پزشکی و بهداشتی

قرص درمان جابجایی مایع گوش میانی

گوش انسان دستگاه بسیار پیچیده‌ای است که علاوه‌بر وظیفه‌ی اصلی خود که شنوایی است،در هر لحظه موقعیت مکانی ما را به مغز ما اعلام می‌کند و با کمک چشم‌ها و مخچه در تعادل سازی به مغز کمک می‌کند.

گوش انسان علاوه بر بخش شنوایی، دارای بخش تعادل سازی نیز بوده و به کمک دیگر ارگان‌های بدن به حفظ تعادل کمک می‌کند. بخشی از سیستم شنوایی که مربوط به تعادل است در گوش میانی قرار دارد و خود شامل بخش‌های مختلفی می‌شود.در هنگام جا‌به‌جایی مایع گوش کریستال‌های کوچک کربونات کلسیوم یا کانال‌ها در داخل گوش داخلی شما، مایع گوش به حرکت درآمده و ایجاد سرگیجه می‌کند.

قرص درمان جابجایی مایع گوش میانی

علت برهم خوردن مایع گوش میانی چیست؟

دلایل محتلفی دارد که برخی هنوز ناشناخته است، اما دلیل اصلی آن می‌تواند عفونت یا بیماری‌های ویروسی گوش، وارد شدن ضربه شدید به سر،کمبود ویتامین D یا کلسیم و یا بالا رفتن سن باشد.

قرص درمان جابجایی مایع گوش میانی

علائم تکان خوردن مایع گوش

تکان خوردن مایع گوشمیانی ب علائم زیادی همره است که از جمله آن می‌توان به احساس سرگیجه، حالت تهوع و استفراغ، احساس سبکی سر, عدم تعادل و مشکلات بینایی اشاره کرد.

قرص درمان جابجایی مایع گوش میانی

درمان حرکت مایع گوش

برای درمان این اختلال ممکن است لازم باشد با یک متخصص گوش حلق و بینی مشورت شود. و بعد از بررسی سوابق پزشکی، پزشک ممکن است راه‌های زیر را به شما توصیه کند:

 1. تست شنوایی
 2. تست بینایی
 3. آزمایش خون
 4. آزمایشات تصویربرداری از سر و مغز
 5. آزمایشات بالینی تعادل

 

ورزش و مانور توانبخشی برای ایجاد تعدل در سرگیجه

دو ورزش برای افزایش میزان تعادل در سرگیجه‌های مزمن پیشنهاد می‌شود.یکی این‌که بین دیوار و یک صندلی قرار بگیرید. صندلی در جلو گذاشته شود تا در صورت عدم تعادل آن را بگیرید، پاها را به اندازه عرض شانه باز کنید و خود را به جلو و عقب بکشید به طوری که یک بار روی پاشنه و یک بار روی پنجه پا فشار وارد شود. در حالت دوم این بار به تناوب به چپ و راست کشیده می‌شوید.

قرص درمان جابجایی مایع گوش میانی

درمان گیاهی سرگیجه گوش میانی

این درمان باوری غلط است که متاسفانه در بین بیماران رایج شده. طبق مطالعات مختلف هیچ درمان گیاهی برای این نوع سرگیجه وجود ندارد.

 

داروهای کاهنده فشار مایع گوش

از سری داروهایی که سبب کاهش فشار خون می‌شوند، می‌توانند مقداری از سرگیجه شما را کاهش دهند. و همچنین قرص بتاهیستین در کاهش علائم بیماری منیر کاربرد دارد.

 

قرص بتاهیستین چیست؟

نام تجاری این قرص serc است که در کاهش بیماری‌ منیر در بزرگسالان موثر است. درمان دارویی می‌تواند از شدت و پیشگیری علائم این بیماری جلوگیری کند بتاهیستین جریان خون در عروق اطراف گوش داخلی را افزایش می‌هد. این عمل منجر به کاهش مایعات در گوش می‌شود این عمل منجر به کاهش متایعات در گوش داخلی می‌شود و از پیشرفت علائم جلوگیری می‌کند.

قرص درمان جابجایی مایع گوش میانی

روش و مقدار مصرف قرص بتاهیستین

قبل از شروع درمان با قرص بتاهیستین بروشور داخلی بسته را مطالعه کنید.دوز و مقدار این دارو از فردی به فرد دیگر متفاوت است، پس دارو را دقیقا همانطور که پزشک متخصص گوش، حلق و بینی تجویز کرده است استفاده کنید. به طور منظم در ساعاتی از روز این قرص را مصرف کنید. اگر مصرف یکدوز از دارو را فراموش کردید از آن صرف نظر کرده و بر طبق برنامه مشخص به آن ادامه دهید.

 

موارد منع مصرف قرص بتاهیستین

به تاریخ انقضای آن توجه کنید. دارو را هرگز برای فرد دیگری با علائم شبیه خودتان تجویز نکنید.

اگر شرایط یا بیماری خاصی دارید، حتما قبل از تجویز این دارو پزشک خود را مطلع کنید. به یژه شرایط زیر:

 1. حساسیت به این دارو و یا دیگر مواد و داروها
 2. بارداری یا قصد باردار شدن
 3. شیردهی
 4. آسم
 5. سابقه یا ابتلا به زخم معده یا هرگونه زخم گوارشی
 6. تومور در غده فوق کلیوی

 

عوارض جانبی داروی بتاهیستین

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف کنندگان هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض نیست بعد گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو از بین می‌روند. در صورت بروز هریک از عوارض زیر پزشک را در جریان بگذارید:

 1. احساس بیماری
 2. سوهاضمه
 3. تهوع
 4. نفخ
 5. ناراحتی شکمی
 6. واکنش‌های آلرژیک پوستی

و توجه داشته باشید که موارد خیلی کمی از خواب آلودگی با مصرف این دارو گزارش شده است.

 

انواع دیگر قرص‌های سرگیجه

از جمله برای انواع دیگر قرص‌های سرگیجه می‌توان به این قرص‌ها اشاره کرد:

 • دیمن هیدرانات
 • سینارزین

 

بیشتر بخوانید:

جرم داخل گوش چگونه تولید می شود و چه فایده ای دارد؟

3/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا