پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • قرص لوراتادین برای چه دردی است؟

  مجموعه : پزشکی و بهداشتی

  قرص لوراتادین برای چه دردی است؟

  قرص لوراتادین برای چه دردی اســت؟

  لوراتادین قرصی اســت کــه اکثرا برای درمان آلرژی های فصلی به کار می رود و خاصیت ضدالتهاب دارد. در ادامه به طور کامل با این قرص و این کــه برای چه دردهایی اســتفاده می شود آشنا می شوید.بسیاری از ما با انواع آلرژیها و حساسیت فصلی به گل‌ها، گیاهان و مواد غذایی مختلف آشنا هستیم. عطسه، خارش بینی، آب‌ریزش چشم و علائم مشابه کــه واقعا کلافه‌کننده هستند، به‌دلیل آزادشدن هیستامین در بدن ایجاد ميشوند. هیستامین ماده‌ای شیمیایی اســت کــه با قرارگرفتن درمعرض عامل حساسیت‌زا به‌شکل طبیعی در بدن تولید ميشود. ترکیباتی کــه از آزادسازی هیستامین جلوگیری ميکنند، آنتی‌هیستامین‌ نامیده ميشوند. قرص لوراتادین یکی از معروف‌ترین آنتی‌هیستامین‌هاســت. در این مقاله شما را با مقدار و موارد مصرف لوراتادین، موارد منع مصرف قرص لوراتادین، تداخل دارویی لوراتادین، عوارض لوراتادین و پرسش‌های متداول درباره قرص لوراتادین آشنا خواهیم کرد.

   

  موارد مصرف لوراتادین

  لوراتادین کــه با نام‌های تجاری کلاریتین و کلاریتین-دی (کــه حاوی لوراتادین و سودواِفدرین (Pseudoephdrine) اســت) به‌فروش ميرسد، یکی از انواع داروهای آنتی‌هیستامین یا ضد حساسیت اســت و بدون نسخه‌ی پزشک ميتوان آن را از داروخانه تهیه کرد. از این دارو اغلب برای درمان حساسیت بینی (التهاب مخاط بینی)، کــهیر، قرمزی و خارش پوست اســتفاده ميکنند.

  قرص لوراتادین برای چه دردی است؟

  لوراتادین بهترین دارو برای کنترل آلرژی فصلی اســت

   

  مکانیسم اثر لوراتادین

  اثرات آنتی هیستامین این دارو به علت رقابت با هیستامین در اتصال به گیرنده H¬1 ¬اســت . کاربرد آن در کاهش علائم ناشی از آسم آلرژیک ممکن اســت به دلیل جلو گیری از اثرات انقباضی هیستامین بر برونش ها در این بیماران باشد.

   

  فارماکوکینتیک لوراتادین

  نیمه عمر آن 3-20 ساعت اســت . زمان لازم برای شروع اثر ان 1-3 ساعت و طول مدت اثر آن حدود 24 ساعت اســت . متابولیسم دارو کبدی و به متابولیت فعال تبدیل میشود.

   

  سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) در سال ۱۹۹۳ لوراتادین را تأیید کرد. شرکت محصولات مراقبت‌های بهداشتی بایر (Bayer Healthcare) اولین شرکت سازنده‌ی این دارو اســت.

   

  موارد منع مصرف قرص لوراتادین

  افرادی‌ کــه به اجزای مؤثر تشکیل‌دهنده‌ی لوراتادین حساس هستند؛

  کسانی‌ کــه به اختلال مادرزادی و نادر فنیل کتونوری (Phenylketonuria) با علامت اختصاری PKU مبتلا هستند؛

  افرادی‌ کــه به بیماری های کلیوی مبتلا هستند یا مشکلات ضعف کبدی دارند، قبل از مصرف این دارو باید با پزشک مشورت کنند.

   

  مصرف لوراتادین در دوران بارداری

  لوراتادین – مصرف لوراتادین در بارداری خطرناک نیست و عوارضی ندارد.

   

  قرص لوراتادین از داروهای گروه B اســت کــه مصرف آنها برای جنین خطر ندارد. بااین‌حال، خانم‌های باردار یا کسانی‌ کــه قصد بارداری دارند، بهتر اســت قبل از مصرف این دارو یا هر داروی دیگری با پزشک صحبت کنند.

   

  مصرف این دارو در دوران شیردهی توصیه نميشود؛ اگر پزشک‌تان آن را برای‌تان تجویز کرده، حتما به او اطلاع دهید کــه در دوران شیردهی هستید.

   

  عوارض لوراتادین

  خواب آلودگی؛ ( عارضه ای کــه بسیار مشاهده می شود )

  خستگی؛

  دل درد؛

  خشکی چشم؛

  خشکی دهان و گلو؛

  اسهال؛

   

  احساس هیجان، وحشت یا عصبی‌شدن کــه محرک سیستم اعصاب مرکزی اســت. این حالت با خواب‌‌آلودگی و خستگی تناقض دارد.

   

  برخی از عوارض جانبی کــه جدی‌تر هستند، عبارت‌اند از:

  التهاب یا آسیب کبدی؛

  گرفتگی و درد قفسه‌ سینه یا مجاری تنفسی؛

  بیهوشی یا غش؛

  تشنج؛

  کاهش پلاکت خون (ترومبوسیتوپنی).

   

  هشدار ها لوراتادین

  در صورت وجود آسپارتام در قرص های دهان بازشو لورتادین می تواند منجر به فنیل کتونوری شود.

  قرص لوراتادین برای چه دردی است؟

  دارو های هم گروه لوراتادین

  Cetirizine

  Desloratadine

  Fexofenadine

  Ketotifen

  Levocetirizine

  Cetirizine+Pseudoephedrine

   

  تداخل دارویی:

  قرص لوراتادین ممکن اســت با داروهای دیگر تداخل ایجاد کند. هر چند تعداد این داروها انگشت‌شمار اســت، بااین‌حال در صورت مصرف انواع داروهای نسخه‌ای، داروهای بدون نسخه، داروهای غیرمجاز، گیاهی، رژیمی، مکمل‌های تغذیه و مکمل‌های ورزشی باید پزشک یا داروساز را در جریان قرار دهید.

   

  مصرف هم‌زمان لوراتادین و رانکسا (Ranexa) کــه به نام رانولازین هم معروف اســت و برای درمان آنژین صدری (نوعی از بیماری های قلبی عروقی) به‌کار ميرود خطرناک اســت. همچنین اگر هر یک از داروهای زیر را مصرف مينمایید، پیش از مصرف لوراتادین به پزشک‌تان اطلاع دهید:

   

  آمیودارون (Amiodaron) با نام‌های تجاری کوردارون (Cordarone)، نکسترون (Nexterone) و پاکرون (Pacerone)؛

  داریوناویر (Darunavir) با نام تجاری پرزیستا (Prezista)؛

  داساتینیب (Dasatinib) با نام تجاری اسپریکل (Sprycel).

   

  تا زمانی‌کــه تحت درمان با قرص لوراتادین هستید، الکل مصرف ننمایید. الکل و لوراتادین هر دو سبب خواب‌آلودگی، خشکی دهان و خشکی چشم (تاری دید) ميشوند.

   

  مصرف لوراتادین و گریپ‌فروت

  کبد لوراتادین و گریپ فروت را از طریق واکنش شیمیایی مشابهی تجزیه ميکند، بنابراین مصرف هم‌زمان آنها ممکن اســت خطرناک باشد. بهتر اســت در این باره با پزشک‌تان مشورت نمایید.

  قرص لوراتادین برای چه دردی است؟

  ساختار شیمیایی داروی لوراتادین

   

  مقدار مصرف لوراتادین

  لوراتادین – لوراتادین به شکل‌های مختلفی وجود دارد ، قرص لوراتادین به‌شکل قرص، کپسول و شربت به بازار عرضه ميشود. مصرف این دارو برای کودکان زیر ۶ سال ممنوع اســت. برای بزرگ‌سالان، مصرف روزانه بیش‌از ۱۰ میلی‌گرم معادل بیش‌از یک عدد قرص، کپسول یا دو قاشق چای‌خوری از شربت آن توصیه نميشود. مگر این‌کــه پزشک تشخیص داده باشد کــه باید بیشتر از آن مصرف نمایید.

   

  درصورتِ مصرف بیشتر از دوز روزانه‌ی مجاز (۱۰ میلی‌گرم) این دارو، احتمال سردرد، تپش قلب و خواب آلودگی شدید وجود دارد. همچنین مصرف بیش‌از ۱۰ میلی‌گرم در کودکان ميتواند عارضه‌ای موقت شبیه به بیماری پارکینسون ایجاد کند. درصورتی‌کــه به مصرف بیش‌ازحد دارو مشکوک هستید، با فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید.

   

  درصورت فراموش‌کردن یک دوز دارو، به‌محض اینکــه یادتان آمد، آن را مصرف نمایید. اما اگر تقریبا زمان نوبت بعدی دارو رسیده اســت، دیگر آن دوز را مصرف ننمایید و طبق برنامه‌ی عادی پیش بروید.

   

  آیا مصرف لوراتادین باعث افزایش وزن یا تورم بدن ميشود؟

  جواب: براساسِ پژوهش‌های انجام‌شده، تاکنون عوارضی مانند افزایش وزن یا احساس تورم به‌دنبال مصرف این دارو گزارش نشده اســت. درصورتی‌کــه بدون تغییردادن رژیم غذایی یا سطح فعالیت روزانه چنین علائمی در شما بروز کرده‌اند، بهتر اســت برای یافتن دلیل اصلی آن به پزشک‌تان مراجعه نمایید.

   

  آیا مصرف لوراتادین ميتواند مشکل خارش‌ چشم و عطسه‌ی زیاد را حل کند؟

  جواب: قرص لوراتادین دارویی ضدحساسیت اســت کــه علاوه‌بر کاهش سطح هیستامین در بدن، برخلاف بسیاری از آنتی‌هیستامین‌ها خواب‌آلودگی ایجاد نميکند. هیستامین به‌شکل طبیعی دراثرِ تحریک عوامل خارجی در بدن تولید ميشود و علائمی مانند عطسه، خارش ، آبریزش بینی و چشم را ایجاد ميکند. از این دارو ميتوان برای بهبود کــهیر و خارش پوستی در افراد مبتلا به حساسیت‌های مزمن پوستی اســتفاده کرد. آنتی‌هیستامین‌های غیرخواب‌آور دیگری هم در بازار موجود اســت کــه ميتوانید آنها را هم با تجویز پزشک و هم بدون نسخه از داروخانه تهیه نمایید. تأثیر انواع مختلف این داروها برای هر فرد با دیگری متفاوت اســت. بعضی از آنها ممکن اســت برای برخی بیماران مؤثرتر باشد. اگر با وجود مصرف دارو، باز هم علائم‌تان بهتر نشده اســت به پزشک‌تان اطلاع دهید.

   

  من سردردهای سینوزیتی مکرر دارم. پزشک برایم داروی لوراتادین تجویز کرد. آیا این دارو در درمان سردردهای سینوزیتی مؤثر اســت؟ اگر هر روز از لوراتادین اســتفاده کنم، امکان دارد کــه سینوس‌ها خشک شوند؟

   

  جواب: این دارو اثر هیستامین را کــه عامل بروز علائم آلرژی در بدن اســت، از بین ميبرد. بنابراین در برخی موارد کــه سردردهای سینوزیت به‌خاطر آلرژی ایجاد ميشوند، ميتواند کمک‌کننده باشد. در برخی از بیماران پس‌از مصرف لوراتادین، خشکی مخاط بینی و دهان گزارش شده اســت. بااین‌حال، لوراتادین در مقایسه با سایر آنتی‌هیستامین‌ها عوارض جانبی کمتری دارد.

   

  برای کاهش هزینه‌ی درمانم، پزشک داروساز به‌جای آلگرا ۱۸۰ میلی‌گرمی (Allegra) لوراتادین ۱۰ میلی‌گرمی را توصیه کرده اســت. آیا این دو دارو یکسان هستند؟ آیا مصرف لوراتادین باعث افزایش وزن می شود؟

   

  جواب: لوراتادین (کلاریتین) و آلگرا هر دو آنتی‌هیستامین غیرخواب‌آور هستند کــه در درمان آلرژی‌ها اســتفاده ميشوند. این دو دارو از یک گروه و بسیار شبیه هم هستند، اما یکسان نیستند. بدن بعضی بیماران ممکن اســت به یکی از آنها جواب بهتری نسبت به دیگری نشان دهد. جایگزین‌کردن آنها با یکدیگر ممکن اســت عوارض جانبی ایجاد کند. هنگاميکــه پزشک داروی جدیدی برای‌تان تجویز ميکند، باید او را در جریان تمام داروها و مکمل‌هایی کــه مصرف مينمایید قرار دهید. برای اینکــه هیچ‌یک از آنها را فراموش ننمایید، فهرستی از آنها تهیه نمایید و هنگام مراجعه به پزشک همراه‌تان داشته باشید.

   

  من سرطان پروستات دارم و چند هفته پیش، به من گفتند کــه دارم بهتر ميشوم. از هفته‌ی گذشته مصرف لوراتادین را برای درمان تب یونجه آغاز کردم. امروز برای اولین بار در چند ماه گذشته در مدفوع خود خون مشاهده کردم. آیا ارتباطی بین این دو وجود دارد؟ جهت اطلاع باید بگویم در این مدت اجسام سنگین هم جابه‌جا کرده‌ام.

   

  جواب: قرص لوراتادین ارتباطی با وجود خون در مدفوع ندارد؛ اما بهتر اســت نظر پزشک‌تان را بپرسید. ممکن اســت عامل آن بواسیر باشد. احتمالا هنگام بلند کردن اجسام سنگین به مقعد خود فشار وارد کرده‌اید.

   

  آیا ميتوان لوراتادین را هر روز مصرف کرد؟

  جواب: لوراتادین آنتی‌هیستامینی اســت کــه برای تسکین موقت علائمی چون آب‌ریزش چشم و بینی، کــهیر، خارش چشم، عطسه و خارش گلو در مبتلایان به تب یونجه و سایر آلرژی های مجاری تنفسی فوقانی مفید اســت. مصرف این دارو یک دوز در روز اســت کــه در هر ساعتی از شبانه‌روز ميتوان آن را مصرف کرد. اگر این دارو به‌اندازه‌ی مجاز (۱۰ میلی‌گرم معادل یک عدد قرص، کپسول یا دو قاشق چای‌خوری شربت آن) مصرف شود، خواب‌آلودگی ایجاد نميکند.

   

  شرایط نگهداری قرص لوراتادین

  قرص لوراتادین باید در دمای زیر 30 درجه سانتیگراد، دور از نور و رطوبت و دور از دسترس اطفال نگهداری شود. قرص لوراتادین را در دستشویی، نزدیک ظرفشویی و دیگر مکانهای مرطوب نگذارید، زیرا حرارت و رطوبت می تواند باعث تجزیه دارو شود. داروهای تاریخ مصرف گذشته یا داروهایی را کــه دیگر نیاز ندارید، نگهداری ننمایید.

   

   

  به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟
  هیچ نظری ثبت نشده است
  نظرات این پست غیرفعال هستند.
 • مطالب پربازدید
 •