دانستنی های جنسی

قرص یاسمین yasmine | جلوگیری از بارداری و تنظیم قاعدگی

قرص یاسمین yasmine | جلوگیری از بارداری و تنظیم قاعدگی

قرص یاسمين yasmine | جلوگیری از بارداری و تنظیم قاعدگی

یکی از رایج ترین و کم عوارض ترین قرص های ضدبارداری ، یاسمين اســت که درباره افزایش احتمال ابتلا به لخته خون درباره آن هشدارهای زیادی داده مي شود. در این مطلب به طور کامل این مسائل را بررسی مي کنیم تا بدانید که در اخر مي توانید از این قرص اســتفاده نمایید یا خیر.

قرص یاسمین yasmine | جلوگیری از بارداری و تنظیم قاعدگی

شکل دارویی قرص یاسمين

 

عملکرد یاسمین

یاسمين مانع از تخمک گذاری (انتشار تخمک از تخمدان) و همچنین باعث تغییر در پوشش رحم و دهانه رحم مي شود، و باعث مي شود رسیدن اسپرم به رحم و لقاح با تخمک در رحم سخت تر شود. یاسمين در زنان به عنوان قرص کنترل بارداری اســتفاده مي شود. یاسمين همچنین ممکن اســت برای اهداف ذکر نشده در این راهنمای دارو اســتفاده شود.

 

یاسمين به انگلیسی Yasmin ترکیبی از ( دروسپرینون و اتینیل اســترادیول ) اســت که مانع از تخمک گذاری ( آزاد شدن یک تخمک از یک تخمدان ) ميشود و همچنین با تغییر در پوشش دهانه رحم راه را برای رسیدن اسپرم به رحم سخت تر و دشوار تر ميکند .

 

یاسمين به عنوان دارویی برای پیشگیری از بارداری اســتفاده مي شود٬ همچنین از آن نیز برای درمان آکنه متوسط ​​در زنانی که حداقل 14 سال سن دارند با دوره های قاعدگی اســتفاده مي شود .

 

این دارو همچنین در درمان علائم اختلالات پیش از قاعدگی ( PMDD ) مانند اضطراب، افسردگی ، تحریک پذیری ، مشکلات تمرکز ، کمبود انرژی ، خواب ٬ تغییرات اشتها ، حساسیت پستان ، درد مفاصل و عضلات ، سردرد و افزایش وزن اســتفاده مي شود

قرص یاسمین yasmine | جلوگیری از بارداری و تنظیم قاعدگی

پیش از مصرف قرص یاسمين بدانید:

– مصرف یاسمين مي تواند خطر ابتلا به لخته های خون، سکته مغزی، یا حمله قلبی را افزایش دهد. اگر فشارخون بالا، دیابت، کلسترول بالا و یا اضافه وزن ( رژیم لاغری | چگونه لاغر شویم؟ ) دارید، بیشتر در معرض خطر قرار مي گیرید. خطر ابتلا به سکته مغزی یا لخته خون در طول سال اول مصرف قرصهای ضدبارداری بالاتر اســت. خطر یاسمين پس از 4 هفته مصرف نکردن و مصرف دوباره بیشتر خواهد بود.

 

– سیگار کشیدن به ميزان قابل توجهی خطر لخته شدن خون، سکته مغزی یا حمله قلبی را افزایش مي دهد. هر چقدر سن شما بیشتر باشد و بیشتر سیگار بکشید خطر بیشتر خواهد بود. اگر سیگار مي کشید و سن شما بالاتر از 35 سال اســت، نباید قرص یاسمين مصرف نمایید.

 

– اگر باردار هستید قرص یاسمين مصرف ننمایید. اگر باردار هستید یا دو دوره پشت سر هم را از دست داده اید یاسمين را متوقف ننمایید و به پزشک نیز بگویید. اگر اخیرا زایمان کرده اید، حداقل 4 هفته صبر نمایید سپس مصرف یاسمين را شروع نمایید.

قرص یاسمین yasmine | جلوگیری از بارداری و تنظیم قاعدگی

اگر مشکلات زیر را دارید نباید یاسمين مصرف نمایید:

فشار خون بالا کنترل نشده یا درمان نشده

بیماری قلبی (بیماری شریان اکلیلی، بیماری دریچه قلب، سابقه سکته قلبی، لختگی خون یا سکته مغزی)

بیماری لختگی خون یا مشکلات گردش خون

بیماری مربوط به چشم، کلیه یا گردش خون که توسط دیابت ایجاد شده اســت.

سابقه سرطان مربوط به هورمون مانند سرطان رحم و سرطان سینه

خونریزی واژینال غیرمعمول که توسط پزشک بررسی نشده اســت.

بیماری کبد، سرطان کبد، سابقه زردی ایجاد شده توسط بارداری یا قرص های کنترل بارداری

سردردهای شدید ميگرنی ( علت و علائم ميگرن) (با کرختی، ضعف یا تغییر بینایی)، به خصوص اگر بالای 35 سال هستید.

برای اطمينان از این که یاسمين برای شما بی خطر اســت در صورت وجود مشکلات زیر با پزشک صحبت نمایید:

فشار خون بالا، واریس رگ ها

کلسترول بالا یا تری گلیسیرید بالا یا وزن بالا

به هم خوردن تعادل الکترولیت (مانند مقدار زیاد پتاسیم در خون)

سابقه افسردگی

دیابت، کم کاری تیروئید و بیماری کیسه صفرا

تشنج یا بیماری صرع

مرض سل

سابقه بیماری فیبروکیستیک و برآمدگی سینه

 

هورمون های موجود در یاسمين مي تواند به شیر مادر منتقل شود و به نوزاد شیرخوار آسیب وارد کند. یاسمين مي تواند تولید شیر را آهسته کند. در دوران شیردهی یاسمين مصرف ننمایید.

 

روش مصرف قرص یاسمين

– یاسمين را دقیقا همان طور که پزشک توصیه مي کند مصرف نمایید. تمام نکات ذکر شده روی پاکت را رعایت نمایید. این قرص را به مقدار بیشتر یا کمتر از حد توصیه شده مصرف ننمایید. روزی یك عدد شروع از روز اول تا 21 روز 7 قرص غیر فعال درادامه مصرف مي شودكه رنگ متفاوت دارد مصرف این قرصها درپیشگیری ازبارداری كمكی نمي كند اما به جایگزینی اســتروژن كمك ميكند. ممکن اســت نیاز به روش های پشتیبان مانند کاندوم داشته باشید. طبق دستور پزشک عمل نمایید.

 

– روش صحیح مصرف یک قرص در روز مطابق دستور نوشته شده روی بسته مي باشد. ترجیحا قرص را بعد از غذای شبانه و یا هنگام خواب با مقداری آب مصرف نمایید. یاسمين را مي توان بدون توجه به وعده های غذایی مصرف کرد.

 

– هنگامي که قرص تمام شد، بسته جدید را از روز بعد شروع نمایید. اگر یک قرص در روز مصرف ننمایید، ممکن اســت باردار شوید. قبل از اینکه قرصها را به طور کامل تمام شوند، نسخه خود را دوباره بگیرید.

 

– قرص یاسمين هم بصورت قرص 28 تایی شامل 28 قرص فعال + 7 قرص بی اثر مي باشد و هم چنین بسته بندی 21 عددی وجود دارد. بسته یاسمين حاوی 21 قرص زرد (با هورمون) و هفت قرص “یادآوری سفید” اســت. قرص های یادآوری مدتی مصرف قرص هورمونی را متوقف مي کنند و شما را در چرخه منظم خود نگه مي دارند. معمولا زمانی پریودی شروع مي شود که شما از قرص های یادآوری سفید اســتفاده مي نمایید.

قرص یاسمین yasmine | جلوگیری از بارداری و تنظیم قاعدگی

عملکرد مصرف قرص یاسمين شبیه به یاز اســت (یاز هم در جلوگیری از بارداری بسیار پرمصرف اســت)

 

– ممکن اســت خونریزی هایی داشته باشید؛ به خصوص در 3 ماه اول مصرف قرص. اگر خونریزی ادامه پیدا کرد یا بسیار سنگین بود، به پزشک خود بگویید.

 

– اگر اســتفراغ شدید یا اسهال شدید هستید، از روش های پشتیبانی پیشگیری از بارداری اســتفاده نمایید.

 

– اگر به جراحی یا آزمایشات پزشکی نیاز دارید یا اگر به اســتراحت نیاز دارید باید برای مدت کوتاهی از یاسمين اســتفاده ننمایید. هر پزشک یا جراحی که شما را درمان مي کند باید بداند شما از قرص های ضد بارداری اســتفاده مي نمایید.
در صورت مصرف قرصهای کنترل بارداری، باید به طور منظم پزشک خود را ببینید.

 

– یاسمين را در دمای اتاق دور از رطوبت و گرما نگه دارید.

 

توضیحات دارو :

نام ژنریک: دروسپرینون و اتینیل اســترادیول (drospirenone and ethinyl estradiol)

نام تجاری: یاسمين , Yasmin , Gianvi، Loryna، Ocella، سیده، Vestura، یاسمين، Yaz، زهرا

کلاس درمانی: ترکیبی پیشگیری از بارداری

کلاس دارویی: پروژستین

قرص یاسمین yasmine | جلوگیری از بارداری و تنظیم قاعدگی

ساختار شیميایی یاسمين

 

چه اتفاقی مي افتد اگر یک وعده قرص یاسمين را فراموش کنم؟

دستورالعملهای بیمار را دنبال نمایید. اگر این دستورالعمل ها را متوجه نمي شوید، از دکتر یا داروساز سؤال نمایید. از دست دادن یک قرص خطر بارداری را افزایش مي دهد.

 

اگر یک قرص فعال را از دست داده اید، هنگامي که به یاد آوردید دو قرص در یک روز مصرف نمایید. سپس یک قرص در روز را برای ادامه مصرف نمایید.

 

اگر دو قرص فعال را در دو روز پشت سر هم در هفته اول یا دوم فراموش کردید، دو قرص در روز را برای دو روز پشت سرهم مصرف نمایید. سپس یک قرص در روز را در ادامه مصرف نمایید. پس از فراموشی قرص حداقل 7 روز از روش های پشتیبانی کنترل بارداری اســتفاده نمایید.

 

اگر در هفته 3 دو روز پشت سر هم دو قرص را فراموش کردید، بقیه بسته را بیرون بریزید و یک بسته جدید را از روز اول پریودی شروع نمایید. اگر از روز یکشنبه شروع مي نمایید تا روز یکشنبه هر روز یک قرص مصرف نمایید. در روز یکشنبه، بقیه بسته را بیرون بریزید و یک بسته جدید را شروع نمایید.

قرص یاسمین yasmine | جلوگیری از بارداری و تنظیم قاعدگی

اگر در سه هفته اول، دو یا سه، سه قرص فعال را پشت سرهم فراموش کردید، بقیه بسته را بیرون بریزید و یک بسته جدید در همان روز شروع نمایید، اگر روز اول شما، روز اول پریودی اســت. اگر روز اول شما یکشنبه اســت، هر روز یک قرص تا یکشنبه مصرف نمایید. در روز یکشنبه، بقیه بسته را بیرون بریزید و یک بسته جدید را شروع نمایید.

 

اگر دو یا چند قرص را از دست داده اید، ممکن اســت در طول ماه پریود نشوید. اگر به مدت دو ماه پشت سرهم پریود نشدید، با پزشک خود تماس بگیرید زیرا ممکن اســت باردار باشید.

 

اگر یک قرص یادآوری را فراموش کردید، آن را بیرون بریزید و هر روز یک قرص یادآوری مصرف نمایید تا بسته خالی شود. اگر یک قرص یادآوری را فراموش کردید نیازی به مصرف قرص جایگزین نیست.

 

اگر قرص یاسمين بیش از حد مصرف کنم چه اتفاقی مي افتد؟
با اورژانش تماس بگیرید یا به بیمارستان مراجعه نمایید. علائم مصرف بیش از حد شامل حالت تهوع، اســتفراغ و خونریزی از واژن اســت.

 

در هنگام مصرف یاسمين چه کارهایی نباید انجام دهم؟

در حالی که یاسمين مصرف مي نمایید، بویژه اگر بالای 35 سال سن دارید، نباید سیگار بکشید. یاسمين شما را از بیماری های منتقله از راه جنسی محافظت نمي کند، از جمله HIV و بیماری ایدز. اســتفاده از کاندوم تنها راه محافظت در برابر این بیماری ها اســت.

 

عوارض جانبی قرص یاسمين چیست؟

در صورت وجود علائم واکنش آلرژیک به یاسمين، با اورژانس تماس بگیرید: کهیر؛ تنگی نفس، ورم صورت، لبها، زبان یا گلو. در صورت وجود مشکلات زیر مصرف یاسمين را متوقف نمایید و با پزشک خود تماس بگیرید:

 

علائم سکته مغزی – بی حسی یا ضعف ناگهانی (به ویژه در یک طرف بدن)، سردرد ناگهانی شدید، ناهماهنگی، مشکلات بینایی یا تعادل.

 

علائم لخته خون – درد قفسه سینه، سرفه ناگهانی، خس خس، سرفه خونی، تورم یا گرما در یک یا هر دو پا؛

 

علائم حمله قلبی – درد یا فشار قفسه سینه، درد که به فک و شانه شما گسترش مي یابد، حالت تهوع، عرق کردن؛

 

مشکلات کبدی – درد شدید معده، تب، احساس خستگی، از دست دادن اشتها، ادرار تیره، مدفوع رنگ رسی، زردی (زرد شدن پوست یا چشم ها)؛

 

تغییر در الگو یا شدت سردردهای ميگرنی؛

 

تورم در دستان، مچ پا یا پاها؛

 

توده سینه؛ یا

 

علائم افسردگی – مشکلات خواب، ضعف، احساس خستگی، تغییرات خلقی.

 

عوارض جانبی معمول یاسمين ممکن اســت شامل موارد زیر باشد:

تهوع، اســتفراغ؛

حساسیت پستان

سردرد، تغییرات خلقی، احساس خستگی یا تحریک پذیری؛

افزایش وزن؛ یا

تغییر در دوره قاعدگی، کاهش ميل جنسی.

 

این لیست کاملی از عوارض جانبی نیست و ممکن اســت عوارض دیگری نیز وجود داشته باشد. در مورد عوارض جانبی با پزشک خود مشورت نمایید.

 

تداخل قرص یاسمين با سایر داروها:

بسیاری از داروها مي توانند با قرص های جلوگیری از بارداری ارتباط برقرار کنند و اثر آن ها را کاهش دهند و باعث بارداری شوند. اتینیل اســترادیول همچنین مي تواند سطح خون برخی داروهای دیگر را تحت تأثیر قرار دهد، و آنها را کم اثرتر کند یا عوارض جانبی را افزایش دهد. این داروها شامل زیفامپین، ضد صرع ها، آنتی بیوتیك، آتروواســتاتین، اسید اسكوربیك، اســتامينوفن و داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامين ها و محصولات گیاهی اســت.

 

مصرف یاسمين در دوران بارداری و شیردهی:

فراموشی یک عدد از قرص های ضد بارداری مي تواند خطر ابتلا به باردار شدن را افزایش مي دهد٬ اگر شما فراموش کرده اید در وقت مناسب قرص یاسمين را مصرف نمایید با دقت دستورالعمل “دوز از دست رفته” در کاتولیک دارو را دنبال نمایید

 

مصرف برخی از داروها به همراه یاسمين پیشگیری از حاملگی را کاهش ميدهد از جمله آنتی بیوتیک ها، داروهای هپاتیت C، داروهای HIV / AIDS، داروهای تشنج، آرام بخش ها و یا نمک اسید باربیتوریک . به این منظور در مورد تمام داروهای دیگری که اســتفاده مي نمایید به پزشک خود اطلاع دهید . FDA

 

رده بندی بارداری : گروه X

اگر شما باردار هستید نباید از این دارو اســتفاده نمایید زیر دروسپرینون و اتینیل اســترادیول ميتواند به جنین شما آسیب برسانند و یا حتی ممکن اســت باعث نقض در هنگام تولد شود

 

اگر شما در حین مصرف دارو٬ باردار شدید٬ هرگز به صورت سرخود مصرف این دارو را قطع ننمایید و درباره قطع مصرف دارو حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید

 

هورمون های موجود در یاسمين مي تواند به شیر مادر منتقل شود و به کودک شیرخوار آسیب برساند. این دارو همچنین ممکن اســت باعث کاهش تولید شیر مادر شود.

 

مطالب بیشتر:

همه چیز درباره قرص ضد بارداری یاز yaz

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

حمید جعفری

حمید جعفری فعال حوزه محتوا و سئو و مدیر سایت نیک شو ، امیدوارم محتوای این سایت راهی باشد برای زندگی بهتر و لذت بخش تر ......

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا