پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • قدرت خلاقیت خود را اول صبح بالا ببرید

  مجموعه : موفقیت و پیشرفت

  قدرت خلاقیت خود را اول صبح بالا ببرید

  قدرت خلاقیت خود را اول صبح بالا ببرید

  اگر می خواهید قدرت خلاقیت شما در زندگی زیاد شود باید برای تقویت آن اقدام کنید و ساعات اولیه صبح بهترین زمان برای این کار است کــه باید از خواب بیدار شده و نکات زیر را عملی کنید. جرقه گریزان خلاقیت. اغلب هر وقت کــه به آن بیشتر نیاز دارید، دشوارتر می‌یابیداش. بدون خبر (اغلب ساعت 3 صبح) حاضر میشود یا بدون اجازه (اغلب بعد از آن کــه مدیر از شما میپرسد آیا ایده‌ای دارید) میرود. و آشکار شدن آن اول سر صبح میتواند سخت‌تر از همه باشد.

   

  خبر خوب اینکــه محققین بعضی از حقایق شگفت‌انگیز در مورد بدن و مغز انسان را افشا کرده‌اند کــه میتوانند خلاقیت شما را صبح‌ ها به حداکثر برسانند. این حقایق مشخص میکنند کارهایی وجود دارند کــه ما برای تقویت برونداد خلاقیت خود و حفظ جریان ایده‌ها میتوانیم هر روز آنها را انجام دهیم. در ادامه 7 ترفند را عنوان میکنیم کــه صبح‌ها به بالا بردن انرژی و گسترش برونداد خلاقیت شما کمک میکنند.

  قدرت خلاقیت خود را اول صبح بالا ببرید

  1- از فشردن دکمه اسنوز گوشی خود دست بردارید

  متاسفانه، قابل بحث کردن نیست. اگر میخواهید اوقات اول صبح خلاق باشید، اولین کاری کــه باید انجام دهید این است کــه زود بیدار شوید. اگر خواب باشید، نمیتوانید رمان بنویسید، یک شاهکار نقاشی کنید یا طرح بزنید. حتی اگر هدفتان انجام هیچ کدام از کارهای بالا نیست، یک زمان بیداری هدف برای خودتان تنظیم کنید. هر هفته با نیم‌ساعت زودتر بیدار شدن و عقب کشیدن ساعت سعی کنید به زمان بیداری هدف خود برسید. حتی اگر ساعت بیداری هدف شما فقط نیم ساعت زودتر است، قدرت رسیدن به آن را نادیده نگیرید! در همین نیم ساعت خیلی کارها میتوانید انجام دهید.

   

  به گزارش نیک شو، به طور حتم، وسوسه میشوید کــه دکمه اسنوز را فشار دهید و وانمود کنید کــه با تلاش میتوانید کارهای خلاقانه خود را به بعد از ظهر یا شب موکول نمایید. اما دلایل خاصی وجود دارد کــه چرا صبح‌ها میتوانید بهتر کار ‌کنید. طبق تحقیق منتشر شده در مجله فیزویولوژی اعصاب، مغز خلاق در ساعات ابتدایی روز قوی ترین وضعیت را دارد. همچنین مطالعات نشان میدهند کــه اراده در واقع یک منبع محدود است کــه باید در طول روز به صورت راهبردی استفاده شود- بنابراین اگر کار خود را تا شب به تاخیر بیاندازید، ممکن است هیچ وقت به انجام آن نرسید.

   

  2- بیرون بروید و ورزش کنید

  نیک شو، پیاده‌روی و سایر فعالیت‌های شدید، بهترین کالیزورها برای تفکرات بسیار خلاقانه هستند. با آرامش بخشیدن به مغز خود، در واقع به قشر جلویی مغز اجازه می‌دهید کــه استراحت کند، و ناگهان این برق زدن‌های شبانه به سراغ شما می‌آید. آرامش مغز حامی خلاقیت، سلامت و کاهش استرس است. دلایل مختلفی وجود دارند کــه چرا این کار مفید است. پس بیرون بروید تا عملکرد مغز شما تقویت شود، تمرین صبحگاهی بیشترین اثر را دارد. فقط 35 دقیقه دویدن با شدت متوسط، یا ورزش‌هایی هم چون ایروبیک مغز شما را آماده اوج عملکرد فکری می‌کند، این کار با متعادل سازی مواد شیمیایی عصبی صورت می‌گیرد کــه به عملکرد شناختی کمک میکند.

   

  اگر نمی توانید فعالیت‌های بسیار شدید انجام دهید، مشکلی ندارد. مطالعه اخیر نشان میدهد کــه 10 تا 15 دقیقه پیاده‌روی تند میتواند شما را بسیار خلاق کند- چون هماهنگی لازم برای پیاده‌روی، منطقه‌ای از مغز را کــه مسئول تفکر خطی است، اشغال می‌کند و ظرفیت شما را برای دریافت‌‌های خلاقانه، آزاد می‌سازد. بنابراین به خاطر داشته باشید، هر فعالیتی کــه ضربان قلب شما را بالا ببرد و سطح ویتامین دی شما را افزایش دهد، میتواند موجب افزایش در شناخت ‌شود.

   

  3- قبل از استفاده از کافیین یک ساعت صبر کنید

  این ترفند ممکن است برای کسانی کــه عادت به مصرف کافئین دارند، کمی عذاب‌آور باشد. بالاترین سطح کورتیزول مغز زمانی است کــه صبح از خواب بیدار می‌شوید، درست زمانی کــه بیشتر ما عادت به استفاده از یک لیوان چای یا قهوه داریم. بهرحال، این کار درست نیست. وقتی بدن ما دوز کافئین صبحگاهی را دریافت می‌کند، دیگر به آن تکیه میکند. و این کار در کل منجر به تولید کمتر کورتیزول میگردد و آن افزایش طبیعی کــه معمولا صبح‌ها صورت میگیرد را کاهش میدهد. راه کار این مشکل ساده است: کافیئن خود را حداقل یک ساعت بعد از‌بیدار شدن استفاده کنید. با این روش، هم کورتیزول به اندازه کافی در بدن شما تولید شده و هم از مزیت کافیئنی کــه همه ما به آن عادت کرده‌ایم، بهرمند میشویم.

   

  4- با دست و بدون قصد و نیت بنویسید

  حتماً لازم نیست نویسنده باشید تا بتوانید افکار شکل گرفته در ذهنتان را روی کاغذ بیاورید. در حقیقت، نوشتن میتواند یک روش بسیار مفید باشد. وقتی افکار مغشوش، در هم و برهم و دیوانه‌کننده خود را روی کاغذ می‌آورید، میتوانید روز خود را با چشمانی بازتر و شفاف‌تر آغاز کنید. نوشتن یک محرک فوق‌العاده است کــه شما را برای داشتن یک روز خلاق و موفقیت‌آمیز آماده می‌کند.

   

  تایپ کردن را فراموش کنید و درعوض یک قلم بردارید. گاهی نوشتن با دست را تجربه کنید، حضور جوهر را روی انگشتان‌تان حس کنید و بوی کاغذ نو را استشمام کنید. جریان خلاقیت کمی زمان می‌برد. مطالعات نشان می‌دهند کــه فقط چند دقیقه نوشتن به خاطر نوشتن، میتواند همانند یک ورزش درمانی عمل کند کــه موجب تقویت حافظه میشود.

   

  5- تفکر کنید و متفکر باشید

  شرکت والت دیزنی پس از معرفی مدیتیشن یا مراقبه در محل کار خود، به نتایج جذابی دست یافت. مشخص شد کــه تمرکز حواس یک تکنیک عالی است تا به کارمندان کمک کند به راهکارهای خلاقانه دست پیدا کنند. برخی تحقیقات ادعا میکنند کــه مراقبه همراه با تمرکز حواس، سخت‌گیری شناختی (Cognitive Rigidity) را کاهش می‌دهد. این تحقیقات نشان می‌دهند افرادی کــه مراقبه انجام نمی‌دهند، سختگیری شناختی بیشتری نسبت به کسانی دارند

   

  کــه این کار را به طور منظم انجام می‌دهند، این افراد هم چنین تمایل دارند از راه کارهای منسوخ شده و دشوار برای حل مشکلات آسان کــه مبتنی بر تجربیات گذشته آنان هستند، استفاده نمایند. این در حالی است کــه افراد اهل مراقبه مشکلات را به روش‌های جدید حل میکنند.روز خود را با 15 الی 20 دقیقه مراقبه ذهنی آغاز کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا سخت‌گیری شناختی را محدود کنید، این کار ذهن شما را شفاف می‌کند تا درک خلاقیت به شکوفایی برسد. همچنین باعث آرامش احساسات شما و تقویت تمرکز و بینش می‌شود.

   

  6- ده دقیقه موسیقی گوش کنید

  موسیقی یک ابزار فوق‌العاده برای باز کردن قفل خلاقیت است. تحقیقات اخیر نشان می‌دهند کــه موسیقی به تحریک بخشی از ذهن شما کــه کنترل عمل‌های حرکتی، احساسات و خلاقیت را بر عهده دارد، کمک می‌کند. اگر در میانه انجام یک کار خلاقانه هستید موسیقی باعث می‌شود تا تمرکز شما روی کارتان بیشتر شود. به‌هرحال شواهد حاکی از آن هستند کــه موسیقی در کل کنجکاوی را افزایش می‌دهد. سعی کنید صبح‌ها هنگام دوش گرفتن یا تهیه صبحانه قبل از نشستن پشت میز کارتان به یک آلبوم جدید گوش دهید. موسیقی کلاسیک میتواند تاثیر بیشتری داشته باشد.

   

  7- گوشی همراه خود را خاموش یا در حالت بی‌صدا قرار دهید

  هیچ چیز به اندازه حواس‌پرتی نمیتواند قاتل خلاقیت باشد. وقفه دشمن انسان است. یک استراتژی برای چک کردن ایمیل، به‌روزرسانی شبکــه‌های اجتماعی یا پاسخ به متن‌ها تنظیم کنید. اپ‌های پیام‌رسان یا شبکــه‌های اجتماعی می‌توانند به خلاقیت شما آسیب بزنند، آنها شما را به سوراخ خرگوشی هدایت میکنند کــه نه تنها انتهایی ندارد بلکــه چیزی هم در آن نیست. عدم وجود محرک‌های خارجی باعث می‌شود کــه مغز محرک‌های خودش را بسازد.

   

  شناور ماندن روی آب خلاقیت را به روشی شبیه خواب یا مراقبه تحریک می‌کند. البته استفاده از این امکان برای هر کسی وجود ندارد، اما شما می‌توانید تمرکز خلاقیت خود را با دوری از شبکــه‌هایی هم چون اینستاگرام یا فیسبوک تا پایان روز حفظ کنید.

   

   

  به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟
  هیچ نظری ثبت نشده است

  نظرتان را بنویسید

 • مطالب پربازدید
 •