پزشکی و بهداشتی

قربانیان سرطان پروستات بیش از سرطان پستان

قربانیان سرطان پروستات بیش از سرطان پستان

قربانیان سرطان پروستات بیش از سرطان پستان

سرطان پروستات مردان بیماری است که هر ساله قربانیان بسیاری می گیرد، این بیماری حتی بیش از سرطان پستان خطرناک و کشنده است. در انگلستان برای اولین بار سرطان پروستات بیش از سرطان پستان منجر به مرگ و میر شده است. درواقع تعداد آقایانی که از سرطان پروستات می‌میرند بیشتر از تعداد بانوانی است که به خاطر سرطان پستان جان خود را از دست می‌دهند. با پیر شدن جمعیت تعداد بیشتری از آقایان به این سرطان دچار می‌شوند و به دلیل ابتلا به آن می‌میرند.

 

بنیاد سرطان پروستات انگلستان بیان داشته اشت پیشرفت در تشخیص و درمان بیماری سرطان پستان جواب داده و افزایش بودجه برای تحقیق در باره سرطان پروستات هم می‌تواند مثمر ثمر واقع شود. سرطان ریه و سرطان روده بزرگ در انگلستان کماکان بیشترین قربانی را می‌گیرند و سرطان پروستات هم اکنون در مکان سوم است.

 

نشانه‌های بیماری پروستات 

در مراحل اولیه نشانه‌های کمی از این بیماری دیده می‌شود و بیشتر نشانه‌ها مربوط به ادرار می‌شوند.

 

= احتیاج به ادرار بیشتر، به خصوص در شب

 

= احتیاج فوری برای مراجعه به دستشویی

 

= دشواری برای شروع ادرار

 

= جریان ضعیف ادرار و یا طول کشیدن آغاز ادرار

 

= احساس این که مثانه کاملا خالی نشده

 

= آقایانی که قوم و خویشانشان سرطان پروستان داشته‌اند، آقایان سیاهپوست و آقایان بالای ۵۰ سال با خطر بیشتر ابتلا به بیماری مواجه هستند.

 

(( مایکل چپمن، از مدیران بنیاد تحقیقات سرطان انگلستان می‌گوید شمار آقایانی که به سرطان پروستات مبتلا می‌شوند و به خاطر آن جان خود را از دست می‌دهند در حال افزایش است و دلیل عمده آن افزایش جمعیت و افزایش طول عمر آقایان است )).

 

آمار سال ۲۰۱۵ به ما می گوید که در این سال ۱۱ هزار و ۸۱۹ نفر از سرطان پروستات و ۱۱ هزار و ۴۴۲ نفر از سرطان پستان درگذشته‌اند. اگرچه مرگ ناشی از سرطان پروستات طی ده سال گذشته افزایش یافته اما میزان مرگ و میر یا نسبت مرگ ناشی از این بیماری در حد فاصل سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ شش درصد کاهش داشته است.

 

میزان مرگ و میر ناشی از سرطان پستان در بانوان در همین مدت ۱۰ درصد کاهش یافته است که نشان می‌دهد کاهش میزان مرگ و میر در میان بانوان سریع‌تر است. تستهای مربوط به تشخیص سرطان پروستات در میان آقایان هنوز تابو به شمار می‌رود و بیشتر آقایان از انجام چنین تستهایی احساس شرم می‌کنند و مایل به انجام این تستها و صحبت در باره آن نیستند.

 

مدیران بنیاد خیریه پروستات انگلستان می‌گوید این بیماری نیمی از بودجه‌ای که برای تحقیقات در باره سرطان پستان اختصاص داده می‌شود را دریافت می‌کند. آنها می‌گویند به وجود آوردن راه‌های بهتر برای کشف بیماری باید به اولویت تبدیل شود. آقایانی که سرطان پروستات دارند، می‌توانند برای دهه‌ها بدون احتیاج به درمان یا بدون نشانه‌های بیماری به زندگی خود ادامه دهند.

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا