پزشکی و بهداشتی

قرص آتورواستاتین Atorvastatin برای چیست؟

قرص آتورواستاتین Atorvastatin برای چیست؟

قرص آتورواستاتین Atorvastatin برای چیست؟

امروزه بسیاری از افراد چربی خون بالایی دارد و ممکن اســت دچار سکته مغزی یا قلبی شود. پزشکان برای کاهش کلسترول خون (چربی خون) قرص آتورواســتاتین را تجویز مي کند . بنابراین ما در این مقاله موارد اســتفاده و عوارض ناشی از مصرف این قرص را برای شما بازگو مي کنیم .در ادامه با تیم پزشکی نیک شو همراه باشید .

 

فرمول شیمیایی C33H35FN2O5

قرص آتورواستاتین Atorvastatin برای چیست؟

قرص آتورواستاتین Atorvastatin

‎چربی ها به راحتی در بافت های بدن ذخیره مي شوند تا بعدا به عنوان منبع انرژی اســتفاده شوند . کلسترول یک نوع چربی (لیپید) مي باشد که در کبد از چربی های غذای مصرفی شما ساخته مي شود. زمانی که ميزان کلسترول در خون شما افزایش یابد هایپرکلستروميا (افزایش چربی خون ) ایجاد می شود. با این وجود کلسترول بالا ممکن اســت در شما احساس بیماری ایجاد نکند اما عوارض پنهان ناشی از آن در حال وقوع اســت.

 

‎کلسترول بالا در رگهای خون رسوب مي کند و به مرور زمان دیواره ی رگها را سخت مي کند . این عوارض موجب تنگ شدن رگها کاهش جریان خون و افزایش خطر بیماری های قلب و رگها از جمله سکته های قلبی و مغزی مي شود.

 

از این رو این دارو برای درمان کلسترول بالا و کاهش خطر ابتلا به سکته مغزی، حمله قلبی و یا سایر عوارض قلبی در افراد مبتلا به دیابت نوع 2، بیماری‌های قلبی رگهای و یا سایر عوامل خطرزا تجویز و مورد اســتفاده قرار مي‌گیرد.

 

هرچند تاثیر اصلی آتورواســتاتین دارویی از دسته ی اســتاتین ها مي باشد که کلسترول خون را با مهار کردن آنزیم های سازنده ی کلسترول کاهش مي دهد . ولی به ميزان کمتری تری‌گلیسرید خون را نیز کاهش مي‌دهد. آتورواســتاتین به سرعت از طریق مجرای گوارش جذب مي‌شود. نیمه عمر دارو حدود ۱۴ ساعت بوده وعمدتا از طریق مدفوع دفع مي‌شود.

 

کاهش کلسترول ، ریسک بیماری های قلبی و رگهای را کاهش مي دهد.

 

‎آتورواســتاتین همچنین در افرادی که مستعد بیماری های قلب و رگها هستند(حتی با وجود کلسترول نرمال خون ) ریسک این بیماری ها را کاهش مي دهد.

 

‎نکات مهم قبل از مصرف آتورواســتاتین Atorvastatin

‎*در زمان بارداری یا اقدام به بارداری یا شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

 

‎*در صورت سابقه ی ابتلا به مشکلات کبدی یا هرگونه بیماری که سبب عوارض کبدی شده اســت را دارید با پزشک خود مشورت کنید.

 

‎*در صورتی که مشکلات عضلانی مانند گرفتگی یا درد عضلانی دارید با پزشک خود مشورت کنید.

 

‎*در صورتی که سابقه تیروئید کم کار،سکته و یا خونریزی مغزی دارید حتما با پزشک خود مشورت کنید .

 

‎*در صورت حساسیت به هرگونه دارو، پزشک خود حتما اطلاع دهید .

قرص آتورواستاتین Atorvastatin برای چیست؟

نحوه ی مصرف آتورواســتاتین Atorvastatin

‎*این دارو به صورت قرص ۱۰،۲۰،۴۰ ميلی گرمي در ایران موجود مي باشد و مقدار مصرف روزانه دارو با توجه به شرایط شما توسط پزشک محاسبه مي شود.

 

‎*معمولا آتورواســتاتین به صورت یک بار در روز تجویز مي شود.

 

* آتورواســتاتین را در زمان مشخصی از روز; هر زمانی که راحتید، مصرف نمایید . این دارو با غذا تداخلی ندارد و مي توانید آن را قبل یا بعد از غذا مصرف کنید .

 

*در صورت فراموشی یک نوبت دارو بلافاصله آن را مصرف نمایید اما از دوبرابر کردن مقدار دارو در یک نوبت  خودداری نمایید.

 

‎توصیه های دارویی آتورواســتاتین Atorvastatin

* معمولا درمان با این دارو طولانی مدت مي باشد لذا با پزشک خود در ارتباط باشید و معاینات و آزمایشات دوره ای را به طور منظم انجام دهید تا پیشرفت درمانی شما ارزیابی شود.

 

* مصرف دارو را تا زمانی که پزشک برای شما تجویز کرده اســت ، ادامه دهید .

 

* یک رژیم غذایی سالم، محدود کردن مصرف الکل، کاهش نمک در رژیم غذایی ،ترک سیگار و داشتن فعالیت بدنی مناسب همراه با مصرف آتورواســتاتین خطر ابتلا به بیماری های قلبی و رگهای را کاهش مي دهد.

 

* مصرف گریپ فروت یا آب گریپ فروت در رژیم غذایی معمول، باعث افزایش احتمال عوارض ناشی از آتورواســتاتین مي شود لذا مصرف این ماده غذایی را در رژیم خود محدود نمایید.

 

* خانم ها در مدت درمان با آتورواســتاتین باید از یک روش جلوگیری از بارداری مناسب اســتفاده نمایند و در صورتی که حین درمان ، بارداری رخ داد، فوراًبه پزشک اطلاع دهند.

 

عوارض مصرف آتورواســتاتین Atorvastatin چیست؟

در صورتی که در اثر مصرف این دارو به علائم آلرژیک از جمله کهیر، مشکل در تنفس، تورم صورت، لب‌ها، گلو و زبان دچار شدید به پزشک خود اطلاع دهید.همانگونه در ابتدا نیز گفته شد، در موارد نادر، مصرف آتورواســتاتین مي‌تواند وضعیتی را ایجاد کند که منجر به شکستگی بافت ماهیچه اسکلتی مي‌شود که نتیجه آن نارسایی کلیه‌ها اســت.

 

اگر دچار درد عضلانی، حساسیت یا ضعف ناخواســته شدید (به ویژه اگر تب، خستگی غیرمعمول و ادرار تیره رنگ داشتید) حتما و بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید.

 

در صورتی که هر یک از علائم زیر را داشتید با پزشک خود مشورت کنید:

درد یا سوزش هنگام ادرار

مشکلات کبدی، درد بالای معده، ضعف، احساس خستگی، از دست دادن اشتها، ادرار تیره، زردی (زرد شدن پوست یا چشم)

مشکلات کلیوی نظیر کم شدن یا متوقف شدن ادرار، تورم در پا یا مچ پا، احساس خستگی یا تنگی نفس

قرص آتورواستاتین Atorvastatin برای چیست؟

عوارض جانبی معمول آتورواســتاتین Atorvastatin شامل موارد زیر می باشد:

سردرد

ایجاد خشونت در صدا

درد مفصلی

کمر درد

گرفتگی بینی

گلو درد

اسهال

احساس درد در بازوها و پاها

چنانچه مبتلا به کلسترول بالای خون هستید پیشنهاد مي کنیم از مواد غذایی طبیعی برای کاهش آن اســتفاده کنید. در لینک زیر به معرفی این مواد غذایی پرداخته ایم.

 

عوارض خاص اما مهم در خصوص مصرف آتورو استاتین Atorvastatin

* در صورت کشیدگی و درد شدید عضلانی خصوصا در پاها، احساس بیماری و ضعف و یا تب بالا به پزشک خود اطلاع دهید .

 

* در صورت تنگی نفس یا سرفه بدون علت، پیش از مصرف نوبت بعدی دارو، با پزشک خود مشورت کنید.

 

*در صورتی که علائم حساسیت دارویی از جمله ضایعات قرمز و خارش دار پوستی ،تنگی نفس،ورم صورت یا لبها مصرف دارو را قطع نموده و به پزشک یا مرکز درمانی اطلاع دهید.

 

اطلاعات تخصصی

موارد مصرف آتورواســتاتین Atorvastatin

آتورواســتاتين به عنوان داروي كمكي همراه با رژيم غذايي در درمان زيادي چربي خون مصرف مي‌شود. اين دارو سبب كاهش غلظت تام كلسترول، كلسترول LDL ، آپوليپوپروتئين B و تري گليسريد در بيمارن مبتلا به افزايش خون مي‌شود.

 

مکانیسم اثر قرص آتورواســتاتین Atorvastatin

مهار کننده 3* هیدروکسی*3* متیل گلوتاریل کوآنزیم آ (HMG*CoA) ردوکتاز، آنزیم محدود کننده سرعت در مسیر سنتز کلسترول اســت (این دارو تولید موالونیک اسید را از HMG*CoA کاهش مي دهد)؛ این مهار آنزیمي باعث مي شود رسپتورهای LDL روی غشای هپاتوسیت ها به صورت جبرانی افزایش یافته و کاتابولیسم LDL تحریک شود.

 

علاوه بر توانایی مهارکنندگان HMG*CoA ردوکتاز در کاهش سطح پروتئین C واکنشی، این داروها دارای خصوصیات پلئوتروپیک از جمله بهبود عملکرد اندوتلیال، کاهش التهاب در محل پلاک کرونری، مهار تجمع پلاکتی و اثرات آنتی کوآگلانی هستند.

قرص آتورواستاتین Atorvastatin برای چیست؟

فارماکوکینتیک آتورواســتاتین Atorvastatin

آتورواســتاتين به سرعت از مجراي گوارش جذب مي‌شود. فراهمي زيستي مطلق دارو حدود 12% اســت. پيوند دارو به پروتئين بسيار زياد اســت. اين دارو داراي متابوليسم كبدي و خارج كبدي اســت. متابوليت‌هاي فعال دارو مسئول ايجاد حدود 70% اثر مهاركنندگي HMG*COA ردوكتاز مي‌باشد. نيمه عمر دارو حدود 14 ساعت بوده و عمدتاً از طريق مدفوع دفع مي‌شود.

 

منع مصرف آتورواســتاتین Atorvastatin

مصرف این دارو در زنان باردار اکید ممنوع اســت. جزء گروه X طبقه بندی مي شود و ممکن اســت باعث مرگ یا نقص عضو جنین شود.

اين دارو در موارد بيماري فعال كبد و حساسيت مفرط به آن و زنان باردار و شيرده نبايد مصرف شود.

 

تداخلات دارویی آتورواســتاتین Atorvastatin

مصرف همزمان سيكلوسپورين، جم فيبروزيل ونياسين با آتورواســتاتين، خطر بروز نارسايي حاد كليوي و رابدوميوليز را ممكن اســت افزايش دهد. مصرف همزمان آب گريپ فروت به ميزان زياد نيز سبب افزايش غلظت پلاسمايي آتورواســتاتين مي‌شود.

 

 

مصرف همزمان داروهاي خوراكي جلوگيري كننده از بارداري با اين دارو ممكن اســت سبب افزايش غلظت پلاسمايي نوراتيندرون و اتينيل اســتراديول شود. غلظت پلاسمايي ديگوكسين در صورت مصرف همزمان با اين دارو ممكن اســت افزايش يابد.

 

آتورواستاتین Atorvastatin و گریپ فروت

در صورت مصرف آتورواستاتین از مصرف آب گریپ فروت و هر ماده غذایی حاوی گریپ فروت اجتناب کنید زیرا گریپ فروت باعث افزایش سطح این دارو در جریان خون شده و خطرناک است.

توجه: موارد ذکر شده در بالا کامل نمی باشد. توصیه می شود قبل از مصرف آتورواستاتین حتما پزشک را از لیست تمام داروهای مصرفی شیمیایی و گیاهی، مکمل ها، ویتامین ها و غیره مطلع کرده و از شروع، قطع یا تغییر دوز دارو بدون مشورت پزشک جدا خودداری کنید.

قرص آتورواستاتین Atorvastatin برای چیست؟

هشدار ها آتورواســتاتین Atorvastatin

1* اين دارو در موارد زير بايد با احتياط فراوان مصرف شود: اختلالات اندوكرين، الكتروليت يا متابوليت شديد، كاهش فشار خون، عفونت حاد و شديد، حملات غير قابل كنترل تشنجي، جراحي عمده و ضربه.

 

2* انجام آزمون عملكرد كبد (قبل از شورع درمان، در هفته‌هاي ششم و دوازدهم درمان و سپس در فواصل منظم هر 6 ماه) و تعيين غلظت چربي سرم ضروري اســت.

 

3* در طول مدت مصرف، بيماران زن بايد از باردار شدن خودداري نمايند.

 

توصیه های دارویی آتورواســتاتین Atorvastatin

الف* در صورت فراموش كردن يك نوبت مصرف دارو، به محض به ياد آوردن، آن نوبت بايد مصرف شود مگر اين كه تقريباً زمان مصرف نوبت بعدي فرا رسيده باشد. در اين صورت مقدار مصرف بعدي نبايد دو برابر گردد.

 

ب* در صورت مشكوك بودن به بارداري، حتماً بايد با پزشك تماس بگیرید.

 

ج* در صورت بروز هر گونه درد عضلاني، بايد با پزشك مشورت کنید .

 

دارو های هم گروه آتورواســتاتین Atorvastatin

فلوواســتاتین

لووستاتین

پیتاواســتاتین

پراواســتاتین

روسوواســتاتین

سیمواســتاتین

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا