده باشید، در غیر این صورت، بعد از زدن کلیدهای ترکیبی Windows Key + L، دسترسی مجدد بدون وارد کردن پسورد ممکن اســـت.

 

برای تعیین پسورد به مسیر Settings > Accounts > Sign-in options رفته و فیلد Password را پر کنید. اگر اکنون هیچ پسوردی ندارید، فیلد پسورد کنونی (Current Password) را خالی بگذارید.روش سریعتر قرار دادن پسورد بر روی اکانت ویندوز، فشردن کلیدهای Ctrl ،Alt و Delete و سپس انتخاب گزینه Change Password (همانند تصویر بالا) اســـت.

 

تعیین زمان وقفه کوتاه برای قفـــل کردن ویندوز به صورت خودکار

اســـتفاده از کلیدهای میانبر بدون شک بهترین روش برای قفـــل کردن ویندوز بدون وقفه و طی کسری از ثانیه اســـت. البته، بعید نیست اتفاقی سبب شود ناخودآگاه از جای خود بلند شده و فشردن این کلیدهای ترکیبی را فراموش کنید.اگرچه ویندوز بعد از مدتی وقفه و بدون کار ماندن به طور خودکار سیســتم را قفـــل می‌کند، اما در حالت پیشفرض این زمان بسیار طولانی اســـت و بعید نیست در این زمان، کسی به سیســتم دسترسی پیدا کند. بهترین راهکار، کوتاه کردن وقفه بین بیکار ماندن سیســتم و قفـــل شدن خودکار اســـت.

 

برای تعیین زمان وقفه در ویندوز 10، قسمت Settings را باز کرده و عبارت Screensaver را جستجو کنید. در ادامه گزینه Change screen saver را انتخاب کنید. از آنجایی که اســـتفاده از اسکرین سیور برای مانیتورهای امروزی ضروری نیست، خوشبختانه در حالت کلی مجبور نیستید برای اســـتفاده از این متد اسکرین سیور را فعال کنید.از لیست موجود، یکی از اسکرین سیورها را انتخاب کرده و یا بنابر سلیقه خود یک مورد جدید دانلود کنید. در ادامه، می‌بایست یک عدد بر حسب دقیقه برای تعیین وقفه تا فعال‌سازی خودکار آن مشخص کنید.

 

حالا، اگر None را انتخاب کنید، کامپیوتر بعد از سپری کردن این زمان مشخص، به جای نمایش اسکرین سیور، ویندوز را قفـــل می‌کند. زدن تیک گزینه On resume, display logon screen را فراموش نکنید.

برای قفل کردن ویندوز این ترفندها را بکار ببرید

هرچه این عــدد بر حسب دقیقه بیشتر باشد، امنیت سیســتم شما بیشتر کاهش می‌یابد. البته فراموش نکنید پایین بودن آن نیز آزاردهنده اســـت،چراکه به عنوان نمونه بعد از یک دقیقه بیکار ماندن پشت سیســتم، مجبورید هر دفعه ویندوز را از حالت اسکرین سیور در بیاورید و یا اینکه مجددا پسورد خود را وارد کنید. برای جلوگیری از این اتفاق، یک بازه زمانی معقول برای قفـــل کردن ویندوز به صورت خودکار تعیین کند. پیشنهاد ما 3 دقیقه اســـت.

 

فراموش نکنید همچنین به مسیر Settings > Accounts > Sign-in options رفته و زیر قسمت Require sign-in، گزینه When PC wakes from sleep را انتخاب کنید. با این کار، در زمانی که ویندوز از حالت Sleep خارج می‌شود، وارد کردن مجدد پسورد برای اســـتفاده از سیســتم ضروری اســـت.

 

نرم افزار Lock My PC

اگر ترجیح می‌دهید بدون اســـتفاده از فلش یو اس بی، ویندوز را به صورت حرفه‌ای قفـــل کنید، نرم افزار Lock My PC یکی از بهترین انتخاب‌های پیش رو اســـت. این ابزار رایگان به کاربر اجازه می‌دهد لاک اسکرین پیشفرض ویندوز را با غیر فعال کردن موس و دیسک درایوها لغو کند.البته، دیگر ادمین‌ها همچنان می‌توانند به ویندوز لاگین کنند. قفـــل کردن ویندوز ، اکنون به کمک کلیدهای ترکیبی مورد نظر کاربر ممکن می‌شود. این امکان وجود دارد تا بعد از گذشت مدت زمانی از قفـــل ماندن ویندوز، کاربر از حساب کاربری خود خارج شود و یا سیســتم به طور کامل خاموش شود.

 

اســـتفاده از Dynamic Lock برای قفـــل کردن ویندوز

ویندوز 10 را باید گل سرسبد تمامی نسخه‌های ویندوز دانست که روز به روز به امکانات آن افزوده می‌شود. همانطور که می‌دانید، جدیدترین به روزرسانی کلی این سیســتم عامل، آپدیت Creators Update نام داشته و در آوریل امسال (فروردین و یا اردیبهشت) عرضه می‌شود.یکی از قابلیت‌های جدید این آپدیت Dynamic Lock اســـت که قفـــل کردن ویندوز با آن به سادگی ممکن می‌شود. با اســـتفاده از این قابلیت، سیســتم در زمان دور شدن کاربر به صورت خودکار قفـــل می‌شود. اگر جزو کاربران Windows Insider نیستید، می‌بایست برای اســـتفاده از این ویژگی مدت زمان بیشتری منتظر بمانید.

 

ابتدا مطمئن شوید گوشی موبایل و یا یک دستگاه همراه دیگر شما از طریق بلوتوث به سیســتم رایانه وصل شده اســـت. به مسیر Settings > Accounts > Sign-in Options رفته و به دنبال Dynamic lock بگردید.

 

در این قسمت، تیک گزینه Allow Windows to detect when you’re away and automatically lock the device را بزنید. از این پس، کامپیوتر به محض از دست دادن اتصال خود با بلوتوث، قفـــل خواهد شد.

 

پس، فراموش نکنید تا حین دور شدن از سیســتم رایانه، گوشی موبایلتان را همراه خود بیاورید. همچنین فراموش نکنید برد نسخه‌های جدید بلوتوث‌ معمولا زیاد اســـت (بیشتر از چهل یا پنجاه متر).از مزایای اســـتفاده از این متد، عدم قفـــل کردن ویندوز به صورت خودکار بعد از مدت زمانی بیکار ماندن سیســتم اســـت. در عوض، هرگز نباید برد بالای بلوتوث را فراموش نکنید. بعید نیست تا وقتی در شعاع پنجاه متری کامپیوتر خود قرار دارید، فردی به آن دسترسی پیدا کند.

 

بهترین توصیه، اســـتفاده از Dynamic lock و وقفه زمانی کوتاه در کنار هم برای قفـــل کردن ویندوز به صورت خودکار اســـت. اما، اولویت اصلی، فشردن کلید‌های ترکیبی Windows Key + L برای قفـــل کردن بلادرنگ ویندوز اســـت.

 

اســـتفاده از نرم افزارهای جداگانه برای قفـــل کردن ویندوز

ابزارهای داخلی ویندوز، امنیت 100 درصد را برای کاربران همراه ندارند و بهتر اســـت تا از نرم افزارهای تولید شده به دست  بهترین توسعه‌دهندگان دنیا نیز بهره ببریم.اگر هیچ یک از روش‌های قفـــل کردن ویندوز که در بالا به آن اشاره کردیم برای شرایط شما مناسب نیست، از ابزارهای رایگان معرفی شده در زیر کمک بگیرید. با کلیک بر روی نام هر نرم افزار، به صفحه دانلود آن منتقل می‌شوید.

 

نرم افزار Bluelock

اگر از سیســتم عامل ویندوز 7 و یا 8.1 اســـتفاده می‌کنید، می‌توانید قابلیت Dynamic lock ارائه شده در آپدیت بعدی ویندوز 10 را با اســـتفاده از نرم افزار Bluelock در اختیار داشته باشید. این نرم افزار، ابزاری ساده برای قفـــل کردن ویندوز به صورت خودکار با اســـتفاده از اتصال بلوتوث اســـت. تنها کافی اســـت تا زمان مورد نظر برای انتظار پیش از قفـــل کردن ویندوز را تعیین کنید. قفـــل کردن ویندوز

برای قفل کردن ویندوز این ترفندها را بکار ببرید

نرم افزار Predator

ترفندهای متفاوتی برای قفـــل کردن ویندوز وجود دارند. به عنوان نمونه می‌توانید این کار را به کمک نرم افزار Predator و با اســـتفاده از یک درایو یو اس بی انجام دهید. در واقع با اســـتفاده از این نرم افزار، فلش یو اس بی را تبدیل به کلید ورود به کامپیوتر خواهید کرد و سیســتم بدون اتصال این فلش یو اس بی کار نمی‌کند.

 

دانلود ویدیو
اســـتفاده از نرم افزار Predator روشی حرفه‌ای و پیشرفته و برای قفـــل کردن ویندوز اســـت و امنیت را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد. یکی از نکات مثبت این نرم افزار این اســـت که نمی‌توان فرآیند آن را از طریق تسک منیجر، تب Processes متوقف کرد.همچنین وقتی فردی پسورد اشتباه وارد کند، یک هشدار با صدای بالا تولید می‌کند. تنها کافی اســـت تا حین بلند شدن از پشت سیســتم رایانه خود، فلش یو اس بی را از آن جدا کنید.

 

 

 

5/5 - (1 امتیاز)

حمید جعفری

حمید جعفری فعال حوزه محتوا و سئو و مدیر سایت نیک شو ، امیدوارم محتوای این سایت راهی باشد برای زندگی بهتر و لذت بخش تر ......

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا