پزشکی و بهداشتی

قرص ایزوترتینوئین یا راکوتان چیست؟ | قرص ضد جوش پریود

قرص ایزوترتینوئین یا راکوتان چیست؟ | قرص ضد جوش پریود

راکوتان دارویی برای درمان آکنه های شدید است که حتما باید به وسیله پزشک تجویز و مورد استفاده قرار گیرد. این قرص برای آکنه های شدیدی که می توانند باعث ایجاد کیست و ندول عمیق و دردناک شوند استفاده می شود. درمان و مراقبت آکنه شدید بسیار سخت است و وقتی سایر درمان ها جواب نمی دهند، راکوتان می توان تنها و بهترین راه درمان باشد که در 85 درصد موارد باعث درمان همیشگی پوست است.

قرص ایزوترتینوئین یا راکوتان چیست؟ | قرص ضد جوش پریود

عملکرد دقیق ایزوترتینوئین ( راکوتان ) مشخص نیست ولی بر روی تمامی مسیر ایجاد آکنه اثر گذار است و واضحا چربی پوست را کم می کند (35 % تا 58 %) و همچنین باعث کاهش سایز غدد تولید کننده چربی خواهد شد. ایزوترتینوئین مربوط به دسته ای از داروهاست که با نام رتینوئیدها شناخته شده است، مکانیسم اثر این خانواده دارویی از طریق کم کردن تولید چربی پوست ( سبوم ) می باشد. باکتری مولد آکنه روی چربی پوست زندگی می کند پس با کم شدن چربی پوست باکتری مولد آکنه نیز از بین خواهند رفت.

 

در صورت تجویز پزشک و مصرف این دارو، این نکته ها را هم به یاد داشته باشید و رعایت کنید.

قرص ایزوترتینوئین یا راکوتان چیست؟ | قرص ضد جوش پریود

قبل از شروع مصرف درباره پرونده پزشکی خود به خصوص سابقه خانوادگی دیابت و یا سابقه شخصی قند خون بالا، اختلالات روانی مثل افسردگی، بیماری های کبدی، اختلالات تغذیه ای، نوشیدن مشروبات الکلی، پانکراتیت، پوکی و یا تراکم استخوان با پزشک خود مشورت نمایید. هم چنین در صورت حساسیت به ایزوترتینوئین و یا سایر مشتقات ویتامین A ( رتینوئید و ترتینوئین ) و یا هر آلرژی خوراکی دیگر با پزشک و یا داروساز خود مشورت نمایید.

 

استفاده از راکوتان سبب تشدید میزان حساسیت پوست نسبت به آفتاب می گردد، پس در طول مصرف دارو تا حد امکان دور از تابش مستقیم آفتاب بمانید و از حمام آفتاب و دستگاه های سولاریوم پرهیز نمایید.

 

در طول مصرف راکوتان و حداقل تا یک ماه پس از آن از اهدای خون اجتناب کنید.

قرص ایزوترتینوئین یا راکوتان چیست؟ | قرص ضد جوش پریود

با مصرف مداوم ضد آفتاب برای محافظت فیزیکی پوست از اشعه آفتاب، استفاده از کلاه و لباس و عینک آفتابی مناسب الزامیست.

 

این دارو می تواند سبب کاهش دید در طول شب شود، لذا اگر از دید خود مطمئن نیستید از رانندگی کردن، فعالیت با ابزار آلات و ماشین آلات صنعتی و یا هر کاری که نیاز به دید دقیق دارد اجتناب نمایید.

 

در طی مصرف راکوتان و حداقل تا 6 ماه بعد از آن از فعالیت های زیبایی که سبب لایه برداری پوست می شوند مثل ( وکس، اپیلاسیون، میکرودرم ابریژن و … ) خودداری نمایید.

 

در زمان مصرف دارو ممکن است چشم مثل گذشته قادر به تحمل لنز های تماسی نباشد، در صورت استفاده از این نوع لنز ها جهت کسب اطلاعات کامل  با پزشک خود مشورت نمایید.

 

ایزوترتینوئین ممکن است روند رشد طبیعی در کودکان را متوقف کند.

قرص ایزوترتینوئین یا راکوتان چیست؟ | قرص ضد جوش پریود

در طی دوره درمان با راکوتان از مصرف مشروبات الکلی و هر نوشیدنی حاوی الکل مثل الگزیر ها خودداری نمایید، زیرا می تواند سبب افزایش ریسک ابتلا به پانکراتیت شوند.

 

ایزوترتینوئین می تواند توسط پوست و ریه جذب شود و هم چنین می تواند به جنین آسیب برساند. پس خانم های باردار و کسانی که قصد بارداری دارند نباید دارو را لمس کنند و یا محتویات داخل آن را تنفس نمایند.

 

قبل از شروع مصرف دارو حتما لیست داروهایی که مصرف می کنید را در اختیار پزشک تان قرار دهید زیرا تداخل این دارو با برخی از داروهای دیگر مثل قرص های ضد بارداری یا ویتامین آ می تواند عوارض بسیار شدیدی را باعث شود.

 

جایگزین داروی راکوتان ( ایزوترتینوئین )

قرص ایزوترتینوئین یا راکوتان چیست؟ | قرص ضد جوش پریود

مکمل پیور اسکین دکتر مورد Murad می تواند جایگزینی برای داروی راکوتان باشد اما پیش از هر گونه اقدامی، تحقیقات لازم در مورد این دارو را نیز بدست آورید.

 

قیمت قرص راکوتان،قیمت قرص ایزوترتینوئین،بهترین زمان مصرف قرص راکوتان،راکوتان و لاغری،ژل راکوتان،خرید قرص راکوتان،تداخل دارویی راکوتان،قرص راکوتان و پریود

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا